Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LNA-177 - Czy on wzmocni pasmo VHF dla anteny DIPOL 16/21-60

12 Wrz 2016 10:33 2943 29
  • Poziom 15  
    Witam
    Z czystej ciekawości zapytam czy wzmacniacz LNA-177 z połączeniu z anteną DIPOL 16/21-60 rzeczywiście wzmocni sygnał w paśmie VHF ?

Wg tego co podaje producent na swojej stronie WWW ...
    Cytat:

Wzmacniacz pracuje w pasmach: BIII, IV, V. Ekranowana obudowa eliminuje wrażliwość na zakłócenia. Urządzenie posiada znak CE.

powinien wzmocnić ale czy nie zachowa się on jak tłumik w połączeniu z anteną DIPOL 16/21-60 ?

Oczywiście mam na myśli odbiór MUX-8, a że w mojej okolicy w tym paśmie działa też cyfrowe radio to podłączyłem dla testu tą antenę pod tuner USB ale wartości sygnału SNR były dużo gorsze niż na kawałku przewodu.
    Podobnie przy tropo z Gdańska sygnał szczątkowy MUX-8 był na antenie teleskopowej a na DIPOLU brak sygnału.

Podejrzewam, że sygnał będzie choćby słaby ale wiadomo, że jakość jest ważniejsza przy sygnale DVB-T.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 19  
    386dx napisał:
    ale czy nie zachowa się on jak tłumik w połączeniu z anteną DIPOL 16/21-60 ?

Tłumikiem będzie tu antena, ponieważ jest do pasma UHF (tłumi inne pasma). Poza tym jest jeszcze pytanie, czy Mux 8 masz/będziesz miał w polaryzacji poziomej - większość nadajników Mux 8 ma pracować w polaryzacji pionowej.
  • Poziom 15  
    Akurat mam to szczęście o ile potwierdzą się koordynację nadajników z tego źródła
    http://www.bundesnetzagentur.de/SharedDocs/Do...atenDVBT_zip.zip?__blob=publicationFile&v=184

MUX-8 będzie u mnie w poziomie.
    Wiem, że polaryzacja ma duże znaczenie bo mam też możliwość odbioru MUX-4 nadającego "w pionie" i widzę jak skacze jakość pomimo dobrego sygnału.

U siebie to pewnie już testujesz MUX-8 bo Kosztowy nadają go od pewnego czasu.
  • Poziom 43  
    Zobacz z anteną siatkową np. ASP-8. Mogą być również te inne siatkowe-np. DPM HN17K.
    LNA177 jak już to z zasilaczem z regulacją.
  • Poziom 19  
    386dx napisał:

Nadają z mocą 20kW ale w moim kierunku jest tłumienie do ok. 1-1,5kW, więc nie bardzo jest co testować przy tej odległości i mało korzystnym profilu terenu. Może ten teren ma być (w przyszłości) pokryty sygnałem z innego nadajnika.
  • Poziom 31  
    Przed chwilą sprawdziłem przeszukałem i mam test Kosztowy :)
  • flexghzflexghz
  • Poziom 19  
    Oświęcim to całkiem inny azymut i nie bardzo ma to związek z pytaniami autora tematu :wink:
  • Poziom 15  
    LeDy napisał:
    Zobacz z anteną siatkową np. ASP-8. Mogą być również te inne siatkowe-np. DPM HN17K.
    LNA177 jak już to z zasilaczem z regulacją.

Obecna instalacja jest z zasilaczem regulowanym.

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-60_ze_wzmacniaczem_lna-177_A1615.htm

Na ten moment mam 150 km do najbliższego nadajnika MUX-8, możliwe że niedługo a nie dopiero w grudniu Emitel odpali bliższy mi nadajnik MUX-8 oddalony około 20 km lub 50 to niezależne ode mnie i jeśli będzie słabo to pomyśle nad Twoim rozwiązaniem.

Adi01 napisał:
    386dx napisał:

Nadają z mocą 20kW ale w moim kierunku jest tłumienie do ok. 1-1,5kW, więc nie bardzo jest co testować przy tej odległości i mało korzystnym profilu terenu. Może ten teren ma być (w przyszłości) pokryty sygnałem z innego nadajnika.

Ach te wycięcia u mnie pewnie będzie podobnie ale mam bliżej tak jak pisałem 20 lub 50 km z tym, że tam gdzie jest 50 będzie polaryzacja pionowa. Moce w moim kierunku będą po około 16 kW w obu przypadkach. MUX1-3 z tego dalszego nadajnika odbieram bez problemu a tam jest 20-23 kW ale w poziomie.
  • Poziom 19  
    Dopóki nie ma sygnału jakiekolwiek kombinacje z instalacją nie mają sensu szczególnie, że nie masz pewności w jakiej polaryzacji będziesz miał sygnał.
    Jedyne wyjście, to poczekać co i jak uruchomią, i dopiero wtedy dostosować instalację.
  • Poziom 15  
    Pytanie z innej beczki w oczekiwaniu na MUX8

W jaki sposób ochronić puszkę antenowa konkretnie taką jaką mam u siebie
    https://sklep.delta.poznan.pl/puszka-antenowa-ps-dipol_l1_p9351.html
    Jak wiadomo zaczęły się ulewy i wczoraj wieczorem musiałem dosłownie wylewać wodę z takiej puszki po całodniowych opadach. Antena wisi dopiero trochę ponad 1,5 roku na odbiór nie narzekam ale w moim egzemplarzu słabo trzymają te zaczepy i silniejszy podmuch wiatru potrafi podnieść skrzydło puszki.
    Pierwszy pomysł wywiercić dziury w tej puszcze to woda będzie ściekać jak trafi się jej więcej.
    Drugi worek plastikowy założyć na puszkę i taśma zakleić.
    Trzeci to zakleić mocnym klejem w suchy dzień.
  • Poziom 43  
    Taśmą aby się nie otwierała i łączenie obu części. Dziurki z dołu. No niestety takie dziadostwo robią.
  • Poziom 43  
    Darek.S napisał:
    LeDy napisał:
    Taśmą aby się nie otwierała i łączenie obu części.

Ja zawsze spinam puszkę opaska samozaciskowa czyli popularna "trytytką" Ale taśma ma też pewne zalety.

Same zalety.
  • Poziom 15  
    Nie ma się co dziwić skoro taka puszka kosztuje około 3-4 zł i jest najtańszym elementem zestawu.
    Co do taśmy jeden minus ptaki w mieście gołębie są oswojone i nie boją się nawet samochodów a co dopiero anten na których mogą sobie spokojnie posiedzieć i obserwować okolice.
    Z trytytką jak i taśmą spróbuję co mi zaszkodzi ale zaczekam na suche dni. Bo jak na razie wiatr się uspokoił i nie zacina mi na puszkę pomimo praktycznie całodniowych opadów.
  • Poziom 43  
    386dx napisał:

Z trytytką jak i taśmą spróbuję co mi zaszkodzi ale zaczekam na suche dni. Bo jak na razie wiatr się uspokoił i nie zacina mi na puszkę pomimo praktycznie całodniowych opadów.

Zapomniałeś jeszcze o dziurkach.
  • Poziom 32  
    LeDy napisał:

Zapomniałeś jeszcze o dziurkach.

Tak a propo dziurki to w antenach z Dipola jest fabryczna ( chyba, że przez przypadek została zalepiona okrągłą nalepką. I jeśli tylko antenę zamontuje się prawidłowo to spełnia swoją rolę. W przeciwnym bowiem przypadku jeśli zamontujemy antenę dziurką do góry to hmm :| . Dodatkowa dziurka potrzebna będzie jeśli antenę zamontujemy na polaryzację V czyli na Mux8. Ale w temacie jest mowa o antenie 16/21-60 a tej w pionie raczej montować nie będziemy...
  • Poziom 15  
    Dziurka była zalepiona oryginalnie przez producenta niebieską-żółtą naklejką z logiem Dipola.

Na razie dałem taśmę - pierwszy deszcz wczoraj przetrwała, dziś sucho.
  • Poziom 32  
    Darek.S napisał:
    chyba, że przez przypadek została zalepiona okrągłą nalepką

386dx napisał:
    Dziurka była zalepiona oryginalnie przez producenta niebieską-żółtą naklejką z logiem Dipola.

Widocznie pracownicy nie zostali przeszkoleni do czego potrzebna jest dziurka ani w nalepianiu nalepek ... :wink: :D
  • Specjalista Sieci, Internet
    Darek.S napisał:
    Widocznie pracownicy nie zostali przeszkoleni do czego potrzebna jest dziurka ani w nalepianiu nalepek ...

Eeee - dam głowę, że doskonale wszyscy wiedzieli... - to celowe działanie.
    Szybciej się coś uszkodzi, zniszczy, zepsuje to i prędzej wrócisz do sklepu kupić nowe - ja to nazywam operatywność.
  • Poziom 32  
    KOCUREK1970 napisał:
    to celowe działanie.
    Szybciej się coś uszkodzi, zniszczy, zepsuje to i prędzej wrócisz do sklepu kupić nowe - ja to nazywam operatywność.

:D a nie napomknąłem o tym czasem...?
    Darek.S napisał:

Jest jedna wada... trwa to trochę dłużej. Może trochę krócej "trzyma" ale w obecnych czasach poważne firmy zadają sobie dodatkowy trud by "trzymało " krócej.

:wink: Ale, że z nalepką to celowe działanie to bym nie wpadł :| I osobiście w to wątpię. Anteny "Dipola" kupuję wprost od producenta firmy "Luxon" i przeważnie nalepka dziurki nie zasłania choć zdarzało się... Dlatego o tym wspomniałem. I tak tez było u Autora nie dziwota zatem , że miał wodę. Na zakończenie dodam, że woda oczywiście korzystna w puszce nie jest ale jak jest wzmacniacz to ulega on zniszczeniu natychmiast. Bo jak jest sam symetryzator trwa to znacznie dłużej...
  • Specjalista Sieci, Internet
    @Darek.S
    Najgorsze jest to, że wszyscy o tym wiedzą (producenci i instytucje to monitorujące), że postarzają celowo swoje produkty, a i tak nie ma gdzie i do kogo tego zgłosić - nikogo to nie interesuje a biznes się kręci.
    Darek.S napisał:
    Ale, że z nalepką to celowe działanie to bym nie wpadł I osobiście w to wątpię.

Przecież mogła być mniejsza o innym kształcie, i po co komu nalepka na puszce antenowej? (Ty masz wzrok snajpera bez lunety, by z ulicy dostrzec producenta anteny?).

Producenci coraz częściej stosują takie "manewry", że do ich sprzętu pasują tylko części od nich samych (dziwny gwint na śrubie, dziwne zaciski, rozstaw mocowań, kształt czegoś).
    Miesiąc temu firma HP poinformowała, ze w ich drukarkach tylko ich oryginalne tonery będą działać... - po miesiącu już mieli sprzedaż mniejszą o 15% i już się z tego wycofali (zapewne tylko chwilowo).
  • Poziom 15  
    Jestem po pierwszych testach 2 etapu wdrożeń MUX-8 najbliższy nadajnik Konin/Żółwieniec 81 km na antenie DIPOL 16/21-60 z wzm. LNA-177 brak sygnału siła/jakość 0/0. Z tego obiektu w paśmie UHF mamy MUX1-3 i odbieram nawet tyłem MUX1 i 2 siła minimum normalne warunki troposferyczne 9-14/jakość 10, a MUX-3 z racji tylko 15kW bez tropo nie osiągalne.
    Oczywiście wiem, że ta antena nie jest na to pasmo ale testowałem też na 2 teleskopowych antenach takich jak do radia i też nic pomimo, że radio FM gra na nich z tego obiektu idealnie w mojej lokalizacji.
    Wniosek z tego jest taki, że bez anteny dedykowanej na to pasmo będzie raczej ciężko z odbiorem z dalszych odległości.
  • Poziom 32  
    386dx napisał:

Wniosek z tego jest taki, że bez anteny dedykowanej na to pasmo będzie raczej ciężko z odbiorem z dalszych odległości.

I nie tylko z tym będą problemy. Starsze dekodery mogą mieć problemy z dźwiękiem ( EAC3 ). Ja wczoraj wstroiłem Mux8 na NBox-ie 2850 i mam tylko EPG. Obrazu brak pomimo dobrego sygnału. Na paroletnim LG MUx8 szatkuje i nie do oglądania w menu pokazuje , że jakość dobra( poziom 75dB/µV Mer 28 preBER 10E-4 więc w porządku. W pomieszczeniu obok ciut nowszy LG-k pracuje bez problemu. I tutaj już jakość MUX8 w menu max. MUX1,2,3 na obu bez zarzutu.

Dodano po 24 [minuty]:

Dodam, że ten LG-ik robi problemy wieczorem ( dokładnie teraz, wczoraj wieczór podobnie). Rano jak sprawdzałem było O.K. No cóż nowość i trzeba to ogarnąć. Swoja drogą ciekawostka czemu akurat wieczór. Czyżby wzmożona aktywność LTE. Akurat na VHF mam założony filtr do 280MHz wiec na pewno nie tędy. Ale na UHF chwilowo filtry zdemontowałem... Wzmacniacz to AMS dwa wejścia UHF ( jedno antena drugie modulator) i po jednym na radio i VHF.
  • Poziom 32  
    Darek.S napisał:

Dodam, że ten LG-ik robi problemy wieczorem ( dokładnie teraz, wczoraj wieczór podobnie). Rano jak sprawdzałem było O.K. No cóż nowość i trzeba to ogarnąć. Swoja drogą ciekawostka czemu akurat wieczór. Czyżby wzmożona aktywność LTE. Akurat na VHF mam założony filtr do 280MHz wiec na pewno nie tędy. Ale na UHF chwilowo filtry zdemontowałem...

Może off topic, ale skoro już zacząłem... Założyłem z powrotem pułapkę Telmora ( środkowo przepustową - u mnie bardzo silny jest CDMA Orange na 466MHZ i dużo go nie tłumi bo raptem kilka dB - ale zawsze...) i Mux8 na razie dobrze. Zresztą z góry tylko ciut słabiej za to C61,62,63 i 64. Ktoś tutaj wypowiedział się, że może być wpływ radia Bajka ( akurat 2-ga harmoniczna jest w pasmie kanału Mux8. Post wylądował w koszu. Nawet nie wiem czy radio Bajka jest u mnie i czy na tej częstotliwości ale najwyraźniej przesterowywało LTE. A czy S40 czy od góry na upartego mógłbym sprawdzić :|
  • Poziom 15  
    Darek.S napisał:

I nie tylko z tym będą problemy. Starsze dekodery mogą mieć problemy z dźwiękiem ( EAC3 )

Według informacji z forum Emitela sprzęt kupiony w latach 2013 i późniejszych niespełniający norm dotyczących dźwięku można wymienić ale tylko do końca tego roku. Problem jest z tym, że tylko teoretycznie 70% społeczeństwa może odbierać już teraz MUX-8 ale nie wiadomo ile to robi i w styczniu jak już MUX-8 ma mieć prawie pełne pokrycie mogą być problemy z dźwiękiem, ale wtedy to już będzie jak to się mówi przysłowiowo po ptakach. Dlatego dziwi mnie hamowanie przez UKE decyzji rezerwacyjnych cały czas czeka jeszcze z 15 obiektów w ramach 2 etapu wdrożeń. Emitel ma pewnie wszystko zaklepane bo po planowanych konserwacjach widać, że inne obiekty będą konserwowane niż te które czekają na start MUX-8.
    Już 9 listopada startuje druga stacja z MUX-8 Nowa TV.
  • Poziom 15  
    Darek.S napisał:

I nie tylko z tym będą problemy. Starsze dekodery mogą mieć problemy z dźwiękiem ( EAC3 )

Info z forum Emitela z 2 grudnia.
    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Nadawców EmiTel dodał ścieżki dźwiękowe w standardzie MPEG we wszystkich programach w MUX-8.
  • Poziom 43  
    386dx napisał:

Info z forum Emitela z 2 grudnia.
    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Nadawców EmiTel dodał ścieżki dźwiękowe w standardzie MPEG we wszystkich programach w MUX-8.

To dobrze, że ktoś pomyślał o ludziach i tak zrobili.
  • Poziom 15  
    Ruszył MUX-8 z mojej najbliższej lokalizacji czyli Trzeciewca i na DIPOL 16/21-60 da się oglądać jak nie pada, ale za to na pokojowej prawie zawsze 100% jakości a to najważniejsze bo siła sygnału oscyluje w granicach 58-68 można ustawić więcej siły sygnału ale wtedy spada jakość i pojawiają się zakłócenia. Na wiosnę trzeba będzie pomyśleć pewnie o antenie logarytmicznej która ogarnie oba pasma (VHF/UHF) bo teraz to mam taki stary rozdzielacz sygnału jeszcze pamiętający czasy popularnej konsoli lat 90 Pegasus :)

LNA-177 - Czy on wzmocni pasmo VHF dla anteny DIPOL 16/21-60 LNA-177 - Czy on wzmocni pasmo VHF dla anteny DIPOL 16/21-60 LNA-177 - Czy on wzmocni pasmo VHF dla anteny DIPOL 16/21-60 LNA-177 - Czy on wzmocni pasmo VHF dla anteny DIPOL 16/21-60 LNA-177 - Czy on wzmocni pasmo VHF dla anteny DIPOL 16/21-60
  • Poziom 15  
    Testowy film z odbioru MUX-8 z racji godziny nagrywania filmiku - głos bardzo cichy.
    Antena wewnętrzna ustawiona w polaryzacji H.

Link