Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie kości MX25L8005

09 Wrz 2016 17:25 1107 13
  • Poziom 15  
    Witam Was,

Chciałbym uzyskać poradę od fachowców bo ja już nie mam pomysłów, mianowicie posiadam niesprawną płytę ASUS P5P41D ( która jest całkowicie martwa nie wydaje żadnych beep'ow , wygląd zewnętrzny płyty nie wskazuje na żadne uszkodzenie tzn. kondensatory są w dobrym stanie , robiłem mnóstwo kombinacji z wyjmowaniem pamięci , procesora , resetu bios poprzez zworki baterię itp. i nic )
    Więc stwierdziłem że być może trzeba zaprogramować bios, w płycie jest zamontowana przejściówka na kość dip 8, w której był włożony układ :

MX25L8005PG-15G

Zakupiłem dwa dni temu , programator pod złącze USB o nazwie CH341A ( mało kosztował do użytku domowego w sam raz ) dzisiaj do mnie dotarł , więc zabrałem się do roboty.

Wyjąłem kość z płyty i włożyłem zgodnie z opisem w złącze programatora ( zainstalowałem wszystkie sterowniki itp. )
    Pobrałem podstawowy bios ze strony producenta , i tu pierwsze zaskoczenie mianowicie rozszerzenie pliku biosu ze strony producenta to .rom , a programator obsługuje tylko rozszerzenia .hex i .bin , poszperałem w internecie i dowiedziałem się że z powodzeniem mogę zmienić to rozszerzenie ręcznie co uczyniłem jednak niestety bez powodzenia . Niby wszystko się programuje tzn. przebiega dobrze wyskakuje komunikat że bufor i dane są takie same jednak , gdy robię odczyt kości mam same FF ( co oznacza że kośc jest pusta - dodam że gdy pierwszy raz ją włożyłem i odczytałem dane też były same FF )

I tu moje pytanie do Was : Czy robię coś źle ?
    Dodam że nie mogę za żadne skarby znaleźć biosu do tej płyty w rozszerzeniu .bin lub .hex
    Z tego co już mi wiadomo uszkodzeniu mogła ulec też kość, jednak gdy w programie wpisuje byle jakie dane i klikam programuj to później przy odczycie te dane są zapisane, z tego wnioskuje że kość zapamiętała dane które wpisałem.

Jeżeli kość jest uszkodzona to jaki zamiennik mogę zastosować ?
    (Jak byście mogli to prosiłbym o link do sklepu z tym zamiennikiem )

Przepraszam że tak się rozpisałem.

Pozdrawiam. Programowanie kości MX25L8005
  • Poziom 22  
    Kolego, ty masz, a raczej nie masz programatora... Kiedyś kupiłem konwenter usb <=> rs232, nazywał się tak jak twój programator, nie działał oczywiście. Kostka jest pewnie sprawna, kwestia dobrego ( tak naprawdę prostego) programatora i pójdzie. Tak wskrzesiłem płytę główną Asus P5K-SE, bios też miałem w pliku .rom, zmiana rozszerzenia i poszło. Programator na port lpt ze strony elvikom.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Programator CH341A jest bezproblemowy, więc to nie wina programatora (sam takowego używam i nigdy nie miałem problemów). Musisz szukać wsadu BIOS zgranego ze sprawnej płyty, a nie pliku ze strony producenta służącego do aktualizacji BIOS.
  • Poziom 15  
    Powiedz mi gdzie mogę szukać takiego wsadu , bo przekopałem cały internet i niestety pustka.

Dodam że kiedyś w tej płycie był wgrywany bios, tylko przez człowieka z profesjonalnym sprzętem i pamiętam że on tym biosem ze strony producenta to wgrał.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    TU jest, ale trzeba się zarejestrować.
  • Spec od komputerów
    @miecho18 na stronie asusa jest caly bios (plik rom).

Autor napisal, ze po wgraniu ma same FF, wiec cos jest nie tak i nie jest to wina wsadu.
  • Poziom 15  
    Kolobos napisał:
    @miecho18 na stronie asusa jest caly bios (plik rom).

Autor napisal, ze po wgraniu ma same FF, wiec cos jest nie tak i nie jest to wina wsadu.

czyli jednak kośc może być uszkodzona ?
    Powiedzcie mi w jaki sposób szukać zamiennika do tej płyty ( chodzi mi o tą kość dip8 )
  • Spec od komputerów
    Problemem moze tez byc programator, dlatego warto sprawdzic z innym.
  • Poziom 15  
    Gdy go kupowałem , w opisie jasno było napisane że obsługuje ten typ kości.

Dodam że programator prawidłowo wykrywa sprzęt.
  • Spec od komputerów
    Moze jednak nie dzialac prawidlowo lub cos robisz zle skoro po nagraniu kosc nadal jest pusta.
  • Poziom 15  
    Kolobos napisał:
    Moze jednak nie dzialac prawidlowo lub cos robisz zle skoro po nagraniu kosc nadal jest pusta.

A powiesz mi gdybym chciał zamawiać drugą kość , jak mogę znaleźć zamiennik ?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    lolek2417 napisał:
    A powiesz mi gdybym chciał zamawiać drugą kość , jak mogę znaleźć zamiennik ?

Na przykład Winbond 25X80AVAIZ, 25Q80BVAIG, Eon EN25T80-75QCP.
  • Poziom 15  
    Problem rozwiązany, zrobiłem wszystko dokładnie to samo tylko na laptopie z windowsem xp i poszło

:)

dziękuje za odpowiedzi