Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

D-Link DWR 966 LTE - Mocna antena ze złączami SMA na pasmo LTE1800

andreee 13 Paź 2016 18:20 14685 49
  • #31 13 Paź 2016 18:20
    andreee
    Poziom 24  

Router plus modem stanowczo odradzam, ze względu na charakterystykę standardu USB.
    Przerobiłem już trochę tp-linków z modemami na dopinkach, hubach, na różnych FW i nigdy nie było stabilnie.
    Dopiero sprzęt typu all in one rozwiązał moje bolączki.
    Co do udostępniania plików na DWR 966 z HDD, nie wypada to słabo- ale jak dam radę, to zrobię testy. Opanować spin up i spin down i nie potrzeba dodatkowego pudła typu NAS.

Kolego rayden widzę, że w sumie nie mamy daleko od siebie :)
    U nas z nadajnikiem jest ten problem, że powoli staje się coraz bardziej dociążony i w godzinach szczytu transfery lecą- ale i tak jest lepiej jak w orange po kablu

• Servizza
  • #32 13 Paź 2016 18:48
    IlianU
    Poziom 7  

D966 czy ten Huawei e5186 - wypada lepiej? D-link ma 2 usb :)

• #33 13 Paź 2016 20:19
    andreee
    Poziom 24  

DWR 966 ma też gigabitowy ethernet, szybkie wifi 5GHz. To są na pewno dwa ważne atuty w dzisiejszych czasach.

• #34 13 Paź 2016 22:28
    IlianU
    Poziom 7  

dzięki za rady, chyba jednak spróbuje z DWR 966 - A czy ona ma opcje agregacje sieci?

a jak będzie sprawował się HDD podpięty do tego routera i po LANie podawał rzeczy - to się okaże w praktyce - i może wówczas pomyśle o NAS`ie

pozostaje kwestia anteny - bo mam już masz na dachy i myślę by wykorzystać i dla wzmocnienia sygnału podpiąć jakaś antenę- i tu również proszę o poradę...
    jaką antenę do tego urządzenia najlepiej podłączyć?

• #35 13 Paź 2016 23:28
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Domowy serwer plików NAS to nie żadne pudło. Na DWR-966 podobnie jak każdym innym tego typu routerze funkcja udostępniania plików przez USB to uboczna funkcja i ma duże ograniczenia, o których napisałem. NAS to zupełnie inna jakość i nie ma co porównywać do dysku pod USB Dzisiejsze NAS dobrych firm posiadają wiele funkcji i każdy kto korzysta z nich na rozwiązanie z routerem i dyskiem pod USB pomija milczeniem. Co DWR-966 to tu masz filmik https://www.youtube.com/watch?v=LtNjmp1sdb0 . Ma opcję ustawiania pasm LTE w Webui, Agreguje dwa pasma LTE. Wady to brak pasma LTE2100 i diagnostyki sygnału LTE oraz wysoka cena. e5186 w przyzwoitej cenie, agregacja dwóch pasm LTE, obsługuje LTE2100. port USB i 2xRJ11. LAN/WAN gigabit. Radio w AC. Do zarządzania pasmami stosuje się E5186 toolbox. Antena dopiero po testach. Trzeba sprawdzić jakie częstotliwości LTE działają na BTS-ach Play. Aplikacja Network Cell Info na telefonie z LTE pokaże parametry sygnału i CID BTS-a. Do tego speedtesty. Wykonujesz u siebie i pod BTs-ami przy Radzyńskiej i Brzeskiej. Jak masz do nich daleko?

• #36 14 Paź 2016 08:58
    IlianU
    Poziom 7  

rzut beretem wszystko u mnie jest (na szczęście) 1,7 km w linii prostej do jednego i drugiego, nie-wiele-zabudowanego terenu, głównie drzewa, krzaki, łąki, bez blokowisk żadnych, - postaram się połapać te parametry szybko i coś ogarnąć.

radio w AC? - znaczy?

a jakiegoś prostego NASa polecałbyś? niskobudżetowy

• Servizza
  • #37 14 Paź 2016 12:25
    matek451

AC to najnowszy standard WiFi. Oczywiście kompatybilny wstecz ze starszymi. Do działania w AC potrzebne takie karty WiFi w urządzeniach klienckich. Nowe powoli już je mają. Budżetowe NAS to coś z Zyxela.

• #38 15 Paź 2016 16:54
    IlianU
    Poziom 7  

a czy jakiś serwer NAS budżetowy będzie miał wyjście HDMI ?

czy to już inna polka

• #39 16 Lis 2016 23:09
    Jericho24
    Poziom 18  

Podłączę się.
    Jakiego operatora wybrać do mobilnego internetu i na jakim paśmie, jeśli są ode mnie w odległości ok 12km ?.
    Miejsce zamieszkania to Battinsthal (Niemcy) http://beta.btsearch.pl/?dataSource=locations...%2C2100¢er=53.328451%2C14.250894&zoom=15

, a nadajniki są w: Kołbaskowo 12km, Przecław 16km, Lubieszyn 15km, Ostoja 16km.
    W przypadku Kołbaskowa przy nadajniku mam przewyższenie terenu ok 20 m.

Na mapce bts nie znalazłem info na jakiej częstotliwości i czy w ogóle działa LTE w Plusie. W pozostałych sieciach po kliknięciu na nadajniki info jest zrozumiałe.

Na dachu parterowego budynku ściągam 1-2, czasami 3 kreski 2G wszystkich operatorów. Czasami uda złapać się sygnał Play 4G, a po połączeniu pokazuje 3G. Pomiary robiłem telefonem Xiaomi Redmi 3.

• #40 21 Lis 2016 12:48
    |Juno|
    Poziom 9  

Ja się podepnę w kwestii zrozumienia tematu.
    Rozumiem, że lepiej jest mieć operatora w 2 pasmach LTE niż w 1?
    W Playu wydaje się lepiej:
    http://beta.btsearch.pl/bts/?network=26006®ion=&query=ursus
    niż w Orange:
    http://beta.btsearch.pl/bts/?network=26003®ion=&query=ursus
    który podobno ma ogólnie lepszą jakość LTE. Akurat u mnie wydaje się, że Play ma najlepiej.
    Czy bardzo wpływa na jakośc umiejscowienie modemu LTE pod dachem? To znaczy czy najlepiej w oknie z widokiem na BTSa (w tym samym pokoju) czy to aż takiego znaczenia nie ma.

Pozdrawiam.

• #41 21 Lis 2016 13:51
    Jericho24
    Poziom 18  

|Juno| napisał:
    Czy bardzo wpływa na jakośc umiejscowienie modemu LTE pod dachem? To znaczy czy najlepiej w oknie z widokiem na BTSa (w tym samym pokoju) czy to aż takiego znaczenia nie ma.
    Testy praktyczne ukarzą ci prawdę ;)

• #42 23 Lis 2016 12:35
    Urban16
    Poziom 2  

Witam

Potrzebuję porady w sprawie wyboru operatora oraz anteny zewnętrznej w mojej lokalizacji. Wiklina, woj. dolnośląskie, gmina Wąsosz. W linii prostej do nadajników w Rawiczu mam 8km natomiast do nadajników w Górze 14km.
    beta.btsearch.pl/?dataSource=locations&network=&standards=gsm%2Cumts%2Clte&bands=900%2C1800%2C2100%2C800%2C2600¢er=51.631098%2C16.661152&zoom=12

Obecnie korzystam z modemu Huawei E3372s-153 hilink z kartą na abonament Plusa, wpiętego do routera TP-LINK MR3020. Do modemu podpięta jest prawdopodobnie antena zewnętrzna ATK20. Była ona zakładana przez techników ERY jakieś 7 lat temu, także dokładnie nie wiem co to jest za antena. Najprawdopodobniej pracuje w paśmie 850-960 MHz.

Chcę przyspieszyć internet na potrzeby monitoringu zdalnego (głównie zależy mi żeby Upload był na poziomie minimum 4Mbps), ponieważ obecnie osiągam DL max 1,5 Mbps i UL max 1 Mbps. Zdecydowałem się już na zakup nowego routera Huawei E5186, m.in dlatego że obecny w wersji hilink nie obsługuje w Plusie usługi publicznego adresu IP stałego. Poza tym ma lepsze złącze antenowe na SMA a nie jakieś śmieszne TS-5.

Po zakupie nowego routera chcę kupić karty internetowe Orange oraz Play (matek451 pisał, że jest taka za 9zł 100GB) i je przetestować w tej lokalizacji. Nie wiem tylko czy kupić nową antenę przed testami a jeśli tak (co wydaje się raczej konieczne), to jaką i w którą stronę skierować. Pozostaje jeszcze kwestia czy inni operatorzy, tak jak Plus oferują usługę publicznego stałego adresu IP.

Mam już pobrane programiki ltewatch_h i E5186 Toolbox latest na PC oraz NCI na Samsungu Galaxy S4 ale jeszcze ich nie ogarnąłem.

EDIT1:
    Czy korzystał ktoś już z usług firmy dipol? Są oni w stanie fachowo mi doradzić? Dostanę u nich jakieś dobre anteny?

• #43 23 Lis 2016 15:28
    matek451

Trzeba sprawdzić na telefonie LTE z kartą Plusa parametry sygnału na zewnątrz i dane BTS-a oraz prędkości. Najblizsze pozwolenia na LTE1800Aero2 i LTE800Sferii w Wąsoszu, Góra Wąsowska u siebie i pod BTS-em. Do testow w domu użyj też E3272 HiLink, ten z Plusa powinien działać z LTEWatchH. Pokaze parametry i dane BTS-a oraz pozwoli wymusic i sprawdzić po kolei LTE800 i LTE1800. Z założenia prędkości na LTE1800 cztery razy większe niż na LTE800. ATK-20 pracuje też w pasmie 800MHz czyli na LTE800. Zrób test z nią ustawioną na Rawicz i Wąsosz przy wymuszonym LTE800. Wg. moich danych na G. Wąsowskiej działa LTE800Sferii i zapewne jest mocno przeciążony. W Rawiczu na Podmiejskiej działa LTE1800Aero2 i LTE800 Sferii. Trzeba by sprawdzić jak działa LTE pod nim i jak jest obciążony. Do Góry za daleko. Jeśli BTS LTE1800Aero2 w Rawiczu jest nie przeciążony to jest szansa na szybszy LTE w Plusie, połaczenie z nim wymusisz anteną dual LTE1800MHz choć teren jest trudny i mogą być problemy. Publiczny IP można mieć w Orange dla firm i w T-mobile dla firm. trzeba zrobić testy tych operatorów u ciebie. Orange i T-Mobile mają szczatkowy zasięg z LTE1800netWorks w Rawiczu, do tego Orange z własnego BTS-a LTE800 w Korzeńsku. Mozliwe, że działa pozwolenie LTE800 T-mobile na G.Wąsowskiej. do tego w Wąsoszu ma pozwolenie na własny LTE800 i pewnie go uruchomi. LTE800 w Orange czy T-mobile działa dużo lepiej niż LTE800Sferii.

• #44 23 Lis 2016 21:25
    Urban16
    Poziom 2  

Dzięki programowi LTEWatch dowiedziałem się, że mogę się połączyć z HiLink przez WiFi za pomocą odpowiedniego adresu sieciowego wpisanego w przeglądarce. Wcześniej technicy z Plusa kazali mi odłączać modem od routera i podpinać bezpośrednio pod USB w laptopie ;)

A teraz na temat. LTEWatch nie potrafi wymusić pracy na paśmie only 800 lub 900. Wraca do ustawień automatycznych (chyba że modem trzeba podpiąć do laptopa pod USB ale wątpię). Natomiast w HiLinku wymuszając only HSPA+, RSSI w LTEWatch jest wyraźnie wyższe (92 dBm) i mniej stabilne. Zasięg w HiLink pokazuje na 4 kreski a max DL to 0,84Mbps, UL max 0,39 Mbps. Wymuszając w HiLinku only LTE, RSSI jest niższe (77 dBm) i stabilniejsze. Co ciekawe, mimo niższego RSSI zasięg w HiLink pokazuje na 1 kreskę a max DL to 1,31 Mbps, UL max 2,17 Mbps. Jak wykonywałem testy koło 17, to było na odwrót, czyli only LTE miał niższy download i sporo wyższy upload a tryb only HSPA+ miał wyższy download a niższy upload. Na LTE są również odrobinę niższe i stabilniejsze pingi. Anteny nie ruszałem na razie, ponieważ jest na dachu i potrzeba dużej drabiny. Nie rozumiem też dlaczego odczyt prędkości na speedtest.net różni się od tego co pokazuje w czasie pomiaru LTEWatch. Wszystko co wyżej opisałem widać na załączonych screenach. CID mojego nadajnika LTE to 8086-06?

NCI na galaxy S4 pokazuje, że łączy się różnymi BTSami, co widać na załączonych screenach. Raz udało mi się cudem nawiązać połączenie LTE. Pomiary były oczywiście robione na dworze, bo w domu zasięg jest praktycznie zerowy. Czasem w domu złapie jakiś mizerny zasięg EDGE (też na screenie). Gdzie mogę wyszukać BTSy według CID i LAC? Dlaczego w NCI podczas połączenia LTE nie widać CID i LAC?

Co z moją anteną? Zakładając, iż pracuje ona w zakresie 850-960 MHz czy nie powinna ona pracować od równego 800MHz? Nie wiem w końcu na jakich częstotliwościach i jakim operatorze mam się skupić a tym samym jaką antenę wybrać. Czy testowanie innych operatorów z nowym routerem Huawei 5186 i z obecną anteną ma sens?

A Może lepiej olać LTE i się skupić na częstotliwościach HSPA+, które są mocniejsze ale mniej pojemne? HSPA+ przy dobrym zasięgu i nie obciążonej sieci ma jak dla mnie wystarczające prędkości. Wystarczy mi 8 DL i 8 UL ;)

matek451 czemu Cię zbanowali na forum Playa?
    Co to jest netWorks i Sferia? EDIT: już wiem, netWorks to spółka należąca do Orange i T-mobile a Sferia to spółka Plusa.

4 screeny wrzuciłem na zewnętrzny hosting, bo tu mogę dodać tylko 10 plików.
    https://zapodaj.net/b107caeaf42c7.png.html
    https://zapodaj.net/52e8e94b4041d.png.html
    https://zapodaj.net/0c1fbf0ecfa5d.png.html
    https://zapodaj.net/4e8ccfd901332.png.html

• #45 29 Lis 2016 22:45
    marcin009988
    Poziom 6  

IlianU napisał:
    odświeżam swój watek - jeśli można

IlianU napisał:
    USB 3.0 po to by podpiąć zew HDD do udostępniania multimediów po sieci

LAN w domu jest wydaje się dobrze ogarnięty skrętką - do każdego pokoju jest puszczone kabel (swich na strychu, oraz modem Orange z Neo10Mg)
    na parterze również jest umiejscowiony TP-Link jakiś prosty by podać dalej ewentualne kable oraz WiFi

szukam sposobu na dostarczenie do domu LTE - i rozglądam się za jakimś pomysłem, czy to router z modemem, czy oddzielnie 2 urządzenia postawić (modem LTE + router)

Ja mam zestaw Asus rt-ac68u z tomato na pokładzie + modem huawei 3372e (no-hilink). Mam problemy z zasięgiem, ale to kwestia terenu, a sieć wewnętrzna sprawuje się świetnie. Mam jeszcze drugi router (rt-n18u), który robi sieć w budynku obok i jest kablem podpięty do pierwszego.
    Do tego drugiego mam wpięty dysk USB 3.0 i całkiem nieźle to chodzi, na TV bez zacinki wszystko lata w FHD, a jednocześnie na kompie mogę coś jeszcze na plikach robić.

Modem mam wystawiony na zewnątrz w hermetycznej puszce, tuż pod masztem, na zrobionym ze skrętki kablu USB, żeby maksymalnie skrócić kable antenowe. W porównaniu z modemem wpiętym do routera i długim kablem antenowym, jest bardzo duża poprawa.

• #46 17 Gru 2016 08:57
    IlianU
    Poziom 7  

Zaopatrzyłem się w końcu E5186 w Play i jestem zawiedziony trochę, Download kolo 8Mb/s, ale Upload aż 14Mb/s ... wolałbym odwrotnie.
    Słowem Download taki sam jak na Neo po kablu.
    chce teraz przenieść go na strych, może więcej sygnału złapie niż przez mury wolno stojąc.

i tu mam pytanie, jaka antenę zakupić /przetestować by to mogło działać skuteczniej (bo uważam ze będzie niezbędną ostatecznie) ?

ps gdzie widać na stronce z opcjami Play na jakim pasmie LTE odbiera sygnał?

• #47 18 Gru 2016 21:11
    matek451

Wyższy UL od DL świadczy o przeciążeniu BTS-a z którego korzystasz. Pobierz https://dl.dropboxusercontent.com/u/1978345/E5186/E5186%20Toolbox_latest.rar Po zalogowaniu w nim uzyskasz parametry sygnału LTE i dane BTS-a. Wymuś po kolei LTE1800, LTE2100, LTE800 i LTE2600 , pokaż parametry i CID BTS-a. Sprawdź prędkości. Trzeba potwierdzić z którym BTS-em się łączysz. Dla porównania test na telefonie z LTE i Network Cell Info pod BTS-ami Play, Trzeba sprawdzić, który jest mniej przeciążony.

• #48 18 Gru 2016 22:16
    IlianU
    Poziom 7  

podziałało,

komórki nie znalazłem z LTE, ale zamierzam

ale już pomogło - wymusiłem pasmo 2100 i wyniki są zaskakujące - : )

testujemy dalej

ps jak czytać te parametry?

• #49 31 Sty 2017 11:39
    Arek1984
    Poziom 16  

Cytat:
    RSRP (dBm) (Reference Signal Receive Power {Received Power of the Reference Signal})
    miara mocy sygnału (od −140 do −44 dBm);
    Bardzo dobrze: więcej niż -79 [więcej niż RSRP62]
    Dobrze: od -80 do -90 [RSRP61 - RSRP51]
    Trzeba coś zmienić: od -91 do -100 [RSRP50 - RSRP41]
    Źle: mniej niż -100 [mniej niż RSRP40]

RSRQ (dB) (Reference Signal Received Quality)
    miara jakości sygnału (od −19.5 do −3 dB)
    Bardzo dobrze: więcej niż -9
    Dobrze: od -10 do -15
    Trzeba coś zmienić: od -16 do -20
    Źle: mniej niż -20

SINR (dB) (signal-to-interference-plus-noise ratio)
    miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu
    Bardzo dobrze: więcej niż 21
    Dobrze: od 13 do 20
    Trzeba coś zmienić: od 0 do 12
    Źle: mniej niż 0

RSSI (dBm) (Received Signal Strength Indicator)
    miara pomocnicza; wskaźnik siły odbieranego sygnału włącznie z zakłóceniami przez co słabo przekłada się na moc sygnału użytecznego dostarczanego do użytkownika; większa aktywność transferu danych, większe RSSI
    Bardzo dobrze: więcej niż -57
    Dobrze: od -58 do -79
    Trzeba coś zmienić: od -80 do -96
    Źle: mniej niż -96

• #50 31 Sty 2017 12:06
    IlianU
    Poziom 7  

dzięki, trochę się rozjaśniło