Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porada - Pytanie odnośnie wyboru oświetlenia

13 Sep 2016 09:41 867 12
 • Level 12  
  Witam serdecznie i zwracam się z poradą, opinią na temat doboru oświetlenia. Mój zakład mieści się w piwnicy, posiadam tu 3 malutkie okna które znajdują się i tak pod poziomem gruntu więc światła pada przez nie bardzo niewiele. Cały lokal ma 80m2 i jest podzielony na 2 części - większa ok 50m2, mniejsza ok 30m2. W tej chwili mam zamontowane na suficie po 2 lampy typu "jarzeniówka" w których mieszczą się podwójne świetlówki o mocy 36W każda i mocy świetlnej 3600lm.

  Ostatnio spotkałem się z lampami typu LED montowanymi zamiast tradycyjnych świetlówek, wystarczy wyrzucić startery i podłączyć bezpośrednio do zasilania co dodatkowo zmniejsza zużycie energii. Na popularnym serwisie aukcyjnym znalazłem mnogość takich lamp, różnią się modelem zastosowanych diod, barwą światła oraz mocą.

  Dla przykładu podam 2 modele które mnie najbardziej interesują:

  - T8 16W BARWA CIEPŁA BIAŁA - typ diod - SMD 3014, strumień świetlny 1400lm, barwa światła - 3000k

  - T8 G13 96 LED 2835 SMD 1850lm 4500K

  Czym się różnią diody SMD2835 od SMD3014? z tego co tutaj widzę te starsze mają większą jasność od tych nowszych?
  Czy stosując takie oświetlenie zamiast obecnej świetlówki znacznie spadnie "jasność" w pomieszczeniu?
  Czy faktycznie pobór prądu jest znacznie niższy od tradycyjnej świetlówki?
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Electric installations specialist
  Trzeba zrobić symulacje natężenia oświetlenia i dobrać oświetlenie (tj. ilość opraw i ich parametry) stosownie do wykonywanych czynności w danych miejscach.
 • Level 12  
  W jaki sposób dokonać takiej symulacji? Metodą prób i błędów?
 • Electric installations specialist
  Programem typu Dialux do którego wczytujesz strumień świetlny oprawy udostępniony przez producenta i dla danej wartości natężenia oświetlenia liczysz ilość opraw.
  Co do pseudo świetlówek LED to zwróć uwagę na strumień świetlny źródła światła - jest on mniejszy o połowę względem oprawy świetlówkowej. Efekt jest taki że musisz zamontować 2x tyle opraw LED niż opraw ze zwykła świetlówką. Czy jest to opłacalne - w perspektywie czasu tak.
  Napisz co to za zakład.
 • Level 12  
  W tej większej części jest mini sklep gdzie na półkach znajduje się trochę towaru na ekspozycji. Głównie chodzi mi o zmniejszenie kosztów energii ze względu na to że świeci się tam po 8h dziennie a dużego ruchu to tam nie ma. Po prostu jest miejsce i jakoś chciałem je wykorzystać. Ja pracuję na serwisie w tej mniejszej części i tu mam jeszcze 2 dodatkowe lampy nad stołem przy którym pracuję więc jasność jest ok.

  Chciałbym w te 2 lampy zamiast zwykłych jarzeniówek umieścić LED, dodatkowo do dokładniejszego oświetlenia półek domontował bym do sufitu jakiś LED kierunkowy i to powinno wystarczyć. Tylko zastanawiam się jakie świetlówki wybrać, z jakim typem diod i czy faktycznie to wygeneruje jakąś oszczędność na rachunku za prąd?
 • Level 23  
  Witaj

  Zanim dokonasz przeróbki oświetlenia w Twoim zakładzie zastanów się czy po zmianie oświetlenia będziesz nadal spełniał wymagania prawne a dokładnie zapisów w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz. U. nr 169 poz. 1650 z 2003 r. §26.2
  " Niezależnie od oświetlenia dziennego w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych w Polskich Normach"
  Jedną z Polskich Norm oświetleniowych jest PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
  Zaprojektuj tak swoje oświetlenie, żeby spełniało wymagania norny.
  Będziesz miał spokój w przypadku kontroli Inspekcji Pracy czy Sanepidu.

  Pozdrawiam
 • Level 12  
  Ale to rozporządzenie dotyczy chyba pracowników, a ja takowych nie zatrudniam i nie prędko zamierzam.
 • Level 23  
  Witaj.

  Tu masz rację dopóki nie zatrudnisz pracownika ani kodeks pracy ani rozporządzenie o BHP Ciebie nie dotyczy.

  Pozrawim
 • Level 12  
  Więc wracając do tematu, czy takie lampy LED po 15-30zł z allegro zamiast tych zwykłych świetlówek mają jakiś sens? Ze względu na oszczędność?

 • Level 17  
  Kolego jeśli trochę umiesz liczyć to sam powinieneś widzieć, że nie mają. LEDówki maja znacznie mniejszą moc ale jak widzisz dają znacznie mniej światła. Policz sobie wydajność lumenów z jednego wata i zobaczysz, że różnica będą symbolicznie. Podobny efekt osiągniesz wykręcając po jednej świetlówce, a nakładów nie poniesiesz żadnych. Na wymierne oszczędności można liczyć wymieniając całe lampy ani tylko świetlówki tylko, że to nie jest inwestycja rzędu kilkunastu złotych.
 • Level 12  
  Oszczędność będzie wymieniając całe lampy a nie same świetlówki? A co wspólnego ma oprawa z mniejszym zużyciem energii?

 • Level 17  
  Ma to wspólnego, że całe lampy da się kupić takie które mają parametry znacznie lepsze od opraw świetlówkowych, oraz "świetlówek LEDowych" a samych "świetlówek LEDowych" takich nie ma. Porównaj wydajność lm/W i będziesz wiedział o czym mówię. Sprawdź oprawy przyzwoitych producentów np. Plexiform i będziesz w domu.
 • Level 12  
  Czy mógłbyś podać jakieś namiary z przykładowymi cenami?