Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja układu - zastąpienie kwarcu

kamil13955 07 Wrz 2016 17:48 1539 25
  • #1 07 Wrz 2016 17:48
    kamil13955
    Poziom 4  

Witam, chciałbym zasymulować układ na rysunku w PSpice i mam pytanie, czym mógłbym zastąpić kwarc?

0 25
  • #2 07 Wrz 2016 18:16
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Obwodem LC...z wielka biedą :D Tzw. dobroć najpodlejszego rezonatora kwarcowego jest o kilkanaście rzędów wyższa niż najlepszych cewek i kondensatorów. O stabilności częstotliwości w funkcji czasu już nie wspomnę.

0
  • #3 07 Wrz 2016 20:36
    kamil13955
    Poziom 4  

A jeszcze inaczej?

0
  • #4 07 Wrz 2016 21:42
    2N3866
    Poziom 29  

http://www.pspice.com/sites/default/files/PSp...lling%20Quartz%20Crystals%20%20Purpose%20.pdf - jeżeli nie robisz analizy wrażliwościowej ani nie martwisz się o problemy związane z temperaturą, to powinno wystarczyć.

Przy okazji - na jakie częstotliwości ten generator? Pojemność równoległa do rezystora emiterowego wydaje się bardzo duża w porównaniu z drugą pojemnością (50 nF, dwa rzędy większa).

0
  • #6 08 Wrz 2016 14:47
    2N3866
    Poziom 29  

gwas27 napisał:
    Ten generator chyba nie będzie działał bo w kolektorze tranzystora nie ma pojemności

Też mi się wydaje dziwny, bo to ani Colpitts (sposób włączenia pojemności), ani Pierce (sposób włączenia kwarcu). W układzie Colpittsa jedna nóżka kwarcu powinna być uziemiona, a dławik w kolektorze to wyklucza. U Pierce'a pojemności by były od bazy i kolektora do masy.

Ale wzięty z jakiejś co najmniej 25-letniej książki, a nie wyrysowany przez kogokolwiek sobie a muzom na komputerze. Więc trochę intrygujący...

0
  • #7 09 Wrz 2016 15:39
    kamil13955
    Poziom 4  

2N3866 napisał:
    http://www.pspice.com/sites/default/files/PSp...lling%20Quartz%20Crystals%20%20Purpose%20.pdf - jeżeli nie robisz analizy wrażliwościowej ani nie martwisz się o problemy związane z temperaturą, to powinno wystarczyć.

Przy okazji - na jakie częstotliwości ten generator? Pojemność równoległa do rezystora emiterowego wydaje się bardzo duża w porównaniu z drugą pojemnością (50 nF, dwa rzędy większa).

Na wyjściu cały czas 0 V.

0
  • #8 09 Wrz 2016 15:43
    Freddy
    Poziom 43  

Z jakiej ksążki jest ten układ?

0
  • #9 09 Wrz 2016 15:46
    2N3866
    Poziom 29  

Spróbuj kontrolnie zasymulować jakikolwiek inny wzięty z książki pewny układ generatora z modelem kwarcu z noty aplikacyjnej. Ale to jest model na podstawie klasycznego schematu zastępczego rezonatora kwarcowego.

Możesz też przepiąć wyprowadzenie kwarcu z kolektora na masę, ale mam cały czas obiekcje co do stosunku pojemności sprzęgających.

0
  • #10 09 Wrz 2016 17:13
    kamil13955
    Poziom 4  

Freddy napisał:
    Z jakiej ksążki jest ten układ?

Paul Horowitz - "Sztuka Elektroniki".

0
  • #11 09 Wrz 2016 19:00
    2N3866
    Poziom 29  

kamil13955 napisał:

Znalazłem, w wydaniu drugim angielskim (taki PDF jest dostępny w sieci) jest to rysunek 5.49c. Cały komentarz dot. tego układu w tłumaczeniu jest taki: "Tranzystor NPN z rezonatorem kwarcowym jako elementem wprowadzającym sprzężenie zwrotne jest użyty w układzie c".

Książka "tylko" ~15-letnia, ale liternictwo i symbole ze starych dobrych książek.

Bogiem a prawdą oraz patrząc jeszcze raz, to jest jakaś odmiana układu Pierce'a. kondensator 50 nF na tych częstotliwościach zapewnia zwarcie emitera do masy. Kondensator 270 pF dołączony jest przez ten pierwszy do masy, a kolektor może "widzieć" pojemność kolejnego stopnia. Czemu się nie chce wzbudzić na symulatorze? Może trzeba dodać jeszcze pojemność między kolektorem a masą?

0
  • #12 09 Wrz 2016 19:36
    kamil13955
    Poziom 4  

2N3866 napisał:
    kamil13955 napisał:

Znalazłem, w wydaniu drugim angielskim (taki PDF jest dostępny w sieci) jest to rysunek 5.49c. Cały komentarz dot. tego układu w tłumaczeniu jest taki: "Tranzystor NPN z rezonatorem kwarcowym jako elementem wprowadzającym sprzężenie zwrotne jest użyty w układzie c".

Książka "tylko" ~15-letnia, ale liternictwo i symbole ze starych dobrych książek.

Bogiem a prawdą oraz patrząc jeszcze raz, to jest jakaś odmiana układu Pierce'a. kondensator 50 nF na tych częstotliwościach zapewnia zwarcie emitera do masy. Kondensator 270 pF dołączony jest przez ten pierwszy do masy, a kolektor może "widzieć" pojemność kolejnego stopnia. Czemu się nie chce wzbudzić na symulatorze? Może trzeba dodać jeszcze pojemność między kolektorem a masą?

Dalej nie. O ile dobrze zrozumiałem, gdzie wstawić kondensator.

0
  • #14 11 Wrz 2016 20:47
    kamil13955
    Poziom 4  

2N3866 napisał:
    A jakikolwiek inny generator działa? Spróbuj zasymulować ten (pracuje z kwarcami 4-10 MHz):

Symulacja układu - zastąpienie kwarcu

Zakładam, że wykonujesz analizę .tran - nieliniową stanów przejściowych w dziedzinie czasu (http://ltwiki.org/?title=Simulation_Command).

Też cały czas 0V. Analiza się zgadza.

0
  • #15 11 Wrz 2016 22:03
    2N3866
    Poziom 29  

A jak długo czekasz? Generator musi wystartować. Analiza nie odbywa się w czasie rzeczywistym, tylko to trwa, zanim generator dojdzie w analizie do stabilnego generowania drgań.

Nie wiem, z jakiego programu korzystasz. Ja lata temu miałem doświadczenia jw. z moim. Zdaje się, że eksperymentowałem z parametrem Tstep. Tak samo - wydaje mi się - warto było "rozbujany" generator zatrzymać, zanotować wartości chwilowe (U pojemności, I indukcyjności), a potem je dopisać jako warunek początkowy opisujący elementy reaktancyjne i dodać do .tran dyrektywę UIC. Wtedy generator nie musiał już startować od zera przy następnej analizie.

A co by było gdybyś zastąpił kwarc cewką (odpowiednio wyliczoną) z szeregową pojemnością odcinającą składową stałą? Też nie ruszy?

0
  • #17 13 Wrz 2016 13:56
    kamil13955
    Poziom 4  

gwas27 napisał:
    W idealnym układzie komputerowym ciężko żeby wystartował generator, można podać napięcie zasilające jako skok napięcia od 0 do 12 V tak jak jest rzeczywistym układzie zmontowanym na płytce przy załączeniu zasilacza, wtedy układ wystartuje nie ma siły

Czyli jak miałoby to wyglądać?

0
  • Pomocny post
    #26 15 Wrz 2016 11:04
    2N3866
    Poziom 29  

I dlatego w końcu zadziałało. Ale w życiu się nieraz przekonujemy, że rzeczy oczywiste są nieoczywiste.

Podsumowując wątek dla potomności:
    - model kwarcu podany;
    - przy symulacji .tran generatora należy stosować źródło zasilające typu PULSE, a nie DC, żeby generator wystartował;
    - "dziwny" generator ze "Sztuki elektroniki" Horowitza i Hilla przypominający układ Pierce'a zadziałał na symulatorze.

0