Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie sygnału internetowego

Sajmoneq 14 Wrz 2016 08:43 1437 23
  • #1 14 Wrz 2016 08:43
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Witam.
    Mój problem jest następujący - posiadam modem Airbox 2, który dostałem wraz z abonamentem od Orange. Wszystko z nim było w porządku nim się przeprowadziłem. W nowej lokalizacji nie łapie sygnału LTE, co najwyżej H+. Nie ukrywam, że to bardzo niezadowalająca prędkość, która mnie ogranicza. Kiedyś byłem szczęśliwym posiadaczem routera Huawei B593 wraz z dwoma odkręcanymi antenkami. Zastanawiam się czy zakup owego routera nie zlikwiduje mojego problemu, jednak nie chcę kupić sprzętu za 500zł, a później żałować. Czy ktoś z Was, drogie forumki, potrafi mi pomóc i doradzić czy powinienem zainwestować w antenę zewnętrzną do Airboxa (jeśli tak to jaką i od jakiego producenta, nie chcę kupić chińszczyzny) czy może zakupić router Huawei (jeśli to oczywiście rozwiąże moje problemy. Dodam, że komputer nie posiada karty sieciowej kompatybilnej z siecią WiFi także położenie routera/modemu jest uzależnione od położenia komputera i długości skrętki bądź przewodu USB.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

0 23
  • #2 14 Wrz 2016 08:48
    tomrom1985
    Poziom 29  

Wyjdź z tym modemem na zewnątrz i zobacz czy złapiesz LTE. Jeśli tak to winę ponosi konstrukcja budynku. Wtedy faktycznie trzeba poszukać anteny zewnętrznej

0
  • #3 14 Wrz 2016 08:58
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Owszem, łapie. Mapa zasięgu Orange także wskazuje na to, że sieć LTE jest dostępna w mojej lokalizacji. Więc jakie będzie najlepsze rozwiązanie?

0
  • #4 14 Wrz 2016 09:02
    tomrom1985
    Poziom 29  

Zewnętrzna antena panelowa (jeśli nie wiesz gdzie jest nadajnik) lub antena kierunkowa typu Yagi nakierowana na BTSa, spięte z modemem z wejściem RP sma. Czy ten Airbox ma wejście pod antenę zewnętrzną? Jeśli nie to trzeba zacząć od zakupu sprzętu z wejściem.

0
  • #6 14 Wrz 2016 09:11
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

matek451 może ci pomoże - on wie wszystko. Potrzebna dokładniejsza lokalizacja i sprawdzenie na jakich częstotliwościach jest to LTE, aby dobrać antenę do częstotliwości i kierunek do odpowiedniego BTS-a.

0
  • #7 14 Wrz 2016 09:16
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Oczywiście, dziękuję za pomoc. Moje dokładne współrzędne to 52.351770,21.128240. Usługodawca to Orange Polska.

0
  • #9 14 Wrz 2016 09:33
    Sajmoneq
    Poziom 5  

To są nadajniki? Jeśli tak to się zgadza, są w tych miejscach jak na mapie :)

0
  • #10 14 Wrz 2016 15:30
    matek451

Na szczęście nie jest to Airbox2 ( Alcatel Y858) tylko Airbox 2 Plus czyli E5577. Zacznij od pobrania programu E5186 Toolbox https://dl.dropboxusercontent.com/u/1978345/E5186/E5186%20Toolbox_latest.rar lub http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Te programy po zalogowaniu w nich na E5577 pokażą parametry sygnału LTE , Cell ID. Pozwalają wymuszać pasma LTE. Zrób testy z nimi w domu i na zewnątrz wymuszając LTE1800. Pokaż screeny z nich , zrób testy prędkości. W Orange korzystasz z sieci LTE1800Networks. Najbliższe pozwolenia są w Markach:Duża 1, Piłsudskiego 200 , Billa 2 na pozwoleniach T-Mobile i Piłsudskiego 105b i Gwardii Ludowej 1 na pozwoleniach Orange. Nie wiadomo czy wszystkie działają i jak są obciążone. Testy w domu i na zewnątrz pokażą do którego z nich się logujesz i jakie są parametry sygnału LTE1800. Pozwoli to dobrać antenę kierunkową Dual LTE na 1800MHz. Możesz zrobić też testy prędkości w pobliżu tych BTS-ów aby sprawdzić jak są obciążone i jakie dają prędkości. Antena pozwoli wymusić połączenie z konkretnymi o ile są na innych kierunkach i wybrać ten najlepszy.

0
  • #11 14 Wrz 2016 15:41
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Rozumiem. Zrobię to jutro, ponieważ zdążyłem już dotrzeć do pracy. Jak najszybciej postaram się wrzucić screeny. W międzyczasie oglądałem anteny i konektory do mojego nieszczęsnego routera. Potencjalnie dobry wybór?

http://www.cybertech.com.pl/p128,konektor-do-modemow-huawei-e3272-e3276-e3372-wtyk-fme-m.html

http://www.cybertech.com.pl/p112,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b593.html

0
  • #13 18 Wrz 2016 15:38
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Wzmocnienie sygnału internetowego

Pomiar wykonany pierwszym programem, drugi nie może złapać sygnału. Próbowałem zmieniać IP, wpisywałem hasło, próbowałem i bez niego, ale po prostu nic. Pomiar wykonany na dworze, router wskazuje jedną kreskę sygnału LTE.

Dodano po 7 [minuty]:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
    <error>
    <code>108006</code>
    <message></message>
    </error>
    n\used token:n\masterpass:ZjJjYjY5NDg1NDRlNDNiZWRiNjBkODU2YjZjYTc5OWY2YmM5YmU2OWZiOGEwOWMxN2MyNGQxNjJmOWUzZjBkNw==
    <!DOCTYPE html>
    <!-- Orange Airbox version #2014-08-27-003 -->
    <!--[if lt IE 7]> <html class="no-js lt-ie9 lt-ie8 lt-ie7"> <![endif]-->
    <!--[if IE 7]> <html class="no-js lt-ie9 lt-ie8"> <![endif]-->
    <!--[if IE 8]> <html class="no-js lt-ie9"> <![endif]-->
    <!--[if gt IE 8]><!--> <html class="no-js"> <!--<![endif]-->

<head>
    <meta name="csrf_token" content="dinfhVUIqncKyOCYF7dd94//MuOAl1fp"/>
    <meta name="csrf_token" content="l62P/tHIHMPHOAqqUf2onvyX7sjxJfq/"/>
    <meta charset="utf-8">
    <title>Orange Airbox</title>
    <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge"/>
    <meta name="description" content="UZIK">
    <meta name="viewport" content="initial-scale=1.0, minimum-scale=1.0, maximum-scale=1.0, user-scalable=no">
    <meta name="format-detection" content="telephone=no">

<link rel="stylesheet" href="../css/airbox.css">
    <link rel="icon" type="image/vnd.microsoft.icon" href="../favicon.ico" />
    <!--[if lte ie 7]>
    <style type="text/css">
    .popin-wrapper {display:inline-block;}
    .popin-wrapper-fix {display:inline-block; height:100%; vertical-align:middle;}
    </style>
    <![endif]-->

<link rel="apple-touch-icon-precomposed" sizes="114x114" href="../res_cust/icon_114.png">
    <link rel="apple-touch-icon-precomposed" sizes="72x72" href="../res_cust/icon_72.png">
    <link rel="apple-touch-icon-precomposed" href="../res_cust/icon_57.png">

<script src="../js/libs/modernizr.custom.63662.js"></script>
    <script>
    var airboxRegistry =
    {
    baseUrl : '',
    env : 'prod', /* console.log */

logged : false
    }
    </script>

</head>
    <body class="home">
    <!--[if lt IE 7]>
    <p class="chromeframe">You are using an outdated browser. <a href="http://browsehappy.com/">Upgrade your browser today</a> or <a href="http://www.google.com/chromeframe/?redirect=true">install Google Chrome Frame</a> to better experience this site.</p>
    <![endif]-->

<header>

<h1><a href="index.html">Orange Airbox</a></h1>

<div class="informations">
    <span class="msisdn">{{my_number}}: <span id="msisdn_num"></span></span>

<nav>

<ul class="navigation">
    <li class="start navigation"><a href="#">{{start_browsing_the_web}}</a></li>
    <li class="navigation"><a href="#" id="linkMenu" class="navigation">{{menu}}</a>
    <div class="dropdown" id="menu">
    <ul>
    <li><a href="help.html">{{help}}</a></li>
    <li><a action="#login" href="quicksetup.html">{{settings}}</a></li>
    <li class="lng"><a href="#">{{languages}}</a></li>
    <li class="guest"><a action="#login" href="#">{{login}}</a></li>
    <li class="logged hidden"><a href="#logout">{{logout}}</a></li>
    </ul>
    </div>
    </li>
    <li class="lng navigation"><a class="navigation" href="#" id="linkLanguages">en</a>
    <div class="dropdown languages-list" id="languages"></div>
    </li>
    </ul>

</nav>
    </div>

</header>

<!-- ****************************
    CONTENT MAIN
    **************************** -->
    <div id="main" role="main">

<a class="btnSlide left hidden" title="{{Previous}}" href="#"><span class="arrow"><span class="hide">{{previous}}</span></span></a>
    <a class="btnSlide right" title="{{next}}" href="#"><span class="arrow"><span class="hide">{{next}}</span></span></a>

<ul class="nav"></ul>

<div id="container">

<div id="content">

</div><!-- end content -->
    <div id="shadow"></div>

</div><!-- end container -->

<!-- <div class="msisdn-block">{{my_number}}: 0612345678</div> -->

</div><!-- end main -->
    <div id="_popinSpin">
    <div class="cache">
    </div>
    </div>

<script src="../js/libs/jquery-1.8.2.min.js"></script>
    <script src="../js/libs/jquery.touchSwipe.min.js"></script>
    <script src="../js/libs/jquery.easing.1.3.min.js"></script>
    <script src="../js/libs/jquery.jscrollpane.min.js"></script>
    <script src="../js/libs/jquery.mousewheel.min.js"></script>
    <script src="../js/libs/jquery.spin.js"></script>
    <script src="../js/scripts/config.js"></script>
    <script src="../lib/log4javascript_lite.js"></script>
    <script src="../js/scripts/popins.js"></script>
    <script src="../js/scripts/airbox.js" id="last-script"></script>

</body>
    <!-- VERSION #1 -->

</html>
    Date: Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 GMT
    Server: mini_httpd/1.19 19dec2003
    Connection: keep-alive
    Keep-Alive: timeout=10, max=100
    X-Download-Options: noopen
    X-Frame-Options: deny
    X-XSS-Protection: 1; mode=block
    Strict-Transport-Security: max-age=31536000; includeSubdomains
    Content-Length: 5217
    Content-Type: text/html
    Expires: 0
    Cache-Control: no-cache

To wyniki debugowania Toolboxa, którym robiłem pomiar. Jeśli chodzi zaś o prędkość to - Ping 36ms, download 5,77 Mb/s, upload 5,41 Mb/s.

0
  • #14 18 Wrz 2016 18:46
    matek451

Łączysz się z BTS-em LTE1800Networks na pozwoleniu t-Mobile przy Piłsudskiego 200. Parametry sygnału słabe. Polecane anteny to http://www.cybertech.com.pl/p125,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-e5577-e5372-e398.html , kabel maks. 10m . Ewentualnie Sorensen Dual LTE1800 o zysku 17dBi Antenę możesz ustawić na Piłsudskiego 200 lub w odwrotnym kierunku, Billa 2 i sprawdzić obydwa BTS-y. wybierasz ten, który da lepsze prędkości.

0
  • #15 13 Paź 2016 20:59
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Witam ponownie. Kupiłem tę antenę o zysku 15 dBi od cybertecha. Nie wiem czy wina leży po stronie anteny, czy bts czy też może ja coś zrobiłem nie tak... Tak więc ustawiłem antenę w kierunku Billa, ponieważ w stronie Piłsudskiego 200 nie mam fizycznej możliwości zamontowania anteny. Mogę ją jedynie obrócić na zamontowanym uchwycie. Przewody 10m, konektory dobre.

Co dała mi antena? Z 1,5Mbps przeszedłem na zawrotną prędkość <3,5Mbps. Nie, stanowcze nie ode mnie. Jestem gotów kupić antenę paraboliczną, ale do celów zawodowych i edukacyjnych niestety potrzebuje SZYBSZEGO i STAŁEGO połączenia z internetem. Czy szanowny użytkownik matek451 ma może jakiś pomysł? Może inny z forumowiczów? Szczerze mówiąc jestem totalnie zielony w tym, sam nie mogę znaleźć wyjścia, a coraz mniej podoba mi się ta zabawa, ponieważ wyrzuciłem na to trochę grosza, a wyniki mnie wręcz osłabiają.

0
  • #16 13 Paź 2016 21:42
    matek451

Pokaz parametry z Toolboxa na tej antenie z E5577.

0
  • #18 13 Paź 2016 23:04
    matek451

Łączysz się z BTS -em LTE1800 Networks na pozwoleniu Orange, Gwardii ludowej 1. Przekręć antenę w prawo w kierunku Bila. Spróbuj też na tym kierunku na Piłsudskiego. Tu nie tylko poziom sygnału decyduje ale obciążenie stacji bazowej.

0
  • #19 14 Paź 2016 07:43
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Przed wyjściem do pracy (około godziny 4:00) zrobiłem pomiar i szczerze - z tej Gwardii Ludowej miałem 35Mbps down- i 26Mbps uploadu. Wieczorem tak jak wspominałem miałem 3,5/0,7. Przekręce tę antenę zgodnie ze wskazówkami i zobaczę jaki będzie wynik. Chociaż można wyeliminować to, że z anteną coś jest nie tak.

Informacja, że łącze się z tak bardzo oddalonym nadajnikiem (około 6km) i posiadam dwie kreski sygnału LTE pozwala mi wierzyć, że gdy połączę się z nadajnikiem na Billa/Piłsudskiego 200 (oddalone 3,6 i 1,8km) będę miał koniec końców normalną prędkość.

0
  • #20 14 Paź 2016 17:41
    matek451

Przy ustawianiu anteny kieruj się wskazaniami sygnału w Toolboxie. Obserwuj zmianę Cell ID w HEX . Dla Piłsudskiego 200 jest to 2C4070x, dla Billa 2 HEX 2C3B90x, Duża 1 to HEX 2C5300x. Ten Okólna 45 ma HEX 2C4B60x . BTS-y Orange G. Ludowej to HEX 4476F0x a Piłsudskiego 105b to HEX 4463A0x Przy czym x yo 1, 2 lub 3 w zależności od sektora. Pozwolenia nie wszystkie mogą działać oraz są dość blisko siebie. Próbuj ustawiać antenę w miarę precyzyjnie. Fachowiec tu nie potrzebny. Masz pełna informację oraz narzędzie czyli Toolboxa. Po wymuszeniu konkretnego BTS-a rób speedtesty.

0
  • #21 14 Paź 2016 18:05
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Ale nie mogę. Przekrexilem antenę w obie strony o 180st., z kilkanaście razy byłem na dachu ją regulować, robiłem to pomału i precyzyjnie małymi kroczkami. BTS w ogóle się nie przełącza. Parametr strat sygnału w Toolboxie się nie zmienia. Reszta parametrów oscyluje +/- 15 w górę lub w dół w zależności jak ustawię antenę.

0
  • #22 14 Paź 2016 18:40
    matek451

Musisz obserwować zmiany CID w HEX i zawsze trochę poczekać. Ustawiłeś na ten BTS przy Piłsudskiego a potem na Bila? Możliwe też ze nie wszystkie działają. Ewentualnie są blisko siebie na tym samym kierunku lub jeden za drugim i wtedy trudno wymusić połączenie z konkretnym. Do tego dochodzi ustawienie sektorów na tych BTS-ach, teren jest otoczony lasami i z reguły sektory są ustawione na tereny mieszkalne. Najlepiej robić to w 2 osoby.

0
  • #23 14 Paź 2016 18:47
    Sajmoneq
    Poziom 5  

Dziś jest ostatni dzień kiedy mogę odstąpić od umowy kupna na odległość tej anteny. Wyślę oświadczenie, jutro coś pokombinuje w 2 osoby, może coś się ruszy. Jeśli nie w poniedziałek idę ogarniać internet światłowodowy. Dziękuję Wszystkim, którzy udzielili się w temacie i próbowali mi pomóc. matek451, wysłałem Ci wiadomość na pw, jeśli mógłbyś na nią odpowiedzieć byłbym wdzięczny.
    Możliwe, że przy jutrzejszych 'pracach' jeszcze dodam jakiś post do tego wątku, także jeszcze nie zamykam.

0
  • #24 14 Paź 2016 18:56
    matek451

Czytałem ale przez telefon niewiele ci pomogę. Jutro za dnia pokombinuj. Zobacz tez czy te BTS-y w tych lokalizacjach działają i jakie zapewniają prędkości w ich pobliżu, przy prawidłowym sygnale. Dane BTS w HEX masz podane, porównujesz pod BTS-em z odczytu z Toolboxa. W razie problemów pytaj.

0
  Szukaj w 5mln produktów