Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dokręcenie tylnego koła nowego ze starym wolnobiegiem

05 Wrz 2016 02:36 1236 5
  • Poziom 7  
    Witam, niepotrzebnie za dużo odgiąłem do zewnątrz ramę co sie styka z osią piasty bo mi zepsuła przed wymianą koła na nowe wcześniej piastę /piasta wewnątrz-pękła/ i ramiona ramy były za blisko wolnobiegu tego zepsutego koła.
    teraz zakładam całkiem nowe koło, odgiąłem do zewnątrz więc za dużo, potem trochę przygiąłem do wewnątrz stawając ciężarem ciała na 1 i 2 ramieniu ramy co się styka z osią. Na końcu tych ramieni stawałem ciążarem a rower oczywiscie bokiem był połozony na betonie. Ale jeszcze za mało jak widać na zdjęciach pod ciężarem ciała odgieła się z powrotem do wewnątrz. Jak to odgiąć jescze? stanąć na ramie czy może kleszczami wygiąć samą końcówkę tych ramion gdzie jest nakrętka od osi?

I 2 pytanie
    Czy nakrętka od osi/wewnątrz ramion ramy powinna przylegać do ramion ramy? Czyli czy dotąd dokręcać zewnętrzną nakrętkę do momentu aż nie będzie przerwy pomiędzy wewnetrzną nakrętką a ramieniem? Bo teraz pomiędzy wewnętrzną nakrętką osi a ramieniem jest luz 0,5 cm na gwincie
    osi. A ten hak to ma być jego oko na okiem doprzytwierdzenia przerzutki czy pod okiem okrągłym do przytwierdzenia przerzutki? poco jest ten drut? Przerzutkę mam na śrubę potrzebuję ten hak drut? Bo brat poprzednio jakoś zamontowałz tym drutem hakiem.
    Dokręcenie tylnego koła nowego ze starym wolnobiegiem Dokręcenie tylnego koła nowego ze starym wolnobiegiem Dokręcenie tylnego koła nowego ze starym wolnobiegiem Dokręcenie tylnego koła nowego ze starym wolnobiegiem Dokręcenie tylnego koła nowego ze starym wolnobiegiem Dokręcenie tylnego koła nowego ze starym wolnobiegiem Dokręcenie tylnego koła nowego ze starym wolnobiegiem
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Kazek90 napisał:
    Czy nakrętka od osi/wewnątrz ramion ramy powinna przylegać do ramion ramy? Czyli czy dotąd dokręcać zewnętrzną nakrętkę do momentu aż nie będzie przerwy pomiędzy wewnetrzną nakrętką a ramieniem? Bo teraz pomiędzy wewnętrzną nakrętką osi a ramieniem jest luz 0,5 cm na gwincie

W tej chwili koło jest niedokręcone. Wewnętrzne nakrętki muszą przylegać do ramion ramy a nakrętki zewnętrzne mają być mocno dokręcone.
  • Poziom 7  
    Ale ramiona ramy odstają do zewnątrz czy jeśli je dokrece siła śruba to nie powstaną na osi naprezenia? Kupiłem tanie koło i po paru obrotach samo się zatrzymuje i minimalnie chrupi w nim

Dodano po 3 [minuty]:

A ma ktoś zdjęcia do czego ten drut z haka służy?

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

Czyli ta wewnętrzna nakrętka ma być nieruchoma podczas jazdy tak jak oś?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Kazek90 napisał:
    Czyli ta wewnętrzna nakrętka ma być nieruchoma podczas jazdy tak jak oś?

Jak najbardziej. Są tam 2 nakrętki i mają być skontrowane ze sobą. Jedna jest nakrętko-tuleja a druga normalna nakrętka.
    Kazek90 napisał:
    czy może kleszczami wygiąć samą końcówkę tych ramion gdzie jest nakrętka od osi?

Możesz dogiąć by przylegała do nakrętek na piaście, lecz rób to z wyczuciem.
    Całość powinna wchodzić w ramiona z delikatnym luzem.
    Kazek90 napisał:

A ten hak to ma być jego oko na okiem doprzytwierdzenia przerzutki czy pod okiem okrągłym do przytwierdzenia przerzutki? poco jest ten drut?

Hak jest zabezpieczeniem przerzutki by nie uległa uszkodzeniu. Powinien być zamontowany na dwóch śrubach. Czyli przechodzi przez śrubę mocującą koło i dodatkowo mocowany jest na jedną śrubę z boku.

Dodano po 2 [minuty]:

Kazek90 napisał:
    Kupiłem tanie koło i po paru obrotach samo się zatrzymuje i minimalnie chrupi w nim

Trzeba by rozebrać całą piastę i sprawdzić. Prawdopodobnie kulki się posypały w kanałach (lub łożyska, jeśli jest system łożyskowy a nie kulkowy).
    Możesz spróbować popuścić śruby kontrujące delikatnie i lekko je poluźnić by koło nie blokowało, po czym tak skontrować. Jeśli chrupanie ustanie to znaczy że zbyt mocno było skręcone i ściskało kulki.
    Jeśli nie ustnie, tak jak wspomniałem powyżej, piasta do rozebrania na części pierwsze.
  • Poziom 7  
    Ale otwór oko ten co nie idzie do osi piasty to ma być na plastikowej przerzutce czy pod nią? Innymi słowy ten drut hak to dociska przerzutkę w okrąglym otworze czy przerzutka dociska ten drut hak? Co idzie na co? Bo przerzutke mam shimano tourney shimano rx 35 " na śrubę" wiec w sumie moge ją do ramy w otwór przykrecić bez tego hako druta.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Kazek90 napisał:
    Co idzie na co?

Najpierw do ramy przychodzi przerzutka a na nią osłona.