Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester pojemności baterii Li-ion

07 Wrz 2016 16:12 1476 9
 • Poziom 8  
  Witam,

  próbuję zaprojektować układ do testowania pojemności baterii li-ion. Na poniższym schemacie znajduję się stałe obciążenie prądowe o maksymalnym poborze prądu na poziomie 2A.
  Chciałem zapytać:
  1) Czy przedstawiony układ będzie działał w sposób właściwy?
  2) Czy może lepiej zamiast tranzystora IRF510 użyć BDW93C?
  3) Czy powinienem dodawać kondensator C7 (powiedzmy 1nF)?
  Tester pojemności baterii Li-ion

  Dziękuję.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  2. BDW93 to jest bipolarny - wymaga innego sterowania, trzeba mu dać prąd bazy - co prawda przy prądzie kolektora 2A to będzie najwyżej 2mA, więc pewnie nie będzie z tym problemu.
  3. Pewnie jest rozsądne, żeby tam był - na wypadek, jakby przesunięcie fazy przez tranzystor groziło wzbudzeniem; może wystarczy mniejszy, kilkaset pF.
  1. Nie wiem, jakie działanie uważasz za właściwe.

  A masz jakieś dane akumulatorów Li-ion? Interesuje mnie opór wewnętrzny nowego akumulatora o niewielkiej pojemności (o ile spada napięcie przy obciążeniu), około 1Ah (typowa w telefonie komórkowym).
 • Poziom 8  
  Dziękuję za odpowiedź,

  oczekuje że układ będzie działa w sposób stabilny. Wim że to tranzystor bipolarny, zastanawiałem się który z nich zapewniłby większą stabilność układu. Akumulatory to ogniwa 18650 z używanych baterii od laptopów (np. icr18650). Większym prądem mam zamiar testować pakiety takich baterii (2 lub 4 komory połączone równolegle).

  Dziękuję.
 • Moderator Projektowanie
  Zaaaaap napisał:
  Czy powinienem dodawać kondensator C7 (powiedzmy 1nF)?

  Tak, C7 wraz z R2 zapobiega oscylacjom. Wartość - jak najmniejsza - obserwować na oscyloskopie generację Uwy zwiększając pojemność C7, aż oscylacje znikną (w pełnym zakresie regulacji Uwe) - wtedy C7 zwiększyć ok. 1,5 raza.

  R7 dałbym nie G-S Q1 ale G-masa.

  R2 daje błąd spowodowany spadkiem napięcia na R2 wywołany Ibias WO - dla R2=10k błąd ten to ok.2mV, czyli niewiele w stosunku do Uwe=1V.

  Bipolarny daje błąd - gdyż Ie jest różny od Ic, dla darlingtona ten błąd maleje, ale MOSFET jest tu najlepszy.
  IRF510 nie jest tu najlepszy, ma duże Rdson=0,54Ω (a po zagrzaniu nawet 1Ω, poza tym Ugs wyniesie poniżej 10V) co przy 2A da na nim spadek napięcia nawet 2V, co w połączeniu ze spadkiem na R5 wyniesie ok. 3V - to może być bariera rozładowania akumulatora.
 • Moderator Projektowanie
  Oscylacje można wykryć też mierząc Iwy.
  Wtedy Iwy=Uwe/R5 w całym zakresie regulacji i z dobrą dokładnością.
  Tyle, że to tylko wykrycie, tylko dużego wzbudzenia (a już "podwzbudzeń" o mniejszej amplitudzie nałożonych na większą składową stałą - nie), czyli nadal działanie na ślepo.
  Niestety taki stabilizator prądu lubi się wzbudzać - i to tym lepiej im większa jest pojemność bramki MOSFET-a (tu IRF3205 nie jest najlepszy), jak odporny jest WO na obciążenie pojemnościowe (tu pomaga większa wartość R4), montaż,...
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  Np. IRF520N http://www.tme.eu/pl/Document/de8c643741dcfeb7d0e029fed68a2952/irf520n.pdf - niskie Ciss, Rdson i moc wystarczające.
  Takie elementy trzeba dobierać jako kompromis. Tu niepotrzebna jest duża moc/prąd drenu (a im one większe tym większa pojemność bramki Ciss).
  Będzie potrzebny radiator o Rthsa=10-15 K/W.

  Aha, C7 może mieć wartość kilkaset pF - kilka nF.