Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klony Totem Mite - czy można lepiej za podobną kwotę? Konkurencyjny projekt.

Bucefal76 30 Paź 2016 20:11 22368 50
  • #31 30 Paź 2016 20:11
    elektryku5
    Poziom 37  

Bucefal76 napisał:
    Tak, tak właśnie to miałem na myśli pisząc o pomiarach głośników - nie kolumn w polu bliskim.

Oczywiście sprawdzam zwrotnice w przeciwfazie, tak jak również zrobione zostało w tym przypadku.
    Tutaj mam przykład z książki Hausdorf'a jak to może wyglądać w pomiarach dla dwóch filtrów 2 rzędu:

Natomiast tutaj załączam krytyczny fragment wykresu dla moich kolumn.

Czerwony przebieg polaryzacja niewłaściwa (rewers).
    Różnice w ogólnym wyglądzie przebiegu tłumaczę zastosowaniem filtru 1 rzędu dla GDN'a i 3 dla GDWK.
    W przypadku innych kolumn, w których stosowałem oba filtry 2 rzędu wyglądało to dokładnie jak w książce.

I to niestety nie jest prawidłowy wynik, przy zmienionej polaryzacji wykres w pewnym zakresie znacznie przekracza SPL w normalnym (4.2kHz-7kHz), przy odwróconej polaryzacji cha-ki głośników mają się odejmować w miejscu podziału, a tu w pobliżu znacznie się jeszcze dodają, no i dodatkowo na normalnym masz dziurę 7dB...
    Zobacz jak to powinno wyglądać http://diyaudio.pl/showthread.php/25544-STX-W...X)-T-10-200-8-PC-(lub-PCX)-projekt-by-Pawel-S , zanim uzyskasz taki efekt bez symulacji, to mnóstwo kasy pójdzie na elementy, a i tak nie wiadomo czy trafisz.
    Na pewno stosowanie kalkulatorów jest zupełnie bez sensu, nie uwzględniają one prawdziwej impedancji przetwornika (zależnej od częstotliwości) ani jego cha-ki częstotliwościowej.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 30 Paź 2016 22:05
    Bucefal76
    Poziom 10  

Uwaga - poprawiona zwrotnica. Tym razem bez udziwnień, filtr bessela rzędu drugiego dla GDN i GDWK. Dodatkowo GDN ma korektor impedancji pomierzony i przeliczony tak by trzymać moduł impedancji pomiędzy 1kHz a 4kHz o okolicach 9.2 - 9.5 ohm. Dla takiej impedancji był liczony filtr dla GDN.

Topologia:

Elementy

L2 - cewka powietrzna 1.7mH, 1.3 ohmm drut fi 0.75mm.
    C2 - kondensator foliowy (ostatecznie bipolarny) 6.8uF.
    C11 - kondensator foliowy (ostatecznie bipolarny) 10uF.
    R11 - rezystor ceramiczny 5W 8.2 ohm.

C1 - kondensator foliowy 3.3uF.
    L1 - cewka powietrzna 0.66mH, drut fi 0.35mm.
    R1 - 4.7 ohm 5 W ceramiczny.
    R2 - 8.2 ohm 5 W ceramiczny.

Pomiary w fazie zielony - w przeciwfazie czerwony,

Pomiar z odległości 1m. Proszę nie sugerować się wartościami poniżej 700 i powyżej 10kHz (ograniczenia sprzętu i środowiska pomiarowego).

Generalnie poprawioną zwrotnicę zrobiłem tak by balans tonalny się nie zmienił.
    Nadal kolumny są lekko konturowe.

Ps. Przepraszam osoby, które są zmuszone poprawiać wykonane zwrotnice.

• #33 02 Lis 2016 09:37
    aftys6
    Poziom 19  

A jak się Wam widzi zastąpienie MDFu/wiórówki sklejką modrzewiową ??
    Czy będzie jakaś mocna różnica ?? Czy miałbym się spodziewać bardziej poprawy na plus czy minus ??
    Zainteresowało mnie to bo u teścia w warsztatcie leży sporo ścinek, maja piekny wzór słoi więc wpadłem na pomysł ze sklejką łączoną na tzw jaskółczy ogon. Takiego projektu na elektrodzie chyba jeszcze nie było.

• #34 02 Lis 2016 10:51
    Bucefal76
    Poziom 10  

Płyta wiórowa jest optymalna na obudowy kolumnowe bo idealnie gasi drgania co jest z wszech miar pożądane. Koszta zakupu pociętej płyty wiórowej 18mm na te kolumny to 17 PLN.

To jeszcze dodam, że sklejkę stosuje się w przypadku dużych kolumn np. estradowych bo tam ma znaczenie stosunek wagi do wytrzymałości mechanicznej. Ale takie kolumny mają tez więcej rozpórek, wieńców itp mających gasić drgania własne obudowy. W przypadku tak prostej skrzynki jak w tym projekcie, bez wzmocnień zdecydowanie zalecam płytę wiórowa lub MDF.

• #35 05 Lis 2016 12:55
    ozonic
    Poziom 13  

>Bucefal76

Cewki brałeś z tymi parametrami do zakupu z konkretnego źródła? Jeżeli nie sprawi Ci to problemu, proszę podaj namiary. Dziękuję.

• #37 11 Lis 2016 17:47
    operator321
    Poziom 6  

Ładny projekcik. Zdecydowanie zastosowanie wysokiego STX było dobrym krokiem.Koszt niewiele większy,ale prz zestawie dwudrożnym nie warto oszczędzać na głośnikach.
    Estetyka też niezła,ale niski aż błaga o jakąś czarną obwódkę może warto coś dobrać ?

• #38 11 Lis 2016 19:19
    Bucefal76
    Poziom 10  

operator321 napisał:
    Ładny projekcik. Zdecydowanie zastosowanie wysokiego STX było dobrym krokiem.Koszt niewiele większy,ale prz zestawie dwudrożnym nie warto oszczędzać na głośnikach.
    Estetyka też niezła,ale niski aż błaga o jakąś czarną obwódkę może warto coś dobrać ?

Myślisz o takim czymś:

http://audiovideomax.pl/akcesoria-kolumnowe-p...osnik-10cm-gdm-10-60-pierscien-czarna/p,43688

hmm, mógłbym spróbować majątku to nie kosztuje...

• #39 15 Lis 2016 13:24
    operator321
    Poziom 6  

Myślę o metalowym pierścieniu np od Altusów-ewentualnie przemalowanym na czarno.Pierścienie są na głośniki 16,18,20 cm-może któryś podpasuje

• #40 15 Lis 2016 20:05
    Bucefal76
    Poziom 10  

Eee nieeee, skoro słowo tabu pado, nie chcę mieć nic wspólnego z tą estetyką. Jest całkiem sporo uznanych konstrukcji w których straszy identyczny surowy kosz gdna. Chciałbym sobie schlebiac, że dąże w kierunku tych konstrukcji a nie pierścieni Saturna :) :) :)
    Tak czy owak dziękuję za komentarz :)

• #41 17 Maj 2017 20:37
    aftys6
    Poziom 19  

Witam.
    W końcu ruszyły u mnie prace z kopią projektu kolegi Bucefal76.
    Płyty pocięte w LM, o dziwo dość równo im wyszło więc będzie minimum szlifowania.

Trochę kiepskie pierwsze wrażenie zrobiły na mnie GDNy, oba mają minimalnie krzywo przyklejoną kopułkę.
    Dawno nie miałem Nowych Tonsili w rękach.

Czy we wrześni zeszli aż tak mocno z jakości ??

Pozdrawiam
    Obiecuję się chwalić z kolejnych etapów prac.

• #42 18 Maj 2017 11:15
    Piottr242
    Poziom 17  

^^
    We Wrześni to w miejscu po prawdziwej fabryce Tonsil jest teraz dziura w ziemi...
    To co jest teraz to tylko prawo do nazwy ktoś wykupił.

• #43 18 Maj 2017 18:04
    Bucefal76
    Poziom 10  

aftys6 napisał:
    Witam.
    W końcu ruszyły u mnie prace z kopią projektu kolegi Bucefal76.
    Płyty pocięte w LM, o dziwo dość równo im wyszło więc będzie minimum szlifowania.

Trochę kiepskie pierwsze wrażenie zrobiły na mnie GDNy, oba mają minimalnie krzywo przyklejoną kopułkę.
    Dawno nie miałem Nowych Tonsili w rękach.

Czy we wrześni zeszli aż tak mocno z jakości ??

Pozdrawiam
    Obiecuję się chwalić z kolejnych etapów prac.

Tak miałem również zastrzeżenia do jakości i staranności wykonania. Niemniej ostatnie 4 gdny były Ok.

• #44 13 Gru 2018 22:13
    piotrkawka92
    Poziom 1  

Witam,
    chce odtworzyć projekt i szukałem cewek w stx na podstawie indukcyjności i grubości drutu. Zaproponowali mi następujące:
    - L = 1.3, R = 0.6, drut 0.75mm i odwinięcie na 1.2mH
    - L = 1.0, R = 1.1, drut 0.6mm
    - L = 0.2, R = 1.1, drut 0.35mm
    Będzie to dobry wybór?

• #45 06 Sty 2019 18:27
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Pytanie do autora projektu - czy istnieje możliwość przeniesienia otworu BR na przód? Najlepiej port szczelinowy (nie rura)...

• #46 07 Sty 2019 17:21
    Bucefal76
    Poziom 10  

Nie polecam, mała obudowa BR strojony dosć wysoko jak będzie emitował do przodu to słuchacz usłyszy spory midrange leaking. Ta obuowa nie jest mocno wygłuszona. Nie polecam.

• #47 07 Sty 2019 19:29
    Jawi_P
    Poziom 33  

A ja jestem przekonany, że jak najbardziej mogą być z przodu. I różnicy nie usłyszy.
    Osobiście widziałam, słuchałem tego:
    https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/20781-...rki-STX-WM-STX-4-1-100-8-F-S-MC-AUDAX-mission
    Tylko był inny wysokotonowy i lekko zmodyfikowana zwrotnica. Brzmiało zaskakująca nieźle jak na taki rozmiar i cenę głośników.

• #48 07 Sty 2019 20:04
    Bucefal76
    Poziom 10  

A widziałeś co było w środku? Jak była wykonana obudowa? jak została wytłumiona? Specjalnie daje BR z tyłu bo ryzyko wpadki jest wówczas zminimalizowane.

• #49 07 Sty 2019 20:10
    Jawi_P
    Poziom 33  

Widziałem, bo zwrotnice robiłem ja. Kolega koniecznie chciał je mieć, a on stolarz zaawansowany. Ja po prostu uważam, że otwór z przodu czy z tyłu to trochę takie voodooo. Chyba, że mówimy o przystawieniu ścianki tylnej do ściany.
    Te wskazane w linku na tyle fanie zagrały, że będę je robił niedługo też, jako zestawy komputerowe. I myślę, że jak będzie nadal mi się chciało to pozbędę się zwrotnicy i zrobię jako aktywne.

• #50 07 Sty 2019 20:21
    Bucefal76
    Poziom 10  

Podsumuje, kolumny z tego projektu mają mały litraż, brak usztywnień, wytłumienie tylko na jednej ściance i emitują przez otwór BR częstotliwości średnie (co słychać i da się pomierzyć). Zaburzy to barwę i stereofonie tych i tak niezbyt wybitnych kolumn jeśli nie wypuści się tego zbędnego hałasu za kolumnę. Odradzam wyprowadzanie BR z przodu dla tego projektu.

Ps. Gdzieś w necie widziałem projekt na STX też 5cali, z BR szczelinowym z przodu, w tamtym projekcie obudowa była mocno sztywna i skrupulatnie wytłumiona. Koszta praktycznie identyczne a GDN zdecydowanie lepszy.

• #51 13 Sty 2019 16:02
    Djluxemberg
    Poziom 11  

@Bucefal76 dziękuję za odpowiedź. Problem w tym, że miejsce, w którym kolumny mają pracować, nie pozwala na BR z tyłu (kolumny będą zamocowane tyłem do ścianki), zatem pytanie, czy ewentualnie można było by zastosować obudowę typu "closed" bez zmiany zwrotnicy? Wówczas jaki należało by zastosować litraż, i w którą stronę pójść z gabarytami?