Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica Wysokiego Napięcia DC - pytanie

12 Sep 2016 21:33 2148 17
 • Level 9  
  Witam

  Mam pytanie odnośnie swojej "pracy". Dodaję schemat:Przetwornica Wysokiego Napięcia DC - pytanie20160912_2..538.jpg Download (2.8 MB) (przepraszam rysowane na kolanie :cry: )
  W miejscu Tranzystora ma być IRFP260N. Układ na Timerze NE555 po lewej stronie pełni rolę generatora impulsów - jest to lekko przerobiony prze zemnie prosty układ; jego pierwotna rola to sterowanie diodą LED z częstotliwością regulowaną przez potencjometr 10 kΩ (u mnie 1 kΩ). I tu jest jeszcze wszystko klarowne i działające... Problem leży przy IRFP260N... Na schemacie tego niema, ale jest jeszcze trzeci obwód pomiędzy obwodem generatora impulsów i obwodem trafo powielacza. Obwód ten tworzy - sterowany przez impulsy z NE555 - tranzystor sterujący prądem z trzeciego źródła prądu (pierwsze dla generatora NE555, a drugie dla obwodu trafo powielacza), który jest/ma być podawany na MOSFET jako jego sterowanie. Zdecydowałem się na to z prostego powodu - sam układ NE555 niema na dość mocy by sam sterować MOS'em. Układ już testowałem ze skutkiem na wpół negatywnym, ponieważ tranzystor w obowdzie sterującym (wspomnianym wcześniej) niesamowicie się grzeje. Moja hipoteza:" Część prądu z obwodu T.P. przepływa przez tranzystor sterujący". Czy ktoś może mi wytłumaczyć czemu ten tranzystor się grzeje ? I co zrobić żeby przestał ? Pewnie ktoś powie, że układ jest zaprojektowany bezsensu/zupełnie źle - zrozumiem bo sam czuje, że zrobiłem jakiś banalny błąd lub kilka, ale za Chiny go nie widzę...

  Z góry dzięki za pomoc :D
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 9  
  szymon122 wrote:
  Przecież w sieci masz setki schematów wykorzystania trafopowielacza jako źródła wysokiego napięcia.


  Wiem o tym doskonale, ale chcę być oryginalny...

  _jta_ wiem i w najbliższym dołączę pełny schemat, a co do tranzystora to właśnie tak myślałem, ale nie wiem czy mam zły tranzystor czy źle podłączony :D A to jest różnica... No cóż poeksperymentuję trochę

  Pozdrawiam :D
  Przetwornica Wysokiego Napięcia DC - pytanie20160914_1..935.jpg Download (813.94 kB)

  A może źle podłączyłem MOS'a... Albo w ogóle złego dałem...
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Electronics specialist
  Obydwa tranzystory są źle podłączone. Zwykle bazę BC547 podłącza się przez opornik do wyjścia NE555, emiter do '-zasilania' (czyli pin 1 NE555), kolektor przez opornik do '+zasilania', bramkę MOSFET-a do kolektora BC547, źródło do '-zasilania', dren przez cewkę do '+zasilania. Pytanie, czy BC547 jest tu potrzebny - on sygnału z NE555 nie wzmocni, bo sam NE555 daje taki, że BC547 nie potrafi dać większego - jedyne, co może zrobić, to odwrócić fazę, a chyba jest dobra bez odwracania (jeśli chcesz mieć dużą częstotliwość i energię impulsów na cewce) - czyli można było bramkę podłączyć wprost do wyjścia NE555. Jest ryzyko przepalenia MOSFET-a - energia, zmagazynowana w cewce w czasie, gdy jest on włączony, musi się gdzieś podziać w chwili wyłączenia - jeśli nie pójdzie w iskrę, albo zostanie jej za dużo, to pójdzie w MOSFET-a i może go uszkodzić - może trzeba pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu? Nieco może chronić MOSFET-a podłączenie bramki przez opornik, ale lepiej jeszcze mieć ograniczenie napięcia na drenie.

  Czy rozumiesz działanie takiego układu? Dobrze jest najpierw zrozumieć, jak ma działać, a dopiero potem brać się za podłączanie.
 • Level 9  
  Witam

  Quote:
  Jest ryzyko przepalenia MOSFET-a - energia, zmagazynowana w cewce w czasie, gdy jest on włączony, musi się gdzieś podziać w chwili wyłączenia - jeśli nie pójdzie w iskrę, albo zostanie jej za dużo, to pójdzie w MOSFET-a i może go uszkodzić - może trzeba pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu? Nieco może chronić MOSFET-a podłączenie bramki przez opornik, ale lepiej jeszcze mieć ograniczenie napięcia na drenie.


  Słyszałem o tym, że MOSFET'y ulegają uszkodzeniom, ale jakoś nie chcę mi się wierzyć, że element, który wytrzymuje 200 V napięcia i 50 A prądu naprawdę da się tak łatwo uszkodzić :!: :?: toż to kawał krzemowego krówska :D ...

  Quote:
  Czy rozumiesz działanie takiego układu? Dobrze jest najpierw zrozumieć, jak ma działać, a dopiero potem brać się za podłączanie.


  Powoli, spokojnie, bez pośpiechu przeanalizuję jak będzie płynąć prąd poprzez poszczególne obwody i powinno być dobrze. I dzięki za napomknięcie o zabezpieczeniach... 11x BC547... Niech spoczywają w pokoju :cry: ... Ale masz rację...

  Pozdrawiam :D
 • Level 43  
  Dopowiem laicko do postu kol. _jta_ - 30 mJ czyli 00,3 Ws, czyli 30 miliwatow w ciągu jednej sekundy ubije to twoje ,,krzemowe krówsko 200VDC i 50 A" czyli dziesięć kilowatów. hahaha. Widzisz, jak łatwo się naciąć :D
 • Level 9  
  Witam

  30 mW... Faktycznie jak teraz patrzę na dane odnośnie mojego MOS'a... Ja pierdziu takie bydle... 10 KW... A takie delikatne... Ale żeby przepuścić przez niego taką moc to chyba trzeba by chłodzić go ciekłym azotem :D . Czyli to dlatego wszyscy tak boją się o swoje MOSFET'y. A może... Nie na pewno jeszcze go nie spaliłem bo iskra była na trafo powielaczu... A poza tym można go łatwo sprawdzić podłączając szeregowo baterię i głośnik przez Gate i Source, do Drena minus od drugiej baterii i plus do Gate'a. Jak głośnik pyknie przy włączeniu drugiej baterii to MOS działa. Tak mi się przynajmniej wydaje :D ... Dobra... Odezwę się po robocie.

  Pozdrawiam :D
 • Level 9  
  Witam
  A takie pytanie mam... Czy warystor byłby wstanie ochronić MOSFET'a przed "uderzeniami" ?

  Pozdrawiam :D
 • Level 9  
  Witam

  Czyli jak z tym MOSFET'em ? Mówisz, że BC547 jest niepotrzebny i ja też do tego doszedłem. W takim razie jak podłączyć MOS'a prosto pod ne555 ? Czyżby Gate do Vcc+, Dren do piny 7 ne555 (discharge) ? Oczywiście wiem, że trzeba jakiś rezystor bo już jeden ne555 w ten sposób zjarałem :D

  Pozdrawiam :D
 • Electronics specialist
  Czyżby Gate do Vcc+, Dren do piny 7 ne555

  Obydwa połączenia bez sensu. Gate do OUT (można przez opornik, to spowolni wyłączanie, zmniejszy napięcie; napięcie zasilania NE555 powinno być co najmniej o 2V wyższe od napięcia bramki gwarantującego pełne włączenie MOSFET-a), dren do cewki (której drugi koniec łączysz z +zasilania - niekoniecznie tego, którym zasilasz NE555, nawet lepiej nie tego).

  Czy warystor byłby wstanie ochronić MOSFET'a przed "uderzeniami" ?

  W jakimś stopniu na pewno. A na ile, to zależy od napięcia, na jakie jest MOSFET i napięcia, na jakie jest warystor - jak w cewce powstanie impuls napięcia, to prąd pójdzie albo głównie w warystor (jeśli to on będzie na znacznie niższe napięcie), albo w MOSFET-a (jeśli to on; jak będą na porównywalne napięcia, to rezultat jest nieprzewidywalny).
 • Level 9  
  Witam

  Mam problem... Uruchomiłem dzisiaj układ i usłyszałem nie typowy terkocący dźwięk dochodzący z trafo powielacza... Czy przebiłem uzwojenie wtórne ? Próbowałem sprawdzić multimetrem na zakresie omomierza, ale na wszystkich zakresach pokazywał nieskończony opór ( 1 ). Patrzyłem na schemat tego trafo powielacza (1182.9001) i odkryłem, że moje "uzwojenie pierwotne" to część uzwojenia wyższego napięcia na, którym są odczepy 145 V i 445 V do, których się podłączyłem układ. Może to jest powód uszkodzenia (jeżeli nastąpiło)

  Proszę o szybką odpowiedź

  Dzięki za pomoc :D
 • Electronics specialist
  Mam problem... Uruchomiłem dzisiaj układ i usłyszałem nie typowy terkocący dźwięk dochodzący z trafo powielacza... Czy przebiłem uzwojenie wtórne ?

  To często daje się rozpoznać po dość charakterystycznym zapachu - jeśli jest przebicie i iskry coś przypalają. Trzeba powąchać przed włączeniem, włączyć na dłuższą chwilę, wyłączyć i znowu powąchać. Z tym, że uzwojenia często są zalewane (nie wiem, jak akurat w tym), i dopóki to zalanie jest szczelne (raczej dość szybko powstają w nim mikroskopijne pęknięcia, można spróbować obejrzeć przez lupę), to zapach się nie wydostaje - jakkolwiek z dźwięku też mało powinno się wydostawać.

  Przyczyną terkotu może też być wadliwe działanie układu elektronicznego - jeśli powstaje w nim pasożytnicze wzbudzenie o niskiej częstotliwości. Czy zasilanie tego układu jest dobrze wyfiltrowane? Jeśli nie, to ten terkot może mieć częstotliwość pochodzącą z zasilania, niezależnie od tego, w jaki sposób powstaje. Przy dobrej filtracji zasilania przebicie da raczej dość nieregularne trzaski, a pasożytnicze wzbudzenie raczej równy terkot - to daje możliwość rozróżnienia przyczyny tego terkotu.
 • Level 9  
  Witam

  Alemucha wrote:


  Już to widziałem :| Podłączyłem się najpierw do pin 10 i 11 później próbowałem 3 i 6, 7 i 5, 12 i 4... I najlepsze efekty uzyskuję na 7 i 1. Nie wiem czemu uzwojenie na 145 i 445 V działa mi najlepiej. Oczywiście mówimy tu o najlepszych dotychczasowych efektach czyli iskra od 0,5 do 4 mm... POMOCY ja już nie wiem co robić :cry:

  Pozdrawiam... Dziękuję za każdą pomoc...
 • Level 9  
  Witam

  Dobra... Bycie oryginalnym było dla mnie zatrudne, więc zbudowałem cuś takiego: Przetwornica Wysokiego Napięcia DC - pytaniediagra..jpg Download (27.97 kB)
  Co tu mówić... Efekty są bardzo satysfakcjonujące. Oczywiście nie pomyślałem o tym żeby zrobić kilka zdjęć bądź krótki film, a ponieważ nie chce mi się teraz tego składać zwłaszcza, że jedyny zasilacz jaki mam jest wstanie uruchomić ten układ na 2-3 sekundy, ponieważ to jest prawie 20V i ponad 4A, a on jest na 3,42A i zabezpieczenia odcinają prąd więc nie dość, że nie mogę uruchomić go na pełnej mocy to jeszcze musiał bym się bawić w łapanie iskry na zdjęciu bo właściwie film niema sensu... No cóż w każdym razie temat z przetwornicą zamknięty... Za to teraz mam inne pytanie, które pasuje do tematu więc niech mi ktoś szybko podpowie: Przetwornica Wysokiego Napięcia DC - pytanie20161001_1..728.jpg Download (3.1 MB) Przetwornica Wysokiego Napięcia DC - pytanie20161001_1..735.jpg Download (3.27 MB) Przetwornica Wysokiego Napięcia DC - pytanie20161001_1..742.jpg Download (3.16 MB)
  Jak to trafo od kserokopiarki podłączyć bo mam na nie świetne pomysły - jest małe, mocne (słyszałem, że nawet 8 kV) i chyba niezbyt prądożerne :D . Dokładniej mam z nim problem bo szukałem miernikiem na pinach przejścia i znalazłem dwie piny o rezystancji ~1Ω, więc podłączyłem pod układ mojej poprzedniej przetwornicy (oczywiście nie 12V i 6A bo bym chyba to trafo zjarał) i nic się nie działo tzn. do żadnej piny nie skacze iskra :cry:

  Pozdrawiam :D Dzięki za pomoc

  P.S. Dzięki :-) Naprawdę elektroda.pl potrafi pomóc :D