Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy komputer - części prosze o opinie i sugestie

ketrab132 08 Sep 2016 17:40 975 29
    ketrab132
    Level 8  
    Witam wszystkich,

Mam zamiar złożyć trochę nieprzeciętny komputer i zastanawiam się czy byście coś zmienili w częściach, które wybrałem.

Procesor: Intel Core™ i7 6800K, 3.4GHz, 15 MB
    Płyta główna: Asus RAMPAGE V EDITION 10, X99
    Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX1080 Xtreme Gaming z chłodzeniem wodnym
    Pamięć RAM: Corsair Vengeance DDR4, 4x8gb 3200MHz (32gb)
    Dysk SSD1: Samsung 950 Pro 512GB
    Dysk SSD2: Samsung 850 EVO 500GB
    Dysk zewnętrzny: Samsung M3 Portable, 2TB
    Monitor: Iiyama G-MASTER Red Eagle [24 cal]
    Chłodzenie wodne procesora: Corsair Extreme Cooler H115i 280mm
    Zasilacz: Corsair HX850i 850W Modularny (80 Plus Platinum)
    Obudowa: Corsair Carbide 400C
    Karta dźwiękowa: Asus Sou USB Xonar U7
    Router: TP-LINK Archer MR200

Zastanawiam się jeszcze nad Dyskiem SSD1 czy nie będzie lepszy OCZ RD400 512GB NVMe M.2 od tego samsunga.

Proszę bez pytań typu "po co Ci taki komputer" itp.

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam.
    masterpcradom

Level 13  
    Jedyne zastrzeżenia jakie mam to polecałbym karty graficzne od asusa jednak ta obecna nie jest zła asus daje nieco więcej możliwości i dobre chłodzenie boxowe.
    Poza tym do gier lepiej niż crucial sprawdzają się hyperxy ale również tu różnice nie są drastyczne.Co do dysku OCZ jest minimalnie lepszy jeśli chodzi o transfery.
    ketrab132
    Level 8  
    Przy wybieraniu karty graficznej wybierałem między Gigabytem a Asusem i MSI, u Gigabyte wygrywała możliwość podkręcania, u MSI panel sterowania i chłodzenie boxowe, Asus miał chłodzenie boowe, ale słabiej się podkręca i panel sterowania wypada najgorzej.

Przy pamięci RAM myślę, że zostanę przez zaufanie do tej firmy no i nie ukrywam też, że ze względu na podświetlenie LED :P

Co do tych dysków SSD to widziałem różnice 2500/1500 do 2600/1600 ale zastanawia mnie czy ten OCZ jest sprawdzony, Samsunga na morele kupiło ponad 100 osób, a tego OCZ ani jedna.
    masterpcradom

Level 13  
    Asusy mniej się kręcą bo domyślnie są już podkręcone ale jeśli chcesz się bawić w OC większa frajda będzie z defaultowego zegara.
    Co do OCZ to dobra marka i dobre dyski, sam posiadam nie jedno urządzenie na ssd OCZ i działają znakomicie niektóre już 4 rok.
    Samsungi lecą na marce i są wybierane przez bogatszych nabywców z zaufania do marki i faktu niskiej awaryjności, jednak nie spotkałem się ,żeby z oczami działo się coś niedobrego.
    ketrab132
    Level 8  
    Asusa ma bazowe 1695 przy OC 1835
    MSI 1708 / 1847
    Gigabyte 1784 / 1936

Zależy mi na chłodzeniu wodnym, a ten model asusa jest z chłodzony powietrzem.
    Teraz zaczęło zastanawiać mnie dlaczego MSI się słabiej podkręca od Gigabyte gdy ma dodatkowe chłodzenie boxowe.
    masterpcradom

Level 13  
    Z bazowymi to wszystko zależy właśnie od producenta jak wykręca bo to nie sama w sobie nvidia a układ od producenta.Lepsze lub gorsze osiągi zaleza od oprogramowania układowego producenta tego wykorzystał to co daje nvidia
    punkwsieci
    Level 20  
    Ale płyta główna konkretna, stabilna nawet przy mocnym OC, dobry i przydatny soft i co ważne przejrzysty BIOS. Co do kart Gigabyte nie jest wiodącym producentem jeśli chodzi o chłodzenie, obyś dobrze przejrzał testy, ewentualnie szukałbym chociażby MSI.
    ketrab132
    Level 8  
    No właśnie zacząłem się trochę zastanawiać nad MSI Sea Hawk Link

Myślę, że przy tak przepływowej obudowie, 7 dużych wiatrakach i chłodzeniu wodnym nawet przy dobrym podkręceniu karta powinna zachowywać odpowiednią temperaturę.
    masterpcradom

Level 13  
    Myślę, że w takim układzie w zupełności tak, tylko teraz trzeba by uścislić na ile istotne w końcu jest dla Ciebie startowe taktowanie.
    Bo wydajnościowo gigabyte wypada minimalnie lepiej.
    Ale jak pisałem wcześniej są to znikome różnice bo to jedno GPU a tylko inny układ producenta.!080 i tak jest wydajny nawet w najgorszej konfiguracji.
    ketrab132
    Level 8  
    Bardziej zależy mi na tym ile z karty da się wyciągnąć.
    rzymo
    Level 33  
    ketrab132 wrote:
    (...) czy byście coś zmienili w częściach, które wybrałem.
    (...)

Jaki jest sens brania jednego szybszego SSD + jednego wolniejszego SSD + dysku HDD? :)
    Jak już to bierz jeden szybki SSD + jeden HDD...

Monitor tylko full-hd? Potencjał GTX1080 będzie się marnował, nie rozważałeś 1440p?

Karta dźwiękowa - po cholerę zewnętrzna, skoro masz wolne sloty na płycie głównej? :)

Zasilacz - 850W to sporo za dużo pod i7+1080, nawet mocno kręcone...
    masterpcradom

Level 13  
    rzymo wrote:
    ketrab132 wrote:
    (...) czy byście coś zmienili w częściach, które wybrałem.
    (...)

Jaki jest sens brania jednego szybszego SSD + jednego wolniejszego SSD + dysku HDD? :)
    Jest ogromny sens bo na jednym powinny znaleźć się system i aplikacje typu ms office oraz miejsce na aktualizacje a na drugim głowne gry lub przynajmniej gry sieciowe typu cs go lol starcraft czy wot. a inne dane zwykłe gry programy i instalki na hdd

Monitor tylko full-hd? Potencjał GTX1080 będzie się marnował, nie rozważałeś 1440p?Można iśc w wiecej ale pytanie czy jest to komuś potrzebne w niektóre gry nie powinno się grac nawet na full hd a max na 1680×1050

Karta dźwiękowa - po cholerę zewnętrzna, skoro masz wolne sloty na płycie głównej? :)
    A no po to, żeby mieć lepszy jakościowo dźwięk w grach bo nie jest to płyta asus gaming ani as rock gaming wiec dźwiękówkę ma nieco gorszą

Zasilacz - 850W to sporo za dużo pod i7+1080, nawet mocno kręcone...

Lepiej miec zapas mocy nie zapominaj, że zasilacz nawet 80+ gold poza sprawnością ma jeszcze maxymalną moc linii , która na ini 12v ma różne części mocy zasilacza.Bardzo często zasilacz mający przykładowo 600w na tej linii daje jedynie 450 więc procesor i grafika po prostu się dusi.
    rzymo
    Level 33  
    masterpcradom wrote:

Lepiej miec zapas mocy nie zapominaj, że zasilacz nawet 80+ gold poza sprawnością ma jeszcze maxymalną moc linii , która na ini 12v ma różne części mocy zasilacza.Bardzo często zasilacz mający przykładowo 600w na tej linii daje jedynie 450 więc procesor i grafika po prostu się dusi.

Nie, w dzisiejszych czasach nie ma sensu żadne kilkadziesiąt do 50% mocy zapasu znamionowej mocy zasilacza...
    Każda jedna współczesna jednostka, za wyjątkiem najtańszego badziewia, nietrzymającego norm, nie ma problemu z dostarczeniem prawie całej mocy tylko na linii +12V.
    Np. popularny Corsair RM 550W to ponad 40A na +12V; BeQuiet E9/500W - 38A na +12V.
    masterpcradom

Level 13  
    Nie ma konieczności lecz sens jest zawsze.Lepiej się zabezpieczyć, bo zawsze może będziemy rozbudowywać sprzęt, może dołożymy SLI, a może się okaże, że wstawiamy pełne wodne chłodzenie procesora mostów ramu i grafiki i moc jednak się przyda?
    Nie jest t inwestycja rzędu kilkuset zł więcej a zawsze taki zapas lepiej mieć niż nie mieć, czego byś nie uważał.Bo fakt jest faktem lepiej mieć 100zł w kieszeni, niż nie mieć pieniędzy.
    Ponadto nie każda konstrukcja ma taki przekładnik mocy na lini, jest wiele przykładów zasilaczy OCZ, bequiet czy nawet Corsair, które mają dużą różnice co do znamionowej mocy a mocy linii 12V.Są to kwestie konkretnych modeli, a jak wiadomo , nie można powiedzieć ,że tylko ten zasilacz jest dobry a taki z literka załóżmy g już jest zły, z czym jako osoba z pojęciem na pewno się zgodzisz.
    rzymo
    Level 33  
    Nie, nie zgodzę się się z Twoim potokiem myśli ;) Zakup zasilacza mocniejszego np. o połowę od aktualnych potrzeb nie ma najmniejszego sensu, bo się go nie wykorzysta.

Zasilacze ~800W i wyżej kupują w pełni świadome osoby (a przynajmniej mam taką nadzieję :)), z konkretnym sprzętem przeznaczonym typowo pod podkręcanie.

"może się okaże, że wstawiamy pełne wodne chłodzenie procesora mostów ramu i grafiki " - osoba, która wodą chłodzi chipset i pamięć RAM, zdecydowanie nie jest typowym użytkownikiem. Na tym poziomie nie ma miejsca na przypadkowy dobór komponentów, sprzęt jest dobierany do potrzeb i wymagań. Ale nie o tym jest ten wątek.
    masterpcradom

Level 13  
    Masz prawo być innego zdania, ale nie zapominaj, że brak konieczności jakiegoś rozwiązania to nie błąd.
    Mamy do dyspozycji do 850W z czego komputer na pewno weźmie 500W zostaje więc 350 zapasu na ewentualną rozbudowę do SLI i bardziej bogate chłodzenie.
    Ponadto nie zapominaj, że zasilacz to nie tylko linia 12Vzasilacz daje co prawda w zasadzie 99% tej mocy 850, ale jest dzielona właśnie na te linie 3,3 i 5.Urządzenia w komputerze są zasilane również z takiego napięcia co ten zapas mocy jeszcze bardziej redukuje, bo na tę sekcje zasilania mamy do 150W.
    Zapas mocy zatem jest jak najbardziej uzasadniony a na pewno nie jest błędem.
    rzymo
    Level 33  
    masterpcradom wrote:

Mamy do dyspozycji do 850W z czego komputer na pewno weźmie 500W

Jaka konfiguracja potrzebuje 500W? Kręcony i7 + np. SLI z dwóch kręconych 1070? Nie widzisz, że ten wątek tyczy się dużo słabszych mocowo sprzętów?

Quote:

Zapas mocy zatem jest jak najbardziej uzasadniony a na pewno nie jest błędem.

Błędem nie jest - tak, faktycznie nie jest to błąd.
    Ale czy taki PSU jest uzasadniony - zdecydowanie nie :) Jest to tylko i wyłącznie przepłacanie za dużo mocniejszy zasilacz, niż faktycznie wymagany.
    masterpcradom

Level 13  
    Człowieku wiedze ,że uważasz się za alfe i omegę , ale uszanuj to, że ktoś ma inne zdanie i uargumentował Ci jego słuszność.
    Nie jest to przepłacanie zakładając ,że ten nieprzeciętny komputer nie ma stać a być używany do gier i kręcony.Ten zestaw będzie brał właśnie 500w +- zależnie od tego czy jałowy system czy gra na ultra detalach i internecie.
    Owszem zapas jest uzasadniony bo jest to zapas 350W w teori i +-200 w praktyce przy obciążeniu.
    rzymo
    Level 33  
    masterpcradom wrote:
    Człowieku wiedze ,że uważasz się za alfe i omegę , ale uszanuj to, że ktoś ma inne zdanie i uargumentował Ci jego słuszność.

Nie, ani jednym słowem nie uargumentowałeś słuszności mocniejszego zasilacza.

Quote:
    Ten zestaw będzie brał właśnie 500w +- zależnie od tego czy jałowy system czy gra na ultra detalach i internecie.

Jedna wielka bzdura - pobór mocy nawet się nie zbliży do 500W.
    Polecam więcej praktyki (chyba że nie masz czym mierzyć, wtedy proszę nie wypowiadaj się na temat poboru mocy przez sprzęt), a mniej teorii i mniej danych z broszur producentów...

Quote:

Owszem zapas jest uzasadniony bo jest to zapas 350W w teorii

W teorii to ten zestaw nie przekracza 350W (nawet kręcony), średnio biorąc znacznie mniej, więc żadne zapasy nie są potrzebne ;)

Znów - więcej praktyki, czyli pomiary na konkretnym sprzęcie (jeśli masz czym -a w to mocno wątpię, bo opierasz się na teoretycznych pomiarach maksymalnego poboru), a mniej teorii...
    ketrab132
    Level 8  
    Jedynie procesor i karta graficzna będą chłodzone wodą, ale nie wykluczam w przyszłości tez innych podzespołów i wstawienia SLI.

Zasilacz raczej zostanie ten sam, karty dźwiękowej może w ogóle nie będę brał, zależy to od czego czy polepszy któraś jakość słuchawek 7.1 Steelseries 9h lub Steelseries Siberia 800.

Co do monitorów to jakieś propozycje?
    masterpcradom

Level 13  
    Co do słuchawek na pewno będzie róznica, ale wątpie ,żeby była ona kosmiczna dla twojego słuchu, chyba że jesteś muzykiem i masz wyczulony słuch , przy tej klasie słuchawek i takiej płycie dźwięk będzie wystarczającej jakości bez karty dźwiękowej a różnice z nią nie będą kolosalne będzie różnica w barwie i nieco więcej możliwości ewentualnego korektora.Co do monitora , to czego oczekujesz? jakieś wstępne konkrety parametrów?
    ketrab132
    Level 8  
    Co do karty dźwiękowej to chodzi mi o dźwięk przestrzenny do FPS'ów, co do monitora to 24-27cal, 144hz, najlepiej pod FPS'y z opóźnieniem 1ms
    Michał Farion
    Level 14  
    Ludzie, kłócimy się na temat zasilaczy...
    Masterpcradom więcej praktyki bo to Ty uważasz się za alfę i omegę
    Rzymo ma rację maksymalnie 600 Watt chociaż to i tak za dużo.
    Lepiej kupic lekko słabszy zasilacz i dołożyć na jakiś fajny monitor
    Ketrab132 na Google na pewno znajdziesz dużo wątków dotyczących monitorów
    Poszperaj trochę a na pewno coś znajdziesz
    Zasilacz hmmm... Weź coś od be quiet 550-600 Watt
    Koledzy na pewno podpowiedzą tylko...
    ... Już nie męczcie tematu czy 800Watt to za dużo.
    Pozdrawiam
    ketrab132
    Level 8  
    Na cały sprzęt i tak wydam prawie 30tys zł więc te paręset złotych nie robi mi różnicy, a wole mieć coś w zapasie niż potem kupować inny tym bardziej, że nie będę chciał zostawiać standardowych parametrów, a sporo podkręcić i zostaje kwestia SLI.

Monitory tak do 2tys zł bo przy dwóch jak chce kupić i wyższej cenie to nie zmieszczę się nawet w 30tys ;p
    User removed account
    Level 1  
    ketrab132
    Level 8  
    plejaz jeśli mam być szczery to zawsze kupowałem gotowce (a raczej ojciec mi kupował ze względu, że jestem dość młody, bo tylko 21 lat, ale mam już swoją dobrze prosperującą firmę i mogę pozwolić sobie na więcej :P) denerwowało mnie, że po jakimś czasie było to za mało i często się coś zacinało... obecnie nie mogę odpalić nawet cs;go z włączonymi jakimiś programami lub przeglądarką, bo od razu fps'y idą w dół i skaczą, a i tak aż tylu ich nie ma... więc postanowiłem kupić kompa na którym będę mógł mieć odpalone milion przeglądarek z tysiącem programów i dalej grać bez spadków fps'ów czy freezów :P

co do monitorów to jak 500zł więcej ma sporo dodać to nie ma problemu, wolałbym mieć dwa identyczne i chętnie przejże ten temat o którym piszesz.

Dodano po 42 [minuty]:

rzymo wrote:

Teraz gry zajmują po kilkadziesiąt GB, chce podzielić je i na jednym instalować wyłącznie gry, a na drugim windowsa i wszystkie programy.
    Zastanawiam się tylko co zrobić na którym.
    ketrab132
    Level 8  
    Co powiecie o karcie dźwiękowej Asus XONAR Phoebus

oraz monitorach Asus PG279Q i Asus MX25AQ
    posłucham kolegi wyżej i wezmę jeden dobry i jeden trochę słabszy monitor.

ewentualnie Asus PB277Q zamiast tego Asus MX25AQ

zastanawia mnie tylko dlaczego taki monitor jak Asus PG279Q ma czas reakcji 4ms
    punkwsieci
    Level 20  
    Bo to monitor na matrycy IPS, w standardzie we wszystkich monitorach jest 5ms więc to i tak dobry wynik :D