Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Awaria silnika odciągu wiórów PANSAM - silnik indukcyjny jednofazowy

roberto1987pl 06 Sep 2016 09:20 5391 7
 • #1
  roberto1987pl
  Level 2  
  Witam,

  zwracam się do Was o pomoc w rozwiązaniu problemu, który powstał stosunkowo niedawno. Wczoraj podczas rutynowego użytkowania odciągu wiórów marki PANSAM urządzenie przewróciło się uderzając o podłogę. Podłoga nie jest twarda - gruba warstwa linoleum na betonie. Całość amortyzuje upadki i na samej obudowie zarówno silnika, jak i odciągu nie ma znaku. Mimo to jak odciąg upadł silnik pracował, ale coś w nim lekko szorowało. Jak wyłączyłem go z prądu silnik już nie zastartował. Sądziłem, że to uszkodzenie włącznika DKLD i spróbowałem najpier podłączyć silnik "na krótko" z pominięciem włącznika. Brak rezultatu - silnik buczy, opór na wałku jest w momencie podania napięcia dość znaczny. Padnięty kondensator odpada, bo jego też odłączyłem i chyba powinien z moją pomocą załapać sam. Nic się mechanicznie nie uszkodziło, co mogłoby stawiać opór przy rozruchu - bez prądu wirnik obraca się luźno i bez oporów. Czy doszło do zwarcia w uzwojeniu, czy może jest to coś innego? Jest to silnik indukcyjny jednofazowy o mocy 0,75kW. Jeśli to zwarcie to jak to zdiagnozować miernikiem bez rozbierania silnika? Poradźcie coś proszę, bo jest laikiem i nie znam się na tyle, aby coś wyrokować. Jednakże według mnie wygląda to na jakieś zwarcie. Tylko czy wstrząs mógł coś takiego wywołać, że np. przepaliło się uzwojenie. Miałem kiedyś przypadek w silniku trójfazowym, że uszkodzeniu uległo uzwojenie silnika, ale przyczyną było oderwane od wirnika obciążenie wyważające całość - tak orzekł Pan w zakładzie, który mi przezwajał silnik. Dodam, że silnik był ruski i to wynikało z jego wadliwej konstrukcji i wieku.
 • #2
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Mogło się coś zdesymetryzować w silniku, włącz do prądu i pokręć , jak ruszy to rozrusznik zepsułeś a jak będzie silno trzymać i wibrować to rozkręcaj silnik.
 • #3
  roberto1987pl
  Level 2  
  Strumien swiadomosci swia wrote:
  Mogło się coś zdesymetryzować w silniku, włącz do prądu i pokręć , jak ruszy to rozrusznik zepsułeś a jak będzie silno trzymać i wibrować to rozkręcaj silnik.


  Problem polega na tym, że silnik po poruszeniu go nie startuje, a w chwili podania mu prądu stawia opór, jakby się coś zwierało. Może rzeczywiście uderzenie ruszyło wirnik i zmieniło się położenie względem stojana, ale bez prądu całość porusza się lekko.
 • #5
  roberto1987pl
  Level 2  
  Jak wygląda diagnoza w takim wypadku? Tylko rozebranie go da odpowiedź na pytanie co to?
 • Helpful post
  #7
  zyzy52
  Level 28  
  Mogła się przesunąć, lub uszkodzić, obudowa łożyska i wirnik klei się do stojana w chwili podania napięcia.
 • #8
  roberto1987pl
  Level 2  
  Kryzys zażegnany. Wczoraj poluzowałem szpilki spinające obudowę silnika i spróbowałem je na nowo zestawić. Następnie podłączyłem na krótko silnik z napięciem (podpiąłem kondensator) i silnik zastartował. Złożyłem całość i wszystko śmiga jak dawniej. Silnik nie ma wibracji czy spadku mocy lub obrotów - działa jak przed awarią. Najwyraźniej przyczyną było przesunięcie wirnika choć z pewnością minimalne, albo coś innego. Niemniej jednak problem rozwiązany za pomocą ponownego zestawienia osi silnika. Dzięki wszystkim no i oczywiście "pomógł" dla Strumień świadomości.