Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz o regulowanym napięciu z zastosowaniem tranzystorów-szukam schematu

21 Sep 2016 16:37 9609 114
IGE-XAO
 • #91
  User removed account
  User removed account  
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #93
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, trymer01 ! 1 - Dziękuje za rozjaśnianie jak poprawnie cytować napisane przez koleg . 2 - U mnie absolutnie nie ma i nie może być żadnych pretensji - nie ma przyczyny . 3 - nie chciałem naruszać wymogów o autorskim prawie i w post#87 wskazał - kolega trymer01 napisał - dalej twój cytat, która jak okazało się nie poprawnie wstawiona do tekstu. Potwierdza się prawda - stulecie zyjesz i uczysz się , a głupcem wszystko jedno umrzesz.
 • #94
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #95
  _jta_
  Electronics specialist
  A on podał kilka schematów. W wersji bez potencjometru do regulacji prądu podano R6=0.39Ω - to ma być wartość napięcia przewodzenia złącza baza-emiter (zwykle 0.66V) podzielona przez maksymalny prąd (dla 2A powinno być 0.33Ω).
 • Helpful post
  #96
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Powinno być, ale różni się od zastosowanego tranzystora, a konkretnie od parametru hfe.
 • #97
  _jta_
  Electronics specialist
  A który układ masz na myśli - ten z opornikiem 100 między bazą T5, a emiterem T4, czy ten z potencjometrem do regulacji prądu? Dla h_FE=20 w pierwszej wersji napięcie na R6 zwiększy się o 35mV, w drugiej do 120mV - ale chyba trudno o tranzystor o tak małym wzmocnieniu, a im większe, tym jego wpływ będzie mniejszy. Użycie T5=BC547B (spokojnie można go tam użyć, nie trzeba BD139 do prądu 8mA i mocy ze 25mW) o h_FE>=200 zmniejszy te przyrosty napięcia do 3.5mV i 12mV - bardziej istotna będzie zależność napięcia baza-emiter od egzemplarza tranzystora, od temperatury...
 • #98
  krzysztof723
  Level 30  
  _jta_ wrote:
  A on podał kilka schematów. W wersji bez potencjometru do regulacji prądu podano R6=0.39Ω - to ma być wartość napięcia przewodzenia złącza baza-emiter (zwykle 0.66V) podzielona przez maksymalny prąd (dla 2A powinno być 0.33Ω).


  Rzeczywiście rezystor R6 powinien mieć wartość 0,33 Ohm przy maksymalnym prądzie obciążenia 2A.
  Modyfikując układ zabezpieczenia przeciwzwarciowego i przeciążeniowego nie regulowanego w podanych schematach chciałem je dostosować do wymagań autora tematu, który napisał: "...Zakładam,że prąd wyjściowy maksymalny będzie miał wartość około 1,5A(w zupełności mi wystarczy)... Regulacja prądu,ograniczenie,nie jest mi potrzebne. " no i w pośpiechu nie zaznaczyłem na schematach odpowiednich wartości.
  Z rezystorem R6 - 0,39 Ohm i rezystorem 100 Ohm w bazie tranzystora T5 zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciążeniowe zacznie działać przy prądzie obciążenia powyżej 1,6A...1,7A.

  PS. Poprawiłem wartości rezystora R6 na schematach dostosowując go do odpowiednich obciążeń wyjścia zasilacza.
 • #99
  krakarak
  Level 41  
  Już 4 strony tematu, w którym laik prosi o podanie mu poprawnego schematu dla wykonania zasilacza.
  O ile na początku było kilka merytorycznych postów to z czasem wszystko przerodziło się w naukowo-akademickie rozważania o technologi, przebiciach, wtórnych przebiciach, SOAR aż doszło do nauki cytowania...
  Sam jestem ciekaw jakiż to wreszcie powstanie schemat dla autora tematu, ale chyba go nie dożyję.

  Moi drodzy i szanowani Koledzy @trymer01 , @_jta_ , @krzysztof723 ,@Rzuuf - macie przeogromną wiedzę za co Was cenię, lecz gdyby tak tę Waszą dyskusję wydzielić i włożyć do innego, nowego tematu, to byłoby z pożytkiem i dla autora (on potrzebuje schemat a temat jest w Początkujący Elektronicy) i dla Elektrody, bo Wasze rozważania z pewnością mogłyby pomóc innym w zrozumieniu istotnych spraw związanych z budową urządzeń elektronicznych i obliczania ich warunków pracy.
  Moderated By trymer01:

  Przyganiał kocioł garnkowi...3.1.11.

 • #100
  _jta_
  Electronics specialist
  A ja w tym wszystkim nie mogę się doszukać wypowiedzi owego laika, która by informowała, jakie parametry zasilacza jest skłonny zaakceptować.
  Bo to, czego sobie zażyczył na początku (napięcie 90V, prąd 1.5A, tranzystory bipolarne) oznacza poważne problemy techniczne i zapewne spore koszty.
 • #101
  deus.ex.machina
  Level 32  
  krakarak wrote:
  Już 4 strony tematu, w którym laik prosi o podanie mu poprawnego schematu dla wykonania zasilacza.
  O ile na początku było kilka merytorycznych postów to z czasem wszystko przerodziło się w naukowo-akademickie rozważania o technologi, przebiciach, wtórnych przebiciach, SOAR aż doszło do nauki cytowania...
  Sam jestem ciekaw jakiż to wreszcie powstanie schemat dla autora tematu, ale chyba go nie dożyję.


  Może takiego schematu nie ma i trzeba go stworzyć rozwiązując przy tym kilka problemów - zadanie nietrywialne bo w skrajnym wypadku trzeba rozproszyć 135W.
  Samo 90V to napięcie niebezpieczne dla życia i gdyby to był kącik elektryczny to już dawno watek zostałby zamknięty przez moderatora.

  ***
  Myślę ze można wzorować się na HP6209B, trzeba tylko przeskalować wydajność prądową regulatora i pozbyć paru zbędnych bloków - oczywiście nie ma tam żadnego układu scalonego tak jak chce OP.
 • Helpful post
  #102
  _jta_
  Electronics specialist
  Oj, to chyba będzie dla niego za trudne. Poza tym trzeba dobrać elementy, zwłaszcza tranzystory mocy. Wyobraźmy sobie, że zasilacz jest w trybie ograniczania prądu, daje prawie maksymalne napięcie i maksymalny prąd, i zostaje zwarty - ma nadal dawać taki sam prąd, na tranzystorze odkłada się całe napięcie, jakie daje transformator (nawet, jeśli jest jakaś pre-regulacja, to nie zadziała od razu). Jeśli to napięcie i ten prąd wypadają w obszarze drugiego przebicia, to tranzystor ulega zniszczeniu. Stąd wniosek, że trzeba tak dobrać maksymalny prąd, aby przy maksymalnym napięciu, jakie może dać transformator, tranzystor nie wchodził w obszar drugiego przebicia - jeśli potrzebny jest większy prąd, to łączymy tranzystory równolegle, dwa albo i więcej - bo bez tego zasilacz podziała do pierwszego zwarcia.

  Następna sprawa, to dopuszczalna moc strat w tranzystorze - i ekonomia: może się okazać, że ma sens użycie większej ilości tranzystorów, niż jest to konieczne ze względu na drugie przebicie, bo np. taniej wyjdzie użycie trzech tranzystorów z mniejszymi radiatorami, niż dwóch z większymi. Czyli sprawdzamy ceny tranzystorów i radiatorów, liczymy różne warianty chłodzenia i wybieramy, jak wyjdzie taniej. Zapewne ma sens użycie wentylatora, który włączy się przy większym obciążeniu - to pozwala użyć kilka razy mniejszego radiatora, niż przy chłodzeniu przez przepływ konwekcyjny. Ale wtedy ma sens zabezpieczenie, które wyłączy zasilacz, jeśli wysiądzie wentylator i radiator zbytnio się nagrzeje.

  Kolejna sprawa, to układ sterowania. Jakiego prądu sterowania potrzebują tranzystory mocy? Na ile dobrą regulację ma zapewnić nasz zasilacz? Ten HP jest pod tym względem znakomity, ale może nie ma zapotrzebowania na tak dobre parametry, i może lepiej uprościć sobie robotę i pogodzić się z gorszymi? Jakkolwiek sugeruję nie rezygnować z zabezpieczeń przez zwarciem i przed przegrzaniem zasilacza - bez nich wcześniej, czy później zasilacz zostanie uszkodzony. Najprostszy zasilacz z zabezpieczeniem przed zwarciem zawiera oprócz tranzystorów mocy tylko jeden tranzystor, ale to zabezpieczenie działa niezbyt pewnie (jest wrażliwe na parametry tranzystorów), a układ nadaje się raczej do małych mocy (kilka W, nie kilkadziesiąt, czy więcej) - proponowałbym nieco bardziej rozbudowany układ.

  Taki prosty stabilizator napięcia z ograniczeniem prądu na 2 tranzystorach zrobiłem kiedyś dawno temu, i schemat podałem na forum 08 Maj 2004 13:32 - można na to popatrzeć, i spróbować zrozumieć, jak to działa, bo to jest dość prosty układ. Proponuję też poczytać temat stabilizator na tranzystorach - tam był proponowany układ stabilizatora bez zabezpieczenia przed zwarciem i ja zaproponowałem zabezpieczenie (strona 2 na górze), tłumacząc jak ma działać.
 • #103
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Wiesz takim trudno dogodzić, muszą sami się przekonać co i po co oraz do czego służy. Jedno zwarcie przez nieuwagę i tranzystory lecą. Trochę dymu i trzaski w gratisie. Zdziwiona mina bezcenna. Ale tak na poważnie, widziałem kiedyś zasilacz pozostawiony w trybie prądowym przez dłuższy czas w którym po pewnym czasie poleciał tranzystor na wskutek zatarcia się wentylatora i pełne napięcie poszło na urządzenie zasilane powodując zwarcie . Efekt - spalone tranzystory mocy, tranzystory źródeł prądowych, wzmacniacze operacyjne, zwarcie mostka i pożar transformatora. Dobrze że to na oczach się stało bo by warsztat poszedł z dymem od kolegi. Co ciekawe bezpiecznik powinien polecieć po mimo że był w miare dobrze dobrany co się nie stało. Za bezpiecznik robiło uzwojenie transformatora. Moja analiza tego firmowego zasilacza nie pozostawiła złudzeń. Źle dobrane trafo, mostek oraz tranzystory mocy. Nie wspomnę o daremnym wentylatorze ( na drewnianych panewkach ) firmy krzak. Totalna ruina, nawet nie opłacało się w nim grzebać. Więc sam radiator z wentylatorem to jeszcze nic, warto dodać układ odcinania termicznego zasilanego układu . Chociaż by najzwyklejszy termik.
 • #104
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolegi! Nie należy rysować tragicznych sytuacji z zwarciem ! Zazwyczaj zasilacz wykorzystuje się dla zasilania tych wyrobów, które konstruujemy, nastrajamy czy regulujemy i praktycznie cały czas znajduje się pod kontrolą . Dlaczego należy wyobrażać, że zasilacz jest w trybie ograniczania prądu, daje prawie maksymalne napięcie i maksymalny prąd, i zostaje zwarty. Dlaczego on musi zostawać zwarty długi czas ? Dla czego człowiekowi oka i głowa ? Nie myślę, że kto to włączy zasilacz, zrobi zwarcie i pójdzie pić piwo. Kiedy w domu włączacie telewizor, komputer, lodówka, radioodbiornik, pralkę myślicie o zwarcie ? Nie zwarcie problem dla zasilacza - wykorzystaj elementarny bezpiecznik na odpowiedni prąd , problem grzanie tranzystorów i odprowadzenie ciepła.

  Dodano po 47 [minuty]:

  Kolega, cooltygrysek ! Jeśli wspomnieć wszystkie tragedie - lotnicze, kolejowe i samochodowe katastrofy, pożary od uszkodzonych telewizorów, lodówek, radioodbiorników, gazowych płyt, to może lepiej zrezygnować z technicznego postępu i wrócić do 17 stulecia, kiedy tego nic nie było. W większości wypadków przyczyna nieprzyjemności nazywa się - faktor ludzki .
 • #105
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  I tu się mylisz ponieważ zasady określa ten kto ma złoto. Według prawa Murphy'ego to nic dziwnego ze ten zasilacz uległ uszkodzeniu ponieważ -Tranzystor zabezpieczony przez szybko działający bezpiecznik, zabezpieczy go paląc się w pierwszej kolejności oraz -Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to pierwsze uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody. Morał z tego taki - Jeżeli coś może się nie udać, nie uda się na pewno. A ponieważ dyskutujemy tu o zasilaczach to -Niemożliwe jest zbudowanie niezawodnego urządzenia, głupcy są zbyt pomysłowi. :-)
  Troszkę tak na wesoło by odpocząć od tego zgiełku na forum w temacie zasilacza ale nadal w temacie :-)
 • #106
  _jta_
  Electronics specialist
  O zabezpieczeniu przed przegrzaniem pisałem w #102 - czego cooltygrysek chyba nie zauważył. Mój zasilacz (dałem tam link do schematu stabilizatora) był odporny na zwarcie - zrobiłem tak dlatego, że był on dla osoby, która mało znała się na technice, więc łatwo mogła zrobić błąd. Tyle, że był to zasilacz o mocy paru W, a autor tematu chce zrobić coś dużo większego.
 • #107
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Zauważyłem, przeczytałem i odnotowałem. Ciężko jest zbudować coś prostego i stabilnego. Co do układów zabezpieczających przed przegrzaniem na wskutek awarii wentylatora to można je podzielić na pasywne i aktywne. Pasywne to raczej takie które kontroluje temperaturę i powyżej zadanej blokuje źródło prądowe lub odłącza zasilanie etc. Aktywne to takie które kontrolują obroty wentylatora lub jego prąd, impulsy prądowe itp. W przypadku wykrycia zbyt wysokiej temperatury, większego obciążenia lub spadku obrotów wentylatora na wskutek zakurzenia, wytartych panewek lub bieżni łożyska, następuje zablokowanie źródła prądowego, wyłączenie obciążenia etc Dobrym tego przykładem jest układ TC642 który reguluje obroty względem temperatury oraz kontroluje temperaturę, zatarcie czy ciężki rozruch i próbuje uruchomić wentylator 3 krotnie z pełną mocą. Gdy któryś z parametrów zostanie przekroczony to wywala sygnał błędu oraz podaje sygnał odcinający.
 • #109
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolegi , dyskusja coraz więcej przypomina olimpiadę po wiedzy radia technicy i przekształca się na teatr absurdu i konkurs z napisania scenariusza dla filmu horrorów na temat - a co będzie jeśli ...? W pragnieniu zademonstrować swoje wiedze oddzielni koledzy praktycznie tracą zdolność realnie myśleć i proponują, często początkującym i mało doświadczonym, fantastyczne projekty, które w absolutnej większości wypadków nie wynik ich własnych opinii i wiedz, a ściągnięte z literatury czy z internetu. Takich koleg chce się spytać - a pamiętacie pierwszą konstrukcję swojego radioodbiornika,wzmacniacza czy zasilacza ? Jeśli zapomniały to wspomnicie !
 • #110
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Jta tak tak termistor, tylko za bardzo swoją charakterystyką nie zbyt on się nadaje do zasilaczy liniowych. Nie wiem co jeszcze wymyślisz ? Weź nie ośmieszaj się bo termistor ma silnie liniową charakterystykę prądową. A swoją drogą kolega nie bardzo wie po co i w jakim celu się go stosuje w zasilaczach impulsowych i przetwornicach. Jeśli już to nie lepszy byłby bezpiecznik polimerowy ? Zasada działania zbliżona. Natomiast termistor w pewnej okoliczności przy dużym prądzie udarowym w trybie prądowym zasilacza zrobi z niego niezły generator.
 • Helpful post
  #111
  _jta_
  Electronics specialist
  O tym, czy i jaki termistor się nadaje, można podyskutować po wybraniu konkretnego układu zasilacza. Udało ci się kiedyś zrobić taki generator z termistorem?

  :arrow: aksakal - Chyba nieuważnie przeczytałeś: ja podałem schemat układu, który kiedyś sam wymyśliłem, zrobiłem, i działał. I w ogóle unikam kopiowania tego, co zrobili inni, stać mnie na samodzielność. ;)

  Niestety ten mój prosty układ chyba nie nadaje się na zasilacz regulowany - on daje określone napięcie i przerabianie na regulowany oznacza dużą komplikację - dopiero teraz to do mnie dotarło.
 • Helpful post
  #112
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, _ jta _! Nie miałem na myśli twojego konkretnego schematu ! Miałem na myśli ogólną sytuację .
 • #113
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #114
  krakarak
  Level 41  
  Bardzo dobry pomysł, tak zrób. Przewiń lub kup inny transformator. Schemat podwójnego zasilacza koledzy ci podali.
  I zamknij temat jako wyczerpany.
 • #115
  User removed account
  User removed account