Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ursus 4011 - Skrzynia biegów - wałek głowny.

05 Wrz 2016 09:39 1575 7
  • Poziom 11  
    Witam
    Posiadam już wiekowy (1969r.) ciągnik Ursus 4011 z oryginalną skrzynią biegów. Skrzynia biegów jest już dość mocno zużyta i stuka na 2 i 3 biegu itd. Do tej pory zdjąłem wcześniej tylko górna pokrywę i górny wałek ma straszne luzy. Jak się do tego najlepiej przygotować? Wiadomo uszkodzone koła zębate do wymiany, ale co z walkiem? Moim zdaniem luz jest bardzo duży. Słyszałem o zmianie łożysk igiełkowych na tulejke. Jak to wygląda? Czy lepiej kupić nowy od 4011, czy grę wchodzi zmiana na wałek od 360.
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
  • Poziom 36  
    Najlepiej to po prostu to rozebrać i wymienić wszystko co jest zużyte więc nie nastawiaj się na wymianę tylko dwóch trybów bo za jakiś czas będziesz musiał niestety rozebrać ją ponownie.
    Aby to rozebrać to przede wszystkim musisz zdjąć górę skrzyni, a później odjechać tyłem, wtedy wałek główny wybijasz do tylu, jeśli masz luz to powinien sam wyjść. Reszta wyjdzie podczas pracy ale już teraz Ci mogę powiedzieć że raczej wszystkie łożyska będziesz miał do wymiany, tryby czy wałki z małymi wykruszeniami należy wymieniać, będą się kruszyć i to dość szybko. Nie rzucać wałków/trybów po podłodze/stole, są bardzo kruche i raz że można zepsuć tryb/wałek, dwa że można dostać w oko...
  • Poziom 11  
    Oczywiście z wymianą kół zębatych i łożysk się oczywiście liczę.
    Mam zresztą większość kół w zapasie (używane w bdb stanie, domyślam się, że mogą głośno pracować...).
    Najbardziej zastanawia mnie w jaki sposób najlepiej zlikwidować luz na wałku głównym w skrzyni od 4011.
  • Poziom 11  
    soniak2 napisał:
    A jaki to jest luz ? poprzeczny, wzdłużny , luz na wieloklinie?

Chodzi o luz poprzeczny.
  • Poziom 11  
    Słyszałem opinię by za jednym razem zmienić wałki od c 360 zamiast oryginalny 4011. Czy jest sens takiej przeróbki skrzyni?