Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polonez - Dołożenie drugiego wentylatora chłodnicy

Bomber77 11 Wrz 2016 13:53 666 7
 • #1 11 Wrz 2016 13:53
  Bomber77
  Poziom 9  

  Chciałbym w swoim Polonezie wpiąć się z drugim wentylatorem chłodnicy. Czy muszę dawać dodatkowy przekaźnik i bezpiecznik czy wystarczy się tylko wpiąć w wiązkę pierwszego wentylatora?

  0 7
 • Sklep HeluKabel
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #3 11 Wrz 2016 14:23
  A.Gieronimo
  Poziom 35  

  Podczas startu pobierają duży prąd, nie ryzykował bym sklejenia styków i dał drugi przekaźnik.
  Pozostaje dyskusyjna kwestia, po co, jeździsz nim w defiladzie?
  Czy może układ chłodzenia jest taki zasyfiały że nie daje rady?

  0
 • #5 11 Wrz 2016 15:36
  Bomber77
  Poziom 9  

  A.Gieronimo napisał:
  (...)
  Pozostaje dyskusyjna kwestia, po co, jeździsz nim w defiladzie?
  Czy może układ chłodzenia jest taki zasyfiały że nie daje rady?


  Mam silnik po swapie. Jeden wentylator bardzo długo schładza. Poza tym jak to napisał Kolega powyżej- lubię czasem trochę gumy zostawić na asfalcie;) Dzięki za pomoc.

  0
 • #7 12 Wrz 2016 00:44
  Jackall
  Poziom 26  

  Polonezy miały po dwa wiatraki również fabrycznie, np. mój:-) Sterowane były jednym przekaźnikiem, ale drugi załączał się przy chyba 100 stopniach. Spróbuj przypasować wiatraki z paska b3, jest jeden silnik i pasek pk na drugi wentylator. Są znacznie cichsze i o wiele wydajniejsze od fabrycznych. Wczoraj zapodałem do swojego golfa 2 i nie ma porównania. Włącza się na pół minuty i po sprawie, nie słychać go wcale przy pracującym silniku.

  0
 • #8 09 Paź 2017 12:37
  sta1415
  Poziom 7  

  Jeśli masz nowy typ chłodnicy (wąską, montowaną od 1995 roku) to są w niej dwa miejsca na czujnik. Jeden był fabrycznie wykorzystany, i włączał jeden wentylator.
  Drugie miejsce było przeznaczone na drugi czujnik, który włączał wentylator przy wyższej temperaturze, kiedy pierwszy nie dawał rady.
  W polonezach z silnikiem diesla dwa wentylatory były standardem. Po 1997 roku jak weszła do produkcji wersja plus, drugi wentylator był montowany na zasadzie " jest w magazynie, to zamontujemy, jak nie ma to tylko jeden" oraz w wersji z klimą był standardem.
  Jeśli chcesz dołożyć drugi, to koniecznie przez przekaźnik, i dobrze jak zastosujesz drugi czujnik, ponieważ są one dość awaryjne i warto rozdzielić obwody wentylatorów na całkowicie niezależne od siebie, bo wtedy ma to sens.
  Dodatkowo, zasilanie przekaźników obu wentylatorów poprowadź bezpośrednio z akumulatora, a nie tak jak fabrycznie z wiązki, ponieważ przewody idące do stacyjki są zbyt cienkie i włączenie obu wentylatorów powoduje duże spadki napięcia.
  Masy przekaźników również podłącz bezpośrednio do nadwozia, a nie do wspólnych złącz.

  0