Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarki XTAR do akumulatorów Li-ion, LiFePO4, NiMH i NiCD

gulson 17 Lip 2017 20:19 19449 54
  • PCBway
    Wawrzyniec
    Poziom 34  
    SKYRC, oryginał, sprawdzałem. Odkąd go kupiłem nie używam innej ładowarki. W zimie doładowywałem akumulator w samochodzie. Do ogniw niestety trzeba używać koszyczków.
  • PCBway
    son78
    Poziom 10  
    Planuje zakup lecz:
    Xtar vc2 - pokazuje pojemnosc baterii w mAh lecz nie ładuje zwykłych akumulatorków AA, AAA, tzw. paluszków ?
    Xtar vc2 Plus - ładuje paluszki Ni-Mh lecz nie pokazuje pojemności mAh ?
    Mam rację ?
    Zależało mi aby mieć obie te funkcje i nie chce wybierać między jedną a drugą.
    Co sądzicie o ładowarce Liitokala Lii500 ?
    _Megamax_
    Poziom 15  
    son78 napisał:

Co sądzicie o ładowarce Liitokala Lii500 ?

Korzystam z niej , jest super . Sprawdzałem mierzyłem prądy i napięcia
    kilkakrotnie na różnych aku - brak zarzutów .
    Powerbank to też plus .

Poprzednia miałem nitecore i4 - Dla mnie to syf .
    son78
    Poziom 10  
    Zamówiłem właśnie taką. Jak przyjdzie to również podzielę się spostrzeżeniami.

dodano 22.09.2017
    Ładowarki XTAR do akumulatorów Li-ion, LiFePO4, NiMH i NiCD
    :D
    PaweleRz
    Poziom 8  
    Ja mam VC4 prawie od pojawienia się jej w sklepie i miała lepsze wejscie zasilania, bo na wtyk dc,a nie znienawidzone przeze mnie micro usb. Dobra rzecz. Ładuję nią po 4 lion do koszyka do lampki rowerowej. Niektórzy mówią, że ładuje też baterie alkaliczne i to błąd. FAKTYCZNIE. Ładuje, ale chwilę, bo zaraz jest duzy przyrost napięcia i odcięcie, więc o wylaniu baterii raczej nie ma mowy. Ja moją przerobiłem jeszcze tak, że mam wyjście z każdego kanału na wtyk dc i mogę ładować zbalansowane paczki aku co prawda niskim prądem, ale za to jest niezła kontrola ładowania paczki. Oczywiście paczka o napięciu jednego ogniwa (lampka ma step upa).

Szkoda że nie ma możliwości wgrania firmware które pomogłoby na zmianę napięcia odcięcia, przydatne przy ładowaniu LiFePo4 (3,6v) lub do ograniczania napięcia w Lion, ze względu na dłuższą żywotność przy mniej niż 100% naładowania.
    xonebite
    Poziom 9  
    Witam

Mam dylemat czy wybrać Everactive Nc-3000 z adapterami na R14/R20 czy wybrać XTAR VP4 PLUS i mieć uniwersalną ładowarkę prawie do wszystkiego. Ogólnie wszystko ładnie pięknie lecz jak to zwykle bywa jest jedno ale ... XTAR VP4 PLUS ma tylko 3 prądy ładowania 0,5/1/2 A i nie mam zielonego pojęcia jak to w praktyce będzie wyglądało z ładowaniem AA2500 i AAA1000. Pod tym względem Nc-3000 wygląda lepiej, ma więcej "nastaw" Obecnie korzystam z Techno Line BC-700. Pozdrawiam
    Jawi_P
    Poziom 34  
    1/ Do czego Ci adaptery, używasz takich ogniw?
    2/ Porównujesz do siebie dwie rożne ładowarki, Jedna do AA/AAA i druga do również Li-ion, to nie wiesz czy będziesz używał/używasz ogniw Li-Ion?
    3/ Trzy wartości pądu ładowania to za mało? A ile potrzebujesz? Bo w praktyce to ile byś ich nie miał, poza zabawą po zakupie i tak używał będziesz tylko zapewne jednej.
    Jeżeli używasz ogniw AA, to ładowanie ich prądem 500mA nie koniecznie kusi być najlepszym wyborem, zależy od akumulatora. Ale takie akumulatorki lepiej ładować prądem 250mA, ja własnie przez ten prąd ładowania wolalbym Litokala LII-500. Automat, uniwersalny do wszystkich popularnych ogniw, prąd - 250/500/1000mA.
    Niestety ma "tylko" 3 wartości prądu ładowania.
    xonebite napisał:
    Nc-3000 wygląda lepiej, ma więcej "nastaw" Obecnie korzystam z Techno Line BC-700. Pozdrawiam

Lepiej wygląda bo ma więcej nastaw? :) Ja na forach czytam jak ludki kupują wypasioną ładowarkę, a potem pytają do czego dana opcja służy i jak ją nastawić. Rodzi się pytanie po co taki zakup? Do akumulatorów najlepsza ładowarka to taka, gdzie wkładam akumulator i wyciągam kiedy potrzebny. Czasami świadomie zwiększam prąd ładowania bo mi się śpieszy.
    Skoro korzystasz z BCxxx, notabene bardzo fajnej ładowarki, po co Ci kolejna?
    xonebite
    Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź.

1. Mamuśka kupiła kilkanaście Everactive R14/R20 do radia, latarki i do zniczy. Wcześniej ich nie widziałem, ale skoro są to akumulatory to jak najbardziej adapter się przyda.

2. Ogniw Li-Ion mam kilkanaście do moich latarek taktycznych i czołowych. Posiadam jakąś ładowarkę NO NAME do nich, ale niestety "rozwala" się na części pierwotne i dlatego szukam alternatywy czy zakupić jakąś uniwersalną ładowarkę czy do tych Li-Ion dedykowaną 2 kanałową.

3. No właśnie 3 wartości w tym XTAR 0.5/1/2 są nijakie do ładowania AA już nie wspomnę o AAA, dlatego napisałem że pod tym względem Nc-3000 wygląda lepiej. Nie chodziło mi o aspekt wizualny, ale o ilość nastaw prądu ładowania, który można dostosować do posiadanych akumulatorków.

Najprawdopodobniej BC-700 razem z bratem się wyprowadzą :) więc muszę coś kupić.

P.s. Czy Litokala LII-500 nie ma 4 prądów ładowania? 300/500/700/1000mA

Pozdrawiam
    Jawi_P
    Poziom 34  
    xonebite napisał:
    Czy Litokala LII-500 nie ma 4 prądów ładowania? 300/500/700/1000mA

Tak, moja pomyłka. Posiadam, używam i sam widzisz, ile ustawień używamy w praktyce, posiadam ją od miesięcy i wykorzystuje z jednym domyślnym prądem ładowania, bo nie chce mi się ustawiać innego specjalnie za każdym razem.
    No w Twoim przypadku kupił bym ładowarkę uniwersalną, Lii-500 lub podobną i do tego osobno adapter do ładowania R14/20 - bo można kupić osobno po <10pln za sztukę.
    xonebite
    Poziom 9  
    Dziękuję za informację. Pomyłki się zdarzają ... każdemu. Cały dzień wertowałem strony z ładowarkami. Najbardziej przypadła mi do gustu Skyrc MC3000, ze względu na możliwość naładowania praktycznie wszystkich popularnych akumulatorów (nie obsługuje chyba tylko 6F22). Wszystko ładnie pięknie ale jak dotarłem do informacji o cenie to ... z papci wyskoczyłem. Fajna funkcja do zaprogramowania sposobu ładowania, rozładowania, odświeżania itp. danego typu akumulatorów z informacji zawartych w karcie produktu danego producenta. Ponoć ładowane wtedy są wzorcowo według zaleceń. Po głowie chodzi mi jeszcze Everactive Nc-3000 z adapterami na R14/20. Swoją drogą ciekawe czy Nc-1000+ obsłuży R14/20 w tych adapterach? No nic wertujemy dalej informacje :)
    wkamil50
    Poziom 8  
    Panowie czy zasilacz 5.2V 2A stabilizowany będzie ok. dla tej ładowarki? bo zamówiłem na alledrogo i nie zauważyłem, że w komplecie nie dostarczają zasilaczy, a taki właśnie posiadam na 5.2V
    wkamil50
    Poziom 8  
    Tak chodzi dokładnie o ładowarkę Xtar, a zasilacz jest firmy Thomson więc to raczej nie oszukane 2A...

I Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź :)
    user64
    Poziom 21  
    Koledzy, używam ładowarki Xtar VC2 ale bardzo męczy mnie prąd ładowania 0,5A, czy jest możliwość zrobić z niej ładowarkę 1A na ogniwo? Może ktoś przerabiał? Bardzo proszę o informację.
    DoctorX
    Poziom 23  
    Panowie właśnie waham się nad zakupem : czy klasyczna VC4 czy X4 ? czy z tą ostatnią miał już ktoś do czynienia,czy to jest nowsza wersja VC4 ?
    Różnica w cenie niewielka,a kusi designem i być może lepszym oprogramowaniem itp?
    Dajcie znać w miarę szybko ;)
    user64
    Poziom 21  
    X4 jest jednak ładowarką inną niż VC4, ma np. możliwość ładowania prądem 2A, co prawda tylko jednego ogniwa, ale jest. Dla mnie istotny jest czas ładowania, dlatego zwracam na to uwagę. X4 może też służyć jako powerbank. X4 jest po prostu nowsza, moim zdaniem lepsza.

Acz XTAR ma cały pakiet różnych ładowarek, dla mnie np najlepszą jest SC2 bo wykorzystuje QC3.0 i dzięki temu mam 2x2A lub 1x3A.
    Jak widać dla każdego coś innego jest istotne ;)
    DoctorX
    Poziom 23  
    Dzięki za odpowiedź. W moim przypadku prędkość (prąd) ładowania nie jest priorytetem,ale jak będzie taka opcja w ładowarce to na jej plus.Głównie chcę ładować 18650 i czasem eksperymentować z różnymi,dziwnymi ogniwami.Mam nadzieję że X4 zda egzamin i będę mógł jej już niedługo wystawić opinię.
    Zmieniam post czyli troszkę dopisuję : jak to się mówi machnąłem się i nie dopatrzyłem się tego że tego że X4 nie ma pomiaru pojemności,a więc jestem zły :cry: . Od razu zapragnąłem dokupić VC2 która właśnie to posiada,ale niektóre źródła podają że tego nie robi :?: :!: Zależy mi na tej opcji,do tego gdzieś opisują że są dwie wersje vc2 a czym się różnią nie wiem.Powiedzcie jak jest w rzeczywistości czy vc2 nadrobi straty x4 w postaci pomiaru pojemności? chodzi mi o możliwość ładowania i rozładowania ogniwa.PZDR
    DoctorX
    Poziom 23  
    Xtar nie robi takich z pomiarem ?Wiem że Lii ma ładowarki z tymi opcjami ,ale chciałem od Xtara. To nic w takim razie czy w/w ładowarki mają dość wiarygodny ten pomiar.Jeśli tak to biorę Lii.Dzięki PZDR.
    user64
    Poziom 21  
    Chyba nie do końca się rozumiemy.
    XTAR nie ma opcji rozładowania ogniwa i w zasadzie tylko tym się różni od Li. Tam też pomiar pojemności polega na ilości energii władowanej w ogniwo. Jedyna różnica to taka, że może sama to ogniwo rozładować, w wypadku XTAR musisz rozładować je sam.
    DoctorX
    Poziom 23  
    Dobrze się rozumiemy,nie chodzi mi w tej chwili o konkretnie X4,tylko czy XTAR w ofercie ma jakąkolwiek ładowarkę z tą opcją.Jakąś nawet malutką na 2 sloty.
    Mnie oczywiście interesuje TYLKO taka która potrafi sama rozładować ogniwo.
    PZDR
    user64
    Poziom 21  
    Nie wiem tego, ja opisuję tylko ładowarki jakie mam/miałem.
    Zapytaj w BTO, porządny dystrybutor i pewnie odpowie. https://www.bto.pl/
    DoctorX
    Poziom 23  
    Tak wiem sprawdzałem u nich wcześniej,ale zagubiłem się w tym wszystkim...Mój wybór padnie chyba jednak na zupełnie co innego czyli OPUS.
    CMS
    Administator HydePark
    Tyle, że pomiar pojemności podczas ładowania jest jedynie przybliżony i mocno zależny od rezystancji wewnętrznej ogniwa.
    Jedyny słuszny i wiarygodny pomiar to ten podczas rozładowywania. Może zainteresuje Cię opisywana prze mnie ładowarka, posiada ona funkcję pomiaru pojemności w trakcie rozładowywania.