Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka sie włącza, obraz na monitorze znika na sekunde i się pojawia

09 Wrz 2016 22:10 1476 10
  • Poziom 4  
    Witam

Mam taki dziwny problem. Lodówka w pomieszczeniu obok, gdy jej przekaźnik włącza się, ma wpływ, na jeden z moich monitorów w innym pomieszczeniu.

Lodówka włącza się, czarny ekran na LCD, i po chwili jest obraz z powrotem.

Czy chodzi o uziemienie, jego brak ? Bardzo dziwne jest to co się dzieje.

Dodatkowo, telewizor Toshiba, gdy wtyczkę ( bez bolca wtyczka w tv ), wepnie się zwyczajnie, to lodówka ma na niego wpływ, gdy się wtyczkę wyjmie i odwróci bieguny wtyczki i włączy telewizor, to ten efekt znikania obrazu na TV, znika.

Dziwne, pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia. Odnoszę amatorskie wrażenie, że sieć w bloku, jest zrobiona nie wiem, może w rodzaju jakiegoś dziwnego połączenia szeregowego ? Nie znam się na tym, ale drażni mnie to jak nie wiem. Radio Unitra, też w innym pokoju włączam, to ten monitor znowu robi to samo, obraz znika na sekundę i się pojawia.

To wygląda tak, jakby w momencie włączenia, szedł jakiś impuls, który nie wiedzieć czemu, ma wpływ na LCD.

WAŻNE - na poprzednim mieszkaniu, czy było uziemienie czy nie, problem nie występował.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista elektryk
    WAŻNE - dokonać pomiarów stanu technicznego instalacji.
    1. Pomiar rezystancji izolacji
    2. Pomiar impedancji pętli zwarcia.
    Mogą wyjść ciekawe wyniki.
  • Relpol przekaźniki
  • Admin Elektroenergetyka
    Potrzeba przede wszystkim wizji lokalnej na miejscu przez elektryka, który dokona pomiarów o których pisał kolega powyżej.
    Bez tego to tylko wróżenie z fusów.
  • Moderator
    bicik4096 napisał:

To wygląda tak, jakby w momencie włączenia, szedł jakiś impuls, który nie wiedzieć czemu, ma wpływ na LCD.

Po pierwsze, potrzebny jest przegląd instalacji, w momencie załączenia lodówki występuje ujemny impuls napięciowy, może nawet o charakterze indukcyjnym, a po drugie, kondensatory z zasilacza monitora do wymiany. Wszystkie.
  • Specjalista elektryk
    retrofood napisał:
    a po drugie, kondensatory z zasilacza monitora do wymiany. Wszystkie.

bicik4096 napisał:
    WAŻNE - na poprzednim mieszkaniu, czy było uziemienie czy nie, problem nie występował.

Ostatecznie można wrócić do poprzedniego mieszkania.
    To był żart, ale chyba wina nie leży po stronie kondensatorów.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Ja się nieco z kol. Pawłem (elpapiotr) nie zgodzę. Podobnie jak kol. Staszek (retrofood) uważam, że mamy tutaj do czynienia ze splotem dwóch zdarzeń:

- nadmiernej wrażliwości monitora na krótkie zapady napięcia (niekoniecznie zapady, mogą to być również przepięcia). Może to wynikać z utraty pojemności przez kondenastory. To się często zdarza, ja sam wymieniałem w swoim.

- właściwości danej instalacji elektrycznej. Tak jak wcześniej koledzy pisali - należałoby dokonać przeglądu instalacji.

pzdr
    -DAREK-
  • Specjalista elektryk
    Czyli wniosek jest jednoznaczny : w pierwszej kolejności sprawdzić instalację, a jeżeli okaże się, że jest OK, wziąć na tapetę zasilacz/e.
    Nie upieram się, że TYLKO instalacja, ale konkretne podpowiedzi autor już ma.
  • Poziom 38  
    Napięcie spada przy rozruchu silnika. Wada w instalacji, potrzebne pomiary do zlokalizowania przyczyny.
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:
    Czyli wniosek jest jednoznaczny : w pierwszej kolejności sprawdzić instalację, a jeżeli okaże się, że jest OK, wziąć na tapetę zasilacz/e.
    Nie upieram się, że TYLKO instalacja, ale konkretne podpowiedzi autor już ma.

Drobny szczegół: ja uważam, że należy sprawdzić instalację i monitor. Chyba, że autor ma na widoku zakup nowego monitora UHD i nieoczekiwane rozstanie ze starym nie będzie zbyt bolesne.

pzdr
    -DAREK-
  • Moderator
    CYRUS2 napisał:
    Napięcie spada przy rozruchu silnika. Wada w instalacji, potrzebne pomiary do zlokalizowania przyczyny.

Niekoniecznie wada (chociaż to niewykluczone), czasami jest to cecha wrodzona, np. długi obwód i mały przekrój przewodów. Tym niemniej, zasilacz monitora kończy się na pewno.

Wiem co piszę, taki przypadek miałem kiedyś na własnym biurku. Instalacja była sprawdzana, nic szczególnego w niej się nie działo a na dokładny przegląd nie miałem ochoty, bo mieszkanie było wystawione do sprzedaży. Monitor gasł dokładnie w momencie załączania się lodówki, najpierw co jakiś czas, potem zawsze, w końcu już się nie rozświetlił. Wymiana kondensatorów w jego zasilaczu przywróciła stan normalny, czyli żadnego przygasania już nie było.
  • Poziom 4  
    retrofood napisał:
    CYRUS2 napisał:

Niekoniecznie wada (chociaż to niewykluczone), czasami jest to cecha wrodzona, np. długi obwód i mały przekrój przewodów. Tym niemniej, zasilacz monitora kończy się na pewno.

Wiem co piszę, taki przypadek miałem kiedyś na własnym biurku. Instalacja była sprawdzana, nic szczególnego w niej się nie działo a na dokładny przegląd nie miałem ochoty, bo mieszkanie było wystawione do sprzedaży. Monitor gasł dokładnie w momencie załączania się lodówki, najpierw co jakiś czas, potem zawsze, w końcu już się nie rozświetlił. Wymiana kondensatorów w jego zasilaczu przywróciła stan normalny, czyli żadnego przygasania już nie było.

U nas, każdy wyświetlacz LCD ( 3 z rzędu ), przygasa, więc w teorii, nie może być tak, że wszystkie mają wadliwą elektronikę. ( w teorii )

Gdy zmieniłem gniazdko dla lodówki na inne, w sensie chyba mamy dwie fazy w domu, czy jak to się tam mówi, problem wyłączania się LCD zniknął.

Wyczytałem w internecie, że nowe urządzenia, potrafią poprzez indukcję czy jakoś tak, tworzyć falę radiową, że te fale wpływają na zasilacze impulsowe ogólnie stosowane niemal wszędzie. Lub ta zindukowana wartość idzie po kablu 220V i wpływa na sąsiednie urządzenia.

Denerwujące zjawisko, problem rozwiązany zmianą gniazdka to w sumie nie jest rozwiązanie, ale tak zrobiłem.

Zapomniałem dodać, włączenie TOSCA 303 i wyłączenie robi dokładnie to samo co lodówka. TOSCA 303 nie pobiera dużo prądu a wywołuje ten sam efek. Radio stoi w innym pokoju. Wygląda na to że radio jest na tej samej fazie, i ma na nią również wpływ.