Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDMI reaguje na zapalanie światła

Slam-PL 13 Wrz 2016 22:43 1074 26
  • #1 13 Wrz 2016 22:43
    Slam-PL
    Poziom 3  

Mam mega nietypowy problem z kablami hdmi.

Mam projektor Benq, do którego podtynkowo doprowadziłem dwa 10-metrowe płaskie kable hdmi. Na przeciwko mam elektryczny ekran do projektora opuszczany przełącznikiem na ścianie. Do projektora podpinam(oboma na zmianę) ww. kablami hdmi różne urządzenia (PS3, dekoder nc+, DVD) i pojawiają się takie objawy:

1) obraz jest OK, ale
    2) co jakiś czas projektor mruga tak jakby zgubił obraz, wyświetla komunikat "trwa wyszukiwanie źródła
    3) za każdym razem, gdy użyję przełącznika elektrycznego na ścianie do opuszczania/podnoszenia ekranu od razu w tym samym momencie obraz na chwilę zanika i pojawia się ten sam komunikat o szukaniu obrazu

Oprócz tych dwóch 10-metrowych płaskich kabli hdmi mam jeszcze 2 podobne płaskie kable hdmi, ale krótsze - 2m i jeśli coś podłączam do projektora bezpośrednio tymi krótszymi to problem jest identyczny.

Problem się rozwiązuje, jeśli do projektora sprzęt podłączam innymi zwykłymi (okrągłymi) kablami hdmi

Wiem, że to nie wina projektora, bo gdy telewizor mam do sprzętu podłączony takim płaskim kablem to przy używaniu przełącznika do podnoszenia/opuszczania ekranu TV też mruga i wyszukuje źródła obrazu

Taki problem też się pojawia, gdy czasami włączam/wyłączam światło w pokoju

Ewidentnie coś nie tak jest z tymi płaskimi kablami hdmi (zarówno długimi, jak i krótkimi), ale co ma używanie światła czy włączanie/wyłączanie w pokoju innych urządzeń elektrycznych (np. elektryczny ekran projektora) - czy taki płaski kabel HDMI (bez filtrów ferrytowych) może w jakiś sposób wyczuwać jakieś zmiany w sąsiadującej instalacji elektrycznej i na ułamek sekundy zanikać przepuszczanie sygnału, przez co urządzenie (projektor, telewizor) na chwilę głupieje i szuka sygnału???

Kable są puszczone pod tynkiem, więc ich wymiana jest trudna, czy można spróbować coś założyć na te kable hdmi (np. jakieś filtry), aby zapobiec takim zakłóceniom? Nie wiem czy są jakieś takie filtry na płaskie kable.

Z góry dzięki za pomoc w rozwiązaniu tej zagadki

0 26
  • #2 13 Wrz 2016 22:49
    tikka.masala
    Poziom 20  

Silnik w opuszczanym ekranie generuje zakłócenia które rozstrajają rzutnik/telewizor tak, że tracą one synchronizację ze źródem obrazu.

0
  • #3 13 Wrz 2016 22:51
    misiek1111
    Poziom 21  

Kable są z dławikami przy wtyczkach?

0
  • #4 13 Wrz 2016 22:51
    Slam-PL
    Poziom 3  

Silnik w elektrycznym ekranie robi to za każdym razem, ale takie coś występuje też jak zapalam światło, ale również, co jakiś czas (co kilka sekund, co kilka minut), gdy nic nie włączam/wyłączam z innych sprzętów/świateł

Dławiki, czyli takie grubsze kostki (chyba filtry ferrytowe to się nazywa) - kable nie mają takich filtrów.

0
  • #5 14 Wrz 2016 00:01
    jacwie5
    Poziom 13  

W oświetleniu żarówki ledowe?

0
  • #6 14 Wrz 2016 08:09
    Slam-PL
    Poziom 3  

Tak, Led, ale to raczej nie ma znaczenia bo tak się dzieje też jak używam tego ekranu albo po prostu jak nic nie używam

0
  • #7 14 Wrz 2016 15:14
    misiek1111
    Poziom 21  

Slam-PL napisał:
    kable nie mają takich filtrów.

To ja bym zrobił prosty test:
    - odłączyć od TV wszystkie kable HDMI
    - podłączyć kabel z filtrami ferrytowymi i zobaczyć co się stanie.

Slam-PL napisał:
    Mam projektor Benq, do którego podtynkowo doprowadziłem dwa 10-metrowe płaskie kable hdmi.

Czy kable HDMI biegną równolegle z kablami 230VAC (w bliskiej odległości)?

0
  • #8 14 Wrz 2016 17:20
    Slam-PL
    Poziom 3  

Cytat:
    To ja bym zrobił prosty test:
    - odłączyć od TV wszystkie kable HDMI
    - podłączyć kabel z filtrami ferrytowymi i zobaczyć co się stanie.

tak zrobiłem i podłączyłem luzem podobny płaski kabel i było to samo, ale jak już podłączyłem jeszcze inny kabel hdmi okrągły w oplocie, ale bez filtrów to już było ok

Cytat:
    Czy kable HDMI biegną równolegle z kablami 230VAC (w bliskiej odległości)?

równolegle nie, ale w pewnych miejscach dość blisko, ale jak już wspomniałem to nawet jak PS# czy dekoder podłączyłem osobnym 2 metrowym kablem też płaskim to i tak problem występował mimo tego, że kabel hdmi był wtedy luzem i conajmniej 2m od kabli prądowych (nie licząc bliskości kabla zasilającego wchodzącego do projektora

Ewidentnie problem jest po stronie przewodów hdmi - wszystkie płaskie (zarówno 2 idące w ścianie, jak i krótsze luzem wywołują ten sam problem. Może być, że są tak cienkie, że są nieekranowane?

Czy to bardziej kwestia ekranowania czy tych filtrów? Jak ekranowania to muszę jakoś dać nowe kable, a jak filtrów to muszę srawdzić czy są diltry na takie płaskie przewody

0
  • #9 15 Wrz 2016 10:02
    misiek1111
    Poziom 21  

Ferryty uniwersalne (otwieralne) można kupić. Aby nie pruć ścian, spróbuj kupić dwa ferryty i załóż je na ten płaski kabel z obu stron. Może pomoże.
    Jak się zdecydujesz, zrób podwójną pętlę z kabla - ferryt musi mieć odpowiednio dużą średnicę wewn. aby zmieścił się kabel.
    HDMI reaguje na zapalanie światła

0
  • #10 15 Wrz 2016 22:39
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

10 metrów to grubo ponad to co dopuszcza standard - możliwe ze płaskie kable nie maja tak dobrego tłumienia a może pozbawione są ekranu - wspomniane rdzenie ferrytowe mogą sporo pomoc - dostępne są tez rdzenie płaskie na kable typu taśma - spróbowałbym tak jak już zaproponowano użyć ich - możesz zwiększyć ich ilość.

0
  • #11 15 Wrz 2016 22:47
    Slam-PL
    Poziom 3  

czy ten filtr ferrytowy musi dokłądnie przylegać do całej powierzchni kabla? czy wystarczy że będzie w miare ciasny, bo ten na zdjęciu jest okrągły, a kabel płaski

0
  • #12 15 Wrz 2016 22:53
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Slam-PL napisał:
    czy ten filtr ferrytowy musi dokłądnie przylegać do całej powierzchni kabla? czy wystarczy że będzie w miare ciasny, bo ten na zdjęciu jest okrągły, a kabel płaski

Nie nie musi przylegać do kabla - ma się znajdować na kablu i go obejmować - im więcej ich będzie tym lepiej.

0
  • #13 15 Wrz 2016 23:45
    Slam-PL
    Poziom 3  

OK kupiłem, dam znać czy pomogło

Mogę też w miarę bezinwazyjnie poprowadzić nowy HDMI, ale musi przejść dłuższą drogę, kupiłem jakiś lepszy z ekranowaniem i dwoma filtrami, ale 20m - skoro takie są w sprzedaży to pewnie sygnał po nich powinien iść normalnie, tzn. bez jakieść szczególnej straty jakości?

0
  • #14 16 Wrz 2016 10:54
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Slam-PL napisał:
    OK kupiłem, dam znać czy pomogło

Mogę też w miarę bezinwazyjnie poprowadzić nowy HDMI, ale musi przejść dłuższą drogę, kupiłem jakiś lepszy z ekranowaniem i dwoma filtrami, ale 20m - skoro takie są w sprzedaży to pewnie sygnał po nich powinien iść normalnie, tzn. bez jakieść szczególnej straty jakości?

Jeśli przewód posiada logo HDMI tzn ze jest certyfikowany i to znaczy ze powinien pracować tak samo jak zwykle przewody do 3m.
    W HDMI albo masz obraz najwyższej jakości albo nie masz go wcale - nie ma tam zjawiska stopniowej utraty jakości bo informacja przesyłana po przewodach jest cyfrowa.

0
  • #15 16 Wrz 2016 12:55
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

deus.ex.machina napisał:
    Jeśli przewód posiada logo HDMI tzn ze jest certyfikowany i to znaczy ze powinien pracować tak samo jak zwykle przewody do 3m.

Poważnie ;) - a ja głupi myślałem, że Chińczycy umieszczają na produkowanych przewodach co chcą, a certyfikaty po prostu sobie drukują z sieci ;) .
    Slam-PL napisał:

20m po HDMI - zapomnij.
    Bez wzmacniacza/repeatera HDMI tego nie zrobisz.

0
  • #16 16 Wrz 2016 16:13
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

KOCUREK1970 napisał:
    deus.ex.machina napisał:

Poważnie ;) - a ja głupi myślałem, że Chińczycy umieszczają na produkowanych przewodach co chcą, a certyfikaty po prostu sobie drukują z sieci ;) .

To dlaczego nie zgłaszasz tego typu przypadków na Policje?
    Logo HDMI jest udzielane certyfikowanym produktom - jeśli produkt nie działa to znaczy ze jest problem i twój dostawca musi rozpatrzyć twoja reklamacje.

KOCUREK1970 napisał:

Slam-PL napisał:

20m po HDMI - zapomnij.

A jeśli equalizer wbudowany jest w chipset? Większość chipsetów HDMI posiada w tej chwili aktywne equalizery.

0
  • #17 16 Wrz 2016 18:29
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

deus.ex.machina napisał:

Rządowe instytucje mają to gdzieś, a ja mam się tym przejmować? - ale co by nie było, co mam podać kiedy będę składał zawiadomienie i co ma niby Policja ustalić?
    Kogo mam podać jako łamiącego prawo? - Służbę Celną (bo to do Polski wpuściła), Inspekcję Handlową (bo dopuściła to do sprzedaży), czy może UOKiK (bo powinien to zbadać czy jest bezpieczne)?

Pamiętam, jak swego czasu pewien serwisant dostał lampę leczniczą do naprawy (coś szwajcarskiej firmy), chodziło o przepaloną żarówkę, która w serwisie kosztowała chyba 200 zł - rozebrał to i się okazało, że to zwykła żarówka halogenowa za 5 zł - upublicznił to w sieci (czyli próbował z oszustami pewnie walczyć) i co się okazało, firma POZWAŁA go do sądu, za szarganie dobrego imienia firmy i upublicznienie tajemnicy firmy - tak w skrócie to wygląda w POLSCE - to czy ja mam zamiar ginąć za miliony?
    deus.ex.machina napisał:
    Logo HDMI jest udzielane certyfikowanym produktom - jeśli produkt nie działa to znaczy ze jest problem i twój dostawca musi rozpatrzyć twoja reklamacje.

Wzruszyła mnie Twoja opowieść - naprawdę.
    Widzę, że Kolega ma silne przeświadczenie, że w POLSCE klient to jest ktoś, z kim powinien liczyć się sprzedawca.
    Oczywiście złożysz reklamację a sprzedawca ją odrzuci, lub się zgodzi i dostaniesz ten sam przewód - co wtedy?
    deus.ex.machina napisał:
    A jeśli equalizer wbudowany jest w chipset? Większość chipsetów HDMI posiada w tej chwili aktywne equalizery.

Skoro większość posiada, to co tu robą na forum podobne tematy ;) .

0
  • #18 16 Wrz 2016 21:38
    Slam-PL
    Poziom 3  

Cytat:
    20m po HDMI - zapomnij.

Przyszedł kabel hdmi 20m. Podłączyłem, jest lepiej, bo rzadzie reaguje, ale cały czas reaguje. Jeśli chodzi o obraz po kablu 20m to jest bardzo dobry, bez żadnego śnieżenia, punkcików itp.

Rozmawiałem dzisiaj z elektrykiem i problem może być w instalacji elektrycznej, która emituje coś tam, w szczególności chodzi o włączniki schodowe gdy są w trybie wyłączonego światła, pobierają wóczas jakąś małą energię, ale jednocześnie robią sprzężenia i trzeba zamontować jakiś rezystor - elektryk (bardzo dobry) mówił, że spotkał się z tym wiele razy, w przyszłym tygodniu ma przyjechać to posprawdzać - dam znać czy pomogło

0
  • #19 18 Wrz 2016 01:29
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

KOCUREK1970 napisał:
    deus.ex.machina napisał:

Rządowe instytucje mają to gdzieś, a ja mam się tym przejmować? - ale co by nie było, co mam podać kiedy będę składał zawiadomienie i co ma niby Policja ustalić?
    Kogo mam podać jako łamiącego prawo? - Służbę Celną (bo to do Polski wpuściła), Inspekcję Handlową (bo dopuściła to do sprzedaży), czy może UOKiK (bo powinien to zbadać czy jest bezpieczne)?

Pamiętam, jak swego czasu pewien serwisant dostał lampę leczniczą do naprawy (coś szwajcarskiej firmy), chodziło o przepaloną żarówkę, która w serwisie kosztowała chyba 200 zł - rozebrał to i się okazało, że to zwykła żarówka halogenowa za 5 zł - upublicznił to w sieci (czyli próbował z oszustami pewnie walczyć) i co się okazało, firma POZWAŁA go do sądu, za szarganie dobrego imienia firmy i upublicznienie tajemnicy firmy - tak w skrócie to wygląda w POLSCE - to czy ja mam zamiar ginąć za miliony?
    deus.ex.machina napisał:

Wzruszyła mnie Twoja opowieść - naprawdę.
    Widzę, że Kolega ma silne przeświadczenie, że w POLSCE klient to jest ktoś, z kim powinien liczyć się sprzedawca.
    Oczywiście złożysz reklamację a sprzedawca ją odrzuci, lub się zgodzi i dostaniesz ten sam przewód - co wtedy?
    deus.ex.machina napisał:

Skoro większość posiada, to co tu robą na forum podobne tematy ;) .

No tak i dlatego kolega wyżywa się na mnie ze nie jest jak być powinno - a czasem warto kupić po prosty dobry przewód z firmy która nie może sobie pozwolić na wejście w zatarg z licencjodawcą czyli z HDMI.

Co do equalizerów - jeśli kabel nie spełnia pewnego minimum to nawet najlepszy equalizer tu nie pomoże zbyt dużo - natomiast w porównaniu z pierwsza generacja odbiorników HDMI większość nowych układów radzi sobie naprawdę nieźle nawet jeśli kabel jest gorszej jakości. Robiłem dawno temu testy i większość odbiorników HDMI było w stanie pracować nawet przy odciętej jeden z linii różnicowych (sprawdzałem tak sygnałowe jak i zegar) i to w trybie 1080p60.

0
  • #20 18 Wrz 2016 04:08
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

deus.ex.machina napisał:
    No tak i dlatego kolega wyżywa się na mnie ze nie jest jak być powinno

Nic bardziej mylnego - ot unaoczniam Koledze realia w Polsce.
    deus.ex.machina napisał:
    czasem warto kupić po prosty dobry przewód z firmy która nie może sobie pozwolić na wejście w zatarg z licencjodawcą czyli z HDMI.

To proszę mi wskazać takie miejsce i takowy sklep.
    Przewód certyfikowany, z oryginalnym certyfikatem powiedzmy 2 metry, nie będzie kosztował 20 zł, podejrzewam, że nawet nie 50 zł - a jako sprzedawca za większą kwotę w 50% polskich sklepów z elektroniką NIE znajdziesz klienta.
    deus.ex.machina napisał:
    Co do equalizerów - jeśli kabel nie spełnia pewnego minimum to nawet najlepszy equalizer tu nie pomoże zbyt dużo

Mój rekord - prawie 40 m na przewodzie HDMI ze wzmacniaczem Signala ;) .
    Nie ma na to reguły - ot szukasz, szukasz aż w końcu trafisz.
    Mnie się udało (i teraz się tylko tych przewodów trzymam) przewody pod marką MRS z firmy Bowi z Gdańska.

0
  • #21 18 Wrz 2016 04:38
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Slam-PL napisał:
    Rozmawiałem dzisiaj z elektrykiem i problem może być w instalacji elektrycznej, która emituje coś tam, w szczególności chodzi o włączniki schodowe gdy są w trybie wyłączonego światła, pobierają wóczas jakąś małą energię, ale jednocześnie robią sprzężenia i trzeba zamontować jakiś rezystor - elektryk (bardzo dobry) mówił, że spotkał się z tym wiele razy, w przyszłym tygodniu ma przyjechać to posprawdzać - dam znać czy pomogło
    Coooo ? a to po cooo :cry: Onego czasu kupiłem kabel HDMI do tunera satelitarnego - plaski, 2m made in USA (jest takie w okolicach Pekinu czy Szanghaju :D :D) . Przy każdym załączeniu się klimatyzacji, na kilkanaście sekund wyłączał się TV - podobnie jak u Ciebie projektor. Z wściekłości przeciąłem kabel, i co się okazało - brak ekranu ! Zwykla chamska skretka ! Wiec kabel kablowi nierówny.

0
  • #22 18 Wrz 2016 16:53
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Kolego kocurek realia w Polsce są takie jakie sobie sami wypracujemy - jeśli sami rezygnujemy z walki o to co nam się należy to potem takie są efekty i nie możemy mieć do nikogo o to żalu.
    Co do przewodów - dobrych firm oferujących przewody jest pewnie sporo, tak pewnie cena nie będzie niska ale tez pamiętać należy ze operujemy już poza standardem - jakość przewodu który ma 10 czy 20 m przy standardzie obliczonym na maks 5m musi być odpowiednio wyższa i tu cudów nie ma (ale nie oznacza to ze przewód ma nagle kosztować tyle co samochód nawet używany).

A sugestia kolegi Kamienskiego może być słuszna, płaskie przewody maja większą powierzchnie i przez to są wrażliwsze na wnikanie różnych zakłóceń. Poprawnie wykonany przewód (a właściwie to kabel) HDMI ma każdą parę indywidualnie ekranowana i cały przewód jest również ekranowany.

0
  • #23 18 Wrz 2016 19:12
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

deus.ex.machina napisał:
    Kolego kocurek realia w Polsce są takie jakie sobie sami wypracujemy - jeśli sami rezygnujemy z walki o to co nam się należy to potem takie są efekty i nie możemy mieć do nikogo o to żalu.

Może już ostatni raz Koledze wytłumaczę ;) - realia są takie, że nie stać cię na walkę, nie stać cię na adwokatów, ekspertyzy i długie lata tłuczenia się po sądach z gwarancją pomyślnego dla ciebie wyroku.
    Jak będę bogaty jak Amerykanin, Niemiec albo Francuz - to będę się tłukł w sądach z każdym, gdzie uznam, że ktoś łamie MOJE (i to istota zagadnienia) prawo/a. A za złamanie MOJEGO prawa firma mi zapłaci MILIONY odszkodowania (jak w Stanach, albo tysiące euro jak w Europie).
    A na co ja mogę liczyć w Polsce - 1500 zł zwrotu kosztów sądowych (zgodnie z ustawą) i może 200 zł odszkodowania - to tyle.
    Jeśli wydam na ten cały bałagan 50 tys zł i wygrałem wszystkie rozprawy i druga strona się nie odwołała a wyrok się uprawomocnił - to muszę drugiej stronie wytoczyć osobny (i płatny znowu) proces o zwrot tych kosztów i kolejne lata w sądzie, by na koniec się dowiedzieć, że firmy już w Polsce nie ma - teraz proszę mi powiedzieć, w którym miejscu się pomyliłem w mojej dedukcji (i moich życiowych doświadczeniach w tej materii - choć nie koniecznie dokładnie w takiej sprawie)?
    deus.ex.machina napisał:
    Co do przewodów - dobrych firm oferujących przewody jest pewnie sporo, tak pewnie cena nie będzie niska ale tez pamiętać należy ze operujemy już poza standardem - jakość przewodu który ma 10 czy 20 m przy standardzie obliczonym na maks 5m musi być odpowiednio wyższa i tu cudów nie ma (ale nie oznacza to ze przewód ma nagle kosztować tyle co samochód nawet używany).

To proszę gdziekolwiek w sklepie, kupić 10, 20 m przewód HDMI, który spełnia wszystkie normy i jest zgodny z wytycznymi protokołu HDMI (bo, proszę kupić taki przewód chociaż 5 m)- nigdzie takiego w Polsce nie kupisz, nigdzie. A przewód do 2-4 metrów może być KAŻDY, nawet ten chiński chłam.
    deus.ex.machina napisał:
    HDMI ma każdą parę indywidualnie ekranowana i cały przewód jest również ekranowany.

Powinien mieć - powinien - a to duża różnica.

Proszę zobaczyć, jaki chłam się sprzedaje na allegro - chłam, który kosztuje grosze i zawsze znajdzie klienta. Możemy pisać, ostrzegać - i tak ktoś to kupi. Dlaczego ktoś potem nie reklamuje tego szmelcu u sprzedawcy - a reklamuj sobie towar za 20 zł kiedy przesyłka podobną kwotę kosztuje a ile to zajmuje jeszcze czasu i energii.

Na moje (ale to tylko MOJE zdanie) - przewód HDMI 10 m wykonany ze wszystkimi normami i standardem HDMI, certyfikowany legalnym i oryginalnym certyfikatem (gdzie ten przewód ma swój nr ID, który mogę sobie sprawdzić w bazie właściciela tego patentu, czy rzeczywiście od nich pochodzi) musiałby kosztować minimum TYSIĄC zł - kto tyle zapłaci? (no i przypadkiem, czy to nie jest cena zbyt niska).

0
  • #24 18 Wrz 2016 20:11
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

A może należałoby walczyć z zakłóceniamio z sieci zasilającej ?
    Zasil ekran z przedłużacza z filtrami i oddal go od HDMI.

0
  • #25 19 Wrz 2016 10:09
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Kolego Kocurek - kolega się kontaktuje z HDMI org - oni się procesują z dystrybutorem bo to ich licencje i znak towarowy naruszono.

Co do kabla - Amazon lub inny duży retailer, wpisać Premium High Speed HDMI Cable i poszukać czegoś w żądanej długości - bez przypadku oznaczenia "Premium High Speed HDMI Cable" się raczej nie stosuje - jeśli nie to szukać gdzie indziej - mało to dużych firm handlujących elektronika?

Z tego co widzę za taki 60 stopowy kabel można zamknąć się w budżecie ok 100US$ a wiec zostanie nam z tego 1000zl trochę w kieszeni.

W życiu przyjmujemy zasadę ze nie kupujemy nietypowych rzeczy na typowym straganie czy sklepiku który sprzedaje marmoladę, chrzan i baterie.

A typowej długości kable HDMI (czyli do 3m) kosztują ok 60 - 90 centów (Chińczyk) i jest poprawnie zbudowany (indywidualny shielding dla par i dla całego kabla) wiem bo sprawdzam również kable które kupuje firma w której pracuje.

0
  • #26 19 Wrz 2016 14:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

deus.ex.machina napisał:
    Kolego Kocurek - kolega się kontaktuje z HDMI org - oni się procesują z dystrybutorem bo to ich licencje i znak towarowy naruszono.

Proszę mi powiedzieć, ilu ludzi w POLSCE włącznie z Kolegą tak zrobiło?
    Skoro to ICH licencja, to niech sobie to SAMI załatwiają i między sobą, co mnie do tego - ja dla głupiego kabla, nie mam ani zamiaru, ani ochoty zaprzątać sobie tym głowy nawet przez sekundę.
    Podałem nazwę wyrobu którego się trzymam i nawet nazwę sklepu gdzie to można kupić (nie wiem, czy dla detalisty jest taka możliwość, ale dla firmy tak) - dla mnie end of story.

0
  • #27 19 Wrz 2016 14:20
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

KOCUREK1970 napisał:
    deus.ex.machina napisał:

Proszę mi powiedzieć, ilu ludzi w POLSCE włącznie z Kolegą tak zrobiło?
    Skoro to ICH licencja, to niech sobie to SAMI załatwiają i między sobą, co mnie do tego - ja dla głupiego kabla, nie mam ani zamiaru, ani ochoty zaprzątać sobie tym głowy nawet przez sekundę.
    Podałem nazwę wyrobu którego się trzymam i nawet nazwę sklepu gdzie to można kupić (nie wiem, czy dla detalisty jest taka możliwość, ale dla firmy tak) - dla mnie end of story.

Kolega podzielił się swoim problemem ja napisałem propozycja na jego rozwiązanie - to czy kolega zechce czy nie z tego skorzystać naprawdę jest prywatna sprawą kolegi.
    Czy kontaktowałem się z centralami firm/organizacjami macierzystymi - zdarzyło mi się kilka razy - w większości wypadków sprawy zostały załatwione zgodnie z moim oczekiwaniem.

0