Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amator 2b stereo - po dłuższym graniu szumy, trzaski

Emil0076 10 Wrz 2016 19:56 1050 6
  • #1 10 Wrz 2016 19:56
    Emil0076
    Poziom 10  

Radio gra super przez jakiś czas (około 2 godziny) później zaczynają się głośne szumy i trzaski w prawym kanale. Po odłączeniu od prądu i odczekaniu dłuższej chwili (ponad godzinę) znów gra czysto po czym znów trzeszczy.
    Teraz trochę precyzyjniej: szumy występują tylko w trybie "odtwarzania z gramofonu" (radio w zasadzie tylko służy mi za wzmacniacz, w ogóle nie używam tunera), gdy "pstrykam" na inne tryby (radio: fale długie, krótkie itd.) szumy nie występują.
    Gdy suwakiem do ustawiania balansu L-P wytnę kompletnie kanał prawy to szumy znikają całkiem (głośnik w ogóle nie gra), ale wystarczy, że minimalnie przestawię suwak tak, aby choć odrobina muzyki trafiała na prawy kanał i już trzeszczy.
    Przy wyciętym prawym kanale, gdy włączę tryb mono szum i trzaski pojawiają się w lewej kolumnie, ale nie tak głośno jak w samej prawej gdy jest tryb stereo (tak jakby w mono ten szum rozkładał się 50%-50% na obydwa kanały).
    Szum i trzaski są "wrażliwe" na suwak wysokich tonów - po wyciszeniu wysokich tonów szum cichnie (nie całkiem), przy wzmacnianiu wysokich tonów szum się wzmaga.
    Wnętrze jest odkurzone, wizualnie w bardzo dobrym stanie, radio było bardzo mało eksploatowane, kondensatory elektrolityczne są w bardzo dobrym stanie wizualnym - żadnych wybrzuszeń, pęknięć i wycieków.

Bardzo proszę o nakierowanie co może być nie tak i które elementy wymienić. Schematy można bardzo łatwo znaleźć np. w grafice Google, są w różnej jakości i różne fragmenty więc myślę, że wygodniej będzie jak profesjonaliści (Wy :) ) sami znajdą co ich interesuje, oczywiście w razie gdyby trzeba było podrzucić schemat to proszę pisać - żaden problem.
    Jeżeli to faktycznie UL1321 to w związku z jego bardzo trudną dostępnością i brakiem jakichkolwiek zamienników czy prostych przeróbek (naczytałem się o LM358 ale doświadczeni elektronicy powiedzieli, że w przypadku audio to nie zadziała) raczej nie będę "wkładał" w to swojego czasu i energii.

0 6
  • #3 14 Wrz 2016 10:30
    Emil0076
    Poziom 10  

Wymieniłem układ UL1321, niestety nie ma poprawy.

0
  • Pomocny post
    #4 14 Wrz 2016 11:57
    huluk
    Poziom 29  

Bo nie tu należy szukać problemu. Skoro na poziom szumu wpływ mają potencjometry barwy znaczy to, że pojawia się on już przed nimi. Czyli trzeba szukać w okolicach tranzystorów T401 / T501.

0
  • #5 14 Wrz 2016 18:47
    Emil0076
    Poziom 10  

Twoja odpowiedź nakierowała mnie na temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2607092.html zgodnie z opisem wylutowałem C401 - szum nadal występował, więc wszystko wskazuje na T401, wylutowałem go i cisza (nie może być inaczej :) ). Postaram się jak najszybciej zdobyć tranzystor BC149 (chyba że sugerujecie jakiś nowszy, łatwo dostępny zamiennik) i dam znać jaki efekt.

0
  • #6 14 Wrz 2016 21:03
    ml
    Poziom 24  

BC109, BC239, BC550, BC413, BC414 sugeruję wymianę w obu kanałach

0
  • #7 17 Wrz 2016 12:56
    Emil0076
    Poziom 10  

Udało mi się zdobyć BC149, wymieniłem wczoraj T401 i T501, intensywnie eksploatowałem radio przez pół dnia i nie wystąpiły żadne szumy, urządzenie gra wyśmienicie (oczywiście jak na Amatora :) ). Myślę, że problem można uznać za rozwiązany, bardzo dziękuję za pomoc.

0