Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramotel Slican CBRA1 - Unifon Urmet nie dzwoni

Izydor72 12 Wrz 2016 21:18 1005 6
  • #1 12 Wrz 2016 21:18
    Izydor72
    Poziom 8  

Witam
    Od dłuższego czasu mam instalację z bramotelem Slican.
    Do bramotelu podłączone są:
    Kaseta Laskomex BA-5/1
    Unifon Urmet 1131
    Telefon Siemens Gigaset AL140
    Linię telefoniczną zastępuje moguł GSM LT1 (z centr. alarm.)

Z poziomu telefonu wszystko działa bardzo dobrze natomiast jest problem z unifonem.
    Unifon nie dzwoni - słychać tylko sygnał dzwonienia taki jak w telefonie po wybraniu numeru (chyba że ktoś ma ustawioną jakąś muzyczkę).
    Podsłuch z kasety jest, otwarcie elektrozaczepu też działa.

Działa tak już kilka lat (nie używałem unifonu) - jest tylko jeden problem - podłączony telefon jest bezprzewodowy (z plusami i minusami tego rozwiązania). Gdy się telefon rozładuje ktoś może wieki wciskać przycisk na panelu - nie słyszę dzwonienia więc nie otworzę (no chyba że akurat zobaczę delikwenta)
    Podłączenia zgodnie z instrukcją - czy macie jakieś pomysły?
    Z góry dzięki za wszelką pomoc.[/quote]

0 6
  • SterControl
  • #2 12 Wrz 2016 22:22
    Ircys
    Specjalista Domofony

Dawno nie miałem do czynienia z Bramotelem, ale z tego co pamiętam, to w instalacji z kasetą (domek jednorodzinny) nie ma możliwości pracy równoległej z unifonem.
    Unifon + telefon stosuje się tylko w instalacji wielorodzinnej, gdzie wymagana jest dodatkowa centralka domofonowa.
    Popatrz na schematy.

Pozdrawiam

0
  • SterControl
  • #3 13 Wrz 2016 07:00
    Izydor72
    Poziom 8  

W instrukcji jest nawet schemat dla unifonu Urmet i nie ma wzmianki o kasecie elektroniki. Poniżej cytuje instrukcję:
    "Współpraca ze standardową instalacją domofonu (mieszkanie w budynku wielorodzinnym, lub istniejący domofon w domku) BRAMOTEL® może być także stosowany do istniejących instalacji domofonowych. Ponieważ urządzenie można podłączyć równolegle do istniejącego unifonu, lub zamiast niego, uzyskamy dodatkowo możliwość odbierania rozmów domofonowych przy pomocy aparatu telefonicznego. Dzięki temu będziemy mogli korzystać np. z funkcji automatycznej sekretarki, wykorzystywać telefon bezprzewodowy itp. Ograniczeniem tej funkcji jest posiadanie instalacji domofonu z unifonami podłączonymi na czterech, lub pięciu żyłach. Ponieważ jest to standardowe rozwiązanie dla domofonów analogowych, więc w praktyce występuje najczęściej. "

0
  • Pomocny post
    #4 13 Wrz 2016 07:37
    Ircys
    Specjalista Domofony

Ja to wszystko wiem i według mnie ten opis trochę wprowadza w błąd. Zauważ, że inny sposób podłączenia jest dla wersji z kasetą rozmówną + bramotel (tu nie mamy unifonu!), a inny dla instalacji wielolokatorskiej, gdzie mamy dodatkową centralkę. W wersji z kasetą masz nawet dopisek: DU; SU; MU; P1 - niewykorzystane (nie podłączać), a tu chcesz mieć przecież unifon.
    W wersji wielolokatorskiej (z dodatkową centralką!) masz za to opis: +12; MK; GK;
    EZ; EZ - nie wykorzystane (nie podłączać). Ty chciałbyś mieć i to i to, a tak według mojej wiedzy się nie da.
    Jeżeli masz wątpliwości to może zadzwoń do producenta.

Pozdrawiam

0
  • #5 13 Wrz 2016 18:30
    Izydor72
    Poziom 8  

Rzeczywiście jak czytam kolejny raz to widzę że można to rozumieć tak i tak.
    Jest tak jak mówisz - opis jest do bani. Gdy kupowałem elementy składowe rozumiałem to inaczej a teraz po kolejnym czytaniu rozumiem inaczej.

Mógłbym zamienić unifon na taki laskomexu ( kaseta elektroniki bezpośrednio w unifonie). Jak czytałem różne wątki o bramotelu natknąłem się na informacje że gdy dołączony do domofonu to gdy odbierzemy rozmowę na unifonie to telefon dalej dzwoni (chyba około 3 min) wiec nie jest to rozwiązanie idealne. Najwygodniej było by przerobić ten unifon na telefon (tylko odbieranie bez możliwości dzwonienia) ale nie wiem czy to takie proste. Dla mnie w zasadzie z tego unifonu najbardziej potrzebuje tylko dzwonka.
    Może masz jakiś pomysł na przeróbkę?
    (Ostatecznie mogę wywalić ten unifon i zawiesić zwykły aparat telefoniczny)

0
  • #6 13 Wrz 2016 19:06
    mich-tel
    Poziom 22  

Wydaje mi się, że najtańszy wiszący telefon kupisz za ok. 20-30 zł, więc czy warto się męczyć z przerabianiem.

0
  • #7 13 Wrz 2016 20:07
    Izydor72
    Poziom 8  

Aparat tani będzie ale trzeba unifon zdjąć, szpachlowanie, malowanie, montaż nowego - wiec wolałbym przerobić tego unifona jeśli się da. Skoro to ma być tylko słuchawka to wydaje mi się że raczej powinno się dać - przypuszczam że w telefonie najbardziej skomplikowane jest wybieranie numeru. No ale to tylko takie moje gdybanie.

0