Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwa - Po baterii z laptopa

08 Wrz 2016 18:19 8883 98
  • Poziom 16  
    Witam. Nie wiem czy w dobrym dziale, jak nie to przepraszam i proszę o przeniesienie.
    Wpadła mi w ręce bateria po laptopie.
    Rozebrałem ja, odłączyłem płytkę elektroniczną, posprawdzałem napięcia i podpoiłem pod nią żarówkę samochodową H7. Niestety nie zapisałem napięć przed zabawa z żarówką, zrobiłem to dopiero po.
    Czyli mam aktualnie taki cały pakiet 9 ogniw - połączonych tak jak były w baterii laptopowej.

Mam kilka pytań co to ogniw. Wcześniej pokaże zdjęcia. Są to zdjęcia pierwsze i drugie tej baterii/ogniw.

Moje ogniwa mają taki opis:
    LGABD11865
    M333K297A1
    Trzecie zdjecie przedstawia ogniwa które znalazłem w internecie na podstawie pierwszego opisu z moich ogniw.
    Po drugim opisie nic mi nie wyszukuje w necie. Te ogniwa które znalazłem w internecie mają inny drugi opis.

1.Nie wiem czy to sa takie same ogniwa te z internetu co moje. Moja niepewność wiąże sie z tym że maja inny drugi opis. Co w ogóle oznaczają te dwa opisy??

2. Przyjmując ze to sa identyczne baterie to mam wtedy pewne wątpliwości. Na bateriach z neta pisze: pojemność ogniwa 3000 mAh, łącząc równolegle trzy takie baterie pojemność (tak jak to sie robi w bateriach do laptopa) pojemność powinna wynosić 9000 mAh. Znowu na obudowie mojej baterii (zaznaczone na czerwono) pisze że bateria ma 8700 mAh a dzieląc to na trzy wychodzi że pojemność mojego ogniwa wychodzi
    2900 mAh. Mamy tutaj małą sprzeczność. Ktoś wytłumaczy o co chodzi?

3. Jak i czym naładować ten mój pakiet 9 ogniw? (Chodzi mi o dobór odpowiedniej ładowarki do tego pakietu)
    Ma to ponad 12 V ale nie wiem czy prostownikiem samochodowym mogę to ładować a nawet gdybym mógł to prostownik to za duże urzadzenie, przydała by sie jakaś ładowarka odpowiednia. Ale jaka?
  • Poziom 43  
    Oznaczenie typu to LGABD11865, opis w drugiej linii to numer serii produkcyjnej. Pojemność znamionowa tych ogniw to 3000mAh a producent baterii zaniżył nieco dla bezpieczeństwa tą pojemność podając pojemność baterii jako 8700mAh. Lepsze to niż działanie odwrotne gdy pojemność baterii zostaje zawyżona.

A do ładowania należy używać TYLKO ładowarek przeznaczonych do ogniw Li-Ion, żadne prostowniki samochodowe nie wchodzą w grę.
  • Poziom 16  
    LGABD11865 - a poszczególne symbole możesz wyjaśnić??
    Jaki jest prąd znamionowy takiego pojedynczego ogniwa??

Ale jaka dokładnie musze miec tą ładowarke to tego pakietu ogniw tzn. parametry ładowarki itd . ?
  • Poziom 16  
    Najpierw masz na myśli pojedynczo każde ogniwo ładować?? A balancerem ładować 1 pakiet (3szt) ??
    Nie jestem elektronikiem fajnie abyście mówili bez trudnych pojęć np. nie mam pojecie co to balancer.

Ogólnie chciałbym ładować cały pakiet 9 ogniw jednocześnie podłączając do głównych styków ( czyli plus i minus - czyli tam gdzie napiecie wynosi 12V) jedną ładowarką.
  • Poziom 43  
    golec2604 napisał:
    LGABD11865 - a poszczególne symbole możesz wyjaśnić??

To jest oznaczenie producenta LG Chem dla ogniwa 18650, jedynie chyba producent wie co oznaczają poszczególne znaki w tym oznaczeniu.

golec2604 napisał:
    Jaki jest prąd znamionowy takiego pojedynczego ogniwa??

Producent podaje prąd maksymalny obciążenia na poziomie 5,8A - 6A. Maksymalny prąd ładowania 2,9A - 3A.
  • Poziom 16  
    Do gooldi74: 18650 z tego co wyczytałem to wymiary ogniwa. A czy idzie jakoś po oznaczeniu producenta rozpoznać jakich jest on wymiarów?

Możesz wyjaśnić wiersz 2.3 i 2.6 ??
    ==================================================================================

Wojciech. napisał:
    Albo ładujesz równolegle ogniwa zwykłą ładowarką Li-ion 1A za 2-7zł lub robisz sobie balancer i ładuje pakietami po 3S.

Najpierw masz na myśli pojedynczo każde ogniwo ładować?? A balancerem ładować 1 pakiet (3szt) ??
    Nie jestem elektronikiem fajnie abyście mówili bez trudnych pojęć np. nie mam pojecie co to balancer.

Ogólnie chciałbym ładować cały pakiet 9 ogniw jednocześnie podłączając do głównych styków ( czyli plus i minus - czyli tam gdzie napiecie wynosi 12V) jedną ładowarką.
  • Poziom 43  
    golec2604 napisał:
    Do goldi74: 18650 z tego co wyczytałem to wymiary ogniwa. A czy idzie jakoś po oznaczeniu producenta rozpoznać jakich jest on wymiarów?

18650: średnica 18mm, długość 65mm, ostatnie 0 lub O według różnych źródeł wskazuje na ogniwo cylindryczne. W tego typu ogniwach z reguły oznaczenie nadrukowane jest na koszulce, podobnie jak dla akumulatorów Ni-MH oznaczenie w stylu A, AA itd. Ogniwa Li-Ion zawsze są oznaczane w sposób który określa od razu średnicę i długość.
  • Poziom 16  
    Na moich ogniwach jest tylko oznaczenie producenta LGABD11865 a nie ma oznaczeń wymiarów.

Może ktos również na pozostałe pytania udzielić odpowiedzi.
  • Poziom 43  
    No i tak trudno wpisać ten typ chociażby w google, aby uzyskac dane?
  • Poziom 32  
    golec2604 napisał:

http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/
  • Poziom 16  
    Freddy napisał:
    No i tak trudno wpisać ten typ chociażby w google[/url], aby uzyskac dane?

Wiem, ale mi chodziło czy po samych oznaczeniach można odszyfrować rozmiar baterii, bez szukania w necie.

Wojciech. napisał:
    Albo ładujesz równolegle ogniwa zwykłą ładowarką Li-ion 1A za 2-7zł lub robisz sobie balancer i ładuje pakietami po 3S.

Na stronie http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/ pisze że lepiej nie ładować pakietami.
    Cyt:
    Jeśli połączymy kilka ogniw w szereg i ładujemy jedynie poprzez zaciski na obu końcach całego pakietu, to nie mamy żadnej możliwości kontroli ładowania poszczególnych ogniw. Wystarczy że jedno z nich będzie miało nieco wyższą rezystancję wewnętrzną lub nieco mniejszą pojemność (co zazwyczaj idzie w parze przy zużywaniu się ogniwa), to ogniwo to szybciej osiągnie napięcie naładowania 4,2V, gdzie pozostałe będą jeszcze miały po 4,1V więc cały pakiet nie będzie wykazywał napięcia naładowania. Gdy napięcie całego pakietu osiągnie napięcie naładowania, może się okazać że te słabsze ogniwo jest naładowane do 4,3V lub nawet więcej. Z każdym takim cyklem będzie dostawało w kość pogarszając swoje parametry, aż do momentu gdy sprawi że cały pakiet stanie się bezużyteczny (to coś takiego jak uszkodzona cela w akumulatorze kwasowym). Mało tego – chemia Li-Ion jest niestabilna i przy przeładowaniu może osiągnąć wysoką temperaturę a co za tym idzie samozapłon.

golec2604 napisał:

Te ogniwa są ze sobą zgrzane, nie chciałbym ich rozpinać do ładowania. Całość 9 ogniw. Czy jest w ogóle możliwość ładować je w całości, (tak jak są zgrzane)??

Chyba taka możliwość musi byc skoro są one tak w baterii laptopowej zmontowane i ładują sie wszystkie naraz.

adasikp napisał:
    Można też tym ładować i wieloma innymi maksymalnie sześć pakietów naraz. https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-i...nt&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=redox%20alpha%20v2

To nie wchodzi w gre bo ogniwa za darmo a taką drogą ładowarkę kupować.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Pytanie z innej beczki. Znalazłem coś interesującego w necie obudowę do powerbanka.
    https://www.youtube.com/watch?v=-iNBBfo_BRc
    http://www.ebay.pl/itm/311441601687

Wiec gdybym rozłączył te bateria kupił tą obudowe to co o takim pomyśle myślicie, warto kupować tą obudowę (a może to tylko chińskie badziewie)??
  • Poziom 43  
    golec2604 napisał:
    Te ogniwa są ze sobą zgrzane, nie chciałbym ich rozpinać do ładowania. Całość 9 ogniw. Czy jest w ogóle możliwość ładować je w całości, (tak jak są zgrzane)??

Właśnie do tego celu służą ładowarki z balancerem. Z pakietu oprócz skrajnych wyprowadzeń do balancera podłącza się jeszcze 2 wewnętrzne punkty połączenia ogniw w pakiecie 3S.
  • Poziom 16  
    Troche mnie opis i zdjecie na wskazanej balancera zmyliło, bo tam na każde ogniwo był balancer, który pilnował ładowania danego ogniwa.
    A. Do takiego balancera moge sobie juz podłączyć zwyklą ładowarke/zasilacz (np. od komórki) i ładować ogniwa?
    B.Czyli takim "zestawem balancerów" jest ta płytka elektroniczna w baterii laptopa??
  • Poziom 43  
    Kup taką ładowarkę: https://www.google.pl/search?client=opera&q=P...ii&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=imax+b3 Sam jej używam do ładowania pakietu 2S w przerobionym na Li-Ion akumulatorze do wkrętarki 7,4V i działa ona całkiem poprawnie. Ładuje pakiety 2S i 3S.

Dodano po 14 [minuty]:

golec2604 napisał:
    Troche mnie opis i zdjecie na wskazanej balancera zmyliło, bo tam na każde ogniwo był balancer, który pilnował ładowania danego ogniwa.

Balancery są połączone szeregowo, dlatego wymagane jest wyprowadzenie przewodu z miejsca połączenia ogniw w pakiecie. Podłączenie pojedynczego balancera do każdego ogniwa osobno daje taki sam efekt.

golec2604 napisał:
    A. Do takiego balancera moge sobie juz podłączyć zwyklą ładowarke/zasilacz (np. od komórki) i ładować ogniwa?

Nadal jest wymagana ładowarka przeznaczona do ogniw Li-Ion, w tym przypadku do pakietu 3S 11,1V.

golec2604 napisał:
    B.Czyli takim "zestawem balancerów" jest ta płytka elektroniczna w baterii laptopa??

Mniej więcej bo ta płytka w baterii jest bardziej skomplikowaną elektroniką ale funkcję balancera też posiada.
  • Poziom 43  
    Kolejna mądra porada :D
    golec2604 napisał:
    Ogólnie chciałbym ładować cały pakiet 9 ogniw jednocześnie
  • Poziom 16  
    Nie jestem dobrze w temacie obeznany i chyba nie do końca rozumiem pewne pojecie tzn pakiet 2S i 3S.
    Najpierw myslałem że to chodzi o ilość ogniw w połączeniu równoległym a teraz nazwa całego pakietu słożonego . Nie do końca teraz wiem jak to rozumieć.

Moje aktualne rozumowanie tak na 60 % pewności. Weźmy na moim przykładzie.:

Połączenie równoległe ogniw nazywane jest celą. U mnie w celi jest 3 ogniwa.
    Pakiet 3 S to 3 sztuki cel. W moim przypadku 3 cele w których jest po 3 ogniwa
    W mniej pojemnych bateriach może być pakiet 3S o dwóch ogniwach na cele.

I każda cele ładuje sie osobno poprzez wyprowadzenia przewodów.

Dobrze rozumiem??

=================================================

Pytanie z innej beczki. Znalazłem coś interesującego w necie obudowę do powerbanka.

Wiec gdybym rozłączył te bateria kupił tą obudowe to co o takim pomyśle myślicie, warto kupować tą obudowę (a może to tylko chińskie badziewie)??
  • Poziom 43  
    Twój pakiet to dokładnie 3P3S. P- parallel czyli połączenie równoległe, S - serial czy połączenie szeregowe. 3 ogniwa połączone równolegle z punktu widzenia ładowarki są jednym ogniwem dlatego dla ładowarki taki pakiet istnieje jako 3S czyli 3 ogniwa połączone szeregowo.
  • Poziom 43  
    golec2604 napisał:
    Połączenie równoległe ogniw nazywane jest celą. U mnie w celi jest 3 ogniwa.
    Pakiet 3 S to 3 sztuki cel. W moim przypadku 3 cele w których jest po 3 ogniwa
    W mniej pojemnych bateriach może być pakiet 3S o dwóch ogniwach na cele.
    Od takiego stwierdzenia trzeba było zacząć post, bo tak wprowadzasz zamieszanie stwierdzeniem
    golec2604 napisał:
    Ogólnie chciałbym ładować cały pakiet 9 ogniw jednocześnie

Twój układ to 3P3S, który możesz ładowac dowolna ładowarka z balanserem obsługujacym 3S.
    Linki do takich rozwiązań podano Ci w postach.
    Czego jeszcze oczekujesz?
    goldi74 sorry za posądzenia, ale z postów autora winikało cos innego.
  • Poziom 16  
    Dzięki za wytłumaczenie. Nie znałem sposobu oznaczenia tego.
    A co nazywamy celą w moim przypadku?
    http://abc-rc.pl/ladowarka-IMAX-B3
    A tą ładowarkę co kolega podał pisze że można tylko 2S i 3S, a co jesli bym chciał tylko ładować 1S ??
    ==================================================================================

• Poziom 43  
    golec2604 napisał:
    A tą ładowarkę co kolega podał pisze że można tylko 2S i 3S, a co jesli bym chciał tylko ładować 1S ??
    Ta nadaje sie jedynie do 2S, lub 3S.
    golec2604 napisał:
    Tutaj wszystkie ogniwa są połączone równolegle, czyli jest 5P.
  • Poziom 32  
    golec2604 napisał:
    [
    Cyt:
    Jeśli połączymy kilka ogniw w szereg i ładujemy jedynie poprzez zaciski na obu końcach całego pakietu, to nie mamy żadnej możliwości kontroli ładowania poszczególnych ogniw. Wystarczy że jedno z nich będzie miało nieco wyższą rezystancję wewnętrzną lub nieco mniejszą pojemność (co zazwyczaj idzie w parze przy zużywaniu się ogniwa), to ogniwo to szybciej osiągnie napięcie naładowania 4,2V, gdzie pozostałe będą jeszcze miały po 4,1V więc cały pakiet nie będzie wykazywał napięcia naładowania. Gdy napięcie całego pakietu osiągnie napięcie naładowania, może się okazać że te słabsze ogniwo jest naładowane do 4,3V lub nawet więcej. Z każdym takim cyklem będzie dostawało w kość pogarszając swoje parametry, aż do momentu gdy sprawi że cały pakiet stanie się bezużyteczny (to coś takiego jak uszkodzona cela w akumulatorze kwasowym). Mało tego – chemia Li-Ion jest niestabilna i przy przeładowaniu może osiągnąć wysoką temperaturę a co za tym idzie samozapłon.

Doczytałeś niżej czy zatrzymałeś się na pierwszych zdaniach? Cały artykuł jest właśnie rozwiązaniem twojego problemu. To co zacytowałeś to jedynie uwaga której nie należy robić.
  • Poziom 16  
    Cytat:

Tutaj pytam jak myślicie czy warto to kupować, czy może dać sobie z tym spokój?
    Obudowa widać fajna nawet z elektroniką jest, wkładam tylko ogniwa i korzystam.
    Wy jesteście specjalistami elektronicznymi, nawet po samym wygladzie potraficie ocenic czy produkt jest dobry, opłacalny??

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
    Wojciech. napisał:

Ponadto w dalszym ciagu nie rozumiem czym sie różni ładowarka Li-ion 1A http://allegro.pl/ladowarka-li-ion-li-pol-z-tp4056-zabezpieczenia-i6108242472.html od balancera, z tego co wyczytalem to jedno i drugie pełni taka sama funkcje. Przeciez na każdym pakiecie "S" można zainstalować tą ładowarke tak samo jak balancer. Może ktoś po swojemu to wyjaśni?
  • Poziom 43  
    golec2604 napisał:
    Ponadto w dalszym ciagu nie rozumiem czym sie różni ładowarka Li-ion 1A http://allegro.pl/ladowarka-li-ion-li-pol-z-tp4056-zabezpieczenia-i6108242472.html od balancera, z tego co wyczytalem to jedno i drugie pełni taka sama funkcje. Przeciez na każdym pakiecie "S" można zainstalować tą ładowarke tak samo jak balancer. Może ktoś po swojemu to wyjaśni?

Oczywiście możesz użyć trzech takich ładowarek podłączonych bezpośrednio do poszczególnych grup ogniw połączonych równolegle. Jednak trzeba pamiętać, że każda z tych ładowarek musi być wtedy zasilania z osobnego zasilacza, nie można użyć jednego do zasilania wszystkich. I to jest właśnie ta mała komplikacja która spowodowała stworzenie balancerów dla których nie trzeba używać osobnych zasilaczy do zasilania układów ładowania bo układ ładowania jest tylko jeden wspólny na cały pakiet 3S.
  • Poziom 16  
    Jeszcze raz pytam co w takim moim zestawie baterii jest uważane za cele: jedno ogniwo czy jeden zestaw odniw w połączeniu szeregowym??

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    goldi74 napisał:

golec2604 napisał:

Nadal jest wymagana ładowarka przeznaczona do ogniw Li-Ion, w tym przypadku do pakietu 3S 11,1V.

Nawiązuję do tego co pisze w tej stronie o balancerach.
    Skoro każde ogniwo (w innych przypadkach zestaw ogniw połączonych równolegle) ma swój balancer, który chroni baterie przed nadmiernym naładowaniem to ja nie rozumiem twojej odpowiedzi, że nadal jest wymagana ładowarka przeznaczona do ogniw Li-Ion, wg mnie z tego co wyczytałem i rozumiem to wystarczy ładowarka która posiada odpowiednie napięcie i prąd ładowania czyli:
    0.5C (1500mA) x 6 ogniw = 9A o napieciu 4.35V
  • Poziom 15  
    (1500mA) x 6 ogniw =? skoro mają być ładowane 0,5 pojemności, Ogniwa są ładowane do 4,10 :4,20 w zależności od rodzaju (imax ,redox)jak pewnie inne pod koniec ładowania obniża stopniowo amperaż ,ładuje też akumulatorki oraz akumulatory ołowiowe przy 5A spokojnie 50Ah .Takie ładowarki od Ali za 44 centy "TP4056 1A 5 V" w takim wykonaniu https://www.youtube.com/watch?v=tRYBtpzmNz0 to już coś.
  • Poziom 43  
    Jednak przyda się trochę teorii: http://ep.com.pl/artykuly/10299-Akumulatory_litowe.html

golec2604 napisał:
    Nawiązuję do tego co pisze w tej stronie o balancerach.
    Skoro każde ogniwo (w innych przypadkach zestaw ogniw połączonych równolegle) ma swój balancer, który chroni baterie przed nadmiernym naładowaniem to ja nie rozumiem twojej odpowiedzi, że nadal jest wymagana ładowarka przeznaczona do ogniw Li-Ion, wg mnie z tego co wyczytałem i rozumiem to wystarczy ładowarka która posiada odpowiednie napięcie i prąd ładowania czyli:
    0.5C (1500mA) x 6 ogniw = 3A o napieciu 4.35V

Bo nadal jest wymagana odpowiednia ładowarka przeznaczona do ładowania ogniw lub pakietów Li-Ion. Nie można tu użyć pierwszej lepszej z pasującym prądem i napięciem.

P. S. To w końcu ile ogniw ma być ładowanych, 6 czy 9?
  • Poziom 16  
    adasikp napisał:
    Takie ładowarki od Ali ...

Co to jest Ali ??
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    9 jest w moim przypadku. 6 pisałem w sytuacji jak jest na tej stronie o balancerach.
    goldi74 napisał:

Bo nadal jest wymagana odpowiednia ładowarka przeznaczona do ładowania ogniw lub pakietów Li-Ion. Nie można tu użyć pierwszej lepszej z pasującym prądem i napięciem.

Dlaczego? Dalej nie rozumiem co ta ładowarka Li-Ion posiada w sobie, że to ona musi być, skoro zastosowany jest do ochrony ogniwa przed przeładowaniem balancer? (wystarczy napisać co ta ładowarka ma i robi że nie można zastosować przy balancerach innej ładowarki, która posiada odpowiednie napięcie i prąd ładowania)