Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite C660D-102 - Po włączeniu zupełny brak reakcji

10 Wrz 2016 20:47 1065 26
  • Poziom 9  
    Mam problem z laptopem Toshiba Satellite C660D-102. Po jego włączeniu w zasadzie nic się nie dzieje. Przez ułamek sekundy słychać jakiś start tak jak by kieszeni CD, a później zupełna cisza, brak obrazu. Świeci się zielona dioda oraz pomarańczowa. Wentylator nie chodzi, nie słychać nic. Kieszeń na CD po naciśnięciu przycisku da się otworzyć. Jak laptop odłączę od zasilacza to pomarańczowa kontrolka zaczyna migać i urządzenie co kilka sekund wydaje jakies sygnały dzwiękowe. Może miał ktoś z was podobny problem i wie co może być uszkodzone ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    jaki sygnał? ciągły czy powtarzający się, ilość powtórzeń ?
  • Spec od komputerów
    Podaj oznaczenie płyty. Jakie czynności diagnostyczne wykonałeś do tej pory?
  • Poziom 9  
    lufex napisał:
    jaki sygnał? ciągły czy powtarzający się, ilość powtórzeń ?

Sygnał przerywany powtarzający się co około 7 sekund. Ilość powtórzeń była 8 ale bateria padła więc mogło być ich więcej.
    Narazie zdemontowałem klawiaturę, odkręciłem obudowę i na dzień dzisiejszy go wyczyszczę bo przy wentylatorze przez 5 lat troche się syfu nagromadziło.
  • Poziom 14  
    sprawdź pamięci, może któraś jest uszkodzona lub się obluzowała

Dodano po 3 [minuty]:

jak nie zadziała wyjmij baterie, wsadź z powrotem w tym samym momencie trzymaj klawisze "shift" "F8" "Power"
  • Poziom 9  
    Laptop wyczyściłem , pamięć zamontowałem i wszystko złożyłem w całość. Teraz po włączeniu sytuacja wygląda tak , że wentylator pracuje cały czas ale obrazu na monitorze brak.
  • Poziom 9  
    lufex napisał:
    Kombinacja klawiszy ?

Kombinacja klawiszy bez zmian . Podłączyłem do tego laptopa monitor zewnętrzny i nie dostaje sygnału
  • Poziom 14  
    Wyjmij baterie CMOS, odłącz zasilanie oraz baterie, przytrzymaj przycisk power przez 30s, wsadź z powrotem, jak bez zmian tylko serwis
  • Poziom 9  
    Co to bateria CMOS ? To ta srebrna okrągła do BIOSU ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Bałdyzer napisał:
    To ta srebrna okrągła do BIOSU

tak
    EDIT:sekundy...
  • Poziom 14  
    Architektura AMD -> niższa cena -> krótsza żywotność, coś za coś .
  • Poziom 9  
    Zrobiłem tak jak lufex pisal i nadal obrazu brak. Wentylator chodzi ale nic nie wyświetla na monitorze więc chyba będzie coś z karta graficzna albo mostkiem północnym. W takim przypadku nie ma sensu dokonywać kosztownej naprawy w laptopie który ma wartość gdy jest sprawny na poziomie 300-350zł bo tyle by pewnie kosztowała wymiana mostka na nowy, a zawsze go można sprzedać za parę groszy na części
  • Poziom 14  
    tak jest -> jak ja to mówię "śmietnik" niestety.
  • Poziom 9  
    A jeszcze zapytam , ten laptop ma kartę graficzna wlutowana w płytę główną czy może karta jest oddzielnie ? I jeszcze jedno pytanie , chciałbym odzyskać dane z dysku , czy taki dysk można podłączyć do innego laptopa np. HP , a jeśli nie to jak odzyskać dane z niego w domowy sposób ?
  • Poziom 14  
    Chip BGA więc kulkowana -> lutowana,. Dysk wyjmujesz idziesz do pierwszego lepszego komputerowego i mówisz " poproszę kieszeń zew. do dysku 2,5" i dostajesz takie cudo i instrukcję obsługi w raz z małym śrubokrecikiem :D (nie wszystkie wersje)
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze do was dwa pytania , bo widzę, że dobrze siedzicie w temacie. Ze względu na koszty naprawa tego laptopa ekonomicznie nie ma uzasadnienia więc pozostaje sprzedaż na części. I teraz dwa pytania ;
    1. Sprzedając z niego twardy dysk formatować go czy może zostawić na nim system Windows 7 ?
    2. Jak sprawdzić nie mając dostępu do innego laptopa czy matryca na 100% jest sprawna ?
  • Poziom 14  
    Witam, przed sprzedażą najlepiej sprawdzić dysk choćby HDD tune, czy programem producenta: seatool, wd diag, hitachi fitness test czy podobnych. Ja sprawdzam przeważnie sam SMART dysku by stwierdzić czy jest uszkodzony czy nie, ale dla pewności nie zaszkodzi sprawdzić jego wydajności czyli szybkości odczytu z sektorów. Co do matrycy jak nie masz jak sprawdzić-> to o ile wiesz ze nie było wcześniej jakiś plam, bad pixeli to możesz ją sprzedać jako sprawna, ew, w przypadku braku działania poniesiesz koszt przesyłki w dwie strony.
  • Poziom 9  
    Dziś zdarzył się jakiś cud, przycisnąłem przycisk zasilania i ekran ożył, pojawił się napis "Toshiba Loading Innovation" i jakiś komunikat , żeby nacisnąć F2 lub F8 ( boot menu) . Nacisnąłem F2 i na razie ekran jest czarny ale jest podświetlanie.

Dodano po 16 [minuty]:

A jednak jakiś cud , laptop ruszył , na tą chwile wszystko działa. Nie mam pojęcia co mu pomogło. Dziś go włączyłem i tak jak wcześniej nie działał ale go nie wyłączyłem. Pochodził z godzinę i sam się wyłączył. Po 2-3 godzinach zupełnie bez wiary go znowu włączyłem i nagle ogromne zdziwienie , ekran ożył.
  • Spec od komputerów
    W takim wypadku zapewne most północny do wymiany. Miałeś podać oznaczenie płyty!
  • Poziom 9  
    miecho18 napisał:
    W takim wypadku zapewne most północny do wymiany. Miałeś podać oznaczenie płyty!

Tzn. według Ciebie mostek jest całkowicie uszkodzony czy może źle przymocowany czyli tzw. zimne luty ? Jeśli był by uszkodzony to by chyba laptop w ogóle nie zadziałał , a od wczoraj wszystko ładnie chodzi, windows 10 zainstalował nowe aktualizacje , internet chodzi itp.
    A może przyczyną była ogromna ilość kurzu na wyjściu wentylatora czyli laptop miał złe chłodzenie i może mostek się przegrzewał, a teraz jak wyczyściłem ten kurz to już jest chłodzenie poprawne ? Czy jest to w ogóle możliwe ?
    Jeśli chodzi o płytę główną to wszedłem w wiersz poleceń CMD i systeminfo i wyświetla się w rubryce System Type "X64 based PC"

Dodano po 16 [minuty]:

Sprawdziłem jeszcze płytę główną programem CPU-Z i poniżej screen z zakładki "Mainboard"

Toshiba Satellite C660D-102 - Po włączeniu zupełny brak reakcji

Grafika jest ATI Mobiliti RadeonHD 4200 Series
  • Spec od komputerów
    Bałdyzer napisał:
    Tzn. według Ciebie mostek jest całkowicie uszkodzony czy może źle przymocowany czyli tzw. zimne luty ?

Most jest do wymiany na nowy. Prawdopodobnie siedzi tam słynny ze swojej awaryjności most AMD 215-0752001. Niedrożny układ chłodzenia tylko przyspieszył jego awarię. Oczywiście usterka powróci.
    Cytat:
    Jeśli był by uszkodzony to by chyba laptop w ogóle nie zadziałał

Nic bardziej mylnego.
    Masz stację HOT-AIR?

Żeby znaleźć oznaczenie płyty trzeba rozebrać laptop.
  • Poziom 9  
    Niestety nie mam stacji lutowniczej HOT-AIR. Po czym wnosisz, że na pewno most jest do wymiany skoro od wczoraj wszystkie funkcje laptopa działają, gniazda też ? Wymiana mostku na nowy to koszt około 500-600zł,. W takim wypadku lepiej chyba poczekać aż mostek na stałe przestanie działać, sprzedać laptopa na poszczególne części i kupić nowego. Ja potrzebuję prostego laptopa do internetu i odtwarzania filmów , a takie nowe laptopy można czasami w promocji kupić w sieciówkach za około 900zł
  • Spec od komputerów
    Bałdyzer napisał:
    Po czym wnosisz, że na pewno most jest do wymiany skoro od wczoraj wszystkie funkcje laptopa działają, gniazda też ?

A gdzie ja napisałem, że na pewno? Pewien to ja mogę być jak mam laptop przed sobą, po wykonaniu odpowiednich czynności diagnostycznych. Z doświadczenia wiem, że takie objawy najczęściej powoduje padający most północny 215-0752001.
  • Poziom 9  
    Faktycznie pewnie masz rację bo godzinę temu laptop podczas aktualizacji Windowsa nagle się zwiesił , a po jego restarcie guzikiem zasilania znowu wentylator słychać, a ekran czarny.
    Przynajmniej upewniłem się, że matryca jest OK więc laptop pójdzie do sprzedaży na części albo ktoś w całości kupi z uszkodzonym mostkiem

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

I znowu udało mi się go włączyć. Jest jednak jakaś jedna dziwna prawidłowość, może ktoś z was miał tak sama i może to nie do końca winny jest ten mostek. Te dwa przypadki udanego włączenia zawsze poprzedzony były tym, że laptop zostawiłem na godzinę włączony ( oczywiście ekran był czarny) aż samoczynnie się wyłączy. Po tym samoczynnym wyłączeniu gdy następnie go włączyłem to ekran ożył
  • Poziom 9  
    Laptop cały czas dobrze działa. Zdarzało mu się 2-3 tygodnie temu, że podczas aktualizacji osiągał temperaturę 100 stopni i samoczynnie się wyłączał ale ostatnio już podczas normalnej pracy ma stabilną temperaturę około 50 stopni.