Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator czasowy Bemko TS-GE2 reaguje bezpiecznik

rannyptak 11 Wrz 2016 08:41 741 4
  • #1 11 Wrz 2016 08:41
    rannyptak
    Poziom 2  

Witam Forumowiczów,
    W szukajce nie znalazłem takiego problemu.
    Mam pytanie odnośnie podłączenia programatora Bemko TS-GE2 do listwy w skrzynce bezpieczników. Niby nie ma filozofii w jego podłączeniu. Na zaciski 1 i 2 napięcie 230V (dałem N z listwy, L pożyczyłem z jednego z bezpieczników), na 4 i 5 dałem kabelek L od oświetlenia (2 żarówki led razem 7 W) i układ powoduje reakcje bezpiecznika. Po sprawdzeniu próbnikiem próbnik świeci i przy dotknięciu zacisku 1 i 2, niezależnie od tego do którego z nich jest podłączona faza. Czyli po załączeniu fazy na 1 lub 2 pojawia się jakieś napięcie na sąsiednim zacisku N i tu reaguje bezpiecznik (różnicowy - odłącza całą listwę). Po odłączeniu programatora i dotknięciu listwy N próbnik nie żarzy się nawet (co w niektórych miejscach w mojej instalacji oświetleniowej zdarza się). Instalacji nigdy nie modyfikowałem, to pierwsza próba wpięcia pożytecznego programatora na listwę.
    Co ciekawe jak dorobiłem wtyczkę i podłączyłem go zwyczajnie do gniazdka, programator działa sobie w najlepsze i nic się nie dzieje z bezpiecznikiem. Czy Waszym zdaniem programator jest uszkodzony czy jednak jest tam więcej filozofii niż myślę? Może lepszy jest inny model? Ten należy do najtańszych (24pln) i być może nie trzyma parametrów?
    W załączniku bardzo ogólny schemat. Z góry dziękuję za pomoc.

• Pomocny post
    #2 11 Wrz 2016 08:58
    kokapetyl
    Poziom 42  

rannyptak napisał:
    Niby nie ma filozofii w jego podłączeniu. Na zaciski 1 i 2 napięcie 230V (dałem N z listwy, L pożyczyłem z jednego z bezpieczników)

Czy przypadkiem nie dałeś "fałszywego" N, skoro jest różnicówka i z niej podajesz fazę na programator to i N musi być z tej różnicówki.

• #3 12 Wrz 2016 18:40
    rannyptak
    Poziom 2  

Kolego Kokapetyl,
    Zadziałało, wielkie dzięki za pomoc. Teraz to nawet oczywiste jest żeby L i N wziąć z tego samego miejsca. Zanim zamknę temat, mógłbyś dosłownie w 2 słowach napisać skąd różnica napięcia miedzy tymi N? Myślałem że wszystko idzie ze wspólnej listwy. Lubię wiedzieć co spaprałem a w internecie nie znalazłem zbyt wiele na ten temat, możliwe że potknąłem się o coś oczywistego dla innych.

• Pomocny post
    #4 12 Wrz 2016 19:13
    kokapetyl
    Poziom 42  

rannyptak napisał:
    mógłbyś dosłownie w 2 słowach napisać skąd różnica napięcia miedzy tymi N?

Chyba nie ma różnicy napięcia.
    Wynika to z zasady działania "różnicówki" Prąd płynący przez "L" musi być równy prądowi w "N".
    ponieważ podłączyłeś "fałszywe" N to ta równowaga została zachwiana co spowodowała zadziałanie jej.

• #5 12 Wrz 2016 19:17
    rannyptak
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc
    zamykam temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME