Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Puszka elektryczna pod plafonem LED

lch8 08 Wrz 2016 11:43 765 10
  • #1 08 Wrz 2016 11:43
    lch8
    Poziom 6  

Witam szanownych Panów elektryków.
    Mam remont w łazience i przy projektowaniu wpadłem na pomysł aby puszkę umieścić w miejscu gdzie będzie wisiało światło nad drzwiami.
    W związku z tym mam pytanie czy takie rozwiązanie będzie OK?
    Dlaczego tak a nie inaczej? bo dzięki temu będzie łatwy dostęp do puszki po odkręceniu plafonu. i będzie ona sprytnie ukryta.
    Jedyny problem to temperatura która może trochę wzrosnąć w okolicach plafonu
    Napiszcie proszę co o tym sądzicie:
    Załączam rysunek poglądowy o co mi chodzi.
    Dzięki za odpowiedzi.

Puszka elektryczna pod plafonem LED

0 10
  • #2 08 Wrz 2016 11:54
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Przed kim chcesz tę puszkę ukryć? Przed ORMO czy Gestapo? Człowieku, przecież nikt nie chodzi po łazienkach i nie sprawdza ścian, natomiast zasada nieumieszczania puszek w łazience z czegoś wynika, prawda? Kogo więc chcesz oszukać, siebie?

1
  • #3 08 Wrz 2016 12:06
    lch8
    Poziom 6  

chodzi o to ze glazura będzie na całej ścianie a nie chce puszki na widoku i jednocześnie chce mieć do niej dostęp bo tymczasowo będzie na niej światło - nie mam możliwości podciągnięcia kabli nie chce psuć boazerii.

Ogólnie to chyba nie przeszkadza jak puszka będzie zasłonięta plafonem ???

0
  • #4 08 Wrz 2016 12:38
    retrofood

Jasne, bo glazura jest ważniejsza niż bezpieczeństwo Twoje i Twoich dzieci. Co by sąsiedzi powiedzieli, jakby nie było glazury.

lch8 napisał:
    Ogólnie to chyba nie przeszkadza jak puszka będzie zasłonięta plafonem ???

Ogólnie, to tej puszki nie ma być w łazience w ogóle! I jeszcze ogólnie, wszystkie wyliczenia w instalacji są oparte o założenie nie przekraczania przeciętnej, pokojowej temperatury. Dlatego nie kładzie się przewodów na kominach, bo to je podgrzewa i dziurawi się przy tym komin. A Ty się uparłeś dawać puszkę przy grzejniku... Powodzenia i życzę zdrowia!

0
  • #5 08 Wrz 2016 12:46
    awow
    Poziom 11  

Kolega (do autora wątku) nie zrozumiał wypowiedzi moderatora. Nie wolno montować puszek w łazienkach, spróbuj puszkę zamontować po drugiej stronie ściany.

0
  • #6 08 Wrz 2016 13:50
    mawerix123
    Poziom 36  

Co to za instalacja, nowo położona będzie :?: (zresztą nie wyobrażam sobie zostawiania starych przewodów przy takim remoncie). Jeśli nowa to powinien ją wykonać elektryk nie fliziarz czy fachowiec 3 w jednym !!! zamiast puszki pod plafonem proponuję wszystkie łączenia wykonać w puszce włącznika oświetlenia.

0
  • #7 08 Wrz 2016 15:10
    lch8
    Poziom 6  

To jest remont starej łazienki w bloku, stara instalacja aluminiowa została usunięta i odłączona, jest tylko jedno doprowadzenie nowej instalacji miedzianej w pokoju obok do którego się podłączę Światło będzie razem z gniazdkami w łazience niestety...
    Ta puszka jest w łazience ale dostęp do niej może być też z przedpokoju bo jest w cienkim pustaku.
    W puszce z włącznikiem światła zrobić połączenia światła - dobry pomysł, tylko czy się zmieści jak dojdzie włącznik.
    Myślę, że będzie dobrze, po prostu w blokach nie ma czasem innej opcji... światło będzie na czujnik ruchu i nie będzie się palić po kilka godzin...

0
  • #8 08 Wrz 2016 16:18
    mawerix123
    Poziom 36  

lch8 napisał:
    tylko czy się zmieści jak dojdzie włącznik.

Tak się w ówczesnych czasach wykonuje instalację i osprzęt da się zamontować chyba że w puszce znajdzie się 5 lub 6 przewodów.

lch8 napisał:
    po prostu w blokach nie ma czasem innej opcji...

Jak to rozumieć :?:

0
  • #9 08 Wrz 2016 16:39
    retrofood

lch8 napisał:
    To jest remont starej łazienki w bloku,
    I co z tego? Robiłem dziesiątki takich remontów i robiłem dobrze! Ale nie u ludzi, dla których istnieją tylko kafelki, którzy sądzą, że jak łajno pokryją glazurą do sufitu, to już cuchnąć nie będzie. Nie ten styl.

Na kafelki zawsze jest kasa, na porządny przewód i elektryka nie ma nigdy.

mawerix123 napisał:
    osprzęt da się zamontować chyba że w puszce znajdzie się 5 lub 6 przewodów.

I dziesięć się zmieści, od czego są puszki głębokie?

0
  • #10 08 Wrz 2016 18:53
    750kV
    Poziom 20  

lch8 napisał:
    ..stara instalacja aluminiowa została usunięta i odłączona, jest tylko jedno doprowadzenie nowej instalacji miedzianej w pokoju obok do którego się podłączę Światło będzie razem z gniazdkami w łazience niestety....

Kolego. Sam tego nie ogarniesz. W takich pomieszczeniach jak łazienka są strefy ochronne, w których gniazd montować nie wolno!
    Jeżeli już owo gniazdo ma być w łazience, to musi mieć odpowiedni stopień szczelności (IP xx) i należy przyłączyć je jako obwód wydzielony, z oddzielnym zabezpieczeniem w rozdzielnicy.
    Tu już nie chodzi o oszczędność na instalacji, tu chodzi o bezpieczeństwo domowników.
    Kolega - Moderator retrofood słusznie Cię gani, bo przeróbka instalacji elektrycznej w takich pomieszczeniach jak łazienka, nie powinna być wykonywana przez laików.

0