Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MSI H81M-P33 - Programowanie bios przez JSPI1

toko_k 10 Sep 2016 20:01 7086 5
 • #1
  toko_k
  Level 10  
  Witam
  Ostatnio zabrałem się za składanie nowego komputera, bo stary zaczął mnie już dobijać swoją "topornością". Kupiłem używaną płytę główną MSI H81m-p33 oraz procesor Pentium G3258. Niestety bios procesora nie obsługiwał dlatego postanowiłem go zaktualizować. Ściągnąłem najnowszą wersję biosu ze strony MSI i zgodnie z instrukcjami zabrałem się za aktualizację. Uruchomiłem M-Flash z poziomu UEFI, program znalazł plik na pendrive i zaczęła się aktualizacja. Po dojściu do 47% komputer zrestartował się i był czarny ekran. Myślę sobie "pewnie tak ma być, poczekam jakiś czas". Czekałem 30 minut, nic się nie stało. Postanowiłem zresetować komputer. Po restarcie o dziwo na ekranie wyświetlił się pasek, że bios dalej się aktualizuje. Po dojściu do 100% zresetował się ponownie ale znowu na ekranie nic się nie wyświetlało. Odczekałem kolejnie 30 minut i zresetowałem komputer. Teraz cały czas się resetuje. Włączę komputer, wentylator procesora zaczyna się kręcić, komputer wyłącza się (wentylator też) i tak w kółko. Czyszczenie CMOS nie pomogło. Przekopałem trochę internetu i doszedłem do tego, że można przeprogramować bios bez wylutowywania układu scalonego z płyty. Służy do tego złącze JSPI1. Znalazłem też jak zrobić przejściówkę na LPT. I wszystko było by fajnie gdyby nie jeden mały szczegół. Poza tym linkiem co podałem jest też masa innych pokazujących jak podłączyć JSPI1 do LPT, tylko że wszystkie dotyczą złącza JSPI1 9 pinowego. Ja posiadam 11 pinowe.
  MSI H81M-P33 - Programowanie bios przez JSPI1
  Znalazłem oznaczenia złącza 11 pin
  MSI H81M-P33 - Programowanie bios przez JSPI1
  Tylko nie wiem jak to podłączyć do wtyczki LPT :cry:
  Czy da się coś zrobić z tym fantem?
 • #2
  lufex
  Level 14  
  Ostatnio miałem przypadek że przy aktualizacji biosu, resetował się, winą był zasilacz.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Poza tym nie szybciej iść do jakiegoś zaprzyjaźnionego serwisu by ci bios w programatorze wgrali na nowo ?
 • #3
  toko_k
  Level 10  
  Niestety to nie zasilacz. Sprawdziłem przed chwilą na dwóch innych zasilaczach i ta sama sytuacja.
  Nie mam zaprzyjaźnionego serwisu, który by zrobił taką usługę. Właściwie to nie mam w swojej miejscowości takiego serwisu który mógłby takie coś zrobić.
 • #4
  lufex
  Level 14  
  Płyta już po gwarancji ?, jaki jest model kości Biosu ?
 • #5
  toko_k
  Level 10  
  Płyta po gwarancji. Kość: MXIC MX 25L6473E
 • #6
  toko_k
  Level 10  
  Ok, rozwiązałem swój problem. Problemem okazał się chyba zły rom biosu, chociaż nie wiem dlaczego, pobrałem go ze strony msi. Kostkę połączyłem według tego schematu (bezpośrednio do nóżek kostki a nie złącza)
  MSI H81M-P33 - Programowanie bios przez JSPI1
  Kostka wykryta, wgrałem bios przez który komputer mi nie działał i efekt był taki sam - komputer się cały czas restartuje. Wgrałem starszą wersję (1.5) i wszystko śmiga elegancko :D
  Problem rozwiązany.