Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary prostownik 12V/6V 5A

tomekparat 13 Sep 2016 20:23 1407 27
 • #1
  tomekparat
  Level 9  
  Witam.
  Posiadam taki prostownik, fabrycznie posiadał przełącznik 12V na 6V, ale ktoś przerobił i ładował tylko na 12V. Teraz zgrzały się dwa przewody przy diodach jedna dioda uleciała. Po włączeniu słychać, że transformator pracuje. Czy potrzebne są dwie diody, a jak dwie to jakie zastosować? Na jakiej zasadzie działało przełączanie z 12V na 6V
 • Helpful post
  #2
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Potrzebne są 2 diody, minimum na 5A (amper) o wspólnej anodzie/ katodzie, wówczas zmiana biegunów.
  Przełączanie jest uzwojenie wtórne tego prostownik, wadą tego jest duże obciążenie prądowe przełącznika!
  W necie jest takich masa!
 • #3
  zibi581
  Level 22  
  Kolego, wyrzuć ten prostownik na śmieci dla Twojego bezpieczeństwa i tego, co byś ładował.!!!!!!!!!!!!!!
 • #4
  tomekparat
  Level 9  
  Jakie diody zastosować?

  Dodano po 16 [minuty]:

  A jak chciałbym tylko no 12V to wymienić te dwie diody tylko?
 • #5
  technikabasenowa
  Level 33  
  Na początek to wymień wszystkie przewody bo umarły już dawno.
 • #6
  zibi581
  Level 22  
  Będę trochę złośliwy, może w technice basenowej się tak robi, w dalszym ciągu namawiam do zaprzestania dawania rad w tym temacie!!!!!
 • #7
  technikabasenowa
  Level 33  
  zibi581 wrote:
  Będę trochę złośliwy ,może w technice basenowej się tak robi,w dalszym ciągu namawiam do zaprzestania dawania rad w tym temacie!!!!!


  Nie jest kolega złośliwy tylko nie merytoryczny - a w technice basenowej nie ma ładowarek do aku, ale się różne rzeczy naprawia. :D
 • #9
  technikabasenowa
  Level 33  
  Np: BYP680/50.
 • #11
  technikabasenowa
  Level 33  
  Nie - skoro masz trafo pod układ z dwoma diodami.
 • #12
  bajer1
  Level 27  
  Witam
  A te diody to czasem nie rosyjskiej produkcji KD???
  I tak jak kolega pisze - przełącznik wyrzucić jak nie potrzebne 6V.
 • #13
  Adam-T
  Level 40  
  technikabasenowa wrote:
  Nie - skoro masz trafo pod ukłąd z dwoma diodami.

  Oczywiście, że można, ale wykorzysta tylko pół tego mostka. ;)
 • #14
  technikabasenowa
  Level 33  
  Adam-T wrote:
  technikabasenowa wrote:
  Nie - skoro masz trafo pod ukłąd z dwoma diodami.

  Oczywiście, że można, ale wykorzysta tylko pół tego mostka. ;)


  No moja kulpa :cry: o tym nie pomyślałem :D
 • #15
  Adam-T
  Level 40  
  technikabasenowa wrote:
  a w technice basenowej nie ma ładowarek do aku ale się różne rzeczy naprawia :D

  Mały off: Może nie ładowarka, ale zasilacz ze sterownikiem do odkurzacza podwodnego bodajże Delfin naprawiałem, kiedy szefowi znudziło się wysyłać do serwisu. Wymieniłem mostek prostowniczy i dodałem na zewnątrz radiator do niego. Awarie zasilacza na tym się skończyły. :)
 • #17
  technikabasenowa
  Level 33  
  Adam-T wrote:
  technikabasenowa wrote:
  a w technice basenowej nie ma ładowarek do aku ale się różne rzeczy naprawia :D

  Mały off: Może nie ładowarka ale zasilacz ze sterownikiem do odkurzacza podwodnego bodajże Delfin naprawiałem, kiedy szefowi znudziło się wysyłać do serwisu. Wymieniłem mostek prostowniczy i dodałem na zewnątrz radiator do niego. Awarie zasilacza na tym się skończyły. :)


  Duży OT bo Delfiny są do d... polecam Zodiaki :-)
 • #18
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, tomekparat! Wymierzyj i zawiadom napięcie na każdej połowie wtórnego uzwojenia transformatora, wtedy otrzymasz odpowiedzi na swoje pytania i rekomendacje po reanimacji prostownika, owak ta wróżba na osadzie kawowym.

  Dodano po 57 [minuty]:

  Prawie na 100 odsetków pewny, że przełączanie z 12V na 6V działało na zasadzie jak pokazano na zdjęciuStary prostownik 12V/6V 5A
 • #19
  tomekparat
  Level 9  
  A czy można zastosować dwie różne diody?

  Dodano po 42 [minuty]:

  Tak w ogóle ten prostownik dziwnie był pospinany dioda z lewej była odizolowana taśmą i była podłączona odwrotnie do tej z prawej, minus był wzięty z anody diody lewej a nie ze środkowego odczepu transformatora. Pomierzyłem napięcie wynosi około 13V AC po trafo, podłączyłem na próbę dwie różne diody tak jak być powinno, napięcie wzrosło do ponad 40V DC bez obciążenia. Czy to wina, że są dwie różne diody?
 • #20
  aksakal
  Tube devices specialist
  Szukaj błąd przy wymiarze. Przy napięciu 13v AC po mostku musi być 18V DC i to tylko z kondensatorem filtru. Nawet prostownik z podwojeniem napięcia nie może zabezpieczyć 40V. Zawiadom ile wyprowadzeń ma wtórne uzwojenie. Typ diody do zwiększenia napięcia żadnego stosunku nie ma.
 • #21
  tomekparat
  Level 9  
  odłączylem diode z lewej i napiecia sa takie same. Po podłączeniu żarowki na 12V zarowka się żarzy a napięcie spada do 2,3V. uzwojenie wtórne jest dzielone po 6V. Prostownik mial przelącznik 6V/12V mi potrzeba tylko 12V.
 • #22
  aksakal
  Tube devices specialist
  Zawiadomiłeś, że masz napięcie 13V AC . Nic nie mądrzyj, podaj to napięcie na mostek i na wyprowadzeniach plus i minus mostku otrzymasz napięcie 12 -13V . Przy podłaczaniu kondensatora, to napięcie powiększy się do 17-18V DC . Napięcie i maksymalny prąd prostownika przy obciążeniu będzie zależało od mocy transformatora, możliwości wtórnego uzwojenia i diod mostku .
 • #23
  Witold5
  Level 32  
  Do czego tam chcesz wciskać kondensator. Po co on tam potrzebny?
 • #24
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, jeśli nie zrozumiał, o czym mowa, to wyjaśnię. Napięcie po mostku bez kondensatora jest impulsami częstotliwością 100Hz. To już nie przemienne, lecz jeszcze i nie stałe napięcie. I jak jego wymierzyć? Woltomierze jak przemiennego tak i stałego napięcia pokażą nie prawidłowe znaczenie. Akurat dla tego i należy na czas wymiaru DC do wyprowadzeń mostku włączyć kondensator. Zdziwiony, że takie proste pojęcia należy jeszcze potwierdzać.
 • #25
  tomekparat
  Level 9  
  tak duze napiecie bylo poniewaz prostownik stał na metalowym stole😀. Jak podlożyłem karton to napięcie spadło do ok 14,4V. Jakiej pojemności zastosować kondensator i na jakie napięcie, czy nie dawać wogóle?
 • Helpful post
  #26
  aksakal
  Tube devices specialist
  Przetestowałem tę sytuację. Potwierdzam, napięcie po mostku bez kondensatora i bez obciazenia składa 14,6V . Jeśli będziesz wykorzystywał prostownik dla ładowania akumulatora kondensator jest nie potrzebny. Rola kondensatora będzie wykonywał akumulator .Tylko lepiej przewidzieć możliwość ograniczenia prądu .
 • #27
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Umyj ten prostownik w pierwszej kolejności, sprawdź ciągłość uzwojeń, wymień okablowanie, wybór diody w dzisiejszych czasach to zerowy problem ale dobrze byłoby wykorzystać oryginalny radiator i mocowanie - na korpusach diod powinny być jeszcze jakieś oznaczenia - ewentualnie możesz w TME (inne miejsce?) kupić dobre polskie (Lamina) diody D42-70-10 i D42-70R-10 - maja dość mały spadek napięcia na złączu wiec nie powinny się mocno nagrzewać.

  http://www.tme.eu/en/details/d42-70-10/stud-mounting-universal-diodes/lamina/
  http://www.tme.eu/en/details/d42-70r-10/stud-mounting-universal-diodes/lamina/