Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer się uruchamia, ale nie wyświetla obrazu

abcdefg86 10 Sep 2016 00:19 3864 14
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    abcdefg86
    Level 6  
    Witam wszystkich serdecznie.

Mam poważny problem z komputerem. Otóż od kilku dni zaczęły się problemy z jego uruchamianiem (włączał się, ale nie wyświetlał obrazu), na szczęście pomagały twarde resety (albo wyłączanie listwy, albo wyłączanie zasilacza jego "pstryczkiem"). Dziś niestety, nie daje to rezultatu. Nie wyświetla obrazu, mimo, że jest włączony (diody monitorów migają).

Specyfikacja:

Intel Core i5 3550
    Msi GeForce GTX 660 (3 monitory)
    Kingston HyperX 2x8GB
    MSI Z77A-G45
    Sandisk SSD Plus 120GB
    2x WD Caviar Blue 500GB
    OCZ ModXStream Pro 600W

Tak jak wyżej napisałem, problem narastał z dnia na dzień aż do dzisiaj kiedy nie jestem w stanie go uruchomić. Wcześniej zaprzestałem w ogóle go wyłączać, aby przestrzec się przed katorgą jego uruchamiania.

Sprawdzałem połączenia wszystkich kabli, uruchamiałem komputer z odłączonymi dyskami i napędami, wyczyściłem porty DDR i PCI, a także złącza pamięci RAM i GPU, żaden z kondensatorów nie jest wylany/spuchnięty, płyta główna wygląda tak, jak ją kupiłem; przekładałem pamięci RAM, wyjmowałem bateryjkę BIOS, resetowałem CMOS przyciskiem, uruchamiałem z jednym/dwoma monitorami. I nic!

Wcześniej jak zresetowałem CMOS przyciskiem, to jeszcze (czasami) wszystko się uruchamiało, a teraz nie. Dodam, że z jakiegoś powodu, po chwili od włączenia komputera, dioda HDD zaczęła w regularny sposób migać (nawet, gdy dyski były odłączone), umieszczam WP_2016090..002.mp4 Download (14.86 MB) wideo w załączniku (po kilku wyłączeniach/włączeniach dioda ta migała już z mniejszą częstotliwością).

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł co zrobić, jak to naprawić i zaradzić na przyszłość, będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam.
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
  • Helpful post
    310artur
    Level 43  
    Może tak jakoś od początku?
    Odepnij wszystko poza procesorem jego chłodzeniem i speakerem. Bez RAM bez dysków, bez kart rozszerzeń.
    Jeśli zapiszczy coś jeszcze żyje. Jeśli nie to płyta procesor lub zasilacz.
    Procesor psuje się niezwykle rzadko - podmień więc zasilacz na inny - jak ruszy i zacznie piszczeć (bo nadal ma być goły) to winny jest zasilacz - jak nie to płyta główna.
  • Helpful post
    g107r
    Level 40  
    abcdefg86 wrote:
    włączał się, ale nie wyświetlał obrazu
    Włączał i ładował się do systemu, czy tylko włączał i się "zawieszał" zaraz po włączeniu ?
    Jeden monitor robił mi jakby podobnie, nie startował, nie załapywało podświetlenie - ogólnie nie działał, jak już zaczął działać to mógł i 48h, tyle że bez przerwy. Restart , wyłączenie komputera, hibernacja, i znów była nadzieja że monitor załapie i się włączy.
    O podobnych "niewłączaniach" piszemy ? W moim wypadku pomógł inny sprawny monitor, a że kiedyś widziałem temat o dwóch jednocześnie kupionych takich samych monitorach, które padły po podobnym czasie użytkowania, to i piszę o tym - może masz trzeci do podłączenia ?
    Widzisz po włączeniu odłączonego od komputera monitora napis "brak sygnału" ? Ja nie widziałem.

Masz dwie karty graficzne, w procesorze i tego GTXa, obie nie wyświetlają obrazu ?

310artur wrote:
    Odepnij wszystko poza procesorem jego chłodzeniem i speakerem

Jak ma wpięty, ja na przykład nie mam speakera.
    abcdefg86 jak też nie masz, to musisz podłączyć, ja to już nawet nie wiem/nie pamiętam kiedy mógłby piszczeć, ale w opisie o piszczeniu nic nie napisałeś. Po jego piszczeniu też można by pokusić się o diagnozę, oczywiście o ile się wie co te piszczenie oznacza.
    No i płyta posiada diagnostyczne diody LED oraz jakieś punkty pomiaru napięć, http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/msi-z77a-g45-mini-recenzja-4694.html , co pokazują ? Może coś wniosą do tematu, a może nic, więcej trzeba sobie samemu poszukać.
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    abcdefg86
    Level 6  
    310artur wrote:
    Może tak jakoś od początku?

Przepraszam, byłem zmęczony.

310artur wrote:
    Odepnij wszystko poza procesorem jego chłodzeniem i speakerem. Bez RAM bez dysków, bez kart rozszerzeń.
    Jeśli zapiszczy coś jeszcze żyje.

Odpiąłem i wystąpiły 3 krótkie beepy (problem z RAM); dioda HDD przestała również migać.

310artur wrote:
    podmień więc zasilacz na inny

Niestety, na razie nie mam takiej możliwości.

g107r wrote:
    Włączał i ładował się do systemu, czy tylko włączał i się "zawieszał" zaraz po włączeniu ?

Włączał i się "zawieszał" - czarny ekran na monitorze, nic się nie pokazywało; tak jakby komputer był uśpiony.

g107r wrote:
    Jeden monitor robił mi jakby podobnie, nie startował, nie załapywało podświetlenie - ogólnie nie działał, jak już zaczął działać to mógł i 48h, tyle że bez przerwy. Restart , wyłączenie komputera, hibernacja, i znów była nadzieja że monitor załapie i się włączy.

Mam coś podobnego, tyle, że to nie wina monitorów (na każdym dzieje się tak samo; Samsung E1920, Samsung S24D300H, Samsung SA200; próbowałem nawet na CRT LG Flatron T710PH i nadal nic).

g107r wrote:
    Widzisz po włączeniu odłączonego od komputera monitora napis "brak sygnału" ? Ja nie widziałem.

Tak, gdy odłączę kabel od monitora/karty graficznej, wówczas wyświetla się "Sprawdź kabel sygnałowy".

g107r wrote:
    Masz dwie karty graficzne, w procesorze i tego GTXa, obie nie wyświetlają obrazu ?

Zarówno zintegrowana jak i GTX nie wyświetla obrazu (oczywiście gdy podłączałem do zintegrowanej, GTX był wyjęty).

g107r wrote:
    Jak ma wpięty, ja na przykład nie mam speakera.
    abcdefg86 jak też nie masz, to musisz podłączyć, ja to już nawet nie wiem/nie pamiętam kiedy mógłby piszczeć, ale w opisie o piszczeniu nic nie napisałeś

Tak, mam wpięty speaker i piszczał (3 krótkie beepy) po wyjęciu pamięci RAM.

g107r wrote:
    No i płyta posiada diagnostyczne diody LED oraz jakieś punkty pomiaru napięć, http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/msi-z77a-g45-mini-recenzja-4694.html , co pokazują ?

Te 4 diody LED cały czas się palą, tak jak zawsze.

Pomiary na punktach pomiaru napięć (miernik UNI-T UT33C; zakres DCV 20):
    PCH_1P05: 1.19V
    VCC_DDR: 1.71V
    CPU_GFX: 0.00V
    CPU_VTT: 1.19V
    VCCP: 1.35V

Dodam, że kiedyś po kilku resetach (oczywiście w związku z tym całym moim problemem..), gdy już udało się odzyskać obraz na monitorze, wyświetlił się monit, coś w stylu: "OC Failed, restored to default settings". Miałem włączony OC Genie 2 Mode w Biosie (wcześniej jeszcze własne ustawienie na Standard Mode, właściwie nie różniące się w ogóle od tego, co automatycznie ustawiło OC Genie); procesor osiągał wówczas taktowanie 3.9Ghz.

Pozdrawiam i dziękuję za poprzednie odpowiedzi.
    @edit

Co ciekawe, zostawiłem w takim stanie włączony komputer, i po 20-30min pokazał się obraz (dokładniej monit o zresetowanym biosie). Mogłem wejść do biosu, ustawiłem datę i godzinę, ale po zapisaniu, wyjście z biosu było równoznaczne z uruchomieniem ponownym komputera i.. Kolejne 30min czekania :|
    310artur
    Level 43  
    Bez RAM reaguje prawidłowo. Teraz pytanie co mu nie pasuje.
    Odpalaj teraz z jedną tylko kością RAM (próbuj każdej kości w każdym slocie). Przed włączeniem zresetuj BIOS (po każdej zmianie położenia RAM). Monitor daj do zintegrowanego układu a GTX odepnij. Dysków na razie nie podpinaj niech cie tylko do UEFI wpuści.
    abcdefg86
    Level 6  
    310artur wrote:
    Odpalaj teraz z jedną tylko kością RAM (próbuj każdej kości w każdym slocie). Przed włączeniem zresetuj BIOS (po każdej zmianie położenia RAM). Monitor daj do zintegrowanego układu a GTX odepnij. Dysków na razie nie podpinaj niech cie tylko do UEFI wpuści.

Tak też zrobiłem. Odpalałem po kolei z jedną kością, zarówno na GTX jak i na zintegrowanej (GTX był odłączony), i resetowałem BIOS. Dyski były odpięte; jedynie co było to zasilacz, procesor (z chłodzeniem) i RAM. I nic. Nie wpuściło do UEFI, nie było żadnej reakcji, czarny ekran.
    Gdy podłączyłem HDMI (S24D300H) pod zintegrowaną, wyświetlał się jedynie monit "Sprawdź kabel sygnałowy Analogowe". Gdy podłączyłem SA200 pod DVI, monitu żadnego nie było, jedynie powiadomienie o połączeniu Cyfrowe/Analogowe, aż do czarnego ekranu i miganiu diody.
    Na razie podłączyłem analogowo Samsunga E1920 (pod zintegrowaną), włączyłem, i tak chodzi do tej pory (z czarnym ekranem..).

Przy okazji zmierzyłem napięcia na wtyczkach 24PIN i 8PIN:
    Linia +3.3V: 3.42V
    Linia +12V: ok. 12.25V (odchyły o 0.02V)
    Linia +5V SB: 5.16V
    Linia +5V PG: ok. 5.12V (odchyły o 0.02V)

Pozdrawiam.
    310artur
    Level 43  
    Napięcia ujdą - nie są powodem niestartowania. Mimo to warto inny zasilacz podstawić dla testu - różnie bywa.
    Szansa że padły ci oba RAMy jest nikła więc problem w płycie. Wyjmij procesor i dokładnie sprawdź piny w gnieździe. Umyj procesor (spód i starą pastę też). Złóż i zobaczymy. Sloty RAM jak rozumiem już wyczyściłeś jakimś pędzlem.
    Narastanie problemu to może być złożony problem sprowadzający się do kondensatorów. Na płycie masz same polimerowe - na oko nie stwierdzisz czy są dobre. I jest problem.

Jak rozumiem jak RAM jest zamontowany komputer wcale nie piszczy speakerem? Pamiętaj brak piszczenia oznacza że procedura POST nie przebiega do końca - komputer jest "martwy" - nie skupiaj się na braku obrazu bo obrazu na tym etapie startu PC jeszcze nie ma. Najgorsze że RAM to może być zły trop. Problem może być "niżej". Wszystko od USB odpiąłeś też? Warto odpiąć wszystko co się da (oprócz CPU i jego chłodzenia oraz RAM)
    g107r
    Level 40  
    abcdefg86 wrote:
    Pomiary na punktach pomiaru napięć (miernik UNI-T UT33C; zakres DCV 20):
    PCH_1P05: 1.19V
    VCC_DDR: 1.71V
    CPU_GFX: 0.00V
    CPU_VTT: 1.19V
    VCCP: 1.35V

Dlaczego tu tak pokazuje ? To grafika w procesorze ? Czy ogólnie karta graficzna ?
    Czy pojawia się tu napięcie, gdy uda włączyć się komputer ?

UEFI nie mam, piszczyka też, ale mnie wyświetla już od nazwy BIOS, sprawdzania pamięci i dysków. Zwykle tu coś miałem do tej pory, zamrożenie, dłuugi start. Czarny ekran był jedynie przy złym wgranym biosie, po zalaniu chipsetu i padzie NV8800 - więcej nie pamiętam swoich błędów, jakoś płyty same się nie psuły... Nawet jedna ze spuchniętymi kondensatorami wstawała, tylko była niestabilna.

http://kik.pcz.pl/soold/mainpage/subject2/chapt2.htm
    Test POST wciąż trwa jak pojawiają się pierwsze znaczki na ekranie, czy już się skończył ?
    Niewiele tu rozumiem, ale ciekawy jest punkt 2 i 3.
    Zasilacz ?
    Gdy wejdziesz do UEFI, systemu, posprawdzaj opcje związane z oszczędzaniem energii i ustawieniem CPU/GPU/MEM. Nie podkręcałeś, ale komunikat wyświetlił, ustaw bezpieczny tryb, bo z tym powyżej to może płyta lub grafika sama się podkręca /sprawdź to/, a z automatycznym resetowaniem biosu miałem zwykle jaja.
    Ja na automat się nie zdaję, też mam MSI, tyle że na P35 i wg mnie to słabo działa + resety po takim "podkręcaniu".
    Płyta ma funkcję zgrania BIOS na pendrive, wgrywać bym się nie odważył, ale nie wiem czy można porównać go z oryginałem.

@abcdefg86 masz zwykłą kartę na PCI ?
    Procesor, wyjmowałeś i wkładałeś ?

http://zs2-226.man.pulawy.pl/ti/index.php/pra.../125-sygnay-procedury-post-power-on-self-test
    abcdefg86
    Level 6  
    310artur wrote:
    Wyjmij procesor i dokładnie sprawdź piny w gnieździe. Umyj procesor (spód i starą pastę też). Złóż i zobaczymy. Sloty RAM jak rozumiem już wyczyściłeś jakimś pędzlem.

Wyjmowałem, czyściłem i składałem. Zarówno socket, sam procesor i sloty RAM.

310artur wrote:
    Narastanie problemu to może być złożony problem sprowadzający się do kondensatorów. Na płycie masz same polimerowe - na oko nie stwierdzisz czy są dobre. I jest problem.

No właśnie. Niby takie mocne, ale jak już się któryś uszkodzi, to zgaduj sobie, który to.

310artur wrote:
    Jak rozumiem jak RAM jest zamontowany komputer wcale nie piszczy speakerem? Pamiętaj brak piszczenia oznacza że procedura POST nie przebiega do końca - komputer jest "martwy" - nie skupiaj się na braku obrazu bo obrazu na tym etapie startu PC jeszcze nie ma.

Aktualizacja BIOS wprowadziła coś w stylu "nobeep", przez co podczas uruchamiania komputera nie ma
    piszczenia.

310artur wrote:
    Problem może być "niżej". Wszystko od USB odpiąłeś też?

Też.

g107r wrote:
    Dlaczego tu tak pokazuje ? To grafika w procesorze ? Czy ogólnie karta graficzna ?

Wtedy chyba miałem podłączonego GTXa.

g107r wrote:
    Czy pojawia się tu napięcie, gdy uda włączyć się komputer ?

Nie wiem, chyba jak miałem podłączonego GTX, to raczej napięcia tam nie powinno być? Niestety, nie sprawdziłem bez GTX, ale postaram się sprawdzić.

g107r wrote:
    Test POST wciąż trwa jak pojawiają się pierwsze znaczki na ekranie, czy już się skończył ?

Nic nie pojawia się na ekranie. Piszczyk mam, ale jak wyżej pisałem, aktualizacja BIOS wprowadziła "nobeep".

g107r wrote:
    Gdy wejdziesz do UEFI, systemu, posprawdzaj opcje związane z oszczędzaniem energii i ustawieniem CPU/GPU/MEM.

No nie wiem, czy już się uda. Wcześniej zawsze wyłączałem EuP2013.

g107r wrote:
    Płyta ma funkcję zgrania BIOS na pendrive, wgrywać bym się nie odważył, ale nie wiem czy można porównać go z oryginałem.

Zgrałbym, gdyby tylko udało się wejść do UEFI.

g107r wrote:
    @abcdefg86 masz zwykłą kartę na PCI ?

Mam kartę WiFI pod PCIE x4, i GTX 660 pod PCIE x16.

g107r wrote:
    Procesor, wyjmowałeś i wkładałeś ?

Tak
    g107r
    Level 40  
    Pytania o BIOS/UEFI były kierowane raczej do mającego taką wiedzę, ani Ty, ani ja raczej nie odpowiemy na nie, trzeba praktyka co mógłby sensownie skojarzyć fakty.
    Nie wiem tylko czy praktyk będzie chciał odpowiadać na pytania laika :)
    My sobie możemy jedynie podstawić inny zasilacz, co przy uszkodzeniu płyty nic nam i tak nie da, Płyty już nie podstawimy.

Quote:
    2. Zasilacz przeprowadza autotest. Jeśli wszystkie napięcia są akceptowalne wysyła sygnał POWER GOOD do płyty głównej.

3. Mikroprocesor kości zegara otrzymuje sygnał POWER GOOD i przestaje wysyłać do procesora sygnał resetu.

No to czy da się sprawdzić czy przestaje wysyłać ten sygnał.
    http://www.mitrey.ru/ne-vklyuchaetsya-kompyuter-preslovutaya-knopka-power i pierwszy obrazek. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1033745.html też jest o tym, tyle tylko że jest.
    Wyłączony procesor nie będzie resetowany, także napięcia muszą być, i choć komputer jest "włączony", to tak naprawdę nie jest. Procedury POST chyba nie będzie.

abcdefg86 wrote:
    Nie wiem, chyba jak miałem podłączonego GTX, to raczej napięcia tam nie powinno być? Niestety, nie sprawdziłem bez GTX, ale postaram się sprawdzić.

No właśnie jest to jako CPU_GTX, nie GPU. Może Intel HD może być wyłączany, ale czy do tego 0V ? To tylko nazwy, ale z drugiej strony integr HD chyba nie da się podkręcić, a nawet jakby, to po co ? - to i po co te napięcie ? Z trzeciej, jak włożysz radeona, to też nie będzie GTXem. :) "Normalnie" to kręci się dokładaną grafikę...
    Quote:
    5. BIOS przeprowadza test sprzętu, weryfikując podstawowe funkcje systemu. Jeśli wystąpią błędy zostanie to oznajmione dźwiękami, ponieważ nie ma jeszcze zainicjalizowanej grafiki.

Jak to prawda, to jesteś na poziomie inicjowania płyty przez zasilacz, coś podobnego chyba napisał 310artur

abcdefg86 wrote:
    Piszczyk mam, ale jak wyżej pisałem, aktualizacja BIOS wprowadziła "nobeep"

Czy ona była przed występowaniem problemu z włączaniem ? Jedną płytę ubiłem w ten sposób, modowany bios miał działać, lecz płyta nie wstała, naprawa/wgrywanie byłoby nieopłacalne.
    Może beep można włączyć ?

Chodziło mi o kartę graficzną na PCI. OK, tego nawet nie włożysz... mój błąd.
    abcdefg86
    Level 6  
    g107r wrote:
    No właśnie jest to jako CPU_GTX, nie GPU. Może Intel HD może być wyłączany, ale czy do tego 0V ? To tylko nazwy, ale z drugiej strony integr HD chyba nie da się podkręcić, a nawet jakby, to po co ? - to i po co te napięcie ? Z trzeciej, jak włożysz radeona, to też nie będzie GTXem. "Normalnie" to kręci się dokładaną grafikę...

Pisząc GTX mam na myśli kartę Geforce GTX 660. Przepraszam, jeżeli przez ten "skrót" wprowadziłem zamieszanie.

g107r wrote:
    Czy ona była przed występowaniem problemu z włączaniem ?

Aktualizację BIOS przeprowadziłem jakieś ~2,5 roku temu. Wszystko działało ok, aż do piątku.

g107r wrote:
    Może beep można włączyć ?

Kiedyś właśnie szukałem takiej opcji, niestety, nie ma takowej. Jedynie przywrócenie wcześniejszej wersji BIOS przywróciłoby beep na starcie.

Generalnie zastanawiam się, czy aby nie podwieźć płyty głównej, procesora (z chłodzeniem), ramu i zasilacza (z różnych przyczyn nie chcę/nie mogę zawieźć całego komputera) do sklepu w którym zakupiłem zestaw - do ProLine. Wystarczy im to do odpalenia "na biurku". Mają tam jakiś serwis, więc raczej mieliby właściwie wszystko pod ręką do podmiany i sprawdzenia.

Sam spróbuję odpalić ww. zestaw na biurku, i spróbuję sprawdzić ten sygnał:

g107r wrote:
    No to czy da się sprawdzić czy przestaje wysyłać ten sygnał.
    http://www.mitrey.ru/ne-vklyuchaetsya-kompyuter-preslovutaya-knopka-power i pierwszy obrazek. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1033745.html też jest o tym, tyle tylko że jest.
    Wyłączony procesor nie będzie resetowany, także napięcia muszą być, i choć komputer jest "włączony", to tak naprawdę nie jest. Procedury POST chyba nie będzie.

Tylko na razie nie bardzo wiem jak to sprawdzić...
    310artur
    Level 43  
    Ja już innego pomysłu nie mam. Nie lubię płyt które nie robią beep - a kilka takich jest... Teraz ie wiadomo czy płyta wstała poprawnie czy może wcale i gdzie jest problem.
    Serwis to nie jest zły pomysł - to co będą mieli na 100% to karta diagnostyczna a ta pozwoli zobaczyć co ewentualnie płytę boli. A jeśli coś ją boli to i tak latwiej to zdiagnozować będzie serwisantowi. Taka moja opinia - może wpadnie ktoś jeszcze z jakimś konstruktywnym pomysłem.
    abcdefg86
    Level 6  
    Odpaliłem zestaw "na biurku", podłączyłem monitor pod płytę główną i pod CPU_GFX nadal jest 0.00V.

Przy okazji, na jednym z mikroukładów na płycie głównej (prawy dolny róg) zauważyłem czerwoną plamkę, z czarnym nalotem (jakby nadpalone). Czy to może być winowajcą? Załączam zdjęcia.

Komputer się uruchamia, ale nie wyświetla obrazu Komputer się uruchamia, ale nie wyświetla obrazu

Poza tym mam już wszystko przygotowane, i jutro zamierzam pojechać do ProLine.
    g107r
    Level 40  
    Wpisz sobie Winbond i te numerki, to pewnie kość biosu płyty.
    abcdefg86
    Level 6  
    Witam. Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem.

Kość biosu nie była problemem. Komputera nie udało mi się z różnych przyczyn oddać do serwisu ProLine. Oddałem do innego - zdiagnozowali uszkodzoną płytę główną, ale co dokładniej, to nie wiadomo. Płytę główną dałem znów do innego serwisu, tam stwierdzili uszkodzony mostek południowy. Naprawiliby to, z tym, że nie mogli znaleźć nowego układu (o ile się nie mylę, to Intel Z77).
    Nie wiem, czy jest on gdziekolwiek sprzedawany oddzielnie. Napisałem z tym do supportu MSI (płytę zarejestrowałem), na razie brak odpowiedzi.

Nie wiem, czy jest sens naprawy płyty. Jednocześnie nie bardzo jest sens kupowania nowej płyty na dość starą podstawkę 1155. Czy ten chipset Intel Z77 można gdzieś dostać?

Pozdrawiam.