Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hand box ATX-1800 spalone końcówki

BlackHerox 11 Wrz 2016 18:36 339 2
  • #1 11 Wrz 2016 18:36
    BlackHerox
    Poziom 7  

Witam
    Jakiś czas temu zakupiłem wzmacniacz taki jak w temacie z popalonymi końcówkami mocy.

Po zdjęciu pokrywy górnej widać było że ktoś już próbował coś tam robić bo tranzystory (2SA1295 i 2SC3264) były wylutowane z płytek na jednym z obu kanałów.
    Hand box ATX-1800 spalone końcówki Hand box ATX-1800 spalone końcówki Hand box ATX-1800 spalone końcówki

Na zdjęciach widać dziury w tranzystorach a także w jednej z płytek (ktoś chyba tym spawał...)
    Wszystkie wylutowane tranzystory przejrzałem zgodnie ze wskazaniami z poradnika, który znalazłem na youtube na kanale ReduktorSzumu (Jak sprawdzić tranzystor mocy odc.10). Okazało się że przeżyła tylko jedna para. Końcówki mocy będę zamawiał ze znanej strony aukcyjnej wraz z podkładkami mikowymi w komplecie, a co do tych, co przetrwałych dokupię tylko nowe podkładki mikowe.
    Płytkę, w której wypaliło dziurę zastąpię nową (wytrawioną przeze mnie).
    Początkowo chciałem wykonać ją w Eaglu, ale nie wiedziałem jak rozstawić tranzystory tak aby potem bez problemu pasowały do radiatora więc postanowiłem zrobić ją na początku ręcznie, a potem dopracować w paincie.
    Hand box ATX-1800 spalone końcówki Hand box ATX-1800 spalone końcówki

Mam parę pytań co do dalszej naprawy:
    1. Na drugim kanale nikt nie ruszał tranzystorów to czy mogę (pomimo tego że mam wyjęty pierwszy kanał) odpalić wzmacniacz, podłaczyć jakiś stary głośnik i zobaczyć czy będzie grało czy charczało itp. ?
    2. Jaka jest kolejność montażu tranzystora do radiatora (pasta->podkładka->tranzystor) ?
    3. Po zamontowaniu tranzystorów na miejscu, powinienem skręcić potencjometr do ustalania prądu spoczynkowego na minimum i na nowo go wyznaczyć prawda ?
    Reszta pytań zapewne pojawi się przy dalszym ciągu naprawy. Jeżeli coś pominąłem proszę o dopisanie.

0 2
  • #2 12 Wrz 2016 14:55
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

Cytat:
    1. Na drugim kanale nikt nie ruszał tranzystorów to czy mogę (pomimo tego że mam wyjęty pierwszy kanał) odpalić wzmacniacz, podłaczyć jakiś stary głośnik i zobaczyć czy będzie grało czy charczało itp. ?

Można, tylko sprawdź czy nie ma żadnych zwarć, luźnych przewodów, które mogą je spowodować itp. Przed podpięciem głośnika można zmierzyć napięcie na wyjściu końcówki.

Cytat:
    2. Jaka jest kolejność montażu tranzystora do radiatora (pasta->podkładka->tranzystor) ?

Masz przykładowy montaż na 2 kanale.

Cytat:
    3. Po zamontowaniu tranzystorów na miejscu, powinienem skręcić potencjometr do ustalania prądu spoczynkowego na minimum i na nowo go wyznaczyć prawda

Najlepiej nie ruszać potencjometru przed uruchomieniem, gdyż można się pomylić (ustawić w złym kierunku itp). Po uruchomieniu oczywiście prąd spoczynkowy należy wyregulować. Pamiętaj aby sprawdzić Hfe tranzystorów które będziesz montował. Powinny być jak najbardziej zbliżone. Każdy prosty multimetr to mierzy.

Zazwyczaj uszkodzone jest nie tylko to co ma widoczne ślady spalenizny. Przed uruchomieniem naprawianego stopnia końcowego należy w miarę możliwości dokładnie sprawdzić pozostałe diody/tranzystory etc, przynajmniej czy nie są "przebite" czyli zwarte.

0
  • #3 25 Wrz 2016 17:18
    BlackHerox
    Poziom 7  

Witam ponownie.
    Dzisiaj znalazłem chwilkę i przysiadłem do wzmacniacza. Okazało się że główny transformator nie ma zasilania na wejściu. Odlutowałem przewody od płytki tak abym mógł ją zobaczyć od strony elementów (szczerze mówiąc myślałem że jest ich tam masa ale okazało się że wręcz przeciwnie). Tak jak widać, są tam dwa przekaźniki, transformator, mostek prostowniczy itd.
    Przekaźniki wraz z dwoma elementami (nie mam pojęcia co to jest, zaznaczyłem je na zdjęciu na zielono) odpowiadają chyba za załączenie zasilania na transformator główny. Jest to chyba jakiś prosty układ soft startu ? Czy mógłby mi ktoś napisać co to za elementy (te zaznaczone) oraz jak taki soft start działa (zasadę działania TEGO układu).
    Z góry dziękuję. Hand box ATX-1800 spalone końcówki Hand box ATX-1800 spalone końcówki

Co do elementów już wszystko wiem. Jeszcze jak by ktoś był tak miły i wyjaśnił mi jak najprościej jak działa ten soft-start.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo