Witam
Proszę o informację w jaki sposób rozbudować sieć dom - firma.
A czy B , czy C, czy D
PS. najbardziej odpowiada mi D ze względu na zapełnienie 4 wyjść w routerze 2 (od jednego miałbym pociągnięte 4 kable.. ale antena szła by od routera 1.
może tak być?? Proszę o pomoc w nazwaniu IP routerów kolejność itp.
Jeszcze pomyślałem o rozwiązaniu ze switchem, chociaż uważam że im mniej urządzeń tym lepiej..
Proszę o sprawdzenie, czy pierwsze 2 załączniki to jest prawidłowo podłączone? ( Antena z zasilaczem i pudełeczkiem 192.168.88.1 jest wpięta do świtacha, a nie do routera jak wcześniej pisał "JaniaKing", oraz wszystkie routery WPIĘTE DO SWITCHA, Jest to mój pomysł aby mieć wszystko w jednym.
Jeżeli antena z zasilaczem i 192.168.88.1 ma iść pierwsza do routera to wepne do routera. Więc PYTANIE: Lepiej będzie jak antena będzie w Switchu, czy R1, czy R2 ?
Chce już wiedzieć100% ostatecznie Wiem że na forum nie lubicie się powtarzać ale ja jakoś tak ....Proszę o wypowiedz.
Oraz proszę mi napisac jaki switch musze kupić, zarządzalny czy nie, który lepszy sięsprawdzi i Proszę o nazwanie mi tych routerów i switcha odpowiednio to je zaprogramuje.
Ps. W przyszłości R1 i R2 będę łączył poprzez wifi ustawiając Bridge. Dlatego chce od razu te antene dobrze ustanowić w R1 albo w R2 albo SWITCH i zrobić porządny MOST (Enable Bridge), Nie wiem to się robi na jednym czy dwóch routerach (TL-WR843WN)
Załącznik 3 pokazuje moje aktualne proste połączenie z pominięciem bez świtcha, ale na pewno nie jest to 100% poprawne bo zyskuje na jednym a na czymś tracę...Proszę o rozwianie moich wątpliwości. Jestem laikiem w tej sprawie dlatego Pytam ekspertów
Podłączając switcha bezpośrednio do anteny ISP nie będziesz miał możliwości panowania nad siecią.
Co znaczy brak możliwości panowania nad siecią..?
Jeżeli będę miał dostęp do routerów to przez nie będę mógł panować bo komputerów miałbym podłączane perz routery, monitoring owszem pewnie nie ale to tez jakoś się konfiguruje w rejestratorze, czyli hasło i dopiero wchodzę w interfejs. Ale pomyślałem że mógłbym sobie uprościć ...
Czy schemat D jest jak najbardziej odpowiedni ?
ANT-R1, R1-R2, R2-R3, R2-R4, R2-REJESTRATOR
lub X
R1-R2, ANT-R2, R2-R3, R2-R4, R4-REJESTRATOR
Który sposób najlepszy dla szybkości działania internetu oraz monitoringu zdalnego. Pisze dlatego że w tym wypadku obeszło by mi się bez stosowania switcha.
Obawiam się że przy monitoringu zdalnym już trzeba trochę kombinować z przekierowywaniem portów routera R1, R2, bo pewnie rejestrator powinien być wpięty zaraz do routera z anteną.Z DRUGIEJ STRONY JAK WEPNE ANTENE DO R2 To Musze rejestrator wpiąć do R4 bo W R2 braknie miejsca DO WPIĘCIA. I CO ZA TYM IDZIE WTEDY PRZEKIEROWANIE PORTÓW R2-R4, I DLA NIEKTÓRYCH UŻYTKOWNIKÓW Z r1 oglądanie szło by przez R2
Poprawnie powinno być tak ISP---- wydajny router z firewallem - switch zarządzany do separacji sieci jak trzeba (rozprowadzone po końcówkach) --- AP-ki do wifi równorzędne z rejestratorem i kamerami.
Po co tyle NAT-ów wprowadzać, dostawienie routera nie separuje ci podsieci nadrzędnej od podrzędnej.
Poprawnie powinno być tak ISP---- wydajny router z firewallem - switch zarządzany do separacji sieci jak trzeba (rozprowadzone po końcówkach) --- AP-ki do wifi równorzędne z rejestratorem i kamerami.
Po co tyle NAT-ów wprowadzać, dostawienie routera nie separuje ci podsieci nadrzędnej od podrzędnej.
Oj robi mi się bałagan.. za głupi jestem na to wszystko. Zapewne wiele rzeczy nie rozumiem, bo raczej byłem nastawiony na prostsze rozwiązania i polski język z obrazkami Czy mogę prosić jakaś wersję bez switcha? Bo przecież porty w routerze to prawie jak switch Ja tam nic nie chce separować.., ani NATy , Niech każdy korzysta ile chce, to jest dom i obok budynek rodzinna firma.
Jeszcze raz opisuje sytuacje, proszę już nie patrzeć na obrazki tylko czytać ze zrozumieniem:
Na początku domu mam R1, a na końcu domu - R2, (bo jeden przekazuje drugiemu, słaby sygnał. W R2 włączona jest funkcja enable Bridge, wyszukany jest R1, siłą sygnału 27db, i połączono. Nie wiem czy taki bridge włancza się na obu routerach czy na jednym, w każdym razie u mnie jest to włączone na jednym. W R2 mam wyłączone rozgłaszanie sieci w celu zmniejszenia zakłóceń bo transfer po wifi malał iak było włączone rozgłaszanie R2 ).
Aktualnie antene isp mam wpiętą do R1.
W firmie , budynku obok, są R3, R4, i REJESTRATOR.
Nie wiem czy musze z domu od R2 prowadzić aż trzy kable LAN (do routera R3, R4, I DO REJESTRATORA)
Czy wystarczy jeden kabel (do R3) , Do R3 jest wpięty RÓWNIEŻ rejestrator, I do R3 mUsze podłączyć też R4 z innego pomieszczenia. Ale to jest już to połączenie szeregowe i nie wiem czy ono jakoś spowalnia całość, kable mam i pociągnąć mogę ale chce wiedzieć czy są jakieś różnice w takim podłączeniu.
A może antenę przestawić do R2, w celu "redukcji" jednego routera, aby była bardziej po środku ? bo jest taka możliwość.
A MOŻE usunąć w przyszłości router na końcu domu R2 podłączając świtch? Ale co to da ?? aktualnie tam jest router bo łącze się bezprzewodowo z R1. Gdyby był switch to musiał bym ciągnąc kabel wiercąc w podłodze i idąc piwnicami.. i wychodząc znowu przez podłogę..
...A MOŻE usunąć w przyszłości router na końcu domu R2 podłączając świtch? Ale co to da ?? aktualnie tam jest router bo łącze się bezprzewodowo z R1. Gdyby był switch to musiał bym ciągnąc kabel wiercąc w podłodze i idąc piwnicami.. i wychodząc znowu przez podłogę..
Z punktu zarządzania siecią lepiej jest jak wszystkie kable LAN są sprowadzone do jednego punktu i zarobione na panelu. Ale jeżeli chcesz wykorzystać wolne porty na routerach, to nie ma problemu. Możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, że tak zrobiona "sieć" jest podatna na przypadkowe uszkodzenia. wystarczy, że ktoś przypadkowo wyłączy zasilacz od routera włączonego kaskadowo i część sieci przestaje działać. A i jeszcze jedno. Pamiętaj aby w sieci pracował tylko jeden serwer DHCP.
Ale jeżeli chcesz wykorzystać wolne porty na routerach, to nie ma problemu. Możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, że tak zrobiona "sieć" jest podatna na przypadkowe uszkodzenia. wystarczy, że ktoś przypadkowo wyłączy zasilacz od routera włączonego kaskadowo i część sieci przestaje działać. A i jeszcze jedno. Pamiętaj aby w sieci pracował tylko jeden serwer DHCP.
Sprawdziłem TERAZ ROUTERY r1,r2,i,r3i na każdym mam wyłączone DHCP. Nie wiem czy to dobrze..
JESTEM OGOLNIE ZADOWOLONY DZIAŁA MI JAK WKLEPUJE W PRZEGLĄDARKE te wewnętrzne IP to wskakują od razu strony routerów. Ale moje aktualne połączenie to to szeregowe.. ANTENA do 1R(R1zR2, R2zR3+REJESTRATOR. A DOJDZIE R4.
Przykładowo w domu głównie jestem połączony przez wifi z R1, ale jak puszczam monitoring to transmicja leci poprzez r2, i r3,
Niektórzy skarżą się wtedy, że im wtedy ledwo otwiera strony, rozumie że wtedy sieć 100mb/s, jest przeciążona. Ale kiedyś zmienie routery na Gigabitowe to się polepszy ?
i dlatego też chce mieć aby każdy miał dostęp do internetu czy monitoringu "po równo" nie obciążając zbędnych routerów i nie wydłużając drogi.
Zastasnawia mnie tez właśnie to jak wepne 3 routeriy do jednego .. jak on będzie się zachowywał, czy nadąży przerzucać tym wszystkim. Przy szeregowym to on pracował sobie troszkę lżej
Użyj iperf.exe do mierzenie przepustowości sieci między dwoma punktami sieci, wepnij dwa komputery do obu puntków sieci,
na komputerze1
- iperf.exe -s
na komputerze2
- iperf.exe -c ip-komputera-1
Z punktu zarządzania siecią lepiej jest jak wszystkie kable LAN są sprowadzone do jednego punktu i zarobione na panelu.
a to jest poprawna odpowiedź jak zrobić to lepiej,
a te nurtujące pytania od dzieleniu włosa na czworo to możemy rozwiewać sącząc browarka ale nie na forum.
Dlatego zapewne przy monitoring masz kichę bo routery mają NAT i niewydalaną przy takim obciążeniu. Lepiej było by je ustawić na tryb AP + switch.
Więc proszę o instrukcje co mam zrobić, jaki switch kupić jak to podłączyć jakie routery czy AP. Co to jest ten NAT w routerach to ja nie wiem, i to słowo AP tez mi nie mówi wiele hehe. najlepiej jakbym miał obrazek to zrobie jak na schemacie wraz z podpisanymi IP czy konfiguracja
Moje routery to dwa domowe TL-WR843ND, a jeden w firmie to TL-WR743ND, a czwarty miałem dokupić. Pewnie nie są to złe sprzęty, praktycznie nowe, ale to są 100 a nie 1000Mb/s wiec poczynając zakupy od tego niewydarzonego switcha pomyśle o przejsciu w 100MB/s bo to dziś standard
Schemat D i X pokazuje że masz na wszystkich routerach NAT pozakładany i to może dusić poszczególne segmenty sieci.
Raczej nie mam NAT bo ja sobie sam konfigurowałem Czyli od ustawień fabrycznych tylko ustawione : nadane IP Address, Default Gateway, Dhcp wyłączone, Ustawienia wifi, zabezpieczenie i to wszystko.Na jednym tylko dodatkowo Enable WDS Bridging (r2) z r1. i działało do tej pory.
A kombinuje dlatego że dochodzi jeden router w firmie i ktoś powiedziałmi że nie łączy się tak szeregowo, tylko każdy powinien miec osobny kabel z jednego źródła.Więc mam okazje przeciągnąć nowe kable,... właśnie przeciągnąłem 3.. to będę mógł w domu do do czegoś podłączyć...
Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:
hermes-80 wrote:
Gdybyś chciał przejść na markowy sprzęt to - AP - Access point - unifi AP/APlite (400zł szt) router główny poniżej 300 zł nie ma co schodzić.
Proponuje wykorzystać obecny sprzęt jako AP - chociaż nie wiem czy już tak nie masz - ciężko orzec jak nie ma pełnych danych o konfiguracji sprzętu.
A jak ja bym to zrobił ? Sprzęt można kupić inny ale trzeba zachować porty router 1Gb/s jak i switcha.
AP-ki można zamiast UBNT z mikrotika.
Mogę przejść na inny sprzęt ale lubię pomyśleć 2x zanim, coś zrobię. Patrzę na obrazek.
Zaczynając od magicznej nazwy Mikrotika, Co to takiego ? I czy to potrzebne, jak od anteny idzie mi już takie pudełeczko,+zasilanie, a od pudełeczka idzie kabelek Lan do routera R1 do gniazda Ethernet, nie do WAN. Może to pudełeczko to jest ten miktotik ?
Ps zawsze mogę go usunąć, w zamian czegoś nowego, czy zredukowania sprzętu.. ale czy to nie jest jakoś zaprogramowane przez dostawcę? skoro ma 192.168.88.1 i jak wpisze to w przeglądarkę to pisze AirOS login, hasło.
Co mi da zakup tego mikrotika hex RT-N18U, na allegro nie znajduje, wyskakuje tylko Asus RT-N18U (router).
Jeśli chodzi tylko o zmianę na porty 1GB, to ja wole firme Tp-link i bardziej w tym siedzę, z asusem nigdy nie miałem nic wspólnego. No ale słucham słucham.. podoba mi się ta POMOC, w końcu coś się dzieje. No i zastanawia mnie dlaczego antena na obrazku idzie do WAN , jak u mnie monerzy mówili żeby tam nie wkładać tylko do żółtego portu Ethernet.
Ile musiał bym kupić tych routerów, i czy będę mógł zrobić na nich Enable Bridge z R1 do R2 lub na odwrót aby nie ciągnąc kabla w domu z jednego końca do drugiego. Ale jak trzeba to pociągnę.
Kolejna sprawa SWITCH smart TL-SG1016DE, Ten switch kosztuje około 370zł, a switch TL-SG1008 kosztuje 170zł. Jest 8 PORTOWY co chyba by mi wystarczył..... Na co mi 16 portowy ?
I jeszcze jedno, te switche są takie duże "do szafy" a ja nie mam szafy na takie urządzenia, bo to całe rozdzielenie sieci będzie w salonie, nie wiem czy nie lepszy byłby standardowej wielkości jak np. TL-SG1008D lub ładny TP-Link TL-SG108.
Czy jest jakaś różnica w tych urządzeniach ? Wszystkie są zasilane z zasilacza ? Nie chodzi mi o te 400zł ale jak można taniej a to samo to na co płacić jak nie wykorzystam.
Kolejna SPRAWA. Czyli do tego switcha podpinam rejestrator tak ?
oraz co to jest UAPC lite.. ? i te 3 komputery to rozumie że kablem prosto do PC.
Głownie chodzi mi w tym wszystkim aby mieć Internet w domu na R1(wifi) I R2 (wifi niekoniecznie, ale jak będzie z takim samym transferem jak na R1 to duży +, Stacjonarny PC tam jest kablem podłączony wiec wifi to opcja), a w firmie NA R3 I R4 chce internet (w R3 WIFI, I R4),jest TEŻREJESTRATOR AKTUALNIE PODŁĄCZONY DO R3, ALE JAK BĘDZIE TZREBA TO SIE PODŁĄCZY BEZPOSREDNIO "gdzie trzeba". A antene mam wpiętą w domu do R1, ale po remoncie wolał bym do R2, ale zrobię tam gdzie lepiej, a może to bez znaczenia. Główny "przyłącz" kabli byłby w salonie przy Routerze R2, I TAM BĘDA ZBIEGAĆ SIĘ TRZY KABLE z firmy (Z R3,R4 I REJESTRATORA)
Czyli W SALONIE TAM MA BYĆ SWITCH I ROUTER I MIKROTIK ? :d TO AŻ TRZY PUDEŁKA HEHE I KABLE OD 3 ROUTERÓW, I ANTENY I REJESTRATOR ?
FIRMA CO REMONTUJE MÓWI ŻEBYM SOBIE ZROBIŁ GNIAZDKA W SCIANIE LAN, DO TYCH 3 KABLI CIĄGNIĘTYCH Z FIRMY, OBAWIAM SIĘ CZY TO DOBRY POMYSŁ, CZY MNIE WYPUSCIC KABLI PROSTO ZE SCIANY I LĄCZYC BEZPOSREDNIO. TUTAJ TEŻ PROSZĘ O UWAGĘ..
No to będę powoli działał powoli i zaczne zacznę od zakupów w Internecie. Jak odpisze mi Pan na te zagadnienia to kolejną sprawą będzie pomoc w zakupach Panie hermes-80
Ciężko jest sprecyzować twoje potrzeby - ja podałem najprostsze niezawodne połączenie w gwiazdę. Ty chcesz to robić na routerach czyli kaskadowo.
Moja wersja jest na tyle dobra, że jeśli oprzesz punkt centralny na portach 1Gb/s to cała sieć szkieletowa jest prosto przerobić na 1Gb/s.
U ciebie nie za bardzo.
Rejestratory powinny być podpięte do 1Gb/s - kamery powinny mieć bezpośrednio dostęp do nich bez obciążania innymi elementami sieci drogi do rejestratora.
Sprzęt wybrałem z dużą elastyczność konfiguracyjną - ale ze zbyt zaawansowanym konfigiem możesz sobie nie poradzić skoro opierasz sieć o produkty tylko TP-L.
Nie chce cię też naciągać na koszty bo może ci to całkowanie nie jest potrzebne.
Jeśli siec opierasz na segmentach - wtedy trzeba się zastanowić jakie obciążenie generuje każdy segment i czy połączenia między nimi mają odpowiednią przepustowość bo inaczej będzie się sieć zatykała.
Ciężko jest sprecyzować twoje potrzeby - ja podałem najprostsze niezawodne połączenie w gwiazdę. Ty chcesz to robić na routerach czyli kaskadowo.
Moja wersja jest na tyle dobra, że jeśli oprzesz punkt centralny na portach 1Gb/s to cała sieć szkieletowa jest prosto przerobić na 1Gb/s.
U ciebie nie za bardzo
Rejestratory powinny być podpięte do 1Gb/s - kamery powinny mieć bezpośrednio dostęp do nich bez obciążania innymi elementami sieci drogi do rejestratora.
Jeżeli kupił bym Routery 1Gb/s I UŻYŁ JEDNEGO jako Urządzenia Głównego to tam jest 4 porty 1Gb/s, a więc mógłbym podłączyć dowolne 4 rządzenia :
Antena,
Rejestrator,
I DWA ROUTERY.
BRAKNIE w tym przypadku miejsca na JEDEN ROUTER I tu się rodzi pytanie. Czy antena musiała by być podłączona tam do głównego routera czy mogła by być do innego, żeby zwolnić miejsce dla podłączenia Routera 4 A może jest rozwiązanie że kupuje Router gdzie antenę wpinam do Portu WAN, a nie do Ethernet, czyli router który zapewne zastąpił by mi to pudełeczko od anteny
I teraz z innej beczki Pytanie / Rozwiązanie nr 2 Powiedzmy KUPUJĘ SWITCH switch jako główne urządzenie i do niego mam dopinać routery (4 routery), rejestrator oraz antenę ? Czy antena w moim przypadku idzie do Routera... Jeżeli tak to Do obojętnie którego rozumie, bo wtedy każdy router jest podłączony indywidualnie..
SWITCH Ten switch ma być zarządzany czy nie, 8 portowy mi wystarczy spokojnie. Czy te co podałem wcześniej są odpowiednie ? TL-SG1008
Lub seria TL-SG108E (zarządzany), TL-SG108 (zwykły)
A jeszcze znalazłem taki : TP-Link TL-SG2008, lub SWITCH TG-NET S1700D-8G (połączenia kabli miałbym z tyłu obudowy, a z przodu tylko diody sygnalizacyjne co w przypadku położenia go na szafce miałbym porządek...
Czy są switche takie, że obeszło by się bez tego pudełeczka zasilającego przy antenie tylko od razu antena miała by zasilanie ze switcha + te jej parametry 192.168.88.1, ale musiał by spełniaćte dodatkowe
A co z tym Mikrotikiem ? To chodziło o router Asus ? bo tak popatrzyłem na allegro to są różne tańsze pudełka, (4x1gb/s+ 1xPoe, braknie jednego gniazda,) i droższe ZA 500zł (MIKROTIK ROUTERBOARD RB2011UAS-2HND-IN z dużą ilością portów 5x1Gb/s +5x100Mb/s w tym 1xPoe dla anteny ?) Być może to by zastąpiło jeden router i zasilacz anteny ? a może i pozwoliło by stworzyć "bridge", albo nie zawracać sobie tym głowy bo jak padnie to urządzenie to klapa... całkowita
Na koniec zdjęcie. Czy ten "rebus" jest dobry ? (dorysować gdzie dołączyć antenę +jak nazwać routery IP i switch,(zarzadzalny czy nie), rejestrator, i ewentualnie opcjonalnie rozwiązanie z pominięciem pudełeczka przy antenie z zasilaczem, a wpięcie "prosto"
Odnośnie routerów to na razie są te co mam, ale jakie kupić na przyszłość, aby mieć 1GB/s na portach... Bo na szybkie połączenia wifi to nie ma co liczyć...
Jestem niedaleko Routerów a połączenie na dobrych kartach N 300Mb/s, mam 130MB/s max więc niema co szaleć z szybkim Wifi bo nieosiągalne.
Przy połączeniu "gwiazdy" musze zrezygnować w domu z połączenia ENABLE BRIDGE, i muszę wiercić dziury w podłogach.. to jest smutne. No bo skoro połączył bym mostem 2 ROUTERY to stracę "to coś" i podgląd monitoringu przez wifi 16-24 kamer HD mogło by nie "przelatywać" Czytałem że jedna kamera HD pożera około 4Mb/s a więc włączam podgląd na laptopie i musi działać płynnie, do tego jakiś internet CZY DRUGA OSOBA PUŚCI i może się ciąć.
Coraz dłuższe wypowiedzi robię hehe chciałbym z 10 linijek odpowiedzi z " każdego zagadnienia"
Jaka masz przepustowość internetu? Co to za magiczne pudełeczko do anteny ISP (zasilacz PoE)? Z Mikrotikiem mógłbyś sobie nie dać rady z konfigiem więc odpuść temat.
Jaka masz przepustowość internetu? Co to za magiczne pudełeczko do anteny ISP (zasilacz PoE)? Z Mikrotikiem mógłbyś sobie nie dać rady z konfigiem więc odpuść temat.
Internet radiowy mam "jedyne" 12Mb/s, routery mam takie :
A to magiczne pudełko to być może jest zwykły zasilacz, ale wiem że jak monterom mówiłem Czy mógłbym antenę wpiąć prosto do tego routera i włączyć tryb WISP aby ściągał sygnał i rozsyłał, tak jakoś to powiedzieli że nie.
A może w tym drugim tak trzeba zrobić zamiast używania funkcji Enable Bridge : Ale może nie mieszajmy tutaj z tym za bardzo.
To nie jest antena - to urządzenie CPE (antena kierunkowa +router+ odporność na war.atm.) - jeśli nie potrzebujesz zarządzać ruchem w sieci to za nim możesz postawić switch 1Gb z portem PoE - wtedy odpadnie ci ten zasilacz PoE.
A do switcha możesz swoje routery popodpinać.
To nie jest antena - to urządzenie CPE (antena kierunkowa +router+ odporność na war.atm.) - jeśli nie potrzebujesz zarządzać ruchem w sieci to za nim możesz postawić switch 1Gb z portem PoE - wtedy odpadnie ci ten zasilacz PoE.
A do switcha możesz swoje routery popodpinać.
Nie potrzebuje zarządzać ruchem w sieci...
Czy ten switch TP-Link TL-SG2008 się nadaje ? pewnie nie..
Nada się - skoro nie potrzebujesz zarządzać ruchem, to czy switch zarządzalny jest ci potrzebny? Chociaż łatwiejsza jest detekcja problemów przy takim przełączniku, który ma jakieś tam statystyki ruchu.
Nada się - skoro nie potrzebujesz zarządzać ruchem to czy switch zarządzalny jest ci potrzebny? Chociaż łatwiejsza jest detekcja problemów przy takim przełączniku który ma jakieś tam statystyki ruchu.
Kierowałem się w tym przypadku wyglądem (diody z przodu, a z tyłu kable i może leżeć na szafie ) Ale tam nie pisze że ten switch ma "zasilanie poe", tzn daje on jakieś napięcia ? Jak podłączę kabelek prosto od tej anteny bez zasilacza, do niego to będzie internet ? Czy nie będę musiał nic konfigurować pomimo że jest konfigurowalny ?
Jeżeli komputer stacjonarny będę miał obok niego oraz Router, to ten komputer mam wpiąć do switcha czy do routera ?
To by jedna rzecz byłą z głowy.... switch , i potem kolej na następne elementy.
Podepniesz sprzęt ISP ale tylko przez zasilacz PoE bo ten switch nie posiada portów PoE. On powinien być wstępnie skonfigurowany i działać bez konfiguracji.
PC najlepiej wpiąć do switcha - im mniej przełączników po drodze tym lepiej - poza tym jeśli PC ma port 1Gb to nie ograniczy cię router z 100Mb portami.