Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestratory energii elektrycznej, jakie dane zapisują

11 Wrz 2016 22:40 1347 1
  • Poziom 9  
    Witam Forumowiczów,

ja z pytaniem pewnie co dla niektórych osób banalnym.
    Jakie parametry zazwyczaj zapisuj rejestratory energii elektrycznej? Chodzi mi o pomiary czterokwadrantowe.

Z tego co wiem dane są uśredniane z jakimś nastawnym interwałem czasowym. W takim przypadku uzyskiwane są parametry: Urms, Irms, f, P, Q, S, PF, energia czynna (pobrana i generowana) oraz bierna (pobrana i generowana).

Oprócz uśrednionych danych zapisywane są wartości maksymalne i minimalne które pomierzono w danym okresie uśredniania. I tutaj mam największe wątpliwości jak te dane są zapisywane. Bo przykładowo moc bierna może mieć charakter indukcyjny bądź pojemnościowy, i w zależności od tego ma wartość dodatnią bądź ujemną. W trakcie okresu pomiaru występuje zmiana obciążenia z indukcyjnego(Q = 600 var) na pojemnościowe(Q = -400 var). Rejestrator zapisze Qmax = 600 var, Qmin = -400 var, czy może podzieli moc bierną na składową indukcyjną i pojemnościową Q_L_max = 600 Q_C_max = 400 ?

Podobne mam wątpliwości co do mocy czynnej (pobranej i generowanej).

Może ktoś, kto ma styczność z takim sprzętem rozjaśni moje wątpliwości? Albo przedstawi jakiś przykładowy plik z takiego rejestratora?
  • W2 Usługi badań i pomiarów