Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EWT9125 >> EWB 1054 - Wymiana płyty na/z innego modelu - brak w

tig2 05 Sep 2016 11:56 1842 1
    tig2
    Level 10  
    Po stwierdzeniu uszkodzenia w pralce Electrolux EWT 9125W płyty głównej - sterowanie hydrostatem, udało mi się w atrakcyjnej cenie kupić płytę główną i presostat ale pochodzący od EWB 105405W, jest to bliźniacza pralka jedynie z obrotami wirowania o 100 więcej i wyświetlaczem,
    przy przepinaniu prawie wszystkie wtyczki i elementy wykonawcze zgadzały się
    - poza sterowaniem ryglem drzwi, na uszkodzonej płycie trzy przewody od jego sterowania podzielone były na dwie wtyczki, w kupionej była jedna, jako że zakupiona płyta była z całym okablowaniem to wyłuskałem wiązkę sterująca ryglem i podpiąłem poprzez nią blokadę,
    - różnica była też w czujniku położenia bębna, w starej wersji był 2-przewodowy w kupionej płycie 3-przewodowy,
    jako że czujnik został stary podłączyłem starą wiązkę dwu przewodową.

Pralka działa:
    napełnia, odpompowuje, grzeje, wyświetlacz informuje ale podczas kiedy w bębnie znajduje się pranie nawet nie wielka ilość pralka nie odwirowuje, wystarczy żeby był pusty bęben i wszystko wraca do normy,
    triak wymieniłem, odłączałem prądniczkę silnika, obroty momentalnie wchodziły na max, bęben/silnik podczas "wirowania" zwiększa nieco swoje obroty w stosunku do obrotów pracy, ale na chwilę i dalej obraca się wolno/normalnie.

Pytanie, czy odpowiada za to inny czujnik koła pasowego, inny silnik napędzający bęben/inny zakres prądowy pracy a moduł mierzy prąd płynący podczas wirowania, może inny zakres napięcia podawanego poprzez tacho (ale przy pustym bębnie powinno być podobnie).

.... Zdążyłem też zorientować się że koło pasowe dawcy programatora/pralki było mniejszej średnicy ale poza maksymalnymi obrotami wirowania nie powinno to mieć raczej znaczenia.

?
    tig2
    Level 10  
    Help
    czy ktoś jest zorientowany w jaki sposób steruje się obrotami w tych modelach,
    bez obciążenia wirowanie jest Ok, jak wrzucę pranie przestaje wirować.

Czy sterownik mierzy pobór prądu przez silnik i po przekroczeniu pewnej wartości nie zwiększa obrotów ?
    Silnik z płytą sterującą jest kompletem i powinienem dokupić jeszcze silnik ?
    Czy może czujnik położenia ma na to wpływ ?