Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZRK AT9100 - strojenie tunera FM

ppp.piter 06 Sep 2016 22:20 3015 14
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  ppp.piter
  Level 10  
  Witam, przestroiłem właśnie tuner w tym sprzęcie, ale moc sygnału nie jest zadowalająca. jest to jeden z najlepszych polskich amplitunerów, wszystko zrobiłem zgodnie z instrukcją w załączniku, jednak stacje odbierają gorzej niż w chińskim radyjku za 10 zł.
  Z góry informuję, że generatora nie posiadam.
  Moc sygnału radiowego znacznie poprawiła się po rozciągnięciu cewek L4 i L5, mimo, że instrukcja tego nie uwzględniała. Jakość sygnału jest najlepsza, gdy pominąłem filtry i wpiąłem antenę w cewkę L5, ale mimo to wskaźnik pokazuje co najwyżej moc sygnału na poziomie 2/10. Czy ktoś wie, jak to zestroić?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  DIORADIO
  Level 30  
  Poszukaj jak przestroić Radmora, tam podobna jest głowica i pokazane jest że można spiąć te cewki kondensatorem 3,3pF. A ja zawsze staram się przy przestrojeniu żeby rdzenie w cewkach były na tym samym poziomie co przed przestrojeniem.
 • #3
  dybas
  Level 37  
  Co egzemplarz, to możliwość nietypowego przypadku. AT potrafią kaprysić. Jeżeli rozciągałeś cewki L4 i L5, znaczy że ich indukcyjność była za duża. Zgaduję, że ich rdzenie są wykręcone? Sprawdź, czy trymery przy powolnym pokręcaniu nie dają skoków poziomu sygnału. Któryś może przerywać. Podmień tranzystor T1, albo zamień go z T2- BF314 z CEMI też bywały felerne. Zaopatrz się w serwisówkę i pomierz wzmacniacz p.cz. (UL1200N). Spróbuj podstroić detektor FM. A jak odbiór STEREO? Są duże szumy?
 • #4
  L_M
  Level 32  
  Jedyne problemy jakie miałem przy przestrajaniu AT9100 to były przerywające trymery 3-10p.
  Po ich wymianie na nowe wszystko działało poprawnie.
 • #5
  aksakal
  Tube devices specialist
  Zwiększenie poziomu sygnału przy łączeniu anteny z L5 tylko potwierdza fakt, że cewki L1, L4 i L5 są wyregulowane niepoprawnie. W pierwszej kolejności należy nastroić cewkę heterodyny tak, żeby zapewnić zmiany częstotliwości w granicach 98,6-118,7 MHz. To pozwoli słuchać rozgłośnie FM w granicach 87,9-108 MHz. Po zestrojeniu heterodyny spróbuj odebrać stację w granicach 90-92 MHz i rdzeniem cewek L1, L4 i L5 uzyskać maksymalny poziom sygnału. Potem spróbuj nastroić radioodbiornik na sygnał rozgłośni w granicach 105-106 MHz i maksimum sygnału otrzymać kręceniem C2, C9 i C13. Wskazany proces powtórzyć 3-4 razy, do otrzymania jednakowego poziomu sygnału na początku i w końcu zakresu.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  ppp.piter
  Level 10  
  dybas wrote:
  Zgaduję, że ich rdzenie są wykręcone? Sprawdź, czy trymery przy powolnym pokręcaniu nie dają skoków poziomu sygnału. Któryś może przerywać. Podmień tranzystor T1, albo zamień go z T2- BF314 z CEMI też bywały felerne. Zaopatrz się w serwisówkę i pomierz wzmacniacz p.cz. (UL1200N). Spróbuj podstroić detektor FM. A jak odbiór STEREO? Są duże szumy?


  tak rdzeń L4 wkręcony do połowy w wyniku rozciągnięcia cewki i regulacji "na ucho" ale te regulacja trudno powiedzieć czy przynosi jakikolwiek efekt. rdzeń L5 wykręcony całkowicie - bałam się skracać cewki ale właśnie odwinąłem jeden zwój i zlutowałem poza karkasem bez obcinania drutu. Pozwoliło to na pewną regulację i mogłem nieco wkręcić rdzeń. instrukcja przestrajania dla radmora 102 z podobną głowicą nakazuje wymianę tych rdzeni. trymery nie powodują skoków poziomu sygnału, aletu też może być szkopuł, ponieważ
  UWAGA!! regulacja L1, L4 i C1 i C9 nie powodują zmian.

  Stereo włącza się dopiero przy dość silnym sygnale. Szum na stereo jest znikomy, trzeba się wsłuchiwać mocno aby coś usłyszeć. W porównaniu do np amplitunera tosca z gfe 105. to jest prawdziwa przepaść. Problem jest tylko w "mocy" sygnału Gdy ten jest wystarczająco silny gra pięknie, bez najmniejszych szumów. Dziękuję za konstruktywną odpowiedź.
 • #7
  aksakal
  Tube devices specialist
  Zwróć uwagę na materiał rdzenia. Ferryt zwiększa indukcyjność cewki, a mosiądz czy aluminium zmniejszają. Jeśli dla zwiększenia poziomu sygnału należy wykręcać rdzeń ferrytowy, to należy go zmienić na mosiężny. Sprawdź również stan kondensatorów nastawnych (trymerów). Ich pokrycie ze srebra często jest niszczone związkami siarki znajdującymi się w atmosferze.
 • #8
  TOMI
  Service technician RTV
  Jeżeli jest problem z głowicami ZRK to najlepiej sprawdzało się przerobienie głowicy na GFE105 wywalając jeden obwód strojony, podobnie jak GFE101.
 • #9
  dybas
  Level 37  
  ppp.piter wrote:
  regulacja L1, L4 i C1 i C9 nie powodują zmian.

  Tak być nie może. Pierwszą sprawą jest poprawne zestrojenie heterodyny. Skróciłeś cewkę L7? Czy masz pokrycie całego nowego zakresu? Czy stacje się nie powtarzają, inaczej: czy nie wstroiłeś się w częstotliwość lustrzaną?
 • Helpful post
  #10
  Andrzej L.
  Level 31  
  Jeżeli próba "regulacji" wskazanych obwodów nie daje żadnych różnic sygnału tzn. że stoisz nimi daleko poza częstotliwością, której w danym momencie nasłuchujesz. Jak obwody są kompletnie rozstrojone to jednak zdecydowanie przydaje się lokalny, domowy generator, bo łatwiej zauważysz, że w ogóle coś zaczyna być lepiej gdy próbujesz kręcić. Generatora nie ma się co bać, bo sobie go można sklecić w 30 minut.
  Czułość będziesz mieć mizerną, bo taki urok bez przeróbek ma ta głowica. Gdy ma to zacząć w miarę sensownie chodzić co do czułości to:
  Przede wszystkim w heterodynie usuwasz, zwierasz R20 270 Ohm (pod warunkiem, że w ogóle go tam masz, bo było wiele różnych emisji produkcyjnych tych tunerów i często schemat swoje, a życie swoje), bo on na górnym ukf znacznie osłabia amplitudę drgań heterodyny i jak na górnym ukf mieszacz dostaje mniejszy sygnał heterodyny - niż na dotychczasowym dolnym ukf - to niestety spada sprawność przemiany, a to pociąga za sobą słaby sygnał wyjściowy - czyli spada czułość.
  Kolejna sprawa BF314 wszystkie do utylizacji. Ten tranzystor na dolnym ukf jeszcze jakoś się tam sprawuje, na górnym to już nieporozumienie, bo wzmocnienie mu leci bardzo poważnie w dół.
  W ich miejsce wstawiasz BF240 (uwaga inne wyprowadzenia niż 314).
  R10 56 Ohm też wyrzucasz (bo tworzy niepotrzebnie filtr dolnoprzepustowy, który ogranicza amplitudę drgań), czasami ma on zupełnie inną wartość, a w jeszcze innych egzemplarzach może go w ogóle nie być.
  Układ dopasowania L5 do T2 zamiast oryginalnego C14 8p2 lepiej skopiować ze wskazywanej tutaj GFE105 czyli C14 4p7 i za nim (czyli z bazy T2) do masy dodać 5p6.
  Układ przy takiej realizacji miał podobną czułość jak na dolnym ukf.
  Zakładamy w rozważaniu, że te cewki dostały fabrycznie rdzenie ferrytowe z materiału U11, jeżeli tak nie jest to idziesz szukasz człowieka, który od czasu do czasu handluje takimi rdzeniami na aukcyjnym. Gdy są to rdzenie U31 to niestety dają one zauważalne straty w paśmie 100MHz i obniżają wzmocnienie głowicy względem U11 przewidzianych do pracy na ciut wyższej częstotliwości.
  Patrz strona 208 i wykres dobroci rdzeni na rysunku 3.18
  http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ppframe.html
  Sprawdź czy R14 ma faktycznie 100 Ohm, większe wartości powodują zauważalny spadek sprawności przemiany mieszacza.
 • #11
  ppp.piter
  Level 10  
  dybas wrote:
  ppp.piter wrote:
  regulacja L1, L4 i C1 i C9 nie powodują zmian.

  Tak być nie może. Pierwszą sprawą jest poprawne zestrojenie heterodyny. Skróciłeś cewkę L7? Czy masz pokrycie całego nowego zakresu? Czy stacje się nie powtarzają, inaczej: czy nie wstroiłeś się w częstotliwość lustrzaną?


  Tak L7 skrócona o jeden zwój od góry. UWAGA ta cewka ma 3 wyprowadzenia! Tak mam pokrycie całego zakresu, nie wstroiłem się w tzw "lustrzane odbicie", sprawdziłem to regulując L7 zwiększając indukcyjność, ponieważ w "lustrze" wskaźnik strojenia (odchyłu od maksimum sygnału ), działa również odwrotnie.

  Materiał rdzeni fabryczny (na śrubie była fabryczna plomba z jakąś zieloną "plasteliną" i odbitą nań pieczęcią, do momentu otwarcia przeze mnie.
  Jeśli ktoś z rzetelną wiedzą taki jak przedmówca Andrzej L. chciałby się pojąć odpłatnie (50zł) poprawek w okolicach Łodzi, Warszawy to chętnie oddam, bo sprzęt ogólnie w dobrym stanie.
 • #12
  ppp.piter
  Level 10  
  Wymiana bf314 na bf240 znacząco poprawiła jakość odbioru, mostek na R20 spowodował "sprzęganie się " i powstało mnóstwo punktów ciszy ... częstotliwości poniżej około 97 Mhz przestały być słyszalne.mostek na R10 nie przyniósł zmian, tak jak wymiana trymera C1 z innego sprzętu. Dostrojenie filtrów wejściowych nie powiodło się. Opór R 14 ma 101Ohm, tol.5%
  Wpąłem przewód ekranowany w górne wyprowadzenie L7. Sygnał nie jest silny, natomiast obecnie gra czysto na większości stacji na 40 centymetrowym drucie z przewodu od kabla od routera (Lan) i łapie stereo ;-) z bezsilności strojenie kończę na tym etapie, dziękuję za pomoc.

  Proszę o informacje, jak wymienić głowicę UKF w tym sprzęcie na GFE-105 lub zamiennik . i czy w ogóle warto...
 • Helpful post
  #13
  Andrzej L.
  Level 31  
  Nie przepadam za generatorami z cewką z odczepem, wolę takie jak ma głowica GFE-110, GFE-112 lub jako generator Seilera taki jak ma GFE-105. Możesz pokusić się o przeróbkę, z tą tylko różnicą, że odwrotna polaryzacja, bo 110 i 112 mają użyte w generatorze tranzystory pnp zamiast npn jak w tej kasprzakowskiej konstrukcji.
  Jeżeli byś zamierzał wstawiać inną głowicę z diory z rodziny GFE-1xx to praktycznie wstawiasz jak leci, nic praktycznie nie przerabiasz. Sygnały wyjściowe p.cz. są zbliżone.
  Ale póki co spróbujmy oryginalną głowicę doprowadzić do ładu, bo te konstrukcje są podobne i nie ma przeciwskazań aby także ona pracowała podobnie jak diorowskie.
  GFE-105 będzie ciut bardziej nieodporna na duże sygnały, bo ma tylko pojedynczy obwód strojony we wzmacniaczu w.cz.
  Głowice z podwójnym obwodem tak jak w tym AT9100 i np. w głowicach diory GFE-110, GFE-112 są bardziej odporne na duże sygnały i w ich obecności produkują najmniej śmieci (intermodulacji - czyli pomiksowane stacje-mutanty i ich wielokrotny odbiór na częstotliwościach gdzie w rzeczywistości w ogóle nic nie nadaje). Oczywiście 110 i 112 są jeszcze bardziej odporne, ze względu na użytego mosfeta na wejściu, który jest bardziej liniowy w szerszym zakresie napięć w.cz. na wejściu niż zwykły tranzystor bipolarny.
  Dla mnie najlepszą głowicą była właśnie GFE-110, GFE-112 - najlepszy kompromis między czułością i odpornością na duże sygnały.
  W przypadku chęci wstawienia 110, 112 dorabiasz tylko układ ARW - regulację wzmocnienia wejściowego tranzystora mosfet w zależności od siły odbieranych sygnałów.
  Jaki cel ma ten ekranowany przewód na L7?
  Opisz czym się konkretnie objawia u ciebie to zjawisko sprzęgania i punkty ciszy?
  Zrywa drgania heterodyny?
  Jak już tak walczymy z układem sprzężenia cewki L5 z bazą mieszacza T2 to możesz jeszcze spróbować jak zachowa się skopiowanie tego wycinka z GFE-110, GFE112 - tam są jeszcze mniejsze te pojemności a działa to tam wyśmienicie czułościowo.
  Czyli w miejsce C14 8p2 wstawiasz 2p2, a z bazy do masy wstawiasz 4p7.
  Trzeba by było jeszcze porównać jak duża amplituda sygnału heterodyny jest na "gorącym" końcu L7, bo może się okazać, że ta heterodyna ma dużo niższy poziom oscylacji przez R20 270 niż w przypadku heterodyn GFE-110, 112 gdzie cewka jest zapięta bezpośrednio na kolektor tranzystora oscylatora.
  Z moich papierowych notatek wynika, że jak n-lat temu to sprawdzałem to wyglądało to mniej więcej tak:
  Głowica z gatunku AT-9100 na dolny ukf w całym paśmie 65,6-74MHz miała sygnał heterodyny mierzony na L7 w okolicy 1Vp.p.
  Po przestrojeniu na górny (z wymiana C18 z 68pF na 47pF, zwarciu R20 270 Ohm, bo z rezystorem była mniejsza amplituda) wyciągała 1-2V p.p.. Na początku pasma 1V na końcu pasma 2V. Więc w porównaniu z GFE-110 dalej mizernie, bo ta druga na górnym miała sygnał w okolicy 3-5Vp.p. (na dolnym ukf około 4V p.p.)
  Większa amplituda drgań heterodyny daje większy sygnał na wyjściu p.cz. (większą czułość głowicy, oczywiście do pewnego momentu, powyżej już tylko generuje więcej intermodulacji).
  Co się dzieje z filtrem wejściowym? Mowa o L1?
  Czyli kręcisz tam i z powrotem rdzeniem i nie ma żadnej zmiany?
  Jest jakaś różnica między wykręcony i wyjętym z korpusu rdzeniem a wkręceniem go na max? Może masz jakąś przerwę po drodze i sprzężenie jest tylko po pojemnościach ścieżek obwodu drukowanego stąd strojenie cewki nic nie wnosi, bo sygnał antenowy gdzieś bokiem płynie? Może wręcz omija ten blok i trafia bez wzmocnienia na L4? Jakie masz napięcie na R2 3k6?
  C3 do sprawdzenia czy ma faktycznie 1nF. C1 na pewno usunąłeś?
  Czy cewka-dławik L2 ma przejście i łączy elektrycznie emiter T1 z nóżka C3? Może gdzieś lut przysmarkany na emalii drutu nawojowego L2 zamiast na gołej miedzi i brak połączenie elektrycznego (?).
  Sprawdziłbym czy trymer C2 w ogóle się stroi, bo może coś z napyloną okładką się stało i wcale nie zmienia pojemności od 3 do 10pF. Jak zgubił pojemność to może faktycznie braknąć rdzenia aby złapać rezonans i możesz sobie kręcić do woli.
  Warikap zdrowy? Sporadycznie zdarzały się warikapy z "lekkim" przebiciem jednej diodki. Wtedy prąd na linii warikapów był mierzalny zwykłym wychyłowym miernikiem wskazówkowym i sięgał nawet kilku uA. Przy sprawnych diodach prąd upływu niemierzalny zwykłą wskazówką. Czy napięcie strojenia-warikopowe masz prawidłowe? Na emiterze T13 zmienia się płynnie od 3 do 30V?
  Może masz gdzieś przerwy na potencjometrze strojenia i stąd zaniki? Dla pewności jeszcze sprawdź czy na katodzie (środkowa nóżka) diody pojemnościowej D1, obwodu wejściowego, masz napięcie zmieniające się w takt strojenia gałką góra-dół pasma - aby wykluczyć problem z R1, że np. ma przerwę i warikap się nie stroi.
  Zakładam, że L4 i L5 stroją się bez problemu i uzyskują współbieżność w całym paśmie? Czyli widzisz przy strojeniu ich punkt max sygnału.
 • #14
  ppp.piter
  Level 10  
  Dziękuję i przepraszam, że tak długo nie odpowiedziałem na tę wyczerpującą odpowiedź. Nabyłem drogą kupna w okazyjnej cenie 40 zł drugi taki sam amplituner i jest on motywacją dla mnie do wznowienia pracy nad tym sprzętem. Jest on już przestrojony, odbiór jest niewiele lepszy i słychać szumy na stereo, więc też warto go sprawdzić. Ma uszkodzoną końcówkę mocy. W najbliższym czasie zastosuję się do zaleceń i sprawdzę oba tunery. na pierwszy rzut oka nie widać tam tak znaczącej ingerencji w cewki , jak to miało miejsce u mnie.
 • #15
  kristof_61
  Level 10  
  Witam.
  Czy konieczne jest skrócenie cewki L7 jeśli zakres jest cały. Bez skrócenia tej cewki jest słaby sygnał, wskaźnik nie wychyla się, pomiar na pinie 13 US1 ok.0,4V. Lokalna stacja ESKA gra ok. jest nawet stereo. Wymieniono tranzystory T1, T2 na BF254, rdzenie na U11.