Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szeregowe ładowanie ogniw / akumulatorów Ni-MH

Awerss 05 Wrz 2016 11:12 483 3
  • #1 05 Wrz 2016 11:12
    Awerss
    Poziom 9  

Mamy dwa aq AA Ni-MH Eneloop 1900 mAh.
    Producent zaleca ładować je prądem 200mA przez 16 godz.
    W ładowarce maksymalne ograniczenie czasu ładowania mam tylko 12 godz.
    Przy ładowaniu 1 sztuki ustawiam więc ograniczenie podanego prądu na 3200 mAh (200mA x 16h).

Żeby uniknąć zwracania uwagi na to od razu dodam, że prąd jest impulsowy i w ciągu 1 godz. władowuje nie 200 mAh, a około 186 mAh i ładowanie trwa trochę dłużej około 17 godz. i 15 min, ale nie zmniejszam ograniczenia władowanego prądu żeby osiągnąć te 16 godz. ponieważ termometr kontroluje temperaturę ogniwa i nie jest podwyższona i nie jest to szkodliwe dla aq, a jakby coś to mam ustawione przerwanie ładowania przy 32 st. C. Tak więc trzymam się ograniczenia prądowego 3200 mAh.

Teraz chciałem ładować 2 sztuki połączone szeregowo. Jak wiadomo napięcie się podwaja, pojemność pozostaje bez zmian. Zatem prąd ładowania pozostaje 200 mAh. Ale nie jestem pewien co z czasem ładowania i co za tym idzie z ograniczeniem podanego prądu.
    Czy czas ładowania 2 szt. połączonych szeregowo będzie taki sam jak 1 sztuki czyli 16 godz. czy będzie on 2x dłuższy dla dwóch szeregowych ?

0 3
  • #2 05 Wrz 2016 11:25
    sanfran
    Poziom 35  

Jesli ładowarka zapewnia taki sam prąd ładowania przy jednym jak i przy dwóch ogniwach - czas ZOSTAJE TEN SAM.

0
  • #3 05 Wrz 2016 11:36
    Awerss
    Poziom 9  

Prąd ładowania ustawiam sam i dla 1 sztuki jak i dla 2 sztuk połączonych szeregowo ustawiam na 200mA.
    I teraz jeżeli czas ładowania tym samym prądem 1 szt. oraz 2 szt. szeregowo, jest taki sam, to nie mogę zrozumieć jak to jest, że podając taki sam prąd przez taki sam czas naładuję 1 ogniwo oraz naładuję 2 ogniwa połączone szeregowo, czego skutkiem jest jedynie podwojenie napięcia.

0
  • #4 05 Wrz 2016 12:38
    sanfran
    Poziom 35  

Sam pisałeś, ze ładowarka podaje prąd impulsowy. I skoro podaje taki sam prąd dla jednego ogniwa jak i dla dwóch ogniw, to wniosek musi zwiększać napięcie impulsu - czyli zwiększa moc tego impulsu.
    Mam stary prostownik do akumulatorów ołowiowych produkcji Sojuza. Ładowarka jest uniwersalna, ładuje zarówno baterie 6V jak i 12V. Prad ładowania pojawia się dopiero po prawidłowym podłączeniu prostownika do klem baterii. I jedynie co robię, to nastawiam potencjometrem prąd ładowania, który jest niezależny od napięcia na zaciskach baterii.

0