Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop samochodowy Hantek 1008B

kriss20 14 Sep 2016 00:40 5607 14
Tespol
    kriss20
    Level 9  
    Witam.
    Od długiego czasu szukam oscyloskopu żeby zacząć przygodę z elektroniką samochodową, ale nie mogę znaleźć złotego środka, wiadomo: cena/możliwości.

W końcu znalazłem coś takiego jak Hantek 1008B (dostępny np. na allegro). Na pierwszy rzut oka wydaje się być ciekawą opcją do nauki, ale mocno zastanawia mnie jeden parametr:
    Próbkowanie w czasie rzeczywistym: 2.4MSa/s
    Czy to nie jest za mało?
    Nie mam praktycznej wiedzy, ale na tle innych, nawet chińczyków wydaje się to być śmiesznie mało?
    Dajcie proszę znać, bo nie wiem czy warto go kupić za te 500 zł czy też nie.
    Od oscyloskopu oczekuję, że będę mógł oglądać przebiegi i co najważniejsze zaburzenia/szumy/piki czujników, wtrysków, układu zapłonowego itp. :)

Z góry dzięki za odp. :)
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    ghrki
    Level 17  
    Witaj.
    Niestety znam temat. Też byłem na etapie, gdy do paska b5 już mi vag nie wystarczał
    Usterkę udało się wytropić i naprawić wellmanem. Do dziś mi służy i jestem zadowolony. Co prawda wyświetlacz LCD monochromatyczny ma swoje wady, ale jest OK. Także spróbuj zerknąć na produkty wellmana. W tym tygodniu na olx - ie widziałem hps - 10 za śmieszne 150 zł. Są też gotowe zestawy z wyprzedaży serwisów motoryzacyjnych, ale to są wielkie kobyły na kółkach i przez dołączenie do zestawu przejściówek RS i obd ich ceny są zawyżone.
  • Tespol
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @kriss20 Jeśli ma to działać, to Fluke 97, lub wersja samochodowa tego oscyloskopu 98.
    kriss20
    Level 9  
    Fluke to jeszcze nie moja półka :)

Chciał bym coś na początek i w przypadku tej przystawki oscyloskopowej co pokazałem niby wszystko ok, 8 kanałów i ogólne przystosowanie do motoryzacji ale martwi mnie właśnie ten parametr: Próbkowanie w czasie rzeczywistym: 2.4MSa/s

Wiem, że urządzenie za 500 zł nie dogoni urządzenia za 3 tyś ale od czegoś trzeba zacząć. Najbardziej zależy mi na możliwości wykrywania wszelkiego rodzaju chwilowych zaburzeń w przebiegach. Stąd moje pytanie czy ta przystawka sobie z tym poradzi bo nie mam doświadczenia z tym :)
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @kriss20 w takim razie nowy skopometr hanteka. Szkoda pieniędzy na zabawki.
    freebsd
    Level 38  
    @kriss20 Parametry tej przystawki do samochodu są OK. Pamiętaj jednak, że to jest bardzo tani produkt i zapewne jakością i parametrami rozpustnie nie grzeszy... Zwróć też uwagę, że będziesz potrzebować do tego stolik (najlepiej z kółkami) na którym położysz laptop i przystawkę. Generalnie kłopotliwe w użyciu. Dużo kabli, laptop musi być naładowany, lub zasilany. Musisz o komputer zadbać gdy coś przecinasz lub szlifujesz.
    kriss20
    Level 9  
    Dzięki za odp :)

Wygląda to tak, że na studiach bawiłem się oscyloskopem ale nigdy nie potrafiłem w pełni wykorzystać oscyloskopu. Dlatego szukam i szukam i znaleść nie mogę jakiegoś oscyloskopu, który będzie dobry na początek, ale nie do zabawy tylko żeby faktycznie dało sie czegoś nauczyć, rozpoznać jakieś trudniejsze/nietypowe usterki w samochodach itp ( np szpilki :) ). Zależy mi na oscyloskopie który będzie mi w stanie takie opcje zaoferować. Szukam czegoś do czego będę mógł sie odnieść w późniejszym wyborze "docelowego"oscyloskopu tzn chciał bym teraz kupic coś co mnie wkręci w ten temat i przy późniejszym wyborze będe już wiedział jakie funkcje czy parametry są mi potrzebne a co jest zbędnym gadżetem :)
    Tylko własnie zastanawiam się czy Hantek 1008B będzie dobrym narzędziem na początek dzieki któremu zobaczę jakieś bardziej złożone problemy w samochodzie czy będę wyrywał włosy z głowy bo nic się na nim nie będzie dało ciekawego zrobić :)
    Znam wady przystawki oscyloskopowej ale w chwili obecnej jestem w stanie przymknąć na nie oko, byle by mnie czegoś sensownego nauczył :)
    Jeśli macie jakieś ciekawe sugestie bardzo proszę o pomoc. Budżet mam do około 1000 zł ale mam też inne wydatki dlatego takie 500 zł za 8 kanałowy oscyloskop brzmi podejrzanie dobrze :)
    ps: wiem, że analog byl by dla mnie teraz w sam raz ale powiedzmy że z pewnych względów ( nie będe się już rozpisywać i zanudzać ) nie biorę ich pod uwagę.
    freebsd
    Level 38  
    kriss20 wrote:
    ps: wiem, że analog byl by dla mnie teraz w sam raz ale powiedzmy że z pewnych względów ( nie będe się już rozpisywać i zanudzać ) nie biorę ich pod uwagę.
    O analogowym zapomnij. Nie zobaczysz nim przebiegów jednorazowych. Do samochodu najlepiej kupić oscyloskop cyfrowy. @ciasteczkowypotwor Często poleca tańsze modele firmy Rigol - i ma rację. Ich stosunek ceny do możliwości jest nie do pobicia. Ja do auta używam Siglent SHS806. Do samochodu będziesz potrzebować też sondę oscyloskopową cęgową prądową i sondę do badania przebiegów WN.

Tej przystawki oscyloskopowej nie miałem. O firmie Hantek nie mam też najlepszego zdania. Parametry samej przystawki są sensowne do użycia przy samochodzie, niczego nie brakuje.
    Jaka będzie różnica w stosunku do oscyloskopu o lepszych parametrach? Zobacz tą stronę: http://www.mikronauts.com/reviews/hantek-1008b-oscilloscope/2/ W szczególności zwróć uwagę na to zdjęcie (przebieg 50kHz):
    Oscyloskop samochodowy Hantek 1008B
    Lepiej to będzie wyglądać w trybie jednokanałowym. Pamiętaj, że próbkowanie jest od 2.4 MSa/s (pojedynczy kanał) do 300 kSa/s (osiem kanałów).

Moje zdanie jest takie, że lepiej poczekać i kupić od razu coś lepszego.
    kriss20
    Level 9  
    freebsd Dzięki za odp. Takich informacji właśnie potrzebowałem :)
    Wydaje mi się z krótkiego doświadczenia, że w samochodach najczęściej szuka się jakiś zaburzeń w przebiegach więc może dało by się na taki słaby przebieg przymknąć oko, taki work around :)
    No nic... każdy mówi żeby kupić raz a dobrze i na pewno macie rację. Muszę się z tym przespać i podjąć jakąś decyzję, trzeba w końcu się przełamać i zobaczyć to co niewidoczne :)

Na prawdę bardzo dziękuję za odp, bardzo mi to pomogło.
    Pozdrawiam :)
    kriss20
    Level 9  
    Niestety, nie dam rady dozbierać, za rok wesele więc budżet ograniczony :/
    Chyba podjąłem decyzję i kupię tego Hantek 1008 z tą różnicą że ostatnio goły oscyloskop kosztował 500 zł. Teraz goły oscyloskop jest za 400 zł a za 500 zł jest już z sondą do WN gdzie sonda osobno kosztuje 150 zł. Z jednej strony fajnie że cena spadła ale z drugiej strony daje do myślenia, że może to bardziej zabawka a nie narzędzie do pracy. Byle by wystarczył do nauki, sensownej nauki :)
    Mam skuter na wtrysku który ma małe problemy z układem zapłonowym, myślę że w sam raz będzie do postawienia pierwszych kroków :)
    tzok
    Moderator of Cars
    Nie wystarczy Ci HANTEK 6022BE? Tylko dwa kanały ale 48MSa/s. Z drugiej strony 1008C jest typowo pod samochodówkę, soft nawet wspomaga testowanie niektórych czujników. Do samochodówki to może jednak zdecydowanie bardziej przyszłościowo CDIF/3 z oscyloskopem (ew. używany CDIF/2)...
    kaks
    Level 1  
    witam,
    przepraszam za odgrzewanie kotleta ale mozesz napisac jak Ci sie pracuje na tym oscyloskopie?? zamierzam kupic hanteka1008c i się zastanawiam czy daje rade czy nie lepiej jakas dwu kanałówke wiekszej czestotliwosci niz 2,4 ms/s
    brofran
    Level 39  
    kaks wrote:
    mozesz napisac jak Ci sie pracuje na tym oscyloskopie?
    Raczej autor tematu nie odpisze , bo od 2 lat tu nie bywa. :cry:
    Ktoś z kolegów może .....
    syldron
    Level 1  
    Kolego Kaks, jeśli nie przeszkadza ci 8 bitowy przetwornik skali napięcia to polecam picoscope 2204 + dzielnik hantek 1:20
    przy rejestracji sygnału o czasie pomiaru około 5 sekund otrzymasz częstotliwość próbkowania około 1MS/s.

Jeśli masz zamiar rejestrować przebiegi nie dłuższe niż 1s i wykorzystywać dwa kanały nie więcej, to hantek 1008 z 12 bitowym przetwornikiem skali napięcia na pewno będzie lepszy od picoscope. W Hanteku będziesz mógł korzystać z 2-3 może 4 kanałów maksymalnie ale tylko przy krótkich podstawach czasu, poniżej 50 ms/div