Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KrzysioPCB - program do inżynierii wstecznej PCB (tworzy schemat Eagle)

phanick 20 Wrz 2017 00:14 40767 99
 • #91
  phanick
  Poziom 28  
  Heh tak właśnie myślałem, ten 7805 z biblioteki Eagle'a występuje w kilku jakichś technologiach i ten atrybut sprawia problemy, poprawię to ;)
 • BotlandBotland
 • #92
  Greyangel
  Poziom 14  
  Ja tam nie mam 7805 tylko 7812 i 7912 w TO220H. To moduł zasilacza symetrycznego pod blok wzmacniający.

  Dobra, poszło. Trzeba brać elementy z biblioteki v-reg.lbr a ja brałem z linear.
 • BotlandBotland
 • #93
  zgierzman
  Poziom 26  
  Dzięki za nową wersję. Coś akurat mam do przerysowania, skorzystam w wolnej chwili.

  Czy rozważałeś uwagi zawarte tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16419179#16419179
  ?

  Bo przy poprzedniej styczności z programem kilka rzeczy wydało mi się mało intuicyjnych i godnych dyskusji nad poprawkami ;-)
 • #94
  AoT_Hunter_PL
  Poziom 21  
  Witam mam propozycję.

  Przy troszku bardziej skomplikowanych PCB, przydała by się opcja (wspomniana wcześniej przy generowaniu odtworzenia ścieżek płytki do pliku brd)

  mianowicie dobra była by opcja aby program zapamiętywał rozmieszczenie sygnałów (z pcb) wraz z elementami i odwzorowywał to już przy rozmieszczeniu elementów po wygenerowaniu schematu wraz z etykietami lub co lepsze odwzorowaniem połączeń z pcb.

  Dało by to +/- obraz prawidłowego schematu bez dużej ręcznej korekty elementów i ich prawidłowego umiejscowienia między sobą (oczywiście nie wliczając to błędów PCB w oryginale)
 • #95
  Kogi123
  Poziom 8  
  Panie Krzysztofie (phanick)
  Widzę, że zrobił pan kawał roboty która się wielu osobom podoba, więc może tak:

  1. Może pan próbować to rozwinąć i sprzedawać. W tym celu musiałby pan znaleźć inwestora na jakieś może ze sto tysięcy złotych na reklamę i dopracowanie (w tym celu musiałby pan zrobić biznesplan).
  2. Może pan to wrzucić na google code / github / cokolwiek i wtedy ludzie z całego świata zaczną nad tym pracować i to rozwijać i podejrzewam że niedługo zrobiłby się z tego potężny programik.

  W swoim czasie na studiach w jednym z projektów robiłem coś takiego jak odkrywacz ścieżek, tylko że z danych GPS (odkrywał trasy dróg na podstawie punktów GPS).
  Pewnie zrobiłbym coś podobnego do Twojego projektu, bo to podobne wyzwanie, ale musiałby on być np. na GitHubie.

  Ogólnie od dawna planuję wykonanie automatycznego wykrywacza wszystkich połączeń na bazie ramy z drukarki 3D lub małego CNC i fizycznego przetestowania sondą wszystkich możliwych połączeń. Używałbym tego do płyt głównych w laptopach itp. Może się za to kiedyś zabiorę jak mnie coś strzeli :P .
  Mój plan jest taki, żeby puścić po ścieżkach sygnał bardzo wysokiej częstotliwości (tak ze 80 GHz haha, ciekawe czy dałbym radę :P ) lecz niskiej mocy (żeby nie popalić komponentów) tak, aby ścieżki zamieniły się w anteny, po czym wykrywać ten sygnał drugą sondą i na koniec potwierdzać zwykłym DC czy faktycznie jest jakieś połączenie tam gdzie widzę sygnał. Być może w ten sposób wielowarstwowe płyty przestałyby być wyzwaniem.
 • #96
  Konrad_0x42
  Poziom 11  
  Do galerii rzeczy "zrewerseengineerowanych" przy użyciu KrzysioPCB dołączam cartridge "The Final Chesscard" dla C64/128 - to taki cart z własnym procesorem i pamięcią - jak sama nazwa wskazuje - ma coś wspólnego z szachami ;) Jakiś czas temu to na C64power upubliczniłem, ale wypadałoby tu podziękować autorowi tego cuda :)

  A tu wyniki mojej pracy:
  https://www.fotosik.pl/u/kb777/album/2496546

  Gdybym tylko sprawdził na sieci wcześniej... bo pół roku przede mną ktoś inny to już zrobił, ba - nawet wypuścił reinkarnację na CPLD i szybszym CPU.
  W planach mam rozrysowanie schematu stacji Oceanic do C=, oczywiście korzystając z Krzysio PCB. Serio - jakby była jakaś opcja "donate" to bym się dorzucił.
 • #97
  AoT_Hunter_PL
  Poziom 21  
  Witam czy można by było jeszcze raz prosić o upload działającej wersji programu lub konfigurację serwera gdyż wyskakuje błąd przy włączeniu oprogramowania.

  W innym wypadku również prosiłbym o informacje na PW o formie wsparcia Autora lub wykupu licencji.

  Dzięki , pozdrawiam.
 • #98
  phanick
  Poziom 28  
  No jeśli ktoś usuwa mi konto z serwera www bez poinformowania to ma prawo nie działać :)
  Dziękuje, ale wsparcie nie jest potrzebne.

  2020-06-18: Załączam wersje 1.4
  * Dodanie możliwosci wyboru ilości warstw (1, 2, 3, ...)

  * Dodanie dekodera pasków przy wstawianiu rezystorów

  * Dodanie inforomacji o ślepych przelotkach wykrytych w projekcie - ślepa przelotka to taka, do której nie dochodzą sygnały z conajmniej dwóch warstw oraz nie jest ona przypisana do żadnego elementu

  * Dodanie możliwości edycji rozmiaru padów SMD

  * W pliku projektu ścieżki do użytych obrazków zapisują się zarówno w formie bezwzględnej jak i względnej z plikiem projektu, dizęki czemu po przeniesieniu całości do innego folderu program nie będzie zgłaszał komunikatu, że nie może znaleźć zdjęć płytki

  * Dla każdego wstawionego pada, ścieżki i przypisanego połączenia program dodaje informacje o dacie, kiedy to nastąpiło - przydaje się w celach statystycznych (np. określenie, ile czasu zajęła praca nad płytką) i wizualnych (można potem wygenerować animację, jak przebiegało odtwarzanie projektu)

  * Poprawa kilku drobnych błędów:
  - nieprawidłowe nazywanie sygnałów w przypadku padów SMD nie podłączonych do niczego
  - poprawa wydajności programu w przypadku gdy w projekcie jest już dużo elementów

  * Dodanie możliwości wstawiania wielu padów THT/SMD na raz (klikamy ze Shiftem w miejscu, gdzie ma być pierwszy, później takze Shiftem gdzie ma być ostatni i wprowadzamy ilość)

  * Dodanie włączalnych/wyłączalnych podpowiedzi o skrótach klawiszowych na dole

  * Dodanie opcji ponownego wczytania bibliotek Eagle w czasie działania programu - przydatne, jeśli sukcesywnie podczas pracy nad płytką dodajemy do biblioteki Eagle nowe komponenty

  * Zablokowanie możliwości zmiany rozmiaru/przesuwania wybranych warstw, gdy na płytce są już dodane ścieżki lub punkty lutownicze
 • #99
  AoT_Hunter_PL
  Poziom 21  
  Ja bym jednak nalegał na wsparcie :} bo na prawdę należy ci się za wkład na elektrodzie , projekty i podzielenie się publicznie programikiem który na prawdę jest przydatny zwłaszcza do drobnych rzeczy retro itp.

  Pozdrawiam i szacun !

  No i oczywiście dziękuje za wstawkę.

  .. mały edit po teście na szybkiego gdyby kiedyś Kolega optymalizował jeszcze programik , to na mniejszej rozdzielczości typu 1024x 768 / poczciwy IBM T60p

  zlewają się czcionki jak na obrazku

  KrzysioPCB - program do inżynierii wstecznej PCB (tworzy schemat Eagle)

  na większych rozdzielczościach powyżej wszystko jest ok.

  Pozdrawiam
 • #100
  phanick
  Poziom 28  
  Dzięki za info, pewnie przeniosę te wszystkie pola informacyjne na dół na pasek stanu, aby się tam mieściły.
  Co do wsparcia 3 i więcej warstw to może niektórym wydawać się to głupie, jak niby w warunkach domowych można z tego korzystać. Ale zaskoczę wszystkich, bo potrzeba matką wynalazków.

  Jakiś czas temu robiłem inż. wsteczną takiego jednego ciekawego kardridża, który okazał się być zbudowany na laminacie trzywarstwowym. Środkową warstwę można było łatwo podejrzeć podświetlając płytkę mocnym światłem (i dodatkowo skanując obraz skanerem w celu utrwalenia). Oczywiście nałożyły się też ścieżki z górnej warstwy, która była bliżej, ale z drobną pomocą testera ciągłości w kilku nieoczywistych miejscach wszystko się udało rozszyfrować :)
  KrzysioPCB - program do inżynierii wstecznej PCB (tworzy schemat Eagle) KrzysioPCB - program do inżynierii wstecznej PCB (tworzy schemat Eagle) KrzysioPCB - program do inżynierii wstecznej PCB (tworzy schemat Eagle)

  KrzysioPCB - program do inżynierii wstecznej PCB (tworzy schemat Eagle)