Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik ON/OFF - tylko sam styk przekaźnika

11 Wrz 2016 14:07 2295 12
  • Poziom 7  
    witam, Panowie chciałbym się trochę poradzić co zrobić
    - otóż chciałbym zrobić oświetlenie w ogrodzie (4-5 lampek LED zasilanych z napięcia 230V)
    Kupiłem wyłącznik bistabilny (Przełącznik ON/OFF) czyli załączany wyłącznikiem dzwonkowym i wydawało mi się że styk w tym układzie jest odseparowany od napięcia ale chyba tak nie jest bo jak wpiąłem miernik do tego styku to pokazało 150V.
    Zależało by mi na tym aby zmniejszyć to napięcie do zera by był tylko styk.
    ponieważ okablowanie w tym miejscu mam tylko ze skrętki, która zresztą pójdzie zasilanie 12V do domofonu, a za domofonem schowany byłby mikro styk od sterowania oświetleniem ogrodu

nie wiem mam zakładać kolejny przekaźnik? czy kupić jakiś specjalny odseparowany, czy może da się to jakoś zrobić na tym co już mam?
  • Poziom 38  
    Cała wypowiedź jest nie zrozumiała, co to za zdjęcie prezentujesz :?:

q111q napisał:
    wydawało mi się że styk w tym układzie jest odseparowany od napięcia ale chyba tak nie jest bo jak wpiąłem miernik do tego styku to pokazało 150V.

Gdzie wpinałeś ten miernik :?:

Jaki jest typ przekaźnika :?:

q111q napisał:
    ponieważ okablowanie w tym miejscu mam tylko ze skrętki, która zresztą pójdzie zasilanie 12V do domofonu, a za domofonem schowany byłby mikro styk od sterowania oświetleniem ogrodu

Jaki to ma związek z układem oświetlenia :?:
  • Poziom 27  
    Jedno możliwe rozwiązanie, to wykorzystanie napięcia zasilającego domofon do układu prostego przełącznika sterującego niewielkim przekaźnikiem, którego styki będą podłączone do zacisków sterujących wyłącznika bistabilnego, który kupiłeś. To zadziała zawsze, niezależnie od rodzaju wyłącznika bistabilnego i zagwarantuje ci pełne bezpieczeństwo, bo przekaźnik odseparuje galwanicznie obwód zewnętrzny od obwodów oświetlenia.

Jeżeli nie chcesz stosować dodatkowego obwodu z separacją, to trzeba się przyjrzeć wyłącznikowi bistabilnemu. Podaj jego typ. Przełącznik może, ale nie musi mieć obwód sterujący odseparowany od zasilania. Z drugiej strony napięcie, które zmierzyłeś nic nie mówi, bo może wynikać z przesłuchów pomiędzy elementami a wejściem sterującym wyłącznika. Spróbuj podłączyć tę linię prze zwykłą żarówkę malej mocy do przewodu N sieci i sprawdź, jakie napięcie będzie wtedy.
  • Poziom 27  
    Oczywiście bez znaczenia jest ile różnych przekaźników wykorzystasz do sterowania wyłącznikiem bistabilnym. Po prostu ich styki łączysz równolegle i wtedy niezależnie który wygeneruje impuls wyłącznik potraktuje je tak samo.

Musisz jednak pamiętać, aby przekaźniki generowały impulsy a nie same przełączały się na dłużej, bo dowolny załączony styk blokuje możliwość generowania impulsów z pozostałych źródeł.
  • Moderator
    mawerix123 napisał:
    Cała wypowiedź jest nie zrozumiała, co to za zięcie prezentujesz :?:

Biuro matrymonialne?

q111q napisał:

Kupiłem wyłącznik bistabilny (Przełącznik ON/OFF) czyli załączany wyłącznikiem dzwonkowym i wydawało mi się że styk w tym układzie jest odseparowany od napięcia ale chyba tak nie jest bo jak wpiąłem miernik do tego styku to pokazało 150V.

Przekaźniki bistabilne mają możliwość wysterowania zarówno napięciem, jak i potencjałem zerowym. Podaj symbol Twojego urządzenia, sprawdzimy to.

q111q napisał:

Zależało by mi na tym aby zmniejszyć to napięcie do zera by był tylko styk.

Igrasz ze śmiercią, nie tylko swoją, ale też własnych dzieci. Zastanów się pięć razy, czy warto nosić to na sumieniu do końca dni swoich.
  • Poziom 38  
    q111q jeśli można coś polecić to proponował bym obecny (prezentowany w zaginionym poście).....

http://www.elkosmito.pl/index.php?id=produkt.php&produkt=9

.... bistabilny zastąpić takim skoro chcesz sterować za pomocą "skrętki"

http://pozostala-elektryka.sklep-outlet.pl/ou...rzekaznik-bistabilny-elektroniczny-ep411.html

http://www.fif.com.pl/pub/File/download/INSTR.../FF%20BIS-411%2024V%20inst%20D160121%20PL.pdf

q111q napisał:
    ponieważ okablowanie w tym miejscu mam tylko ze skrętki, która zresztą pójdzie zasilanie 12V do domofonu

Jaka jest długość tej "skrętki" :?:

retrofood napisał:

mawerix123 napisał:
    Cała wypowiedź jest nie zrozumiała, co to za zięcie prezentujesz

Biuro matrymonialne?

Dziękuję za wyrafinowane zwrócenie uwagi ... dysleksja.
  • Poziom 7  
    "Cała wypowiedź jest nie zrozumiała, co to za zięciem prezentujesz"
    Jest to schemat połączenia układu który kupiłem na znanym portalu aukcyjnym

Nie wiem co tu tłumaczyć chcę sterować oświetleniem w ogrodzie wyłącznik ten zwierany mógłbym zamontować za domofonem, albo ostatecznie mogę to zrobić na pilota ale wolałbym nie bo z pilotem zawsze jest problem że nie wiadomo gdzie jest :D , a jak ktoś przyjdzie to i tak jestem przy domofonie wiec to chyba dość logiczne, że wyłącznik mógłby być w domofonie jeden nawet jest ale wykorzystam go do otwierania i zamykania bramy wjazdowej.

Z rozdzieli do domofonu mam puszczoną skrętkę nawet dwie jedna do bramy a druga od zasilacza takiego na szynę do domofonu 12V.

Poniżej zdjęci tego cuda. Już się dowiedziałem że na 100% nie ma odseparowanych styków i podobno można wylutować przekaźnik z płytki i podłączyć samo zasilanie do niego na kablach (to chyba ten przekaznik)

wtedy będzie odseparowane :D , jednak zastanawiam się czy przypadkiem nie można by przeciąć jakieś ścieżki bez wylutowania ?

Poza tym nie wiem co ty masz do skrętki jako przewodu do sterowania (sam impuls) chyba lekko przesadzasz. W ten sposób mam np. sterowanie do rolet do bramy itp.

Długość skrętki w tym przypadku to ok. max 25m jest to skrętka czarna żelowa ta do ziemi.

• Poziom 38  
    q111q napisał:
    Poza tym nie wiem co ty masz do skrętki jako przewodu do sterowania (sam impuls) chyba lekko przesadzasz

Rzecz w tym że przekaźnik który posiadasz wykorzystuje do sterowania napięcie 230V więc jak chcesz do tego wykorzystać "skrętkę" :?:

Nie wiem jakie masz te lampki i odległości między nimi ale może lepszym rozwiązaniem był by czujnik ruchu.
  • Poziom 42  
    Jak masz dostępne zasilanie 12 V to odseparuj się dodatkowym przekaźnikiem i już. Na pokazanej płytce widzę zasilacz beztransformatorowy, nie zapewnia on separacji galwanicznej a więc i bezpieczeństwa.
  • Poziom 7  
    Rzecz w tym że przekaźnik który posiadasz wykorzystuje do sterowania napięcie 230V więc jak chcesz do tego wykorzystać "skrętkę" :?:

no dobra może się nie znam, ale dążę do tego aby na końcu skrętki nie było żadnego napięcia !! tak jak mam to w bramie garażowej, bram jest na 230V ale mam samo sterowanie to zwarcie dwóch kabli, czy to tak trudno zrozumieć sam styk, może jest tam jakiś niewielki prąd, ale spokojnie jak nie było wyłącznika dzwonkowego na ścianie w garażu zwierałem to zawsze palcami- więc chyba było bezpiecznie, wżyciu nie podłączył bym 230V do skrętki

Nie wiem jakie masz te lampki i odległości między nimi ale może lepszym rozwiązaniem był by czujnik ruchu.[/quote]

może i tak, ale chciałbym mimo wszystko mieć możliwość załączenia ich z domu lub zdalnie przez moduł GSM który już zresztą mam i steruje roletami.
    lampki na zewnątrz są na kablu 1,5 yky będzie ich 5 -6 LED (choć to pewnie niema znaczenia)

Dodano po 6 [minuty]:

kortyleski napisał:
    Jak masz dostępne zasilanie 12 V to odseparuj się dodatkowym przekaźnikiem i już. Na pokazanej płytce widzę zasilacz beztransformatorowy, nie zapewnia on separacji galwanicznej a więc i bezpieczeństwa.

tak pewnie zrobię, a może coś kupić bezpiecznego nie wierzę że niema takiego wyłącznika bistabilnego żeby sterował 230V a na styku nie było napięcia w rozsądnej cenie bo ten co podał kolega mawerix123 to około 200 PLN to trochę przesada :D
  • Poziom 38  
    q111q napisał:
    tak jak mam to w bramie garażowej, bram jest na 230V ale mam samo sterowanie to zwarcie dwóch kabli, czy to tak trudno zrozumieć sam styk, może jest tam jakiś niewielki prąd, ale spokojnie jak nie było wyłącznika dzwonkowego na ścianie w garażu zwierałem to zawsze palcami- więc chyba było bezpiecznie, wżyciu nie podłączył bym 230V do skrętki

Brama faktycznie jest na 230v ale obwody sterowania są na napięcie niższe niż 24V NAPIĘCIA nie prądu ;) Widząc różne instalację w których panowało napięcie 230V nie dziw się że człowiek reaguje podejrzliwie...

q111q napisał:
    bo ten co podał kolega mawerix123 to około 200 PLN to trochę przesada

A ta druga propozycja za 50 pln nie odpowiada :?: zresztą nabyłeś już taki za 32 pln ;)

PS: Cytując wypowiedzi nie kopiuj i wklejaj do swojego posta... zaznacz interesyjący cię fragment tekstu i w kliknij w ikonę obok żółtej gwiazdki, będzie czytelniej ;)
  • Poziom 7  
    mawerix123 napisał:
    A ta druga propozycja za 50 pln nie odpowiada zresztą nabyłeś już taki za 32 pln

no nie wiem to jest chyba z tej samej rodziny z jednej fabryki :) może coś innego poszukam a coś takiego znalazłem LC EPN 510 (nie może współpracować z przyciskami podświetlanymi. to chyba się nada :)