Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor czestotliwosci, porównanie częstotliwości z wzorcową

evison 07 Wrz 2016 21:35 1023 2
 • #1 07 Wrz 2016 21:35
  evison
  Poziom 2  

  Potrzebuję zbudować detektor częstotliwości, a w zasadzie układ zapewniający, że jeśli jakaś częstotliwość jest tak sama jak wzorcowa, to na wyjściu ma się pojawić 1, a jak nie, to 0.

  Na schemacie zbudowałem 3 generatory: 2 o takiej samej częstotliwości i jednej innej, potrzebuję jakiegoś naprowadzenia, jak to można porównać, albo informacji, czy się w ogóle da to w ten sposób zrobić.

  0 2
 • #2 08 Wrz 2016 09:05
  and_rog
  Poziom 21  

  A nie prościej dać jeden przetwornik częstotliwość->napięcie, i tylko prównywać napięcie, czy jest w oczekiwanym przedziale, i jak tak, to "1"?

  0
 • #3 09 Wrz 2016 10:19
  2N3866
  Poziom 29  

  Nie napisałeś, o jakich częstotliwościach mowa, choć z rysunku (układy 555) można się domyślać, że nie za duże. Jakikolwiek analogowy detektor częstotliwości da wyjście napięciowe, więc sygnał 0/1 otrzymasz z komparatora okienkowego. Stosując detektor fazy, musisz badać stałość napięcia wyjściowego (wartość nieistotna, związana tylko z różnicą faz; ale ta różnica musi być stała, czyli napięcie wyjściowe powinno być niezmienne).

  Ale jeżeli zakres porównywanych częstotliwości jest z góry określony i nie przekracza kilkunastu MHz, wówczas proponuję detektor częstotliwości zbudowany na układzie pętli PLL wyposażonej w układ sygnalizacji synchronizmu pętli (lock detector). Albo CD4046 (sama pętla PLL) z dodatkowym układem opisanym w karcie katalogowej, albo jego odmiana CD7046 z pokładowym detektorem synchronizmu pętli http://www.ti.com/lit/ds/symlink/cd74hc7046a.pdf..

  Na marginesie - budowanie trzech generatorów jest bez sensu (dwa o częstotliwości referencyjnej i trzeci o częstotliwości różnej od referencyjnej). Dla sprawdzenia poprawności działania detektora wystarczy oba jego wejścia (referencyjne i pomiarowe) dołączyć do tego samego źródła. A generator częstotliwości mierzonej wypadałoby zrobić przestrajany, bo to pozwoli określić szerokość "okienka", w jakim detektor traktuje częstotliwości jako równe.

  0