Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

REMA Toccata 940/2 - Brak reakcji na zmiany częstotliwości UKF

sibibibi1 11 Sep 2016 20:18 2013 6
 • #1
  sibibibi1
  Level 11  
  Witam!
  Trafił do mnie w.w. amplituner. Jak go dostałem nie działał wzmacniacz oraz nie działała skala - nie dało się zmienić częstotliwości. Wczoraj udało mi się zrobić skalę i wzmacniacz. Jak się okazało powodem nie działającej skali była zapieczona tulejka przy agregacie. Powodem niedziałającego wzmacniacza były zaśniedziałe bezpieczniki. Na początek podłączyłem komputer pod wejście magnetofonowe i amplituner gra bardzo ładnie i czysto. Potem wziąłem się za przestrojenie. Jak w TYM temacie (dokł. post #42) wylutowałem kondensatory: C102, C110, C111, C127. Nie skracałem żadnych cewek ani nie zmieniałem pojemności innych kondków. Ustawiłem napięcia strojenia na 2-25V (wychodzi mi 1,8-25,7V), poskładałem, zamknąłem ekran i wylutowałem jeszcze płytkę która była przylutowana do głowicy i kablem była podłączona pod wtyk antenowy. Problem jest taki że po włączeniu amplitunera, ustawieniu go na zakres U i włączeniu sensora U0, amplituner nie reaguje na zmiany położenia gałki głównej jak i po przełączeniu na programator tych małych.
  Napięcia strojenia dochodzą, wcześniej myślałem że to wina oderwanego kabelka od właśnie tych napięć ale po przylutowaniu dalej to samo. Dodam że na innych zakresach wzmacniacz
  łapie zakłucenia. Dodaję fotki płytki głowicy i tej płytki od anteny.
  Z góry dzięki.
  Pozdrawiam Sebastian

  REMA Toccata 940/2 - Brak reakcji na zmiany częstotliwości UKFPłytka an..ny.JPG Download (477.51 kB)
  REMA Toccata 940/2 - Brak reakcji na zmiany częstotliwości UKFGłowic..JPG Download (3.15 MB)
 • #3
  sibibibi1
  Level 11  
  D214d3k wrote:

  Na kołku M41 sprawdź wartość napięcia (26.5V).

  Jeżeli jest to kołek widoczny bez odkręcania płytki (od góry) to jest równo 26,5V

  D214d3k wrote:

  Wejście 108 płytki głowicy sprawdź w jakim zakresie zmienia się napięcie warikapowe.

  Ja napięcia warikapowe podałem jako napięcia strojenia. Sprawdzałem też na 108. Zakres ustawiałem na 2-25V jest 1,8-25,7V.

  Płytkę wlutuję jutro, i dam znać.

  Z góry dzięki za zainteresowanie tematem.
  Pozdrawiam Sebastian
 • #4
  sibibibi1
  Level 11  
  Dzisiaj wlutowałem płytkę o której mówiłeś, jednak dalej bez zmian. Postanowiłem posprawdzać napięcia na tranzystorach i bardzo się zdziwiłem. Wszędzie jest zero. Zacząłem od sprawdzenia napięcia na SF245. Na bazie powinno być 5,7V jest 0V. Na innych nóżkach to samo. Inne tranzystory też mają 0V. Napięcie warikapowe dochodzi. Niewiem co może być uszkodzone. Proszę o podpowiedź jakie pomiary mam wykonać.
  Pozdrawiam Sebastian
 • Helpful post
  #5
  D214d3k
  Level 39  
  104 złącze wchodzi zasilanie toru UKF. Po prawej stronie schematu. Nie widzę tam napięcia ale powyżej 13V powinno być. Jeśli nie ma 220R opornik i dalej cofaj się w stronę zasilacza.
 • #6
  sibibibi1
  Level 11  
  Napięcia zasilacza sprawdzałem i były wszystkie poprawne oprócz 56V ale już to naprawiłem. Dzisiaj sprawdzę dalej.
  Dzięki za odpowiedź.
  Pozdrawiam Sebastian
 • #7
  sibibibi1
  Level 11  
  Sprawdziłem napięcia na 104. Na początku miałem zero, ale po zdemontowaniu płytki głowicy okazało się że mam zwarcie do masy. Po usunięciu delikatnej ryski cyny napięcie wróciło do 14,8 V. Niestety głowica dalej nie reagowała. Zacząłem przesuwać się po 107 punkcie na głowicy. Zacząłem sprawdzać tranzystory i okazało się że na T202 nie ma napięć. Zacząłem sprawdzać elementy dokoła i padło na R213. Na jednej nóżce było około 16 V a na drugiej 0 V. To był chyba zimny lut, bo jak wylutowałem rezystor to jego rezystancja mieściła się w tolerancji. Wlutowałem spowrotem i UKF się odezwał. Tylko nie wiem jak wyregulować zakres bo max częstotliwość to ok. 94MHz, ale myślę że sam do tego dojdę. Temat myślę że wyczerpany. Dzięki Ci za podpowiedzi. ;) Leci pomógł.
  Pozdrawiam Sebastian.