Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór nowej pralki do 1500zł - mętlik w głowie

adnage 11 Sep 2016 18:41 5589 1
 • #1
  adnage
  Level 8  
  Witajcie, i z góry przepraszam za długi post, ale chcę wszystko uwzględnić,

  Po 15 latach pralka Boscha odmówiła w końcu całkowicie posłuszeństwa i poszukuję nowej pralki. Jako że 15 lat to bardzo dużo, myślę, że nawet najtańsza nowa pralka będzie prała co najmniej tak dobrze jak moja poprzednia. A dla mnie ilość bajerów i różnych niepotrzebnych funkcji jest mało ważna. Chcę przede wszystkim pralkę jak najbardziej niezawodną, możliwie bezawaryjną, a w razie awarii, jak najtańszą w naprawie. Oczywiście wiem, że 1500zł to nie jest duży budżet, no ale co zrobić.

  Może po prostu wymienię najważniejsze oczekiwania wobec pralki:
  • Aby jak najdłużej pochodziła bez większej awarii, a potem była tania w naprawie
  • Pobiera jak najmniej wody
  • Pojemność 6-7 kg
  • wymiary bez znaczenia (może być slim i normalna)
  • maks. 1500zł  Na początku znalazłem tego Samsunga http://www.ceneo.pl/36329575#tab=click
  W tej cenie wydaje się być na papierze najlepszą opcją, ale... czy na pewno pralki Samsunga wyróżniają się niezawodnością? Czytałem różne opinie. Co z tego, jak pralka będzie dobra, jak za parę lat zacznie szwankować, a jej naprawa będzie droga?

  Tak więc trochę poszperałem i wyczytałem, że dobrze by było, gdyby pralka miała wymienne łożyska, dzięki czemu koszty ewentualnej naprawy będą niższe. Podobno pralki Amiki takie są. Znalazłem taki model http://www.ceneo.pl/38744212#tab=reviews

  Jest również taki model Beko http://www.ceneo.pl/42087563

  No i parę modeli LG, którego pralki chyba też mają wymienne łożyska (?) http://www.euro.com.pl/pralki/lg-f10b8nd1.bhtml
  http://www.euro.com.pl/pralki/lg-f12b8nd0.bhtml
  http://www.euro.com.pl/pralki/lg-f1096nd.bhtml
  Powiem szczerze, że do LG mam zaufanie, bo w domu mam ich kilkunastoletnią lodówkę, dwa telewizory i monitor i nie mam z nimi żadnych problemów.

  No i nie wiem za bardzo, co wybrać. Wszystkie pralki mają podobne możliwości, a czytając opinie o pralkach, dostaję mętliku, bo jedni piszą, że w tej cenie Amica jest jedna z najlepszych, drudzy że jest fatalna. Jedni chwalą LG, drudzy odradzają, bo to koreańczyk. Tak jak mówiłem - nie oczekuję od pralki żadnych bajerów. Chcę tylko, żeby pochodziła możliwie jak najdłużej i zużywała mało wody. Skoro o wodzie mowa... Jak bardzo mam się kierować podanym rocznym zużyciem wody w specyfikacjach pralek? Są one miarodajne? Bo Samsung wymieniony na początku ma podane 7300 litrów/rok a np. LG 9500 litrów/rok.
 • #2
  dozoku
  Level 11  
  Też jestem w trakcie szukania pralki, założenia mam zresztą podobne. Narazie przymierzam się do zakupu Boscha i jestem z nimi w ciągłym kontakcie, ponieważ próbuję ustalić, które seria mają rozbieralny zbiornik i wymienne łożyska. Dowiedziałam sie, że wymienne łożyska pralki 60` mają wszystkie z serii WAE i WAN na początku. O ile te WAE są już potwierdzone przez użytkowników, seria WAN jest nowsza i widać jeszcze nienaprawiana, ale Bosch potwierdza wymienność łożysk również w tej serii: "wszystkie modele z serii WAN posiadają rozbieralny bęben oraz dostęp do łożysk" i jeszcze uzupełnienie "W pralkach z serii WAN łożyska nie są zgrzane z tylną częścią bębna, występują jako osobna część. Natomiast serwis autoryzowany w warunkach domowych zawsze wymienia łożyska z tylną częścią zbiornika, nie oferujemy usługi wymiany samych łożysk. Tylko serwisy nieautoryzowane mogą podjąć się takiej wymiany".
  Zastanawiam się również na Samsungiem, ale tu każdorazowo otrzymałam odpowiedź, że zbiornik jest rozkręcany ale wymienia się zawsze tylną połówkę zbiornika z łożyskami (razem). Być może gdzieś w serwisach nieautoryzowanych dałoby się wymienić same łożyska? Ktoś coś wie na ten temat?
  Jaką pralkę wybrałeś?