Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa migomatu trójfazowego z transformatorów UPS

05 Sep 2016 11:59 2946 26
 • Level 20  
  Chciałbym się dowiedzieć czy spawarka typu migomat zbudowana z transformatorów UPS mogłaby poprawnie działać i spawać? Mam 6 sztuk transformatorów jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1455306.html .
  Po podłączeniu z 3 transformatorów uzwojeń pierwotnych i wtórnych w gwiazdę i wyprostowaniu napięcia mostkiem trójfazowym mam około 35V na wyjściu i prawie 40 po odfiltrowaniu. Zależałoby mi tylko na spawaniu drutem 0,6 mm. Czy takie zasilanie wystarczy do tego zastosowania(tzn. w każdej fazie po 2 transformatory i połączone równolegle uzwojenia pierwotne i wtórne)?
 • TermopastyTermopasty
 • Helpful post
  Level 33  
  Witaj,masz za duże napięcie.Typowo w migomacie napięcie mieści się w zakresie 18-30 V DC.
 • Level 26  
  Witam. Napięcie masz jak najbardziej odpowiednie. Zrób regulację po stronie wtórnej plus dobry dławik. Tylko mocowo to troszkę mało. Do cienkich blaszek blacharki może wystarczy.
 • Level 33  
  No tak tylko, że w tym wypadku musi zrobić mostek diodowo - tyrystorowy plus dobry sterownik tyrystorów. Będzie miał niezłą zabawę.

  Dodano po 59 [minuty]:

  No tak, tylko, że w tym wypadku musi zrobić mostek diodowo - tyrystorowy plus dobry sterownik tyrystorów. Będzie miał niezłą zabawę. Jest taki post na forum w dziale DIY>Miniaturowy sterownik trójfazowego mostka mocy, może to coś pomoże.
 • Level 20  
  To jaki jest niezbędny prąd (w jakich granicach powinien się mieścić) do spawania drutem 0, 6mm. Mam jeszcze chyba kilka sztuk UPSów APC i pewnie udałoby mi się połączyć po 3 transformatory równolegle w każdej fazie. Co do regulacji to czy jedyną możliwością regulacji prądu spawania po stronie wtórnej jest mostek diodowo - tyrystorowy? Czy są inne sposoby regulacji z wykorzystaniem innych elementów np. tranzystorów?
 • Level 33  
  Praktycznie to metoda diody+tyrystory jest najczęściej stosowana, jeśli nie ma regulacji napięcia na odczepach transformatora od strony pierwotnej.
  Łączenie transformatorów w układach równoległych jest wykonalne - ale, jeśli są nierówno nawinięte będą się grzały. Potrzeba jeszcze zasilić elektrozawór gazu i moduł napędu drutu, najlepiej z osobnego trafo.
  O parametrach ile prądu do średnicy drutu praktycznie można długo pisać. Wydajność trafo, napięcie, posuw drutu, ilość gazu, umiejętności spawającego - wszystkie te parametry mają znaczenie. Jeśli chcesz zrobić coś dobrego, co się nie usmaży po 10 min. pracy, to załóż maksymalny prąd w granicach 100 A. Zapas jest duży, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że nie są to trafa spawalnicze. Oczywiście trzeba dodać wentylator do chłodzenia tej maszyny. Powodzenia.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 27  
  A nie jest zdecydowanie prościej zastosować układ PWM na V-MOS?
  W takim układzie produkowano migomaty w firmie Elektra Beckum (np. model MIG/MAG 260/60 ET)
  Prostownik+ regulator PWM+ dławik.
  Sterowanie - najprostsze z możliwych na NE555. Potrzeba więcej do szczęścia?
 • Level 43  
  kot mirmur wrote:
  jest wykonalne-ale ,jeśli są nierówno nawinięte będą się grzały


  Transformatory w Migomacie pracują tylko wtedy jak się spawa, więc prądy się wyrównują.

  Zastosuj koniecznie dławik na wyjściu, co do regulacji to już gorzej, może jakiś element stratny na wyjściu jak masz miejsce, albo 3 sterowniki fazowe na 230V.
 • Level 6  
  Witam. Posiadam stara spawarkę transformatorową (bardzo dużą i ciężką). Mam pytanie, czy warto robić z niego migomat, czy nie będzie prądożerny? Ma on dwa ustawienia 230V i ileś tam (na dwie fazy).
  Budowa migomatu trójfazowego z transformatorów UPS Budowa migomatu trójfazowego z transformatorów UPS Budowa migomatu trójfazowego z transformatorów UPS Budowa migomatu trójfazowego z transformatorów UPS Budowa migomatu trójfazowego z transformatorów UPS
 • Level 20  
  nie bardzo chyba ,bez pomiarów oraz znacznych i kosztownych przeróbek się nie obejdzie, mam transformatorówkę dwufazową to na pełnym gazie idzie z elektrodą 4mm ale niestety w starej instalacji z alu bezpieczniki topikowe 20A za licznikiem potrafi spalić a oprawki bezpieczników gorące że w rękę nie weźmiesz, dlatego kombinuję z czymś trójfazowym by równomiernie obciążać sieć, rozglądam się za transformatorem trójfazowym bo od czasu do czasu pojawia sie na oku coś blisko a jak nie wypali zakup to będę kleił to z transformatorów ups i co będzie to będzie będzie bo ogólnie nie zależy mi na wysokich prądach spawania czy wygórowanym cyklu pracy
 • Level 43  
  partyzancik wrote:
  bezpieczniki topikowe 20A za licznikiem potrafi spalić a oprawki bezpieczników gorące że w rękę nie weźmiesz
  .
  To znaczy że masz zapuszczoną instalacje, i styki się grzeją.

  Poza tym 20A to śmiech na sali przy urządzeniach profesjonalnych.


  Myślę żę jak byś znalazł połowę uzwojenia i zrobił prostownik 2 diodowy to by wyszło z tego niezłe spawanie.
 • Level 20  
  Po prostu stary budynek mieszkalny z lat przełomu lat 60/70. Instalacja elektryczna robiona nieco później ale niestety jest aluminiowe przyłącze oraz przewód od złącza do licznika.W samym liczniku możliwe że nie ma dobrzego połączenia. Zabezpieczenie przedlicznikowe wymienione kilka lat temu na wyłączniki nadprądowe C25 a za licznikiem mam te bezpieczniki topikowe ale wciąż jednak jest to w zaplombowanej tablicy licznikowej. co do prostownika dwudiodowego to nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Pomimo że mam dzielone uzwojenie w spawarce to nie jest to idealne rozwiązanie bo niestety mam różne napięcia na obu połówkach uzwojenia. https://obrazki.elektroda.pl/2736542900_1456695954.jpg https://obrazki.elektroda.pl/6727138300_1456695957.jpg
 • Level 17  
  Witam.
  Posiadam transformator 3f o przekroju kolumny 40cm kwadratowych. Nie posiada on żadnej regulacji. Wygodniej byłoby zrobić regulację na uzwojeniu wtórnym, mostkiem sterowanym i nie ruszać uzwojenia pierwotnego.Zastanawia mnie jaki jest efekt końcowy,czyli jak lepiej migomat będzie spawał, gdy będzie miał regulację na odczepach, czy na mostku. Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenie,więc proszę o wypowiedz.
  Pozdrawiam
 • Level 43  
  AndM wrote:
  Zastanawia mnie jaki jest efekt końcowy,czyli jak lepiej migomat będzie spawał, gdy będzie miał regulację na odczepach, czy na mostku. Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenie,więc proszę o wypowiedz


  To jest mało ważne ważna natomiast żeby miał dławik utrzymujący prąd podczas wygaszenia tyrystorów, lub gdy napięcie chwilowe spada do 0 .
 • Level 20  
  Udało mi się nabyć inny transformator więc na razie daruję sobie budowę MIGa z wykorzystaniem takich transformatorków. Więcej w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3253251.html#15981847 i prosiłbym o sugestie tam albo tu co i ewentualnie jak przerobić oraz na ile jest oceniana moc tamtego transformatora.
  kot mirmur wrote:
  Witaj,masz za duże napięcie.Typowo w migomacie napięcie mieści się w zakresie 18-30 V DC.

  to jest przedział napięcia na biegu jałowym między masą a uchwytem dla różnych nastaw prądu spawania?
  Strumien swiadomosci swia wrote:

  Poza tym 20A to śmiech na sali przy urządzeniach profesjonalnych.

  tzn dla urządzeń spawalniczych typu MIG trójfazowych transformatorowych jest to za mało? do jakiegoś niezbyt profesjonalnego sprzętu o niewygórowanym prądzie może starczy
 • Level 33  
  Tak jest,przy jednofazowych jest skok napięcia i prądu na każdym stopniu zakresu,przy 3-fazowych każdy z zakresów napięciowych ma trzy zakresy prądowe.Np. przy trafo 3-fazowym gdzie każde z uzwojeń pierwotnych ma cztery odczepy+wspólny,można uzyskać 10 zakresów regulacyjnych.Odczepy są załączane w sekwencjach>111,121,122,222,232,,233,333,433,443,444.
 • Level 20  
  Czy nie przeszkadza że powstanie jakaś asymetria pobieranych prądów fazowych i asymetria strumieni magnetycznych od poszczególnych faz? czy jakieś fabryczne konstrukcje bazują na takim sposobie przełączania ? No i sam fakt napięć transformatora z linku. Podłączyłem dziś go na skrajnych odczepach by sprawdzić napięcie wtórne po wyprostowaniu a te wynosiło od 22 do 30V. Nie będzie to za mało do zajarzenia łuku?
 • Level 20  
  Tak .W migomacie .Trochę się naczytałem i ogólnie nie wiem czy to co oferuje transformator to za dużo czy za mało .
  https://obrazki.elektroda.pl/2308446600_1298062661.jpg
  patrząc na wykres miałbym pytanie dotyczące sztywności transformatora mig tzn napięcia polewej stronie dotyczą napięcia łuku? i o ile % przysiada napięcie przy pracy sztywnego transformatora mig przy spawaniu w porównaniu do napięcia jałowego?
 • Level 43  
  partyzancik wrote:
  Tak .W migomacie .Trochę się naczytałem

  Kolego widocznie w Internecie jak widzę gó.. piszą po raz kolejny to stwierdzam.

  Po pierwsze jaki transformator będziesz miał ,To Twoja sprawa ale musi być sztywny czyli bez zamierzonego rozproszenia.
  A od napięcia i prądu co za tym idzie mocy zależy jakim drutem i jak dużo tego drutu stopi.
  Czyli albo będzie szybki albo wolny posów.
  Prosta sprawa im więcej mocy dostarczysz do łuku tym więcej się tam ciepła wydzieli.

  Po drugie zapomniałeś o dławiku który w układzie nie 3 fazowym jest potrzebny na 1000% i to dość dużych rozmiarów.
  Przy 3 fazach też jest potrzebny ale mniejszy.

  Dodano po 4 [minuty]:

  https://obrazki.elektroda.pl/8128674600_1475948091.jpg

  Masz w ogóle 3 fazy w domowej instalacji, jeśli tak to go podłącz i zobacz jakie napięcia oferuje na wyjściu.
 • Level 20  
  tak ja pisałem wcześniej napięcia przemienne wa wyjściu to 16,8 17,7 20,3 22,5 V
  po wyprostowaniu mostkiem trójfazowym mierzyłem tylko na najniższym i najwyższym zakresie to było 22 i 30V
 • Level 43  
  partyzancik wrote:
  16,8 17,7 20,3 22,5 V

  Czyli obczaiłeś 4 zakresy regulacji na każdej z 3 kolumn?
  Teraz zmierz prąd zwarciowy.
 • Level 20  
  to takie proste nie będzie .Nie mam sprzętu do przeprowadzenia takowego pomiaru i jeszcze nie mam podłączonego mostka prostowniczego z diód mocy. Bardziej chodzi mi o zasugerowanie szacunkowej mocy tego transformatora na podstawie wymiarów lub innych informacji na forum.
 • Level 43  
  partyzancik wrote:
  jeszcze nie mam podłączonego mostka prostowniczego z diód mocy


  A skąd wiesz jakie kupić skoro nie znasz prądu zwarciowego?
 • Level 20  
  Teraz to już pozamiatane . Mostek kupiłem kilka lat wcześniej niż transformator. Mam 6 diód
  D00-150-06 i po zrobieniu urządzenia prawdopodobnie będę pracował na tyle na ile pozwolą mi ich parametry. Nie bardzo stać mnie na kolejne inwestycje. Mam poza tym leszcze luzem 2 diody na 150A i 2 na 320A oraz tyrystor 250A. Średnica drutu uzwojenia pierwotnego 1,6 mm.
 • Helpful post
  Level 33  
  Kolego Partyzancik,diody o których piszesz z dużym powodzeniem sprawdzały się w starych migach ozasa i bestera -maszyny chodzące po 30 lat,a nawet więcej.Jedyne co wnich się psuło to-fan chłodzenia[zacierające się panewki wirnika],stycznik załączania trafo,regulator posuwu drutu.
  Żeby było ciekawiej-to są uszkodzenia typowe dla wszystkich spawarek mig pracujących w tej klasie.Jeśli faktycznie masz na pierwotnym 1,6 mm2 ,i trafo jest dobrze nawinięte,to spokojnie zrobisz na nim prawdziwy migomat[oczywiście piszemy o trzech fazach zasilania].Do tego dodaj sobie osobne trafo zasilane ciągle 230V-24V,2A do zasilania modułu napędu drutu itd.Odnośnie napędu drutu , zalecam poczytanie tematów na forum[ważne są czasy odłączania posuwu ,w stosunku do odłączania napięcia spawania].
  Jakby co -życzę powodzenia.
 • Level 20  
  Bardzo dziękuję za pomoc . W transformatorze uzwojenie pierwotne mam nawinięte w 4 warstwach a pierwotne w 2. Szukałem jakichś danych dotyczących powiązania przekroju rdzenia transformatora do mocy i szacowanego możliwego do uzyskania prądu ale większość to wskazówki dla urządzeń zasilanych międzyfazowo i jednofazowo.Obecnie powstaje obudowa urzadzenia. Całość zostanie przedstawiona jako inny temat