Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VIH CR150 - Przeciekająca rurka czujnika temperatury (nurnik?)

06 Wrz 2016 15:59 1443 7
  • Poziom 10  
    Zasobnik VIH CR150/4 - W rurce czujnika temperatury jest woda, na wylocie pojawiły się wykwity solne.

Tymczasowo czujniki umieściłem na rurce wylotowej ciepłej wody (jeszcze działają).

Pytałem w serwisie ale chcą numer części a ja go nie znam. Gdzie można tego szukać? A może da się to jakoś naprawić DIY ? Ma ktoś jakieś doświadczenia ?

Pozdrawiam,
    2m
  • TermoPasty.pl
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 10  
    Dzięki.
    Również wygooglałem w międzyczasie. W SystemGAz można ale muszą sprowadzić (ponoc od 10 lat nikt tego nie kupował). W serwisie Vaillanta po wykonaniu 5 telefonów podali mi tylko cenę cca 250pln.

Znalazłem zdjęcie na niemieckich stronach i tam trochę się to rożni od mojej:

Być może jest to nowsza wersja.
    Tu rurka jest czarna, w moim chyba stalowa niklowana. Może zastosowali jakąś powłokę?
    A czy można wykręcić samą rurkę z tego "kolanka" (nie wiem jak to nazwać) ?
    Wtedy sam dobrał bym coś i wkręcił.

Pozdrawiam,
    2m
  • Poziom 23  
    Teoretycznie można to zrobić samemu z kolanka mosiężnego wz 3/4" , kawałka rurki miedzianej i nypla 3/4" do połączenia ze śrubunkiem. Rurka o średnicy wystarczającej do wprowadzenia czujnika NTC.
    Potrzebna jest jeszcze wiertarka z odpowiednim wiertłem i zestaw do lutowania cyną.
  • Poziom 20  
    Nawet praktycznie. :D Zdarzyło mi się popełnić coś takiego ale tak dawno temu że nie pamiętam szczegółów. Tak jak kolega pisze wystarczy sprzęt do lutowania a reszta jest w sklepach instalacyjnych.
  • Poziom 32  
    Wystarczy: trójnik 3/4 + nypel 3/4 + tuleja do czujników + ew. redukcja 3/4 x 1/2.
    Jak nie można znaleźć tulei z odpowiednią długością, to widziałem jak hydraulik zrobił ją z rurki miedzianej 15mm + zaślepka z jednej strony i złączka z gwintem 1/2 GZ z drugiej. Czasami są takie złączki 1/2 GZ x 15mm z gwintem "przelotowym" na całej długości i wtedy nie ma problemu z wkręceniem jej w redukcję 3/4x1/2 od drugiej strony.
  • Poziom 10  
    Dzięki za Wasze pomysły 
    Na pomysł z trójnikiem też wpadłem, czyli trójnik 3/4 + zaślepka ¾ z przewierconym otworem do wlutowania rurki.
    ( a może wklejenia ?, a może nagwintowania otworu i rurki i wkręcenia jej w zaślepkę?)
    Trójnik ¾ ma średnicę wewnętrzną 18mm. Po wmontowaniu rurki 15mm zostaje 3mm na przepływ wody w obwodzie recyrkulacji.
    Czy to wystarczy?
    Nie wiem, nie jest to moja dziedzina i chyba będę się musiał na coś zdecydować.

Sprowadzenie nowej części to ok. 2 tygodni.
    Na razie przypiąłem czujniki do rury wylotowej ciepłej wody i jakoś działa.

W międzyczasie, przez przypadek, dostałem od znajomego rurkę z jakiegoś złomowanego zasobnika.
    Podobno nie przecieka, ale jest mocno zakamieniona.
    Rura ma 52 centymetry i o zgrozo na końcu jest „zaślepiona” przez „zaprasowanie”.
    Użyłem cudzysłowu przy słowie zaprasowanie bo wygląda to tak jakby ktoś kombinerkami zgniatał koniec rurki.
    I tu przyszło mi na myśl, że może rurka nie skorodowała ale to zagniecenie przy skokach temperatury się rozszczelniło?
    Co o tym sądzicie?
    Następny pomysł to wykorzystać stary element – czyli wyciąć starą rurkę, nagwintować i wkręcić nową lub wkleić.
    Czy to jest sensowne?

Nie wiem z jakiego materiału jest zrobiona oryginalna rurka. Chyba coś poniklowane i chyba nie miedź bo po co niklować.
    Ktoś wie z czego jest oryginał?

I jeszcze jedno pytanie. Na obrazku z niemieckiego sklepu na gwincie ¾ widać teflonową uszczelkę (na starej też jest).
    Orientujecie się może czy u nas są dostępne takie uszczelki ?
  • Poziom 32  
    Jeśli coś lutowałeś to kup normalne kształtki miedziane do lutowania: rurka 15mm na odpowiednią długość + zaślepka 15mm z jednej strony + złączka z gwintem 15 x 1/2 GZ z drugiej strony i zrobi ci się taka tuleja na czujnik temperatury. Teraz całą tą rurkę (tuleję) wkręć w redukcję 3/4"x1/2", ale od drugiej strony. Następnie w trójnik 3/4" wkręć z jednej strony nypel 3/4" a z drugiej strony całą tą przygotowaną wcześniej tulejkę. Taki mały przepływ do cyrkulacji CWU wystarczy.
    Ta fabryczna uszczelka teflonowa to uszczelnienie gwintu - u ciebie wystarczą konopie + pasta uszczelniająca lub teflon - w czym się lepiej czujesz, tak jak wszystkie pozostałe gwinty.

Dodano po 9 [minuty]:

Tutaj masz przykładowo złożoną kombinację.
    Nie wiem tylko co i jak jest podłączone do rurki cyrkulacji CWU.
    Oczywiście drugi koniec rurki miedzianej trzeba zaślepić - zaślepką, kapą lub jak ją zwał.