Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CAN RS485 - Synteza RS485 i CAN bus

13 Wrz 2016 02:59 1569 4
  • Poziom 27  
    Witam.
    Podczas swoich prac doszedłem do pewnych konkluzji, których wynikiem jest chęć budowy systemu rozproszonego (bez głównego nadajnika master, który by odpytywał jako jedyny slavy). Rozpatrzyłem wiele możliwości, multimaster - na korzyść CAN, znów łatwość budowy rozgałęzień (reapeterów) oraz spliterów przekonuje do warstwy elektrycznej RS485.

Mój problem dotyczy natomiast syntezy sterownika CAN MCP2515 oraz driverów linii SN75176. Niestety jednak SN75176 do sterowania odbiorem/nadawaniem wymaga kolejnego sygnału 1/0 do ustawiania kierunku przesyłu. Czy jest możliwość w prosty sposób to połączyć ze sterownikiem MCP2515?

Kolejnym rozwiązaniem jest użycie dedykowanego do tego sterownika, driver MCP2551. Jednak to rozwiązanie ogranicza ilość urządzeń według noty katalogowej do 112 niezależnych urządzeń (węzłów) na magistrali, i uniemożliwia zbytnio podział magistrali w gwiazdę, chyba że poniższy schemat jest prawidłowy :

Ogólne założenia systemu :
    - typ multimaster
    - struktura gwiazdy
    - magistrale o długości do 200m
    - prędkości niewielkie max 100kbs

Z góry dziękuję za pomoc :) Jeśli zły dział, to proszę o przeniesieni, ale znalazłem podobny temat w tej kategorii.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    W przypadku transceivera RS485 też masz ograniczenie co do maksymalnej liczby podłączonych urządzeń - w zależności od typu transceivera jest to od 32 do 256 urządzeń. W dodatku transceivery RS485 raczej są niekompatybilne elektrycznie z CAN. Więć albo decydujesz się na własną implementację wyższych warstw dla RS485, albo korzystasz z gotowców CAN.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post

Poziom 15  
    DjDaniel11 napisał:
    Witam.
    Mój problem dotyczy natomiast syntezy sterownika CAN MCP2515 oraz driverów linii SN75176. Niestety jednak SN75176 do sterowania odbiorem/nadawaniem wymaga kolejnego sygnału 1/0 do ustawiania kierunku przesyłu.

Jest sposób aby ominąć sterowanie przepływem danych w RS-485, więcej tutaj:
    https://www.e-tronix.eu/40,RS-485-w-sterowniku-SU.html
  • Poziom 27  
    aut0matyk W końcu jakiś postęp :) Dzięki wielkie za link :) Będę walczył.