Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć komórkowa - Maszt telekomunikacyjny na prywatnej działce

patrickPTB 10 Wrz 2016 00:17 564 4
  • #1 10 Wrz 2016 00:17
    patrickPTB
    Poziom 6  

Witam. Jeśli wybrałem zły dział, proszę o przeniesienie mojego posta do odpowiedniego (ciężko było mi znaleźć lepszy)
    Temat jaki mnie interesuje dotyczy masztu telekomunikacyjnego sieci komórkowej, a konkretnie wysokiej wieży antenowej takiej sieci na prywatnej działce. Odbywa się to rzecz jasna w formie najmu przez firme części gruntu pod budowę (miejsce na wieżę + dojazd).
    1. Czy są jakieś skutki uboczne dot. działania takiej wieży? Różnie się słyszało, ale brak mi potwierdzenia. Ostatnio dowiedziałem się że skutki są nieporównywalnie mniejsze od np. dołożenia telefonu do ucha podcza zwykłej rozmowy.
    2. Czy ktoś wie na co zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umowy z tak wielką firmą komórkową, tak aby generalnie odczuwać same pozytywne skutki? Wiadomo, warto zwrócić się do prawnika z umową przedwstępna, ale chodzi mi o inne kwestie, np. kontakt z innymi mieszkańcami okolicznych domostw - jest to niezbędne? Czy pod jakimś kątem wielkie firmy stawiające takie maszty nie próbują w jakiś sposób wykorzystać niewiedzę prawna zwykłych obywateli?
    3. Umowa na 10-15 lat, przedłużana na kolejne 5 lat z automatu, wypłacanie co miesiąc wynajmującemu teren 1000 zł, pokrycie kosztów za prąd z osobnie działającego licznika energii -to tak po krotce warunki całkiem ok?
    4. Warto w to wchodzic (nie patrząc na wypłacanie pieniążków za najm)?

Dziękuję za podpowiedzi,
    pozdrawiam.

0 4
  • #2 10 Wrz 2016 00:34
    Ture11
    Poziom 33  

Niewiele mam do powiedzenia, ale przesyłam ciekawostki :D
    Wykładowca przedmiotu o prawie w telekomunikacji (krótkie wykłady) powiedział nam kiedyś, że gdy pojawia się możliwość, że ktoś planuje wybudować maszt na terenie prywatnym, najbardziej opłaca się nic nie robić - operator maszt postawi, a potem można wystąpić o odszkodowanie, które operatorowi będzie łatwiej (taniej) wypłacać, niż zdemontować stację bazową.

Niestety, wiem tylko tyle, nie wiem w jakich okolicznościach, itp.

Co do wieży BTS - ma ona w sumie nie aż tak wielką moc, na jaką wygląda - zależnie od planów, moce mogą być przykładowo 10W, 20W, 50W, chyba rzadko przekracza 100W na wsiach. Telefon komórkowy ma nadajnik - przyjmijmy - 1W, ale nadaje tuż przy organizmie. Odpowiedź na pytanie można wykoncypować - zależy od infrastruktury sieci, itp...

Z najgorszych rzeczy to chyba zmniejszenie się wartości terenu przy sprzedaży - bo kto by chciał mieszkać przy BTS-ie (poza mną :-) )?

0
  • #3 10 Wrz 2016 06:52
    patrickPTB
    Poziom 6  

Ture11 ciekawe :) Może i wykładowca ma rację, ale w moim przypadku właściciel chce ten maszt u siebie, to po pierwsze, a po drugie w umowie dokładnie opisane jest że sieć telekomunikacyjna zobowiązuje się w konkretnym terminie po zakończeniu umowy do demontażu całości obiektu. ;)

Co do wartości "W", dobrze wiedzieć, i jeśli operator wybierze miejsce na samym wzgórzu działki to obiekt ten powinien byc daleko od domu, więc też powinno byc ok. A jak wyglądać może zasięg pod BTSem? Do tej pory prawie wogóle go nie bylo w miejscu planowania budowy masztu.

0
  • #4 10 Wrz 2016 15:24
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

patrickPTB napisał:
    1. Czy są jakieś skutki uboczne dot. działania takiej wieży? Różnie się słyszało, ale brak mi potwierdzenia. Ostatnio dowiedziałem się że skutki są nieporównywalnie mniejsze od np. dołożenia telefonu do ucha podcza zwykłej rozmowy.

To co można w sieci znaleźć jest jednoznaczne:
    - szkodzi (tak twierdzą oponenci),
    - nie szkodzi (tak dowodzą zainteresowani).
    patrickPTB napisał:
    2. Czy ktoś wie na co zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umowy z tak wielką firmą komórkową, tak aby generalnie odczuwać same pozytywne skutki? Wiadomo, warto zwrócić się do prawnika z umową przedwstępna, ale chodzi mi o inne kwestie, np. kontakt z innymi mieszkańcami okolicznych domostw - jest to niezbędne? Czy pod jakimś kątem wielkie firmy stawiające takie maszty nie próbują w jakiś sposób wykorzystać niewiedzę prawna zwykłych obywateli?

Zleć to adwokatowi - nasze wynurzenia w świetle prawa nic nie znaczą.
    patrickPTB napisał:
    3. Umowa na 10-15 lat, przedłużana na kolejne 5 lat z automatu, wypłacanie co miesiąc wynajmującemu teren 1000 zł, pokrycie kosztów za prąd z osobnie działającego licznika energii -to tak po krotce warunki całkiem ok?

Taa - wspaniale, tylko ktoś zapomniał o podatkach za to - wszak to będzie DOCHÓD.
    patrickPTB napisał:
    4. Warto w to wchodzic (nie patrząc na wypłacanie pieniążków za najm)?

I pytasz o to na FORUM?

Jak wspomniałem w akapicie do pytania 2 - adwokat niech się tym zajmie, przejrzy umowę, wskaże drogę - tu nie ma żartów, a w razie samodzielnego działania możesz się w niezłe G władować, już nie mówiąc o odpowiedzialności skarbowej i co się z tym wiąże, jeśli tego nie zgłosisz do US - z tego co pamiętam, kara za nieujawnione dochody to nawet MILION zł! - przemyśl to.

0
  • #5 10 Wrz 2016 22:45
    patrickPTB
    Poziom 6  

Dzięki mimo wszystko za odpowiedź. Ciężko znaleźć inne forum, na którym można byłoby poruszyć temat takiego masztu. Dlatego też, głównie pytałem o kwestie techniczne. Masz rację bez prawnika się obędzie, ale i pozostałe rady są pomocne.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo