Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

D-Link DWR 966 LTE - Mocna antena ze złączami SMA na pasmo LTE1800

andreee 06 Wrz 2016 21:21 14394 49
  • #1 06 Wrz 2016 21:21
    andreee
    Poziom 24  

Dzień dobry.
    Chciałem się poradzić jaką antenę najlepiej zastosować do odbioru LTE na paśmie 1800Mhz. Mieszkam dość daleko od bts-a i chciałbym osiągnąć jak najlepsze parametry łącza. Obecnie na zasięgu 18% transfery dochodzą do 20mbit.
    Może być coś droższego- o ile ma to sens.

0 29
  • EuroPro
  • #2 06 Wrz 2016 23:36
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Operator to Plus? korzystasz z LTE1800Aero2 czy LTE800Sferii? Wymuś po kolei Band3( LTE18000 i Band20( LTE800). Z każdej pokaż Status LTE/3G. DWR-966 ma diagnostykę sygnału i pokazuje ID BTS-a. Jaka to lokalizacja ?

1
  • #3 07 Wrz 2016 09:53
    andreee
    Poziom 24  

Kolego nie pytasz laika. Obecnie B315 ustawiony na sztywno @1800 i jest to band AERO(Ja siedzę na Plusie) według tego co siedzi na nadajniku(GPS: 50,127500,19,871667). D-Link będzie docelowo, bo ma znacznie mocniejsze radio, tylko kwestia kiedy go upoluje w salonie, a jest to nie lada wyzwanie
    Do B315 wcześniej miałem taką antenę: http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_lte_5m_przewodu_wtyk_sma_mimo_800-2170mhz_A7056_5.htm
    Z B315 wypadała u mnie fatalnie- tłumiła zamiast dawać zysk. Nawet myślałem, że router jest ubity- kupiłem drugi B315, nawet oddawałem na gwarancji.
    Antenę tą obecnie sprzedałem jakieś 4 miesiące temu koledze- używa z powodzeniem w innej lokalizacji tak samo z B315 do Aero. Wniosek taki typ anteny do łapania u mnie sygnału odpada.
    No i generalnie jak porywam się na router, który w detalu kosztuje ponad 2 k zł, nie będzie dla mnie problem dać za solidną antenkę 500-600złotych

0
  • Pomocny post
    #4 07 Wrz 2016 14:11
    Rognor
    Poziom 21  

Tyle pytań o anteny, a odpowiedź niemal zawsze (99%) jest jedna: Cybertech MIMO 15 dBi, z krótkim kablem (różne są tylko konektory).

Teraz pytania będą bardziej sensowne, bo dochodzą nowe pasma i 1800 Mhz ("only") traci sens, no ale nie tak szybko. Inna polecana antena to Sorensen, a tu musiałby zbadać jakiś fachowiec jak im się udało wcisnąć 17 dBi w antenę o ok. 35% mniejszą.

andreee napisał:
    Może być coś droższego- o ile ma to sens.
    Ja sensu nie widzę, i tak masz dużo więcej niż ja blisko nadajników. Ale masz nadmiar pieniędzy więc:
    -możesz dać lepszy kabel http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_50_om_tri-lan_400_wll_1m__E1173_1.htm (będzie drogo, bo z pewnością Cybertech go nie ma, a i pewnie trzeba będzie zapłacić z góry żeby nie stracili z okazji rozmyślenia się)
    -dużo wyższy i solidniejszy maszt (tu trzeba pamiętać o burzach oraz że majtanie się masztu da większą stratę niż zysk z wysokości).

2
  • #5 07 Wrz 2016 16:13
    andreee
    Poziom 24  

Dziękuje za odpowiedź.
    Udało mi się dzisiaj wyłowić owego D-Linka DWR 966 LTE. Do niego zakupiłem na testy anteny w dipolu: http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_alp_lt...o_2x2_5m_przew_gn_fme_800-3000mhz_A7055_5.htm
    Póki co sprzęt pokazuje 3 do 4 kresek z pięciu na skali sygnału.
    Jedyny zrzut jaki mogę przedstawić to stat ze strony do zarządzania urządzeniem:

Na razie przełożenia na transfer nie ma, bo mam maks 7mbit na tą chwilę, ale to pewnie przez obciążenie bts-a. W nocy może porobię testy i porównam go z B315.

0
  • #6 07 Wrz 2016 22:13
    matek451

Kolego zacznijmy od tego że to ze wymusiłeś połączenie z LTE1800 wcale nie znaczy , że BTS LTE1800Aero2 w Modlnicy działa, po drugie to na jakiej podstawie sadzisz, ze łączysz się z tym BTS-em. zapewniam cię, ze wcale tak nie jest. W obydwu przypadkach, zarówno na B315 jaki DWR-966 łączysz się z tym samym BTS-em o czym świadczą dane, które pokazałeś i nie jest to BTS Modlnica. Parametry sygnału na LTE1800 na B315 ( nie wiem czy w domu czy na zewnątrz?) są słabe i właściwie wykluczają prawidłowe działanie LTE1800. Co ciekawe na DWR-966 z tymi antenami do wszystkiego wcale nie są lepsze i to kolejny nietrafiony zakup anten. Krakowski Dipol nie oferuje żadnej skutecznej anteny na pasmo 1800MHz. Wymiana na DWR-966 z B315 w twoim przypadku bez znaczenia ,chyba że zależy ci na WiFi AC. Jedyna różnica to na DWR-966 można wymuszać pasma LTE w WebUi a na B315 trzeba stosować LTEWatchH lub E5186 Toolbox. DWR-966 nie posiada niestety pasma LTE2100. W Plusie nie ma agregacji LTE1800+LTE800. Jest tylko LTE1800+LTE2600 ale ten kiepski operator na razie nie ma nawet 100BTS-ów LTE2600 a w twojej okolicy nawet pozwoleń na nie brak i wątpię aby kiedykolwiek były. Na twoim terenie Plus LTE właściwie nie istnieje. Skąpy zasięg LTE1800 z BTS-a LTE1800Aero2 w Wielkiej Wsi 81, do tego jakieś jeden BTS LTE800Sferii z jedynego BTS-a w Gotkowicach. Po prostu jakieś nieporozumienie, wybór operatora nietrafiony. Dla porównania Play, 3 BTS-y LTE w okolicy, działające na LTE1800, LTE2100 i LTE800. Na dodatek internet LTE bez limitu na kartę i właściwie za darmo. Orange i T-Mobile kilka BTS-ów LTE1800NetWorks w okolicy, Orange dodatkowo uruchomił LTE800 w Szklarach a T-mobile ma największy potencjał w postaci pozwoleń na LTE800 w Woli Kalinowskiej i Wielkiej Wsi, które pewnie wkrótce uruchomi lub już działają9 na nich też pozwolenia na LTE1800 i LTE26000. Przy pozostałych operatorach Plus w tej okolicy to jakiś ubogi krewny. Skuteczna antena na 1800MHz o dużym zysku, z krótkim kablem bo teren trudny pozwoli poprawić parametry sygnału LTE z BTS-a LTE1800Aero2 w Wielkiej Wsi ale trudno oczekiwać, że prędkości wzrosną skoro to jedyny BTS Plusa na LTE1800 w tej okolicy. Koszt 2 anten typu Grid ATK-G-42 to około 600 zł. Do tego trzeba mieć solidny maszt do ich zamontowania. Ogólnie warto rozejrzeć się za operatorem, który ma bliżej BTS-y LTE1800 lub działa już na LTE800. Antena szerokopasmowa z Dipola to w twojej sytuacji kolejna, wątpliwa ozdoba domu.

2
  • #7 11 Wrz 2016 13:26
    andreee
    Poziom 24  

Panie co z tego że inni operatorzy mają pokrycie jak nie mają przepustowości??? Widziałeś kiedyś na playu transfery po 80-90mbit? Pewnie nie, bo takich nie ma.
    Resztę konkurencji też brałem pod lupę i generalnie bieda na maksa z transferami. Mój służbowy net z T-mobile osiąga tylko koło 3 w nocy jakieś 40mbit, Orange to wogule śmiech na sali, bo zakładają widły do 20mbit, także jak dla mnie nie można nazywać LTE czegoś co ma prędkość HSPA DC.
    A B315 to zabawka dla dzieci porównując z DWR966. I nie tylko Wifi AC, ale też gigabit ethernet, wirualizacja sieci, 2x USB, no i separowany układ radia GSM na osobnej płycie pod mpci, no i najważniejsze ma LTE advance.
    A co do słabego pokrycia już wyjaśniam. Polkomtel z tego co wiem już przestał inwestować w LTE pierwszej generacji, bo ma prawie 98% pokrycia kraju jak nie więcej- i wiem co mówie, bo jak jadę z Krakowa do Warszawy, albo do Wrocławia, czy na innej bardziej głównej trasie mam cały czas telefon wlogowany po LTE. Testy były na pleju kumpla, to była żenada nie LTE, i też braliśmy T-mobile, ale tutaj był problem swego czasu z płynnym przełączaniem pomiedzy bts-ami, no i radio internetowe przerywało. A na Plusie z Krakowa do Warszawy bez ani jednej przerwy w streamie radia. Testowane w różnych miejscach i konfiguracjach w całej Polsce.
    Ale wracając do słabego pokrycia u mnie w okolicy- Polkomtel ma w planach rzucanie tutaj w mojej okolicy już nadajników Advance- i jest to informacja z pewnego źródła. Także jak do 2 lat dotrze tutaj advance to konkurencja już wogule będzie w czarnej d....
    Tak jak pisałem spośród wszyskkich operatorów Plus zapewnia mi najmniejszą latencję i najwyższe transfery.
    Play szczytowo miał u mnie 30 mbit nocą, także Plus dobiciem do 90Mbit wygrywa zawody.

0
  • EuroPro
  • #8 11 Wrz 2016 15:19
    matek451

W Play na LTE1800 10MHz pasma w MIMO pozwala na DL do 75Mb/s. Uzyskuję http://www.speedtest.net/my-result/5590742369,, przy agregacji z LTE800 nawet więcej. W tym samym czasie w Plusie maksimum http://www.speedtest.net/my-result/5554277924 Bajki o zasięgu Plusa to sobie możesz opowiadać naiwnym a nie mnie. Plus uruchomił około połowy pozwoleń na LTE1800Aero2. Nie zrealizował etapu pojemnościowego bo w między czasie otrzymał pozwolenie na LTE800 Sferii i zaczął budowę tej sieci opartej na 5MHz pasma. Początkowo w SISO, dopiero później w MIMO. Przystąpił do aukcji na LTE800, potem się wycofał i grał słupem Net Net . Jak to się skończyło doskonale wiemy. Po przegranej aukcji Solorz wiedział już, że nie przedłuży pozwolenia na LTE800Sferii za grosze( pozwolenia do końca 2018) i zapowiedział rezygnację z tych 5MHz. W zamian miał rozbudowywać LTE1800 ale idzie to im jak krew z nosa. Zasięg 98% jest realizowany głównie dzięki wolnej sieci LTE800Sferii, na dodatek uruchomionej na połowie pozwoleń. Ta ich mapa jest w wielu miejscach czysto wirtualna. Do tego oferują ludziom ten syf IDU-ODU. Sieć LTE budowana bez ładu i składu, oparta na tragicznej sieci szkieletowej, wolnych radioliniach. Opowiadanie bajek w twoim wydaniu jakoby Plus uruchomił LTE-A u ciebie to robienie dobrej miny do złej gry. Wybrałeś najgorszego operatora na swoim terenie i wróżenie z fusów nic tu nie pomoże. Jakie LTE-A na takim terenie ? Człowieku czy ty wiesz o czym piszesz? Plus zamierza realizować LTE-A w oparciu o agregację LTE1800 i LTE2600, nie będzie agregował z LTE800. Nie posiada też LTE2100. Zasięg LTE2600 jest niewielki a sieci LTE2600 mają sens jedynie w miastach. Kto ci tam odpali LTE2600 i po co? Nawet pewnie T-Mobile nie uruchomi tych pozwoleń bna LTE2600 w Woli Kalinowskiej czy Wielkiej Wsi. Na razie to masz jeden BTS LTE1800Aero2 na ponad 100km2, w Wielkiej Wsi i nic więcej. Brak pozwoleń na LTE1800 nie mówiąc o LTE2600. Tych to nawet nie mają w Krakowie. Dla marketingu odpalili kilkadziesiąt w Polsce i teraz chwalą się zasięgiem LTE-A w reklamach TV a tacy jak ty to łykaja. Na czym powieszą to LTE1800 i LTE2600, stacji bazowych w okolicy jak na lekarstwo. Dwa lata to kawał czasu a w przypadku Plusa i braku od początku przemyślanego planu budowy sieci może to się skończyć jak z etapem pojemnościowym LTE1800. Do tego może dojść do wygaśnięcia pozwoleń na LTE800Sferii i to Plus znajdzie się w czarnej d.. a 98% zasięgu będzie wspomnieniem. Jeszcze nikt na świecie nie zbudował skutecznej sieci LTE w oparciu o wysokie częstotliwości. Jest to po pierwsze trudne i nieopłacalne ekonomicznie. Wymaga gęstej sieci stacji bazowych, szybkich radiolinii . Do tego dochodzą opóźnienia spowodowane protestami mieszkańców. Ale kto Plusowi zabroni, pożyjemy zobaczymy. O konkurencję się nie martw bo w ciągu pól roku wyprzedziła Plusa o kilka długości. Play szybko rozbudowuje LTE800 na swoich stacjach. Wcześniej jako jedyny przeznaczył 5MHz z UMTS2100 na LTE2100 czym odciążył LTE1800. Ma najwięcej uruchomionych stacji LTE2600. Orange buduje szybko LTE800 tam gdzie miał nieuruchomione pozwolenia na LTE1800Networks. Ich LTE800 ma porządny zasięg i prędkości. Stacje bazowe oparte o dobry szkielet. T-mobile trochę z tyłu ale wiadomo, Niemcy to oszczędny naród.W twojej okolicy to konkurencja rządzi i ma na dziś dużo lepszą sieć LTE. Oferty tych operatorów nie gorsze od Plusa. Tego ratuje tylko SmartDom. Bajki widzę są twoją specjalnością. Jakie 90Mb/s uzyskujesz w Plusie? Na tym przeciążonym BTS-ie LTE1800Aero2 z Nowej Wsi, z którego masz tragiczny zasięg na granicy działania. Pokaż screeny, jak działa teraz. A co DWR-966 to zabawka w porównaniu do tego co w mobilnym routerze AC810S oferuje Netgear . Oczywiście to dobry router ale bez przesady. WiFi z AC bardziej bajer niż konieczne rozwiązanie, Gigabit to już standard, podobnie jak USB. LTE-A niestety tylko 6 kategorii , czyli agregacja 2 pasm. Na dodatek brak LTE2100. Router poprawny ale nie jakieś halo. Sam go polecam klientom Plusa bo jest najlepszy w ich ofercie no i można go sprzedać za 800 zł. Ty w Plusie z LTE-A na nim i tak nie skorzystasz bo nie masz co agregować. A Plus to ci nic nie zapewnia bo na pokazanych screenach z DWR-966/B315 to nie masz nawet porządnego zasięgu LTE1800. SINR na poziomie -1/-5dBm na tych antenach do wszystkiego z Dipola jest tego świadectwem. Wystarczy porównać z http://tplink-forum.pl/faq-sieci-komputerowe/parametry-sygnalu-lte/ Na koniec moje wyniki teraz z tak lubianych przez ciebie Play http://www.speedtest.net/my-result/5622607585 i Orange http://www.speedtest.net/my-result/5622618737 obydwie oferty na kartę, nikt niczego jak widać nie przycina. W rzeczowej dyskusji liczą się argumenty, pokaż screeny jak działa Plus teraz u ciebie. Niedzielne popołudnie jest tego wyznacznikiem.

3
  • #9 07 Paź 2016 15:52
    rayden
    Poziom 14  

Witam,
    Widzę że jesteście z mojej okolicy.
    Ja niestety mam gorsze doświadczenia.
    Mieszkam w dolinie Prądnika w odległości ok 1.0 km od tego BTS Plus/T-mobile w Wielkiej Wsi (wieża na terenie składu mat bud Luskar) oraz 1,2 KM od stacji bazowej Play.
    W Play mam poziomie (RSSI -90 do -99dB, RSRP ok -112dB) a Aero na poziomie
    -76 dB. Sprzęt to modem Huawei E3372-153 Hilink + antena panelówka 2X15dB z Cybertechu + 5m kabel.
    Obecnie Play nie chodzi mi stabilnie (zrywa połączenie) w Aero niby chodzi ale lubi się przyciąć jak więcej ludzi się podłączy (owe wieczory sobota/niedziela).

0
  • #10 07 Paź 2016 16:57
    matek451

Zainstaluj na komputerze http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h lub https://dl.dropboxusercontent.com/u/1978345/E5186/E5186%20Toolbox_latest.rar po zalogowaniu w nich na E3372 możesz wymuszać pasma LTE, sprawdzisz parametry sygnału LTE i CID BTS-a. Możesz z anteną sprawdzić LTE1800 , LTE2100 Play i bez LTE800 z tego BTS-a. Spróbuj też z Modlnicą. To trudny teren. A co do Plusa z Aero2 na LTE1800 z Wielkiej Wsi to trudno oczekiwać wiele przy jednym BTS-ie na tym terenie i całkowitym braku LTE800Sferii.

0
  • #11 09 Paź 2016 00:22
    zbysok
    Poziom 8  

Witam,

Nie wiem czy to dobre miejsce na zapytanie o mój dylemat, ale spróbuje..
    tez się zastanawiam nad tym routerem 966 (stąd znalazłem ten wątek), bo wygląda najsensowniej z całej oferty wszystkich operatorów, ale..
    po kolei :)
    Mieszkam właściwie w centrum Krakowa na tzw. Osiedlu Oficerskim, 100m od miejsca do którego dochodzi światłowód Orange. Niestety te 100m jest tak jakby było na księżycu; u mnie od lat nie ma szans na coś szybszego niż Neo 10Mb i znajomy technik z Telekomunikacji twierdzi, że jeszcze długo tak może być..
    W związku z tym pomyślałem o zmianie Neo na LTE i mam dylemat którego operatora wybrać.. Myślałem o Plusie ze względu na ten router ale widzę, że równie ważny jest zasięg.. Jak mogę się dowiedzieć, który operator zapewni mi najlepszy zasięg (a co za tym idzie chyba i najszybsze transfery?) w mojej lokalizacji? no chyba, że w centrum miasta nie ma co się tym przejmować, bo wszyscy będą mieli podobny czyli MAX.. :)

Drugą kwestią jest jeszcze jakiś sensowny router wi-fi, bo stare mury pewnie tak potrafią tłumić sygnał, że na drugi koniec mieszkania musiałem pociągnąć kabel, bo wifi tam prawie nie działa...

Ps.
    przyznaję, że to co pisze Matek451 to dla mnie w większości czarna magia :) ale może prosta odpowiedź na mój problem, również nie będzie zbyt trudna dla takiego fachowca; za co byłbym bardzo wdzięczny :)

0
  • #12 09 Paź 2016 00:42
    matek451

Ponieważ LTE potrafi działać różnie, zależnie od lokalizacji to konieczne są testy operatorów u ciebie. Zrobisz je na telefonie z LTE z zainstalowaną network cell Info, która pokaże ci parametry sygnału LTE oraz dane stacji bazowej. Do tego speedtesty. Do Play użyj karty Play internet na kartę , starter za 9 zł. po rejestracji uruchomisz bonus 100GB/m-c. W Orange testy najlepiej na karcie nju gdzie za rejestrację bonus masz 10GB. Plus to karta głosowa za 5 zł po rejestracji bonus 50GB i trzeba na niej właczyć LTE. Najgorzej z T-mobile bo tam musisz poprosić o włączenie LTE na karcie pre paid a bonusy są kiepskie. Ale ten skąpy i drogi operator ma słabe oferty i można sobie go odpuścić. zresztą korzysta w Krakowie z sieci LTE1800 Networks tej samej co orange. Powinieneś mieć zasięg LTE u wszystkich choć Kraków "słynie" z przychylności mieszkańców do rozbudowy sieci mobilnych. Protesty to miejscowa specjalność. po testach można decydować i wybierać operatora.

1
  • #13 09 Paź 2016 18:03
    IlianU
    Poziom 6  

to i ja się dołączę do zapytania

czy u mnie jest sens pchać się w LTE? i router 966 (czy Netgear D7000) - czy to jest mocno na wyrost?

wdzięczny byłbym za poradę bo chce sie wyrwać z Neo 10Mb (w praktyce jest tylko 6,5)

0
  • #14 09 Paź 2016 18:45
    matek451

a skąd ja mam to wiedzieć? nie znam twojej lokalizacji, z jakiego operatora chcesz korzystać?

0
  • #16 09 Paź 2016 23:51
    matek451

W Międzyrzecu Play ma dwa BTS-y z kompletem pozwoleń na LTE czyli z LTE1800, LTE2100 , LTE800 i LTE2600. Brzeska 98 i Radzyńska przy Dr Gerard Trudno powiedzieć, które pasma LTe na nich działają . Testy pokażą, agregacja LTE-a ma sens głownie LTE1800+LTE2600 a zakup sprzętu z LTE -A czyli DWR-966 lub E5186 jest przyszłościowy. Na E5186 pasma można wymuszać za pomoca programu E5186 Toolbox, który pokazuje też CID BTS-a i parametry sygnału LTE. E5186 z Plusa można kupić za około 500-600 zł. Internet LTE w Play bez limitu praktycznie za darmo na RBM na kartę 5 z DIL, bez umowy. ale najpierw testy np. na telefonie z LTE i aplikacją Network Cell Info i speedtesty. Dla porównania tez testy Plusa i Orange.

0
  • #17 10 Paź 2016 09:21
    IlianU
    Poziom 6  

dziękuje za info

czy jest obecnie na rynku jakiś router z modemem tle który by miał usb 3.0?

i czy lepsza jest konfiguracja oddzielny modem lte + router?

dom 1 rodzinny, 2 kondygnacje, 10x12, zależny mi na podłączeniu istniejącej sieci LAN, i WIFI pod nowe urządzenia (ps, tv?)

0
  • #18 10 Paź 2016 17:34
    matek451

A po co ci USB 3.0 w routerze ? Jeśli chodzi o zestawy router + modem to z reguły stosuje się w celu uzyskania zaawansowanych ustawień sieciowych jakie oferuja routery z USB. Szczególnie jeśli router ma możliwość wgrania alternatywnego FW np. OpenWRT czy Tomato. Ogólnie trudno o budżetowy router z USB do bezproblemowej obsługi modemów LTE, szczególnie na oryginalnym FW. Poza tym modemy LTE dostępne na rynku nie agregują pasm LTE czyli nie działają w LTE-A. To duży dom i nie widzę opcji aby jeden router z WiFi pracujący z dopuszczalną prawem mocą pokrył go skutecznym zasięgiem WiFi. Potrzebny dodatkowy AP na drugą kondygnację. Tą rolę może pełnić router ustawiony jako AP połączony z głównym po LAN. Jak wygląda sieć LAN w domu?

0
  • #19 10 Paź 2016 20:15
    IlianU
    Poziom 6  

USB 3.0 po to by podpiąć zew HDD do udostępniania multimediów po sieci

LAN w domu jest wydaje się dobrze ogarnięty skrętką - do każdego pokoju jest puszczone kabel (swich na strychu, oraz modem Orange z Neo10Mg)
    na parterze również jest umiejscowiony TP-Link jakiś prosty by podać dalej ewentualne kable oraz WiFi

szukam sposobu na dostarczenie do domu LTE - i rozglądam się za jakimś pomysłem, czy to router z modemem, czy oddzielnie 2 urządzenia postawić (modem LTE + router)

0
  • #20 10 Paź 2016 20:22
    zbysok
    Poziom 8  

matek451 napisał:
    Ponieważ LTE potrafi działać różnie, zależnie od lokalizacji to konieczne są testy operatorów u ciebie...

Zrobiłem testy i popatrzyłem na mapkę btsearch.
    najpierw o mapce..
    wynika z niej, że najbliżej mam do Orange (na Olszańskiej) niewiele dalej do Play (na drugim końcu Olszańskiej), Plus w porównaniu do w/w już całkiem daleko..
    mieszkam prawie przy skrzyżowaniu Olszańskiej z al. Beliny-Prażmowskiego.
    Jednak z testów wyniki są... dziwne... :)
    w załączniku najpierw Plus, potem Play, dalej 2xOrange i na koniec posiadana przeze mnie Neostrada (akurat wyszedł jej max wynik, co się rzadko zdarza...)

Jak widać Orange deklasuje resztę..
    co na logikę chyba nie powinno mieć miejsca, bo nadajnik Play nie jest tak dużo dalej..
    i co dla mnie dziwne Play przegrywa nawet z Plusem!
    Więc wybór pewnie jest oczywisty :)
    ale..
    skąd takie wahania, że raz jest w Orange ok 30, a innym razem ponad 70Mbps?

Teraz jeśli chodzi o urządzenia - w Orange mogę wybierać pomiędzy B315, Airbox 2 Plus i ZTE 283; wziąć któreś z nich, czy poszukać czegoś na wolnym rynku?

OK. doczytałem, że ZTE raczej nie, mobilny A2plus tez raczej nie bardzo (no chyba, że jako drugie urządzenie na wyjazdy?); pytanie czy 315 czy kupić coś LTE Advance?
    za 315 muszę zapłacić Orange ok. 250zł..

I jeszcze takie dwa pytania z ciekawości :)
    - z mapki wynika, że Orange ma tam częstotliwość 2100 - czy ma to jakieś znaczenie? a to, że współdzieli ją z T-mobile?
    - skąd bierze się to, że w LTE download i upload są czasem prawie równe, albo up bywa nawet wyższy?

I doszło mi jeszcze jedno pytanie - również z ciekawości, bo chyba jednak nie wybiorę Playa - czy mógłbyś "przetłumaczyć na polski" stwierdzenie: 'Internet LTE w Play bez limitu praktycznie za darmo na RBM na kartę 5 z DIL, bez umowy'? :)

0
  • #21 10 Paź 2016 21:01
    matek451

Jeszcze pokaż screeny z aplikacji Network Cell Info dla każdego operatora. W Orange masz zasięg z BTS-a LTE1800 Networks przy Olszańskiej5 na pozwoleniu Orange, inny na T-Mobile to Rakowicka 51. Korzysta też z nich T-Mobile. Prędkości są zmienne w czasie ale i tak dobre. Play ma BTS-y przy Olszańskiej 29,Łukasiewicza3, Bosackiej 11 i Kieleckiej 2. Trudno powiedzieć, z którym się łączysz ale zapewne na LTE1800 i jest obciążony. Sytuację poprawiło by uruchomienie LTE2600 na nich i połączenie w tym paśmie. W Plusie LTE z BTS-a LTE1800Aero2 lub dalszych, Mogilska 1, Rymarska 3. O ile łączysz się na LTE w Plusie. screeny z Network Cell Info pokażą pewne dane. Orange posiada pozwolenie na LTE2600 przy Pawia 5a. Możliwe że działa. Prędkości w dużej mierze zależą od obciążenia stacji bazowej oraz szerokości pasma. Wyższy UL od DL to oznaka przeciązenia BTS-a. Tak jest w Play. W Orange tylko oferta Internet dla domu , abonament za 44,90 + 15.01 zł/m-c za B315 lub MF283+ albo 25.01 za zestaw MF283+ z TAB2A8. W sklepie internetowym chwilowo brak MF283+ i tego zestawu. Oferty bez sprzętu czy z Airbox2Plus się nie bierze.

1
  • #22 10 Paź 2016 22:46
    zbysok
    Poziom 8  

Nie mam (niestety :( ale pracuje nad zmianą.. ;) ) telefonu, który obsługiwałby LTE; stąd do testów użyłem pożyczony modem e3372 z Play.

Odrzuciłem T-mobile (z definicji ;) ), teraz doczytałem sporo negatywnych opinii nt. Plusa, więc rozważam tylko Orange i Play.
    Na Olszańską 5 mam pewnie z 50m, na Olszańską 29 jakieś 350m
    I wydaje mi się, że w mojej lokalizacji na obecną chwilę Play nie ma szans, choć Twoje wypowiedzi o darmowym (lub lepiej powiedzmy: bardzo tanim) LTE Playa brzmią zachęcająco.. więc może z jakąś anteną zewnętrzną dotrzymałby kroku Orange..?
    tylko czy skórka warta wyprawki..? :)

Orange - tu myślę nad LTE Biurowym raczej niż Domowym - 500GB vs 150 daje różnicę.. a koszt to 50,99 + 10,00 za b315 z A2Plus

PS.
    to nie jest tak, że zawsze łączysz się z tym najbliższym (w linii prostej) bts'em?
    ten bts Play na Olszańskiej - podają w opisie, że ma 3 częstotliwości, skąd wiadomo, która z nich działa?

0
  • #23 10 Paź 2016 23:11
    matek451

Jak masz możliwość wzięcia Biurowego to faktycznie nie ma co myśleć. Na BTSie przy Olszańskiej Orange ma pozwolenie na LTE1800. Jak wymusisz tylko LTE to łączy się w tej technologii na tym paśmie i pewnie to ten najbliższy o ile pozwolenie działa. Gdybyś miał telefon z LTE to NCI pokazał by jego CID. Ten modem z Play to E3372 wersja chyba zwykła a nie HiLink?

0
  • #24 11 Paź 2016 00:44
    zbysok
    Poziom 8  

Zorganizuję jakiś tel z LTE i jutro sprawdzę co pokazuje - ale to pewnie tylko tak dla ciekawości, no nie..? :)

Jak mam stwierdzić co to za wersja tego e3372?
    i czy to ma jakieś znaczenie, istotny wpływ na wyniki moich testów połączenia i wybór operatora?

Brać zestaw b315 + Air2plus czy sam b315?

0
  • #25 11 Paź 2016 21:44
    matek451

Pod klapką jest wersja E3372. Występują E3372s-153 i nowsza E3372h-153. do tego obydwie w wersji zwykłej, korzystają z managera połaczeń i HiLink, która korzysta ze strony 192.168.8.1 w przeglądarce. Optymalna dla testów jest e3372s-153 HiLink. Działa z LTEWatchH i E5186 Toolbox. Z Orange sam B315 chyba tańsza rata niż za zestaw z Airboxem 2 Plus. Ten Airbox2 Plus wart ze 120 zł i jeśli Orange chce za niego +B315 ratę o 10 zł wyższą to się nie opłaca. Najlepsze zestawy to B315 z TAB2A8 czy TAB 2A10 lub z YOGA 3. Lub tablety z MF283+. O ile są te zestawy w ofercie dla Firm.

0
  • #26 12 Paź 2016 00:43
    zbysok
    Poziom 8  

Modem E3372 to wersja z literką h..
    Ale tak na logikę, to chyba jaki by on nie był, to wyniki tak "drastycznie" pokazują lepszy zasięg Orange, że (na obecną chwilę) dalsze rozważania co wybrać, są chyba już tylko dyskusją akademicką :)
    choć ten "prawie darmowy" LTE od Play kusi... :-D

Airbox2Plus faktycznie wychodzi za 120zł (5x24)

Poprosiłem syna aby użył swojego telefonu do sprawdzenia tych bts'ów
    jednak nawet on za nie bardzo wie, jak znaleźć dane tego bts z którym się łączy..
    i przy okazji wyszła dziwna kwestia.
    Orange - jak można było się spodziewać - to bts na Olszanskiej 5; z tym, że syn znalazł to inaczej,niz przez NCI, jak dla mnie w dość skomplikowany sposób ;)
    przez jakieś strony internetowe, m.in. cell info, zamianę wartości dzięsiętnych na heksadecymanle czy binarne (czy też odwrotnie), stronę z pozwoleniami. i jeszcze coś tam... :)
    nieważne.. w każdym razie wyszło mu, że jest to na pewno ten bts tuż "za rogiem"
    Natomiast jeśli chodzi o Play, to w ten sposób mu się nie udało... więc odpalił NCI i on pokazuje jakieś "cuda" (przynajmniej wg mnie..); że telefon raz się łączy z tym bts Orange(!) na Olszańskiej, kolejny raz z tym na Rakowickiej (T-mobila!!!), a z bts'em Play na Olszańskiej 29 jakoś nie ma ochoty... przynajmniej tak to widać na mapce NCI..
    o co tu chodzi?
    Gdzie/jak w tym programie znajdę te dane, o które pytałeś? czego screen powinien zrobić?

0
  • #27 12 Paź 2016 21:15
    matek451

Identyfikacja BTSów w Plusie, Orange i T-mobile jest prosta. Gorzej z Play , tutaj jest kolega z innego forum , który ma dostęp do info i swój sposób. Karta głosowa Play z ustawionym roamingiem krajowym łączyć się może w 3G z BTS-ami NetWorks lub Plusa,. Na LTE tylko z BTS-ami Play. Do testów Play korzysta się z kart Play Internet na Kartę starter za 9 zł , po aktywacji jest bonus 100GB/m-c. Karty internetowe działają tylko z siecią 3g/LTE Play.

0
  • #28 12 Paź 2016 22:03
    IlianU
    Poziom 6  

odświeżam swój watek - jeśli można

IlianU napisał:
    USB 3.0 po to by podpiąć zew HDD do udostępniania multimediów po sieci

LAN w domu jest wydaje się dobrze ogarnięty skrętką - do każdego pokoju jest puszczone kabel (swich na strychu, oraz modem Orange z Neo10Mg)
    na parterze również jest umiejscowiony TP-Link jakiś prosty by podać dalej ewentualne kable oraz WiFi

szukam sposobu na dostarczenie do domu LTE - i rozglądam się za jakimś pomysłem, czy to router z modemem, czy oddzielnie 2 urządzenia postawić (modem LTE + router)

0
  • #29 13 Paź 2016 12:14
    matek451

Udostępnianie multimediów poprzez dysk podpięty do routera to średni pomysł. Barierą nie jest tylko USB 2.0 ale ogólnie sam router i jego możliwości w tym zakresie. Czyli kwestia procesora i pamięci. Routery z wbudowanym modemem LTE obsługują pliki FAT32 czyli ograniczone do 4GB. Do przesyłania filmów z niskim bitrate jeszcze się jakoś nadają. Przy rozwinietej sieci LAN stosuje się router z podpiętym do niego po LAN serwerem plików NAS, który jest prawidłowym rozwiązaniem. Router z Gigabitowymi portami LAN. Urządzenia klienckie np. Tv, komputery też w sieci LAN po kablu do switcha i routera. dostęp od dzisiejszych NAS z zewnatrz nie tylko po stałym IP ale również poprzez aplikacje na telefonie, za pomocą dedykowanych serwerów. Do dostarczenia LTe może być wspomniany e5186 . odpowiada za połączenie LTE i stworzenie sieci domowej LAN, WiFi . Do niego dodatkowy AP po LAN na dole. Do domowego centrum multimedialnego zdecydowanie NAS.

1
  • #30 13 Paź 2016 15:52
    IlianU
    Poziom 6  

"serwerem plików NAS"

Droga rzecz? bo brzmi groźnie, polecałbyś jakieś konkretnie?
    bo sam hdd podłączyć to bedzie słabo z płynnością obrazu itp?

0