Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do czego zastosować taki wentylator?

supchem 13 Wrz 2016 00:52 2061 39
  • #1 13 Wrz 2016 00:52
    supchem
    Poziom 21  

Witam,
    przywiozłem dziś ze złomu całkowicie sprawny taki wentylator jak na zdjęciu. Moc 4 kW, 1430 obr/min, średnica 85 cm.
    Macie jakieś pomysły co przydatnego można z niego zrobić, do czego wykorzystać w warsztacie zajmującym się naprawami elektrycznymi, spawaniem i ogólnie pracami ślusarskimi, budową różnych konstrukcji, remontami maszyn rolniczych, malowaniem, toczeniem itd.? Jako wentylator zamontowany w ścianie lub suficie warsztatu odpada bo jest zbyt duży, a poza tym większość prac wykonywana jest na polu.
    Może to pytanie wydaje się trochę śmieszne lub głupie ale zadałem je ponieważ, jeśli uznam że wentylator jest mi zbędny to go sprzedam, ale być może mogę zrobić z niego jakieś przydatne urządzenie, które zobaczę/ okaże się potrzebne już po sprzedaży wentylatora, a drugi taki za gorsze może już mi się nie trafić. Do czego zastosować taki wentylator?

• #3 13 Wrz 2016 01:29
    Karaczan
    Poziom 39  

Przyda się przy remoncie... szybciej farba wyschnie ;)
    Nie mam pomysłu zastosowania całego wentylatora, ale taki silnik zawsze się przyda.

• #4 13 Wrz 2016 01:44
    supchem
    Poziom 21  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Tunel aerodynamiczny do badania modeli :D :D Dronów np

Może by się i nadał ale to nie moja branża. :D

Karaczan napisał:
    Nie mam pomysłu zastosowania całego wentylatora, ale taki silnik zawsze się przyda.

Silnik to prawda że bywa przydatni ale leży mi już kilka podobnych silników na zapasie. :)

• #5 13 Wrz 2016 02:13
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

supchem napisał:
    przywiozłem dziś ze złomu całkowicie sprawny taki wentylator jak na zdjęciu. Moc 4 kW, 1430 obr/min, średnica 85 cm.
    supchem napisał:
    Silnik to prawda że bywa przydatni ale leży mi już kilka podobnych silników na zapasie.
    Chomik, czy co ?? :D :D

• #6 13 Wrz 2016 06:59
    zimny8
    Poziom 33  

Byłby z niego poduszkowiec, taki na uwięzi, po placu se polatasz przy okazji pozamiatasz.
    Albo dołóż do niego pompę wody i możesz se naśnieżać plac.

• #7 13 Wrz 2016 08:58
    wowka
    Poziom 28  

Karaczan napisał:
    ale taki silnik zawsze się przyda.

Taki silnik tak się przyda, że po leżakowaniu kilka lat trafi na złom. To już nie te czasy, żeby robić krajzegę do drewna, czy inne maszyny DIY. Wentylator jako całość jest wiele więcej warty niż ten silnik. Wystaw to na ogłoszenia, może akurat komuś potrzebny taki wentylator.

• #8 13 Wrz 2016 11:50
    Kaszpir77
    Poziom 20  

Wystaw ogłoszenie na jakim portalu, może ktoś akurat robi suszarnię do zboża bo to chyba jedno z zastosowań tego klamota.

• #9 13 Wrz 2016 12:20
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Kaszpir77 napisał:
    Wystaw ogłoszenie na jakim portalu, może ktoś akurat robi suszarnię do zboża bo to chyba jedno z zastosowań tego klamota

A skąd, w suszarniach są wentylatory turbinowe i silniki powyżej 7,5kW.
    Ten fan ot taki sobie wentylatorek.

• #10 13 Wrz 2016 15:04
    supchem
    Poziom 21  

Krzysztof Kamienski napisał:
    supchem napisał:
    supchem napisał:
    Silnik to prawda że bywa przydatni ale leży mi już kilka podobnych silników na zapasie.
    Chomik, czy co ?? :D :D

Jestem dość młody ale już od pewnego czasu zajmuję się tym o czym napisałem w pierwszym poście, czasem też kupuję coś by sprzedać z zyskiem. Moją działalnością interesuje się też coraz więcej osób, trafiają się coraz poważniejsze prace, a to wymaga wyposażenia warsztatu w coraz bardziej profesjonalne maszyny. Wiele urządzeń staram się zrobić sam, bo ceny takich maszyn są naprawdę bardzo wygórowane, a i trwałość nie najlepsza. Jeśli więc mam możliwość za śmieszną cenę przywieźć coś co może się przydać, a jeśli nie to mogę to bez problemów sprzedać za cenę jaką zapłaciłem (czyli nic nie tracąc) lub zazwyczaj z zyskiem to zawsze przywożę takie rzeczy. Wiele z nich wykorzystałem i przy tym zaoszczędziłem na budowie jakiegoś urządzenia, na części zarobiłem, na innych po prostu nie straciłem, ale za to na wszystkim czegoś się nauczyłem, zobaczyłem jak jest zbudowane itp. :D

wowka napisał:
    Taki silnik tak się przyda, że po leżakowaniu kilka lat trafi na złom. To już nie te czasy, żeby robić krajzegę do drewna, czy inne maszyny DIY.

Oj byś się zdziwił jak wiele osób jeszcze różne rzeczy z powodzeniem konstruuje, zaoszczędzając przy tym pieniądze i budując trwałe maszyny.
    Ja to widzę bo wiele osób właśnie przychodzi do mnie bo coś sobie budują i chcą roztoczyć jakieś koło pasowe, wyciąć jakieś elementy, zrobić instalację elektryczną w maszynie itp.
    Poza tym moda na DIY chyba będzie się jeszcze rozwijać jeśli produkowane urządzenia będą coraz gorszej jakości i będą się rozlatywać zaraz po gwarancji.

• #11 13 Wrz 2016 15:37
    Poziom 43  

DObra skoro chcesz go opchnąć to napisz za ile.

• #12 13 Wrz 2016 18:27
    supchem
    Poziom 21  

Jeszcze nie wiem czy chcę opchnąć bo może coś przydatnego z niego zrobię.
    Jak nie znajdzie zastosowania u mnie to za kilka dni ogłoszę go w dziale bazar i na stronie ogłoszeniowej.

• #13 13 Wrz 2016 19:08
    Ture11
    Poziom 33  

Opchnij ludziom z branży filmowej, do nadmuchu na aktorów.

• #14 13 Wrz 2016 19:52
    supchem
    Poziom 21  

wowka napisał:
    Wystaw to na ogłoszenia, może akurat komuś potrzebny taki wentylator.
    Kaszpir77 napisał:
    Wystaw ogłoszenie na jakim portalu, może ktoś akurat robi suszarnię do zboża bo to chyba jedno z zastosowań tego klamota.
    Ture11 napisał:

Ludzie czytajcie ze zrozumieniem!! Temat brzmi "Do czego zastosować taki wentylator?". W pierwszym poście napisałem że jak nie znajdę zastosowania dla niego w mojej branży to sprzedam, więc nie musicie mi tego doradzać.

• #15 13 Wrz 2016 20:03
    Poziom 43  

Zrób drona na uwięzi z kablem zasilającym.

• #16 13 Wrz 2016 23:23
    wowka
    Poziom 28  

supchem napisał:
    Ludzie czytajcie ze zrozumieniem!! Temat brzmi "Do czego zastosować taki wentylator?
    W pytaniu masz już odpowiedź. Wentylator służy do wentylacji, drona z niego nie zrobisz. Jak chcesz to możesz sobie go do łazienki zamontować. Dlatego lepiej go sprzedać, z tym ze "firma" raczej sprzętu ze złomu nie kupi, ale może jakiś rolnik do szklarni, lub mały zakład do przewietrzania hali się skusi.

supchem napisał:
    chcą roztoczyć jakieś koło pasowe, wyciąć jakieś elementy,

Znam ten temat. Szczególnie wtedy gdy jakaś część np do starego kombajnu zbożowego jest niedostępna. Wtedy kombinuje się z roztaczaniem i dopasowywaniem części z innych maszyn.

supchem napisał:
    Oj byś się zdziwił jak wiele osób jeszcze różne rzeczy z powodzeniem konstruuje, zaoszczędzając przy tym pieniądze i budując trwałe maszyny.

Podaj przykład jakie to zaawansowane maszyny DIY konstruują ci ludzie.

• #17 14 Wrz 2016 08:20
    zimny8
    Poziom 33  

To może być wentylator z dużego kurnika, załóż hodowle, do opisanych umiejętności dołóż sobie macanie kur, tudzież seksowanie kurcząt.

• #18 14 Wrz 2016 09:03
    piterek-23
    Poziom 30  

Wymień silnik na wolnoobrotowy, z jednej strony daj mocne źródło światła i będzie fajny efekt disco :)

• #19 14 Wrz 2016 09:11
    zimny8
    Poziom 33  

Do małego ślizgacza, łódki + mały agregat i można śmigać po "bagnach".

• #21 14 Wrz 2016 17:15
    Ture11
    Poziom 33  

supchem napisał:
    Ture11 napisał:

Ludzie czytajcie ze zrozumieniem!! Temat brzmi "Do czego zastosować taki wentylator?". W pierwszym poście napisałem że jak nie znajdę zastosowania dla niego w mojej branży to sprzedam, więc nie musicie mi tego doradzać.

Tak więc skracam swoją wypowiedź do "do nadmuchu na aktorów", może akurat otworzysz studio filmowe :D

@UP: świetny klip :D

• #22 14 Wrz 2016 20:27
    Tommy82
    Poziom 39  

@Strumien swiadomosci swia
    Zrób drona na uwięzi z kablem zasilającym.
    Ten pomysł przypomina mi to co ojciec powiedział bratu jak ten miał malucha i ciągłymi "naprawami" doprowadził go do takiego stanu że co wyjazd wracał na holu.
    Przywiąż go do bramy gumką od majtek to sam będzie wracać.

@supchem
    Możesz z niego zrobić wywiew do malowania czy spawania zawsze troszkę zdrowiej. jak byś dał rade wygospodarować trochę miejsca może by się okazało ze w zimie nie musisz na dworze.
    Może jakiś system rozdmuchiwania po hali ciepłego powietrza z jakiejś kozy no ale 4 kilowaty to troszkę dużo.
    Może jakieś

• #23 14 Wrz 2016 20:41
    partyzancik
    Poziom 17  

Jedyne co mi przychodzi do głowy to zastosowanie jako wentylacja w oborze dla bydła lub w chlewni dla świń.
    U znajomego leży chyba identyczny. Miał trafić do obory ale też leży bezużytecznie.
    Może do jakiejś stacjonarnej czyszczarni zboża o dużej przepustowości by się dało go wepchnąć.

• #24 14 Wrz 2016 20:52
    janek1815
    Poziom 38  

W oborze montowałem w ubiegłym roku dla klienta były to 3 wentylatory w sumie o mocy niecałych 800W razem. Zwierzęta nie lubią przeciągu jak i ludzie. Nie ma tam tabliczki na nim? Chodzi mi o jego spręż w Pa i wydajność m3.

• #25 14 Wrz 2016 21:03
    Tommy82
    Poziom 39  

Pierwsze pytanie czy toto działa i jakie zasilanie.

• #26 14 Wrz 2016 22:00
    Paweł Bilesza
    Poziom 5  

Do kompa podłącz xd
    Albo w upalne dni zawsze Ci pomoże :P

• #27 14 Wrz 2016 22:45
    Poziom 43  

Tak, zapewne aktorzy w filmach xxx mocno się pocą to by ich ochłodziło, wentylator z chlewni....., mogli by obrazy ''malować'' ..... krajobrazy Antarktydy.

• #28 14 Wrz 2016 22:58
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Albo podłącz do kotła CO zamiast istniejącego wentylatorka nadmuchu: będzie dodatkowo oświetlenie zewnętrzne płomieniem z komina. Na zimę jak znalazł.

• #29 14 Wrz 2016 23:23
    supchem
    Poziom 21  

wowka napisał:
    Podaj przykład jakie to zaawansowane maszyny DIY konstruują ci ludzie.

Nie napisałem nigdzie że są to "zaawansowane" maszyny, tylko że są trwałe i taniej wychodzi (nie zawsze ale jak ktoś się postara...).
    Przykłady:
    - przenośniki taśmowe
    - sortowniki
    - stoły rolkowe do przebierania warzyw
    - żmijki do zboża
    - kompresory
    - trajzegi
    - szlifierki taśmowe
    - przecinarki tarczowe do metalu
    - proste agregaty hydrauliczne
    Oprócz tego nawet w firmowych maszynach silniki czasem się spalają i trzeba je wymienić. Przeszło mi przez ręce już sporo silników, żaden sprawny silnik nie skończył na złomie, zawsze znalazł się kupiec.

Co do odpowiedzi to raczej oczekiwałem właśnie takich:
    Tommy82 napisał:
    Możesz z niego zrobić wywiew do malowania czy spawania zawsze troszkę zdrowiej. jak byś dał rade wygospodarować trochę miejsca może by się okazało ze w zimie nie musisz na dworze.
    Może jakiś system rozdmuchiwania po hali ciepłego powietrza z jakiejś kozy no ale 4 kilowaty to troszkę dużo.
    Może jakieś

albo że ktoś np. próbował ustawić teki wentylator podczas spawania by nie wdychać oparów i podzieli się zaobserwowanymi efektami, wykorzystać go w podobny sposób przy lakierowaniu, zrobieniu wyciągu który by wsysał pyły od szlifierek, stołu z dolnym odciągiem i podobnych patentów. Po to napisałem na początku czym się zajmuję, żeby nie dostawać odpowiedzi że wykorzystam go na planie filmowym. No cóż może po prostu to się nie sprawdza albo lepszy byłby wentylator promieniowy zamiast osiowego.

Tommy82 napisał:
    Pierwsze pytanie czy toto działa i jakie zasilanie.

Działa, zasilanie trójfazowe.
    Zdjęcie nie przedstawia mojego wentylatora tylko jest skopiowane z google grafika, mój jest w o wiele lepszym stanie, nie zardzewiały ani nic. Chyba jest zdemontowany z jakiejś fabryki i nie pracował zbyt wiele.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson