Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie domofonu Elfon - kable z sieci a kable z domofonu

snoopski 10 Sep 2016 17:33 13320 5
    snoopski
    Level 2  
    Witam,

Mam robiony remont klatki schodowej i przy okazji wymieniane domofony. Niestety pech, że po drodze jeszcze miałem wymieniane drzwi i przy wymianie drzwi został przerwany kabel przygotowany pod nowy domofon. Panowie z ekipy wymieniającej domofony zawołali sobie 100 zł za ponowne podłączenie, po czym zapomnieli przyjść podłączyć go ponownie no i zostałem z tym sam na tą chwilę.

Mam podłączone kable w domofonie - czerwony i niebieski, biały i czarny nie są podłączone do niczego.

Podłączenie domofonu Elfon - kable z sieci a kable z domofonu Podłączenie domofonu Elfon - kable z sieci a kable z domofonu

Natomiast na klatce mam kabel z kolorami czerwony, biały, zielony i szary(górne kable na zdjęciu)

Podłączenie domofonu Elfon - kable z sieci a kable z domofonu

Próbowałem na chybił trafił polutować kable ze sobą, zmieniając zielony i szary z czarnym i niebieskim, zostawiając czerwony i biały odpowiednio ze sobą, ale nic nie działa.
    Czy ktoś by mi mógł powiedzieć jak to polutować, żebym nie musiał każdej konfiguracji sprawdzać? Domofon ma napisane na sobie Eltom, nic więcej na temat modelu nie wiem, może ktoś po zdjęciu rozpozna.

dzięki!
    zybex
    Helpful for users
    Ze zdjęcia widać, że to unifon cyfrowy, który ma tylko dwa zaciski (+ i -) i rzecz jasna wymaga instalacji 2 żyłowej. Najważniejszą jednak sprawą jest zaprogramowanie numeru mieszkania. Służą do tego zworki, gdzie suma założonych daje numer mieszkania.
    Doszukałem się w necie, że to unifon Elfon OP-U7.

W instalacji masz cztery kabelki ale tylko na dwóch masz napięcie. Nieważne zatem jak je połączysz, ważne abyś podłączył tylko dwa z nich (te z napięciem) i zachował biegunowość, czyli plus do zacisku plusowego i minus do minusowego. Tylko nie zwieraj ich ze sobą.

Programowanie zworkami.
    Numer mieszkania np. 25. Zakładamy tylko zworki 1, 8 i 16.

Po podniesieniu słuchawki nie będziesz nic słyszał (w starych systemach słyszałeś odgłosy sprzed drzwi). W tym systemie ktoś musi najpierw wywołać twoje mieszkanie i dopiero po tym fakcie można prowadzić rozmowę.
    snoopski
    Level 2  
    Mieszkanie 28, więc zworki są już założone odpowiednio - teraz jak rozumiem muszę odnaleźć w kablach idących z dołu, dwa w których idzie napięcie i podpiąć odpowiednio pod czerwony i niebieski z kabli od domofonu? dwa pozostałe zostawić bez podpięcia z jednej i drugiej strony czy tak?

dzięki za pomoc, spróbuję jutro i się odezwę czy działa.
    zybex
    Helpful for users
    Instalacja jak widać była czterożyłowa i zapewne wcześniej był tu system domofonowy 4 żyłowy. Teraz wystarcza tylko dwa kabelki. Pozostałe nie muszą być w ogóle podłączane, bo nawet nie ma do czego. W sumie instalatorzy mogli by zdublować te kabelki w ten sposób aby dwa stanowiły jeden. Nie ma to jednak większego znaczenia.
    snoopski
    Level 2  
    Czerwony zostawiłem połączony z czerwonym, niebieski podłączałem kolejno zielonego, szarego i białego - zero rezultatu.

Nie mam jak sprawdzić w których z 4 kabli z sieci jest napięcie.
    zybex
    Helpful for users
    Podłącz wszystkie i zaizoluj. Nie wracaj już do tego miejsca. Na czterech kabelkach w mieszkaniu szukaj napięcie. Będzie (powinno być) tylko na dwóch z nich. Jak nie masz miernika to weź choćby starą słuchawkę i usłyszysz wyraźny trzask, gdy dotkniesz do niej kabelki z napięciem. Rób to tylko przez ułamek sekundy aby nie zepsuć czegoś przy okazji. :D