Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik sygnału z HF na głośniki przednie

07 Lip 2005 20:52 999 6
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie

Jak w tytule ....chce zrobić przełącznik sygnału z radia i zestawu HF do telefonu -> innymi słowy zamiast głośniczka z zestawu HF chce wykożystac przednie głośniki z instalacji CAR AUDIO samochodowej.

Pomysł mam banalny, a za razem niezbyt wygodny - a mianowicie można zastosowac przekaźniki które będa sterowane sygnałem MUTE z zestawu HF..... jednak trzeba by zastosowac 4 przekaźniki :/

Powiedzcie co proponujecie innego ......zamiast przekaźników ??
    A ....i jeszcze jedno, czy odłączając i włączając głosniki ( bo tak to będzie wyglądało dla radia samochodowego)...tak często.....nie uszkodze końcówki mocy w radioodbiorniku ??

Pozdrawiam

P.S.
    Wiem , że może moje pytania i watpliwości wydają się smieszne, bądź laickie...ale nie mam zbyt dużego doświadczenia...więc prosze o wyrozumiałośc i pomoc
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Nie uszkodzisz, pod warunkiem że zaprojektujesz to mądrze. Oczywiście przekaźnik do tego będzie najlepszy. Ale zwracam Ci uwagę że okrojone pasmo telefoniczne ma lepsza wyrazistość na małym głosniczku niż na dużych głośnikach radiowych. Miałem okazję niedawno montować coś takiego fabrycznego w Nissanie i efekt był bardzo przyzwoity bo głosniki przednie były raczej marnej klasy. Aha, w układzie wypadało by dodać jakiś wzmacniaczyk bo ten z zestawu może nie pociągnąć dwóch mocnych głośników i zastosować filtr pasmowy na jego wejściu by nie dudnił za bardzo ani nie syczał.

SławeK
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    No serdecznie dziękuję za rade :)

Nadchodzi weekend i będzie chwilka czasu więc coś nasmaruję i pochwale się schemacikiem :) ....liczę że będziesz chciał na niego zerknąć swoim łaskawym okiem specjalisty :)
  • Poziom 12  
    No ...przepraszam, że nie zdążyłem w poniedziałek. Na domiar złego wywala mi się system :/
    Dla tego schemacik jest odręczny :(
    Mam nadzieję, że będzie czytelny :)

Więc tak -> jako wzmacniacz zastosowałem TDA 7057Q - z dokumentacji wzięłem schemat i wartości elementów....więc teoretycznie powinno być ok :)

Wspominał Pan panie Sławku, że jak mądrze zaprojektuję to nie popalę końcówki w radiu ......mądrze zaprojektowałem ?? :)

A ...i jeszcze jedna - wspominałe Pan o filtrach ...co konkretnie miał Pan na myśli ?? Co dokładnie chcemy odcinać ?? Poszperam po książkach i sieci i coś się powinno znaleźć :)

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Ogólnie koncepcja dobra ale widać brak doświadczenia. Po co końcówka mocy stereo, słaba prosta mono będzie znacznie lepsza o jak najgorszych parametrach, w zasadzie im gorsza tym lepsza. Poza tym Mute z telefonu czy zestawu może nie pociągnać przekaźnika, szczególnie jak będzie miał cewkę niskooporową. Lepiej by było dorobić driver do tych przekaźników. Następna sprawa, po co 4 przekaźniki do odłączania głośników, lepiej dwa ale z podwójnymi stykami, mute też z tych driverów a nie bezpośrednio. Pozostało by odfiltrować składową stałą na wejściu końcówki mocy i dorobić regulację czułości. A potem można "dopieszczać" układ zmieniając pracę końcówki przez sprzężenie zwrotne by ograniczyć jej pasmo.

To tak na szybko co zauważyłem.

SławeK
  • Poziom 21  
    A może dało by się wpiąć w końcóweczkę mocy radyjka na którym ma to działać. Jeżeli radio ma funkcję mute to odpiąć ją od końcówki i na drodze wejścia sygnału audio rozciąć ścieżkę za multiplekserem analogowym radia i wstawić jeszcze jeden multiplekser ewentualnie mały przekaźniczek załączany sygnałem mute z HF. Koszty znikome, dzwięk na 4 głośniki i możliwośc reguacji głośności i innych parametrów z poziomu radia. Problemem jest natomiast odnalezienie odpowiednich ścieżek do przecięcia o dopasowania poziomów sygnału ponieważ sygnał z HF będzie za duży polecam założyć peerkę żeby "ustawić" ten sygnał tak żeby nie było zniekształceń. Czasami zdarza się ze multiplekser zastosowany w radiu ma jedno wolne wejście i wtedy to już wogóle grosze taka przeróbka kosztuje.
  • Poziom 12  
    Witam !!! :D Wracam do żywych :)
    Ostatnio cisza i nic sie nie działo w tym temacie ....:/
    Obiecuję się poprawić i powalczyć z zagadnieniem :)

Wszystkich zainteresowanych ponownie zapraszam do współpracy ....lub kibicowania :)

Jak urodzi się jakiś sensowny schemacik obiecuję się nim podzielić :)

Pozdrawiam