Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia od falownika przenoszące się na linię telefoniczną

07 Wrz 2016 20:12 1914 2
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie
    Potrzebuję porady. Otóż od pewnego czasu miałem problemy z synchronizacją mojego połączenia VDSL. Zanim jednak zadzwoniłem na infolinię Orange zaobserwowałem jednak pewną zależność. Mam w domu tokarkę. Kiedy zostaje ona uruchomiona tracę synchronizację. Zacząłem więc analizować temat w tym kierunku i to co zaobserwowałem co najmniej mnie zaskoczyło. Podłączyłem się do gniazdka telefonicznego z oscyloskopem, poniżej można zobaczyć wyniki.
    W tym momencie widzimy pomiar przy wyłączonym falowniku:
    W tym momencie włączyłem falownik - wciąż ok:
    Ale kiedy silnik zaczyna pracować:
    I zwiększam obroty silnika:

Jak widać zaczynają się kłopoty. W momencie robienia powyższych pomiarów pod linię telefoniczną był podłączony wyłącznie oscyloskop.
    Więcej na temat sprzętu
    W tokarce zamontowany jest falownik Hyundai N700E. Tokarka nie znajduje się w pobliżu urządzeń sieciowych ani żadnych przewodów telefonicznych czy sieciowych. Co do sprzętu sieciowego to korzystam z routera Cisco 887VA. Jest to jedyne urządzenie wpięte do linii telefonicznej.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia z wnętrza tokarki:

Bardzo proszę o rady. W temacie automatyki nie czuję się mocny dlatego proszę o rady. Czy jest to kwestia zamontowania filtrów? Jeżeli tak to jakich? Szukałem zarówno na forum jak i na innych stronach ale moja wiedza jest zbyt mała, żeby poradzić sobie samodzielnie.
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Tak na początek warto poprawić rozprowadzenie przewodów bo niestety sprawiają fatalne wrażenie a dalej sprawdzić prawidłowość połączeń N i PE oraz założyć przewód ekranowany pomiędzy falownikiem a silnikiem - to jest bardzo częste źródło zakłóceń.
    Spróbuj też zmieniać parametr B11 - Carrier frequency setting i sprawdź jak on wpływa na zakłócenia.
    Instrukcja: ftp://zenex.pl/materialy/instrukcje/n700e_v10_ang.055-3500.pdf
    Jeżeli to nie pomaga to filtr wejściowy (w/g instrukcji falownika - tam jest dokładny opis - str. 2-12).
    A gdyby i to było mało to filtr wyjściowy.
    Daj znać jak wyszło.
    Pozdrawiam.
  • Spec od Falowników
    Instalacja tragiczna więc i nie ma co się dziwić że zakłócenia są emitowane zarówno do sieci jak i droga radiową.
    @pawelradomsko dobrze podpowiada, taktowania wewnętrznego bym nie proponował zmieniać, nie ma to wpływu na całość zakłóceń.
    Osobiście bym "stawiał" na zakłócenia od strony zasilania.