Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KrzysioPCB - program do inżynierii wstecznej PCB (tworzy schemat Eagle)

phanick 10 Oct 2016 14:20 44370 108
    deus.ex.machina
    Level 32  
    krzychoo_soft wrote:

Na przełomie lat 90, popularny i to bardzo był Visual Basic ;) To się na nic konkretnego nie przekłada. Kolega deus.ex.machina podniósł bardzo ważny argument - ogrom oprogramowania na siłę forsowanego przez administrację Państwową niestety dotyka ten problem. Pewnie wina przepłaconych przetargów... bo musiał by powstać soft dla każdej z platform (OS) osobno... łatwiej to zrobić Javą bo to jej jedyny atut. A tak w ogóle, ten offtop nie ma sensu.

A to jest temat na oddzielna dyskusje:
    - dlaczego ministerstwo cyfryzacji nie zajmie się tworzeniem standardów otwartych gdzie duże i małe firmy miałyby szanse oferować produkty zgodne z standardami informatyzacji przyjętymi w Polsce? Co za kłopot standaryzować sposoby wymiany informacji, stworzyć i opisać formaty danych, protokoły i udostępnić to - wygra lepszy.

- podobnie z infrastruktura - dlaczego rzad i samorządy nie tworzą infrastruktury teletechnicznej przy okazji choćby nowych inwestycji drogowych - co za problem dołożyć trasy kablowe przy wykopie? Później umożliwić każdemu zainteresowanemu podmiotowi korzystanie (odpłatne) z infrastruktury - a tak każdy musi budować własną kanalizacje za co później płacą konsumenci.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Arni85
    Level 12  
    Jak zapisać projekt? Tzn. jestem w trakcie rysowania ścieżek i chciałbym zamknąć program a potem wrócić. Jakaś szansa? Czy to kwestia licencji? Jeśli licencja i są szanse na rozwój projektu to nie widzę problemu w zapłaceniu za licencję. Program jest super i należy się wynagrodzenie (oczywiście bez przesady, musi to być coś osiągalnego dla hobbysty; ostatnio dowiedziałem się ile kosztuje roczna licencja na Altium Designer to prawie ataku serca dostałem).
  • IGE-XAOIGE-XAO
    phanick
    Level 28  
    Wystarczy zamknąć program lub otworzyć nowy projekt - poprzedni sam zostanie zapisany, program także robi co kilka minut kopie zapasowe aktualnego projektu.

Przez te kilka miesięcy w programie re-eversowałem kilkadziesiąt płytek i program nie sprawił mi żadnego problemu :)

Jako obowiązkowy dodatek pozwolę sobie polecić jeszcze program
    Perspective Image Correction
    https://sourceforge.net/projects/perspectiveimg/

który pozwala `krzywo` sfotografowane płytki (aparat nierównolegle do PCB) wykadrować tak, że będą proste:

Przed:

Po:
    User removed account
    User removed account  
    tplewa
    Level 39  
    R-MIK wrote:
    Arni85 wrote:
    ostatnio dowiedziałem się ile kosztuje roczna licencja na Altium Designer to prawie ataku serca dostałem).

W sumie drogi nie jest. Jak policzyć ile pracę bez autorutera wykonuje pracownik (jego pensję za ten okres) a ile bez to koszt zwraca sie bardzo szybko.

Z tym ze w Altium i nie tylko ten autorouter to ten teges taki sobie jest, zreszta nie ma autoroutera idealnego i jest to tylko czasami jakas pomoc (bez czlowieka z praktyka trudno zaprojektowac dobre PCB). Dalej co do Altium to nie jest obecnie program tylko do projektowania PCB ale sporo wiecej... a cena owszem dla hobbysty niestety zaporowa, jednak dla firmy ktora zarabia nie jest juz tak strasznie.
    User removed account
    User removed account  
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    R-MIK wrote:
    Jak policzyć ile pracę bez autorutera wykonuje pracownik

Przy prostych projektach - owszem, przy bardziej skomplikowanych - więcej czasu zajmie pracownikowi poprawianie tego co autorouter namieszał.

Ale ma inne przydatne funkcje, jak np. kopiowanie layoutów i wykorzystywanie tego samego schematu "w tabalicy", pin-swapping, pomoc w prowadzeniu ścieżek różnicowych, intuicyjne modelowanie 3d, fajne narzędzia do weryfikacji czy projekt jest OK, możliwość definiowania praktycznie wszelkich parametrów, możliwość tworzenia grup ścieżek i wtedy Altium np. zasilanie domyślnie prowadzi grubsza niż sygnały.

Po przesiadce z Eagle - nie chce się wracać ;)
    User removed account
    User removed account  
    tplewa
    Level 39  
    R-MIK wrote:

tplewa wrote:

(bez czlowieka z praktyka trudno zaprojektowac dobre PCB).

Jednowarstwowej PCB prawie niemożliwe o ile nie sa to dwa elementy na krzyż.

oj nie tylko cale w.cz. itd. nie mowiac juz o mikrofalach...

Ale nie o to mi chodzilo nawet szybka cyfrowka pod powiedzmy procki typu Intel Braswell do tego jakis SSD MLC na plytce itd. Bez praktyki trudno nawet okreslic dobrze reguly w Altium, a co dopiero zdawac sie na autorouter :)

Jednak owszem wszystko to zalezy od typu projektow w niektorych zapewne autorouter moze byc przydatny.... w innych samo Altium to tez malo, a dobry soft np. do projektowania obwodow mikrofalowych to jeszcze wieksze pieniadze... pomijajac juz oprogramowanie ktore nie dotyczy moze strikte elektroniki ale jest bardzo przydatne do symulacji itp. np. Matlab (gdzie cenea niektorych toolbox-ow potrafi powalic) itd.

tplewa wrote:

Tak, sumulacja EMC, rozkaładu temperatur i takie tam ale aby emulacja była wiarygodna trzeba sie nieźle narobić.

i tak za zwyczaj jesli chodzi o EMI/EMC wychodzi znowu ze praktyka to podstawa i znacznie przyspiesza finalny produkt.
    Symulacje moga byc tylko pomocne i dac jakies wskazowki...

Ot ze mnie projektant to raczej hobbysta, choc cos tam wiem ;) Ale to takie moje obserwacje z firmowych projektow miedzy innymi z w/w tematami :)

Jednak jak wspominalem jak sie kupuje taki soft to wiadomo ze nie sluzy on do projektow amatorskich, tylko takich gdzie cena oprogramowania dosc czesto to znikomy procent. I chyba robimy lekki offtop :)
    Arni85
    Level 12  
    Listy życzeń ciąg dalszy: czy da się coś zrobić żeby komponenty nie lądowały jeden na drugim? Mam tak z niektórymi...
    Freddy
    Level 43  
    Arni85 wrote:
    czy da się coś zrobić żeby komponenty nie lądowały jeden na drugim? Mam tak z niektórymi...
    Hmmm, to jest dość trudne, bo tak nawet maja profesjonalne programy ... dla ułatwienia :).
    DATALAB
    Level 1  
    Witam,
    ściągnąłem program KrzysioPCBv1.1.exe i po uruchomieniu wyskakuje mi okienko z komunikatem "Error connecting with licence server: Odwołanie do obiektu nie zostało ustawione na wystąpienie obiektu". Czy do programu jest jeszcze jakiś plik z licencja lub czy łączy się może do jakiegoś serwera, który aktualnie nie działa?
    Proszę o pomoc czy mam dalej walczyć czy może dać sobie spokój bo problem jest niezależny ode mnie.
    Sprawdzałem na Win XP i 10

Janek
    User removed account
    User removed account  
    szymon122
    Level 38  
    phanick wrote:
    Serwer elektroda.eu coś dziś nie działa, stąd problem z połączeniem.
    Może naprawią do wieczora ;)

Nie naprawią bo go wyłączyli ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3325735.html
    Chcesz czy nie to musisz przenieść całość na inny hosting ;)
    azarifal
    Level 2  
    A może, co wcześniej sugerowali niektórzy, pomyślał by kolega na jakąś formą licencji, płatnej (offline) czy subskrypcyjnej (online). Myślę, że chętni by się znaleźli.

Azarifal
    zgierzman
    Level 29  
    Wynotowałem sobie kilka uwag podczas pracy z programem.
    Było to dość dawno, i teraz sam mam kłopoty z odczytaniem swoich bazgrołów, ale najważniejsze rzeczy to:

Przy zaznaczaniu padów i ścieżek aż się chce korzystać z klawiszy myszki. W ogóle chce się korzystać z klawiszy myszki, po to w końcu są. Szkoda, że program ich nie obsługuje.
    Fajnie byłoby, gdyby wzorem wielu programów, dostępna była paleta narzędzi którymi pracujemy aż do wybrania innego. Na przykład: wybieramy narzędzie "pad THT" i każde kliknięcie myszką to postawienie nowego punktu. Albo dla "wire" każde kliknięcie to nowy zakręt aż do końca gdzie można wcisnąć "ESC". Albo jeśli kliknięcie było na padzie, to automatyczny koniec ścieżki.

W oknie dodawania elementów zaznaczenie operacji domyślnej. Jeśli "OK" będzie domyślne, to wystarczy wcisnąć "Enter" na klawiaturze i nie trzeba jeździć myszką. Znaaacznie skróci to czas pracy z programem.

Przy dodawaniu elementów mam podobną uwagę jak przy ścieżkach - niech po dodaniu jednego elementu drugi taki sam od razu pojawi się "pod palcem". Fakt, na liście pojawia się jako domyślny, ale trzeba pokazać listę, pozatwierdzać jakieś wybory... Lista powinna się pokazywać dopiero kiedy kończymy pracę z danym typem elementu (np po dodaniu 20 rezystorów przechodzimy do kondensatorów)

Przy dodawaniu wielonóżkowego elementu kolejny pad mógłby od razu pojawiać się pod palcem. Np dla scalaka z 40 nóżkami fajnie byłoby klikać myszką po kolei na pady od 1 do 40. A ponieważ, o ile dobrze pamiętam, trzeba wcisnąć A i Enter (a może coś więcej), to zamiast 2 padów na sekundę robimy 1 pad przez 2 sekundy...

Program znacznie skrócił czas potrzebny mi na rozrysowanie sobie schematu, to jednak jest dość mało intuicyjny i wielu miejscach można by go zoptymalizować.
    AoT_Hunter_PL
    Level 21  
    Witam jak z programem z tego co widzę serwer eu jest już padaka , programik nie działa niestety.

Pozdrawiam
    rs232
    Level 10  
    Witam

Tez chciałbym potestować programik ale jak poprzednik napisał, .eu nie ma i program nie działa. Proszę o pomoc jeżeli jest możliwa.
    willyvmm
    Level 29  
    piotrva wrote:
    A co z Altium?

Nie zrozum mnie źle, ale:
    Jeżeli stać cię na Altium, to również powinno stać Cię na opłacenie autora aby przygotował dla Ciebie taki plugin.

Pozdrawiam.
    uhyt
    Level 13  
    phanick wrote:
    Polećcie darmowy serwer WWW z php i jakąś bazą, to program wróci (dodałem kilka ulepszeń).

No to chyba www.ct8.pl będzię OK
    phanick
    Level 28  
    Dodałem wersję 1.2, działającą z nowym serwerem.

Z ciekawszych ulepszeń to m.in. możliwość chwilowego wyłączenia wyświetlania tej z warstw (góra/dół), nad którą aktualnie nie pracujemy. Ze swojego doświadczenia z pracy w programem zauważyłem, że wyświetlanie obu warstw na raz przydaje się tylko na początku przy zgrywaniu obu stron oraz później przy wątpliwych połączeniach. Potem pracuje się najpierw na dolnej, a następnie na górnej warstwie.

Czasowe wyłączenie którejś z warstw daje możliwość powiększenia na cały ekran warstwy nad którą pracujemy oraz przyspiesza działanie na wolniejszych komputerach, gdzie przesuwanie ekranu (zwłaszcza gdy wczytany obraz jest duży) może zajmować sporą część zasobów procesora.
    MES Mariusz
    Level 36  
    Moje pierwsze spostrzeżenia.

- Celem rekonstrukcji dosyć skomplikowanej płytki jednostronnej, zaczytałem zarówno n top, jak i na bottom to samo zdjęcie. Mam nadzieję, że uda się powalczyć również z jednostronnym PCB. Zaraz się okaże.

- Przydałaby się opcja zoom in / zoom out wczytanych zdjęć . Jakiś zoom tam widzę, ale chyba, póki co, nie działa.

- natknąłem się na dziwne zachowanie programu - mianowicie, nie mogę wcelować obrysem w pad, pimo, że strzałka centralnie nad środkiem padu.
    phanick
    Level 28  
    MES Mariusz wrote:
    - natknąłem się na dziwne zachowanie programu - mianowicie, nie mogę wcelować obrysem w pad, pimo, że strzałka centralnie nad środkiem padu.

Wyłącz opcje SNAP (przycisk S)
    agent_coro
    Level 2  
    Pozdrawiam.
    Chciałem spróbować programu, ale mam problem Error connecting with license server: (417) The remote server returned an error. Expectatation failed. Na Win 7 x64. Czy ktoś wie jak mi pomóc?
    Greyangel
    Level 14  
    Hej. Po pierwsze szacunek za program, Włożyłeś w to sporo pracy na pewno Chińczycy by Ci dobrze za niego zapłacili ;)

Po drugie to postanowiłem go wypróbować. Ściągnąłem Eagle 6.6.0 (bo akurat z niego nie korzystam) i wrzuciłem dość prostą płytkę, tak na spróbowanie. Wszystko jest proste i przebiegło bez problemów, szybciutko przebrnąłem przez oznaczanie pinów i generowanie połączeń jedynie biblioteka eagla jest upierdliwa w korzystaniu no ale przecież chodzi tylko o obrazki i wartości a nie obudowy (nie na tym etapie).

No i klops. Program wygenerował schemat ale Eagle go nie chce otworzyć. O co tu chodzi ?