Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOSCA 303 - Stopień końcowy w rozsypce

05 Wrz 2016 18:21 1473 10
 • Poziom 10  
  Witam. Otóż mam wymienioną w temacie zakałę obecnie rozłożoną na swoim biurku, bo po roku leżenia się za nią zabrałem. Temat wygląda tak, nie wiem z jakiego powodu uszkodzeniu uległ stopień końcowy (wzmacniacz kolegi), jak go dostałem, rzuciło mi się w oczy to, że już przynajmniej raz było to robione. Ale po kolei: 2 rezystory (bodajże R425 i R426 ze schematu) były przypalone, rezystory emiterowe były spalone, bezpieczniki 2.5A na płytce również (na liniach głośników) i końcowe tranzystory bodajże 2-3 z 4 były uszkodzone.
  Wzmacniacz teraz dostał nowe tranzystory BD911/912, BD135, BD139/140, nowe rezystory emiterowe 0.5Ω 5W, oraz nowe potencjometry 1kΩ do regulacji prądu spoczynkowego oraz wymienione te przypalone R425/426. Po wymianie i ustawieniu potków na środku, wzmacniacz się włączył i po może 0.5s zaczęły dymić się rezystory R433/R434 (100Ω).
  Czy takie zachowanie może być spowodowane ew. uszkodzeniem par tranzystorów BC307? Jaka może być inna przyczyna takiego zachowania?

 • Poziom 43  
  Tranzystory odizolowane od radiatora?
 • Poziom 10  
  Tak, są tulejki na śrubkach i mikowe podkładki. Maźnięte delikatnie pastą termoprzewodzącą.

 • Poziom 43  
  Co miałeś podpięte na wyjściu?
 • Poziom 10  
  Nic, żadnych kolumn, żadnego wejściowego sygnału, chciałem go tylko odpalić po złożeniu, ale szybko wyłączyłem bo siwo się zrobiło na płytce.
 • Poziom 19  
  A dlaczego potencjometry od pradu spoczynkowego ustawiłeś na środku? Ustaw je na minimalny prąd i wtedy odpalaj. Dopiero jak wzmacniacz zadziała na minimalnym prądzie, ustaw go poprawnie.
 • Poziom 39  
  Odłącz tranzystory końcowe (sprawdź bo może juz któreś padły), sprawdź tranzystory sterujące i wymień przypalone rezystory. Bez podłączonych głośników (i bez tranzystorów końcowych) i volume na minimum włącz zasilanie i zmierz napięcie na wyjściu głośnikowym, jak będzie w okolicach zera podłącz słuchawki i zobacz jak gra.
 • Poziom 43  
  Corei napisał:
  są tulejki na śrubkach i mikowe podkładki.
  A sprawdzałeś miernikiem, czy nie ma zwarcia? Podkładka mogła się przeciąć przy dokręcaniu śrubki...
 • Spec od sprzętu Unitra
  Corei napisał:
  Czy takie zachowanie może być spowodowane ew. uszkodzeniem par tranzystorów BC307? Jaka może być inna przyczyna takiego zachowania?
  Ileż razy można pisać o TOSCE na tym forum? O podobnym sprzęcie nie wspomnę.

  Przecież nie dawno był obszerny temat
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3226731&highlight=

  Co nowego tutaj można jeszcze wymyślić?
 • Poziom 10  
  Corei napisał:

  Czy takie zachowanie może być spowodowane ew. uszkodzeniem par tranzystorów BC307?


  Tak może być to uszkodzenie par BC307. Zamiennikiem dla nich może być np. BC557. Tylko zwróć uwagę na grupę wzmocnienia. W moim przypadku gdy one się uszkodziły to zaczynało się dymić z emiterowych,
  Pozdrawiam Sebastian
 • Poziom 13  
  Witam
  Żeby we wzmacniaczu podczas uruchomiania nie "robiło się siwo"
  Ja w gałąź zasilania w szereg dodatniego i ujemnego daję oporniki 100om/10W
  bez obciążenia wyjścia. Pobór prądu musi być mały a sprzężenie zwrotne musi wyjście wzmacniacza ustawić w połowie. dopiero wtedy daję pełne zasilanie.
  Pozdrawiam i życzę dużo satysfakcji w uruchomianiu wzmacniaczy.